Rynek konopny poszerzył się o nowy kannabinoid. Dzięki badaczom dowiedzieliśmy się o CBM. Substancja została znaleziona w konopiach siewnych Carmagnola i przeanalizowana różnymi metodami laboratoryjnymi. Nowy kannabinoid nie jest jeszcze w pełni poznany, ale jego wykorzystanie może przynieść ulgę wielu pacjentom.
Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że konopie to zadziwiające rośliny, które mają wiele do zaoferowania. Świat nauki bacznie się im przygląda, a z roku na rok ich zastosowanie rośnie. Jedno jest pewne – wciąż kryją w sobie wiele nieodkrytych zastosowań.
Nowe kannabinoidy poznane dzięki badaniom
Świat nauki interesował się konopiami stosunkowo długo, ale badania były prowadzone na małą skalę i skupiały się w większości na ich psychoaktywnym działaniu. W ciągu ostatnich dwóch dekad badania dotyczące konopi skupiły się na ich wpływie na zdrowie i możliwości medycznego wykorzystania. Dzięki pracy badaczy z całego świata poznajemy konopie coraz lepiej. Badania nie obejmują już jedynie THC i CBD.
Nowoczesne metody analityczne, takie jak spektografia, chromatogafia, spektroskopia atomowa i
cząsteczkowa, elektroforeza i analiza elektrochemiczna pozwalają na bardzo dokładne zbadanie tych roślin.
We wcześniej wymienionej odmianie konopi udało się wyodrębnić THCP i CBDP (tetrahydrokanabiporol i kanabidiporol). Grupa badaczy zachęcona odkryciem nowych substancji kontynuowała dalszą analizę, a efektem ich pracy jest wyodrębnienie CBM (kannabimowonu). Badania wykorzystujące modelowanie 3D pozwoliły zrozumieć możliwe działanie CBM na każdy rodzaj receptorów znajdujących się w organizmie ludzkim.
Badacze snują wstępne teorie mówiące o tym, że CBM w organizmie ludzkim może działać na geny odpowiedzialne za różnicowanie adipocytów i zapobiegają zaburzeniom związanym z wydzielaniem insuliny. Zdolności te mogą być szczególnie przydatne dla stale rosnącej grupy społecznej, o której opowiemy w dalszej części artykułu.
PPAR i mechanizm działania CBM
Najnowsze badania nad CBM wykazały, że substancja wiąże się z receptorami w ludzkim ciele. Organizm wyposażony jest w wiele takowych, a jednymi z nich są receptory PPARα i PPARγ, które biorą udział w regulacji poziomu hormonów, tworzeniu komórek narządów wewnętrznych, metabolizmie lipidów, regulacji metabolizmu i homeostazie energetycznej.
THC i CBD zawarte w konopiach działa jako antagonista obu receptorów. CBM wykazuje działanie antagonistycznie jedynie do PPARγ.
Badania nad tą substancją ciągle trwają, przez co posiadane informacje mogą ulec zmianie i rozszerzeniu.
Możliwe zastosowania CBM (kannabimowonu)
Badania nad receptorami PPAR wykazały, że ekspresja niektórych genów i tępo ich metabolizmu może być spowodowane ich pobudzeniem. Naukowcy wysnuli teorię, która okazała się być znacząca na rynku medycznym.
Badacze wykorzystali zdobytą wiedzę do opracowania leków wiążących się z tymi receptorami. Preparaty te aktywują receptory i pomagają w problemach metabolicznych, takich jak: otyłość, wysoki poziom cukru i zbyt wysokie ciśnienie krwi.
Badania nad receptorami PPAR wskazały także na inne role jakie mogą odgrywać w organizmie ludzkim. Najnowsza teza mówi, że leki mogą być skuteczne także w leczeniu schorzeń układu oddechowego, przypadłości dermatologicznych, neurologicznych i uzależniania od substancji psychoaktywnych.
Kannabimowon został odkryty już w 2010 roku. W tym czasie badacze zdążyli już stosunkowo dobrze poznać tą substancję i określić jej wpływ na organizm.
Praca growerów w poszerzaniu wiedzy o nowej substancji
Praca growerów jest niezwykle ważna w kierunku lepszego zrozumienia CBM. Substancja obecna w konopiach występuje w niewielkich ilościach. Dzięki ich pracy możliwe jest opracowanie szczepów, które będą bogate w CBM.
Przyszłe badania naukowców wraz z pracą growerów może ujawnić nowe wpływy kannabinoidu. Ilość CBM znaleziona w Carmagnoli może stanowić zachętę dla growerów do opracowania nowych szczepów. Co ciekawe – w laboratorium udało się już zsyntetyzować CBM i pokrewny anhydrokannabimowon.
Obecnie uprawa szczepu Carmagnole jest nieopłacalna na potrzeby ekstrakcji CBN ze względu na niską zawartość tej substancji. Dlatego tak ważna jest praca growerów w opracowaniu nowych szczepów.
Istnieje spore prawdopodobieństwo, że w przyszłości hodowcy skrzyżują wstecznie szczepy, czego efektem będzie większa ilość kannabimowonu w roślinach. Możliwe jest też wytworzenie tej substancji przy pomocy bioreaktorów.
Podsumowanie
Badania nad wykorzystaniem konopi w medycynie znacznie przyśpieszyły, a nowe technologie pozwalają lepiej zrozumieć te rośliny i ich wpływ na organizm ludzki. Naukowcy z całego świata donoszą o swoich niesamowitych odkryciach i ich znaczeniu dla świata medycny. Niestety badania te często zostają niezauważone lub marginalizowane. Praca naukowców w poznawaniu konopi jest niezwykle ważna, ale równie ważna jest praca growerów. CBN okazało się substancją, która może przynieść ulgę w schorzeniach skóry, otyłości, problemach oddechowych, a nawet cukrzycy.
Źródła
- https://academic.oup.com/jat/article/29/8/782/716678
- https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/00450610903258144
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0379073819304761
- https://analyticalsciencejournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/jms.2988
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0379073817300129
- https://www.cambridge.org/core/journals/psychological-medicine/article/which-biological-and-selfreport-measures-of-cannabis-use-predict-cannabis-dependency-and-acute-psychoticlike-effects/997E8BBAF2AAC109A72913F7676FEBBD