THC, czyli związek odpowiedzialny za psychoaktywne działanie marihuany, ma właściwości lecznicze – jest częścią medycznej marihuany (legalnej, na receptę). Czym jest olej RSO i jak go dawkować? Czego się spodziewać po przyjęciu małych bądź dużych ilości RSO? Tego dowiesz się w nieco szerszym opracowaniu.

  • Olej RSO (Olej THC, Rick Simpson Oil) jest produktem pozyskiwanym z konopi indyjskich.

Olej RSO zawiera bardzo duże stężenie THC – nawet do 98% dlatego dawkowanie go powinno być rozpoczynane od minimalnych ilości.

Twórcą RSO jest Rick Simpson. Kiedy sam zmagał się z chorobą nowotworową skóry, stworzył specyfik, którym smarował chore miejsca. Po kilku dniach zauważył, że zmiany chorobowe uległy zmniejszeniu. Jaka była reakcja lekarzy na tą cudowną wiadomość? Mocno sceptyczna. Nie zniechęciło to samego Ricka i dalej wytwarzał swój olej. Twierdzi, że dzięki olejowi pomógł wielu osobom z chorobami nowotworowymi.

thc

Jak się wytwarza taki olej?

Pozyskiwany materiał z konopi indyjskich, czyli susz, zostaje poddany procesowi ekstrakcji z wykorzystaniem rozpuszczalnika (nafty, alkoholu). Na tej drodze powstaje ekstrakt bogaty w THC, czyli psychoaktywny tetrahydrokannabinol. Następnie oddzielony zostaje susz od pozostałego materiału, który w wyniku odparowywania przekształca się w gęstą, prawie czarną substancję. To właśnie olej RSO.


Przeczytaj więcej o działaniu i właściwościach oleju RSO.

Możesz sprawdzić również to jak robi się olej RSO.


Ważna uwaga:

Olej RSO wytwarzany jest wyłącznie domowymi sposobami. Nie kupimy go w sklepie czy aptece. Proces jego tworzenia jest obarczony ryzykiem np. zapalenia się i wybuchu rozpuszczalnika, trzeba wietrzyć pomieszczenie!

Co więcej, przygotowując taką gęstą substancję nigdy do końca nie uda się wyeliminować szkodliwych związków, zawartych w rozpuszczalniku. Ponadto, podczas długotrwałego gotowania i podgrzewania mikstury, zniszczonych zostaje wiele cennych kannabinoidów, terpenów i flawonoidów obecnych w konopiach. Działanie oleju opiera się więc wyłącznie na wysokiej zawartości THC, a najcenniejsza w konopiach jest jednak synergia wszystkich składników.

Jaką wartość medyczną ma samo THC pozyskane w tym procesie? Nie mamy badań potwierdzających działanie oleju RSO, a jego produkcja budzi wątpliwości. Najczęściej jest robiony domowymi sposobami lub sprowadzany z zagranicy przez rodziny chorych. To również budzi mieszane uczucia – dawanie nadziei chorym bez medycznych dowodów.

W jakim celu go stosowano?

komórki nowotworowe

Rick Simpson stworzył swój produkt, aby wyleczyć zmiany nowotworowe. I w takim celu stosuje się olej RSO. Nie można odmówić twórcy słusznego zamysłu stworzenia na bazie konopi indyjskich „leku” na nowotwory, bowiem THC może wykazywać zdolność do hamowania namnażanie się komórek rakowych, a także wzmacniania odporności.

Bezpieczeństwo stosowania

Oleju RSO nie możemy uznać za substancję bezpieczną i tak naprawdę nikomu nie powinno się go polecać.

Olej RSO jest nielegalny w Polsce i wielu innych krajach. Tworzony jest domowymi sposobami, może zawierać wiele szkodliwych związków. Produkcja oleju nie podlega żadnym kontrolom i nie spełnia norm medycznych.

Uwaga:

Hemplo.pl to portal edukacyjny, zatem w żadnym przypadku nie zachęcamy do stosowania oleju RSO. Przedstawione poniżej dawkowanie ma charakter orientacyjny. Nie ma medycznych wskazań i zalecanego dawkowania, z powodu braku rzetelnych badań nad tym specyfikiem!

W Polsce legalna jest medyczna marihuana, bezpieczna i kontrolowana na każdym etapie uprawy i produkcji – tylko lekarz może przepisać pacjentowi medyczną marihuanę, biorąc pod uwagę stan pacjenta, stosowaną wcześniej terapię itd.

Pamiętaj też o tym, że olej RSO to nie jest medyczna marihuana.

Poniżej zamieszczamy fragment pracy dotyczącej właściwości i pozyskiwania oleju RSO.

Cannabis Oil: chemical evaluation of an upcoming cannabis-based medicine, Luigi L Romano, Arno Hazekamp – Department of Pharmacy, University of Siena, Italy, Plant Metabolomics group, Institute of Biology, Leiden University, The Netherlands. Poczytasz ją po przejściu do źródła:

https://www.researchgate.net

„W szczególności porywająca jest historia byłego pacjenta Ricka Simpsona, Kanadyjczyka, który twierdzi, że wyleczył się z raka skóry dzięki wielokrotnemu stosowaniu miejscowo oleju z konopi, wyprodukowanego według własnej receptury.

Po sukcesie oleju Simpsona pojawiło się wiele pokrewnych receptur, kładących nacisk na małe, ale znaczące zmiany w stosunku do oryginalnej receptury. Przykłady obejmują skupienie się na ekstrakcji bezpieczniejszymi rozpuszczalnikami, takimi jak etanol, czy też zapobieganie ekspozycji na rozpuszczalniki organiczne, przez zastosowanie oliwy z oliwek.

Ponieważ rak jest chorobą wyniszczającą, która dotyka znaczną część światowej populacji, powoduje, że niektórzy pacjenci poszukują alternatywnych metod leczenia poza współczesną medycyną. Wraz z rosnącym zainteresowaniem Cannabis olejami do samoleczenia, ważne jest, aby nie pominąć znaczenia kontroli jakości i standaryzacji. W tym względzie należy zauważyć, że żadna z metod produkcji oleju Cannabis nie została zatwierdzona w opublikowanej literaturze, nie ma też doniesień na temat składu chemicznego tych produktów. W rezultacie, chociaż wielu wierzy, że olej z konopi może leczyć raka, nikt nie wie, co tak naprawdę się w nim znajduje (…) Pozytywne efekty oleju z Cannabis opierają się prawie wyłącznie na opisach przypadków osób, które go stosowały”

Cannabis Oil: chemical evaluation of an upcoming cannabis-based medicine, Luigi L Romano, Arno Hazekamp – Department of Pharmacy, University of Siena, Italy, Plant Metabolomics group, Institute of Biology, Leiden University, The Netherlands

Dawkowanie oleju RSO

rso - olej na łzyżce

Nie ma ustalonego schematu dawkowania oleju RSO, ponieważ nie jest on uznany za lek czy środek medyczny. W sieci znajdziemy podane przykłady dawkowania stosowane przez konkretne osoby, zatem nie możemy uznać tego za odpowiednie dla każdego. Dana osoba może zareagować na kannabinoidy odmiennie, wpływ ma na to również: stan zdrowia, przyjmowane leki, itp.

Podajemy przykładowy schemat dawkowania oleju RSO:

Zaczynamy od dawek najmniejszych, by zaobserwować reakcję organizmu.

  1. Użytkownicy podają, by początkowa dawka miała wielkość 1/4 lub 1/2 ziarenka ryżu – podajemy w 2-3 dawkach (kannabinoidy działają około 6-8 godzin).
  2. Po ok. tygodniu można dawkę zwiększyć do wielkości całego ziarenka ryżu 3 razy dziennie.
  3. Po 14 dniach można ponownie zwiększyć dawkę – na 1,5 ziarenka ryżu, aż do dojścia do dawki 1g oleju na dobę.
  4. Docelowo pacjent powinien przyjmować olej RSO przez okres 90 dni, co ma dać 60 g oleju RSO.

Źródło: https://rso-oil.shop/dawkowanie/

Pamiętaj, że THC, zażyte zwłaszcza w dużych dawkach, może objawiać się szeregiem skutków ubocznych, np. odurzeniem, sennością, zmęczeniem, bólami i zawrotami głowy, uczuciem suchości w ustach, stanami lęku i niepokoju.

  • Nie ma jednej dawki dla każdego.
  • Stosujesz ten preparat na własną odpowiedzialność.

Podsumowanie

O prozdrowotnych właściwościach kannabinoidów wiemy wiele, potwierdzają to badania i prace naukowe. Mamy przebadany dobrze kannabidiol (CBD), THC – który pomimo skutków ubocznych – wykazuje również właściwości przeciwzapalne czy przeciwwymiotne. Ale olej RSO to nie bezpieczny suplement, nie jest lekiem, nie mamy wyników badań dotyczących jego stosowania. Zatem decyzję o jego zażywaniu pacjent podejmuje na własne ryzyko.