ADHD to jedna z jednostek chorobowych, w których pomocne mogą się okazać kannabinoidy – szczególnie THC i CBD. Co wiemy o tym zaburzeniu, jakie są jego objawy? Jak zastosować konopie w terapii? Odpowiedzi szukaj w naszym artykule.

Co wiemy o ADHD?

kobieta trzymające napis moje dziecKo ma ADHD

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy i jak kannabinoidy wpływają na łagodzenie objawów ADHD, kilka słów o tym, czym jest ta choroba.

Jeszcze do niedawna uważano, że ADHD dotyczy dzieci i młodzieży. Jednak najnowsze dane mówią o tym, że ADHD rozpoznawane jest także u dorosłych. Faktem jest, że według obecnych danych ADHD ujawnia się najczęściej w pierwszych 5 latach życia dziecka.

Wyróżnia się trzy kryteria definiujące ADHD, jest to:

  • nadmierna ruchliwość,
  • zaburzenia koncentracji uwagi,
  • nadmierna impulsywność.

Zobacz, jak szczegółowo objawia się ADHD:

Rozpoznanie ADHD u dziecka
OPRACOWANIE WŁASNE : hemplo.pl

Istnieje pogląd mówiący, że ADHD częściej obserwuje się u chłopców. Jednak ostatnie opinie mówią o tym, że choroba ta dotyczy w takim samym stopniu chłopców i dziewczynek. U dziewczynek natomiast częściej diagnozuje się problemy z uwagą, koncentracją (ADD), choć rzadziej i później trafiają do specjalistów. U chłopców zaś przeważa nadmierną ruchliwość i impulsywność.

Co jeszcze warto wiedzieć: czy każde aktywne dziecko ma ADHD?

Oczywiście, że nie. Dzieci są aktywne, ruchliwe, ciekawe świata i głośne i jest to normalny proces rozwojowy. U dzieci z ADHD objawy są jednak nasilone, utrudniają codzienne funkcjonowanie, dziecko może przejawiać agresję itp. Tylko diagnoza lekarza specjalisty upoważnia do mówienia o ADHD.

Leczenie polega na psychoterapii i farmakoterapii (np. leki przeciwdepresyjne, wpływające na neuroprzekaźniki – ADHD ma podłoże m.in. w niedoborze dopaminy). Często ADHD towarzyszy też współchorobowość, czyli występowanie innej jednostki chorobowej (np. depresji, zaburzeń lękowych, uzależnień).

Kannabinoidy i konopie w walce z ADHD – czy są skuteczne?

Kannabinoidy stosowane są jako terapia wspomagająca w przypadku wielu schorzeń i radzą sobie dobrze w niwelowaniu stanów bólowych, lękowych, wpływają pozytywnie na zwiększenie apetytu, łagodzenie nudności itd. Które z właściwości najbardziej znanych kannabinoidów, czyli THC i CBD, można wykorzystać w leczeniu ADHD?

Kannabinoidy a ADHD – jak mogą pomóc?

słoiki z suszem konopnym

Jak kannabinoidy mogą pomóc w łagodzeniu objawów ADHD?

  • CBD działa uspokajająco, przeciwdepresyjnie, poprawia jakość snu,
  • THC pobudza znacząco wydzielanie dopaminy w mózgu, co poprawia stan pacjenta.

„Kannabinoidy wpływają również w złożony sposób na neurotransmisję. Marihuana (i szerzej – agoniści receptora CB1), podobnie jak inne substancje psychoaktywne, wpływa na biochemię układu mezolimbicznego, prowadząc do zwiększonego uwalniania dopaminy oraz zmniejszonego uwalniania GABA i glutaminianu w jądrze półleżącym„

Alicja Binkowska, Aneta Brzezicka – Wpływ marihuany na aktywność elektryczną mózgu

Dopamina wpływa m.in. na samopoczucie, emocje, motywację, procesy uczenia się i zapamiętywania.

Przeprowadzono kilka badań na pacjentach z ADHD i bazując na ich odczuciach, stan po zażyciu marihuany ulegał poprawie w zakresie niwelowania negatywnych efektów ADHD.

Przeczytaj na koniec o pacjencie z Finlandii:

W publikacji z tego roku dr nauk medycznych p. Doroty Rogowskiej-Szadkowskiej – „Komu pomaga medyczna marihuana” czytamy o przypadku opisanym przez fińskich lekarzy. Chodziło o dorosłego pacjenta ze zdiagnozowanym w 33 roku życia ADHD. Nasilający się stres z powodu sytuacji zawodowej sprawił, że standardowe leki nie działały i miały coraz więcej skutków ubocznych. Pacjentowi dokuczały bóle brzucha, biegunki, bezsenność itp. Pacjent, po uzyskaniu zgody na leczenie, chciał stosować kannabinoidy. Problem polegał na tym, że chory nie znalazł w Finlandii lekarza, który chciałby mu kannabinoidy przepisać. Pacjent udał się do Niemiec, gdzie w końcu otrzymał recepty na preparaty medycznej marihuany (CBD-THC). Pacjent zaczął przyjmować w 2011 roku susz w ilości 2 g – jednak dawkowanie musiał sobie ustalić sam i modyfikować w zależności od efektów. W trakcie terapii kannabinoidami pacjent z ADHD zgłosił m.in. poprawę samopoczucia, koncentracji, zmniejszenie roztargnienia, zmniejszenie stanów bólowych. Leczenie trwało 5 lat.

Główny problem takiej terapii leżał w barierach dotyczących stosowania konopi, braku lekarzy i wysokich kosztach. Takie same problemy możemy spotkać w Polsce, co bardzo ogranicza pacjentom wdrażanie nowych i obiecujących terapii.


Źródła

  1. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/psychiatria/78868,zespol-nadpobudliwosci-psychoruchowej-adhd
  2. https://neurologia-praktyczna.pl/a2460/Zespol-nadpobudliwosci-psychoruchowej-z-deficytem-uwagi
  3. Wpływ marihuany na aktywność elektryczną mózgu – Alicja Binkowska, Aneta Brzezicka
  4. Komu pomaga medyczna marihuana – Dorota Rogowska-Szadkowska