Olej CBD 5% – 10 ml
HEMPLO.PL » Porównywarka marihuany » Medyczna marihuana » Wsparcie leczenia chorób » Marihuana w leczeniu i łagodzeniu bólu
Marihuana uznana jest za narkotyk, według badań jest najczęściej stosowaną używką, głównie wśród młodych ludzi. Czy THC to tylko samo zło? Jak może zostać wykorzystany ten kannabinoid w medycynie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiesz się, na jaki rodzaj bólu może być skuteczne THC.
Poprzez swoje działanie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. W jaki sposób się to dzieje? Za stan równowagi organizmu (czyli homeostazę) odpowiada układ endokannabinoidowy, który składa się z receptorów kannabinoidowych CB1 i CB2. THC ma zdolność oddziaływania na te receptory, a konkretniej na CB1 – rozsiane głównie w układzie nerwowym. Aktywuje je, czego efektem po paleniu marihuany są takie objawy, jak: euforia, pobudzenie, ale też niepokój i stany lękowe.
THC, czyli tetrahydrokannabinol, jest związkiem pozyskiwanym z konopi indyjskich.
Czego należy się spodziewać po zażyciu marihuany:
Kolejna faza przynosi jednak inne objawy:
Marihuana może powodować również:
Powyższe objawy i skutki mogą wystąpić bezpośrednio po paleniu marihuany, ale i w przypadku uzależnienia. Objawy zależą od tego, przez jaki okres czasu marihuana jest zażywana i w jakich ilościach.
Dlaczego zatem zaczęto interesować się THC w kontekście leczenia wielu chorób? Otóż badania wykazały, że THC wykazuje także prozdrowotny profil i następujące właściwości:
Zanim przyjrzymy się przeciwbólowemu działaniu THC, kilka słów o samym bólu.
Ból często jest sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie toczy się proces chorobowy. Ból silny, przewlekły, uniemożliwia normalne, codzienne funkcjonowanie.
Jakie rodzaje bólu medycyna wyróżnia – najprostszy podział:
Czy THC może być wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju bólu? Badania wykazały, że tak. Kannabinoid ten sprawdza się w niwelowaniu m.in. bólu neuropatycznego (ból wynikający z uszkodzenia układu nerwowego, nazywany też nerwobólem – neuralgią). Ból ten jest zazwyczaj bardzo silny i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Pacjenci określają go jako ból przeszywający, palący.
Ból neuropatyczny towarzyszy wielu chorobom, np. nowotworom, boreliozie, cukrzycy, AIDS czy RZS.
„Kannabinoidy są także stosowane w leczeniu różnych postaci klinicznych zespołów bólowych. Z przeglądu literaturowego wynika, że stosowanie preparatów z konopi indyjskich w przypadku przewlekłego bólu jest powszechnie znane. Dostępne dane jednoznacznie wskazują, że mogą być stosowane w leczeniu bólu neuropatycznego różnego pochodzenia”Miejsce kannabinoidów w leczeniu bólu – Jarosław Woroń, Jan Dobrogowski
„Kannabinoidy są także stosowane w leczeniu różnych postaci klinicznych zespołów bólowych. Z przeglądu literaturowego wynika, że stosowanie preparatów z konopi indyjskich w przypadku przewlekłego bólu jest powszechnie znane. Dostępne dane jednoznacznie wskazują, że mogą być stosowane w leczeniu bólu neuropatycznego różnego pochodzenia”
Poniżej tabela, która obrazuje możliwości wykorzystania THC w leczeniu wielu schorzeń:
Jak to się dzieje, że THC może zatrzymać reakcje bólowe? Odpowiedzią są wspomniane już wcześniej receptory kannabinoidowe, w tym przypadku CB1, ich bardziej zagęszczone rozmieszczenie obserwuje się w okolicach układu nerwowego, który odpowiada za przewodnictwo bólu.
Aktywacja receptorów CB1 prowadzi do hamowania pobudliwości neuronalnej, a zatem hamowania przewodnictwa bodźców bólowych.ZIOŁO, KTÓRE LECZY,Jakub Mlost, Magdalena Kostrzewa, Katarzyna Starowicz
Aktywacja receptorów CB1 prowadzi do hamowania pobudliwości neuronalnej, a zatem hamowania przewodnictwa bodźców bólowych.
Dobry profil przeciwbólowego działania THC powoduje, że związek ten staje się szansą na wspomaganie terapii bólu w wielu chorobach, są to np.:
Co warto podkreślić, kannabinoidy (medyczna marihuana) w tym THC, wykazuje w niektórych przypadkach bardziej zadowalające efekty terapeutyczne niż standardowe leki opioidowe.
Zapamiętaj,
Terapia kannabinoidami jest w większości przypadków terapią uzupełniającą, kiedy inne metody i środki leczenia bólu nie przyniosły pożądanych efektów.
„Należy jednak podkreślić, że obecnie kannabinoidy nie powinny być stosowane jako leki pierwszego wyboru, natomiast są zalecane przy nieskuteczności innych metod leczenia, lub kiedy stosowane leczenie jest obarczone występowaniem działań niepożądanych, których nasilenie nie ulega zmniejszeniu pod wpływem leczenia korygującego”Miejsce kannabinoidów w leczeniu bólu – Jarosław Woroń, Jan Dobrogowski
„Należy jednak podkreślić, że obecnie kannabinoidy nie powinny być stosowane jako leki pierwszego wyboru, natomiast są zalecane przy nieskuteczności innych metod leczenia, lub kiedy stosowane leczenie jest obarczone występowaniem działań niepożądanych, których nasilenie nie ulega zmniejszeniu pod wpływem leczenia korygującego”
Jednym z leków zawierającym THC jest Sativex – lek dostępny na receptę, również w Polsce. Dedykowany jest leczeniu spastyczności w przebiegu stwardnienia rozsianego, ale wykazuje dużą aktywność również w zmniejszaniu bólu u pacjentów leczonych onkologicznie. Jest bardzo drogi i nie obejmuje go refundacja.
Sativex z sukcesem stosowany był u również u pacjentów cierpiących na bóle nowotworowe, oporne na leczenie opioidami.Potencjał terapeutyczny układu endokanabinoidowego w leczeniubólu ostrego i przewlekłego – Magdalena Kostrzewa, Katarzyna Starowicz
Sativex z sukcesem stosowany był u również u pacjentów cierpiących na bóle nowotworowe, oporne na leczenie opioidami.
Jak oceniana jest skuteczność THC w leczeniu bólu? Publikacje naukowe podają, że aktywność THC może być, w zakresie niwelowania bólu, porównana do słabych leków opioidowych. A skuteczną dawką jest podanie już 15-20 mg THC, efekt przeciwbólowy obserwuje się przez 6 godzin. (źródło: Kanabinoidy – możliwości zastosowania w medycynie paliatywnej).
Czy wiesz, że:
W przybliżeniu 20 mg THC odpowiada 120 mg kodeiny. Jest to siła działania skuteczna w bólu słabym do umiarkowanego. Kanabinoidy – możliwości zastosowania w medycynie paliatywnej
W przybliżeniu 20 mg THC odpowiada 120 mg kodeiny. Jest to siła działania skuteczna w bólu słabym do umiarkowanego.
Oczywiście, również kannabinoidy mogą wykazywać działania niepożądane po wdrożeniu ich do terapii przeciwbólowej. Najczęściej wymieniane są tutaj:
Uwaga:
To zawsze lekarz prowadzący dobiera dawki i rodzaj leku na bazie kannabinoidów, oceniając ogólny stan pacjenta, jego kondycję psychiczną i fizyczną, zażywane leki.
Wśród przeciwwskazań do stosowania medycznej marihuany wymienia się np.:
Lecznicze działanie marihuany, zwłaszcza przeciwbólowe, znane i wykorzystywane było od dawna. THC to związek, który dzięki swojemu wielokierunkowemu działaniu i dobremu profilowi bezpieczeństwa (przy prowadzeniu leczenia pod okiem lekarza) znajduje swoje miejsce w medycynie. Oczywiście, potrzeba jeszcze wielu badań i analiz, ale już dzisiaj wiadomo, że wyniki wielu są obiecujące. Zastosowanie terapii konopiami to realna szansa na ulgę w cierpieniu wywołanym przewlekłym bólem dla wielu pacjentów.
Działanie THC łagodzące ból, poprawiające nastrój, powinno być szerzej wykorzystane w leczeniu paliatywnym, zwłaszcza chorych w terminalnej fazie raka, w hospicjach.Konopie i kannabinoidy – Paweł Siudem, Iwona Wawer, Katarzyna Paradowska
Działanie THC łagodzące ból, poprawiające nastrój, powinno być szerzej wykorzystane w leczeniu paliatywnym, zwłaszcza chorych w terminalnej fazie raka, w hospicjach.
Źródła: