Konopie to rośliny o dużym potencjale terapeutycznym. Wykorzystywane są w wielu sektorach, także medycznym. Marihuana, jako narkotyk, jest w Polsce nielegalna. Dostępną mamy medyczną marihuanę (wyłącznie na receptę), przeznaczoną do leczenia i wspomagania terapii wielu schorzeń. Na liście jednostek chorobowych jest również migrena.

Czy THC w marihuanie ma przeciwbólowe właściwości?

Marihuana zawdzięcza swoje psychoaktywne działanie THC – jest to związek pozyskiwany z kwiatostanów konopi indyjskich. Uprawa tego gatunku jest nielegalna. Od niedawna dopuszczona jest w niewielkim zakresie, do celów medycznych, jedynie przez określone ośrodki.

Najczęstszą formą zażywania marihuany jest palenie lub waporyzacja (odparowywanie substancji aktywnych). Działanie marihuany odczuwane jest już po kilku minutach, kiedy to THC dociera do mózgu i zaczyna tam działać. Jak? THC oddziałuje na receptory CB1, będące częścią układu endokannabinoidowego. Układ ten odpowiada za wiele życiowych procesów – np. apetyt, sen, koncentrację, odczuwanie bólu, lęku itd. Receptory CB1 znajdują się w dużej części w układzie nerwowym, co tłumaczy działanie marihuany.

Co poza znaną po paleniu euforią, rozbawieniem, a potem zmęczeniem, sennością, apatią może zaoferować marihuana? Również lecznicze właściwości, które wykorzystuje medycyna. THC, co potwierdziło kilka badań, wykazuje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwwymiotne.

To dlatego może być stosowana, jako terapia wspomagająca, w leczeniu pacjentów m.in. onkologicznych.

„Z przeglądu literaturowego wynika, że stosowanie preparatów z konopi indyjskich w przypadku przewlekłego bólu jest powszechnie znane. Dostępne dane jednoznacznie wskazują, że mogą być stosowane w leczeniu bólu neuropatycznego różnego pochodzenia”

Miejsce kannabinoidów w leczeniu bólu – Jarosław Woroń, Jan Dobrogowski

Marihuana na bóle migrenowe?

Czy potwierdzone przeciwbólowe działanie marihuany (THC) może znaleźć zastosowanie również w leczeniu migreny? Dostępne wyniki badań mówią, że TAK.

Czy wiesz, że:

W przybliżeniu 20 mg THC odpowiada 120 mg kodeiny. Jest to siła działania skuteczna w bólu słabym do umiarkowanego.

Kanabinoidy – możliwości zastosowania w medycynie paliatywnej – Tomasz Dzierżanowski

Zaznaczmy tylko, że migrena to nie jest zwykły ból głowy, ale:

  • Migrena to przewlekła choroba – charakteryzuje się silnym bólem głowy (zazwyczaj jednostronnym) i dodatkowymi objawami, np.: wrażliwością na światło, nudnościami, wymiotami, tzw. aurą (mroczki, błyski przed oczami). Oczywiście nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie i u każdej osoby.
  • Ból migrenowy może trwać długo – nawet do 72 godzin.

Zobacz, jakie wyróżnia się rodzaje migren:

Jak rozpoznać migrenę
sposoby na rozpoznanie migreny
objawy migreny przewlekłej
tabela źródło: Wspólny patomechanizm migreny i depresji – Katarzyna Wachowska, Katarzyna Bliźniewska – Kowalska,Jarosław Sławek, Monika Adamczyk – Sowa, Agata Szulc, Michael Maes, Su Kuan-Pin, Piotr Gałecki

Nie do końca znamy przyczyny migren, wymienia się tutaj takie czynniki, jak np. uwarunkowania genetyczne, stres, zaburzenia hormonalne, a nawet czynniki pogodowe.

Jakie są wnioski z badań nad leczeniem migreny marihuaną?

kobieta ból głowy grafika

Aby postawić diagnozę, lekarz zleca pakiet badań – m.in. rezonans magnetyczny, tomografię, badanie neurologiczne.

Pytanie postawione w tytule brzmi – czy marihuana może pomóc na migrenowe bóle głowy? W świetle dostępnych badań okazuje się, że jest to możliwe. Tylko mała uwaga, THC często wykazuje lecznicze działanie w synergii z CBD, właśnie jako medyczna marihuana.

„W przypadku migreny można stosować preparaty konopi zarówno w profilaktyce, jak i doraźnie czyli w celu przerwania napadu migreny. W profilaktyce stosuje się zazwyczaj małe dawki odmian konopi zawierających THC i CBD, optymalnie w stosunku 2 do 1”

https://instytutleczeniabolu.pl/klinikaboluglowy/136/medyczna-marihuana

Przyjrzyjmy się badaniom mówiącym o przeciwbólowym potencjale THC.

Skuteczną dawką jest już 20 mg THC, efekt przeciwbólowy utrzymuje się ok. 6 godzin.

Jako jedną z przyczyn występowania migreny wymieniania się zachwianą równowagę poziomu serotoniny – ważnego neuroprzekaźnika.

Jedna z prac tak wyjaśnia rolę kannabinoidów w leczeniu bólu migrenowego:

„Inne badania kliniczne dowodzą, że kannabinoidy modulują odczuwanie bólu poprzez hamowanie transmisji neuronalnej na wybranych ścieżkach bólu. Dla mieszaniny THC i CBD odnotowano możliwość blokowania wydzielania serotoniny z płytek osocza mające miejsce w atakach migreny”

Stan aktualny i perspektywy zastosowania kannabinoidów jako aktywnych substancji leczniczych – Anna Krause, Marek Milewski, Karolina Wielgus, Magdalena Szalata, Ryszard Słomski, Judyta Cielecka-Piontek

Jedno z badań polegało na podawaniu pacjentom cierpiącym na migrenę medycznej marihuany – liczba ataków migrenowych ulegała zmniejszeniu z 10,4 do 4,6 na miesiąc – co stanowi bardzo dobry wynik potwierdzający skuteczność terapii. Pozytywne działanie marihuany wskazało 39,7% pacjentów biorących udział w badaniu. Najczęściej pojawiającym się skutkiem ubocznym stosowanej terapii była senność (źródło i opis badania: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26749285/)

Forma podania marihuany też ma istotne znaczenie. Zażywanie marihuany na drodze wdychania wykazywało dużą skuteczność w niwelowaniu ostrych bólów migrenowych, a zażywanie doustne miało działanie zapobiegawcze.

Podsumowanie

Badania nad wpływem marihuany w leczeniu migreny cały czas trwają. Otrzymane do tej pory wyniki są bardzo obiecujące. Pacjencji wskazują również fakt, że odczuwają większą skuteczność przy zastosowaniu medycznej marihuany niż tradycyjnych leków (tryptany) stosowanych w terapii tej choroby.


Źródła

  1. Kanabinoidy – możliwości zastosowania w medycynie paliatywnej – Tomasz Dzierżanowski
  2. Miejsce kannabinoidów w leczeniu bólu – Jarosław Woroń, Jan Dobrogowski
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26749285/ – Effects of Medical Marijuana on Migraine Headache Frequency in an Adult Population
  4. Stan aktualny i perspektywy zastosowania kannabinoidów jako aktywnych substancji leczniczych – Anna Krause, Marek Milewski, Karolina Wielgus, Magdalena Szalata, Ryszard Słomski, Judyta Cielecka-Piontek
  5. https://instytutleczeniabolu.pl/klinikaboluglowy/136/medyczna-marihuana
  6. Wspólny patomechanizm migreny i depresji – Katarzyna Wachowska, Katarzyna Bliźniewska – Kowalska,Jarosław Sławek, Monika Adamczyk – Sowa, Agata Szulc, Michael Maes, Su Kuan-Pin, Piotr Gałecki