Jesteś rodzicem nastolatka? Obawiasz się lub podejrzewasz, że pali marihuanę? Co warto wiedzieć i jakich środków użyć, by mieć pewność, czy dziecko miało styczność z narkotykiem? Tego dowiesz się z naszego poradnika. Pomożemy Ci uporządkować wiedzę na temat marihuany, skutków jej zażywania w młodym wieku oraz dostępnych na rynku testów do wykrywania THC.

  • Obecnie marihuana to narkotyk, pozyskiwana jest z konopi indyjskich, których uprawa, posiadanie, handlowanie i zażywanie jest w Polsce nielegalne.
  • Marihuana jest palona w specjalnych szklanych rurkach (lufkach), odparowywana w waporyzatorach lub zawijana w bibułki i palona jako skręty lub jointy.

Jak wygląda działka marihuany (1 gram)? Ma postać zbitych grudek, to wysuszone w większości kwiatostany konopi indyjskich (różny może być odcień i kolor w zależności od odmiany).

Kiedy dziecko kupuje marihuanę z nielegalnego i niepewnego źródła, nigdy nie ma pewności, czy susz nie zawiera szkodliwych dodatków niebezpiecznych dla jego zdrowia.

Musisz też wiedzieć, że wg statystyk marihuana jest najpopularniejszą używką wybieraną przez młodych ludzi (15-24 lata).

jointy

Jakie skutki wywołuje marihuana?

mj

Marihuana jest szczególnie niebezpieczna dla ludzi bardzo młodych, powoduje zaburzenia procesów pamięciowych – zaobserwowano negatywny wpływ na mózg, jego funkcje. Osoby palące marihuanę w młodym wieku miały gorsze wyniki w testach na inteligencję i parametry te nie uległy poprawie w okresie dorosłości. Zaobserwowano w toku prowadzonych analiz, że użytkownicy marihuany mogą mieć problemy w uczeniu się, ponadto występują u nich zaburzenia snu, ryzyko rozwoju uzależnienia oraz tzw. zespołu amotywacyjnego.

Jak rozpoznać czy dziecko paliło marihuanę? Początkowa faza po zapaleniu to euforia, rozweselenie, gadatliwość (trwa ok. 1-2 godz.). Kolejnym etapem jest wyciszenie, senność i spadek aktywności (kolejne 2-3 godz.). Od dziecka możesz wyczuć specyficzny, słodkawy specyficzny zapach.

Ile czasu marihuana pozostaje w organizmie?

Na to, ile czasu marihuana pozostanie w organizmie i jakie wywoła objawy w określonym czasie wpływ ma wiele czynników: metabolizm, kondycja, stan zdrowia użytkownika, płeć, wiek, masa ciała, dieta, aktywność fizyczna, zażywane leki, choroby.

Po bezpośrednim paleniu następuje uczucie odurzenia, haju, trwa to około 2-3 godziny, dalej obserwuje się spadek aktywności. Generalnie określa się czas działania THC na około 4-5 godzin. Ale w organizmie pozostają metabolity, możliwe do wykrycia nawet do kilku tygodni lub miesięcy po stosowaniu.

„Czas, przez jaki można wykryć narkotyki i inne substancje psychoaktywne w płynach ustrojowych zależy od szybkości procesów wchłaniania, biotransformacji, dystrybucji i wydalania. Czas detekcji dla moczu jest dłuższy, niż dla krwi i dodatkowo zależy od tego, czy substancja została przyjęta jednorazowo, czy przewlekle. Może się wydłużyć przy przewlekłym przyjmowaniu oraz niewydolności narządowej (schorzenia nerek, niewydolność wątroby), lub skrócić na skutek wdrożonej procedury leczenia”

Oznaczanie narkotyków w moczu metodami immunochemicznymi w medycznym laboratorium diagnostycznym: https://kidl.org.pl/get-file/4180_rekomendajeoznaczenia-narkotykow-w-moczufnl.pdf

Zobacz poniżej wykaz, jak długo w moczu można wykryć obecność narkotyków:

jak długo w moczu można wykryć narkotyki - tabela i porównanie
źródło: https://kidl.org.pl/get-file/4180_rekomendajeoznaczenia-narkotykow-w-moczufnl.pdf

Jakie są rodzaje testów na obecność THC?

Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko może palić marihuanę, możesz wykonać test na obecność THC. Testy kupisz w większości aptek, są dostępne bez recepty. Zobacz dlaczego należy obawiać się THC w moczu.

Zapamiętaj:

Podstawowym materiałem biologicznym do wykrywania obecności THC jest mocz.

TEST Z MOCZU NA OBECNOŚĆ THC

Na rynku dostępne są testy do domowego wykonania, kupisz je w aptece. Koszt takiego testu to ok. 12-15 zł, wynik otrzymasz po 5 minutach (postępuj zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu).

test na THC w moczu
obraz: https://www.doz.pl/apteka/p2953-Domowe_Laboratorium_Test_do_wykrywania_narkotykow_w_moczu_1_szt.

Test z moczu można wykonać również w laboratorium medycznym – koszt badania ok. 25 zł, wynik otrzymuje się po 1-3 dniach. Badanie wykaże obecność THC nawet po upływie 2-4 tygodni (w przypadku przewlekłego zażywania narkotyku).

Test charakteryzuje się czułością 50 [ng/ml] i wiarygodnością ponad 99 %. To ten test będzie najlepszy do zbadania obecności THC w organizmie.

TEST ZE ŚLINY NA OBECNOŚĆ THC

W aptece możesz również zakupić tzw. testy ze śliny, za pomocą których można potwierdzić bądź wykluczyć obecność THC do ok. 14 godzin od zażycia. Wynik testu otrzymasz po 10 minutach. Test taki (obejmuje 6 narkotyków) kosztuje ok. 40-50 zł.

Test na THC ze śliny
obraz: https://www.doz.pl/apteka/p115559-Domowe_Laboratorium_Test_do_wykrywania_narkotykow_w_slinie_1_szt.

Co jeszcze musisz wiedzieć:

W szczególnych sytuacjach wykonuje się testy z krwi na obecność THC (np. w przypadku wypadków drogowych), ze wskazań służb medycznych. Możliwe jest również wykonanie testu z próbki włosów, na zlecenie organów typu sąd.

Co jeśli test na THC wyjdzie pozytywny?

Jeżeli twoje przypuszczenia się potwierdzą, w formie pozytywnego testu na obecność THC, należy bezwzględnie porozmawiać z dzieckiem, szczerze i spokojnie.

Pamiętaj, twoim obowiązkiem jest przekazanie dziecku rzetelnych informacji na temat skutków zażywania marihuany. Dziecko musi czuć wsparcie, nawet jeżeli czujesz, że zawiodło.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia, profesjonalnej wiedzy, zwróć się do ośrodka leczenia uzależnień, tam wykwalifikowana kadra przeprowadzi przez proces edukacyjny i wychodzenie z nałogu (jeżeli dziecko długoterminowo przyjmuje marihuanę).

Potrzebne informacje znajdziesz tutaj: Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.

Źródło:

  1. Oznaczanie narkotyków w moczu metodami immunochemicznymi w medycznym laboratorium diagnostycznym: https://kidl.org.pl/get-file/4180_rekomendajeoznaczenia-narkotykow-w-moczufnl.pdf
  2. www. doz.pl
  3. Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii – https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=8276205
  4. https://diag.pl/sklep/badania/marihuana-kanabinoidythc-w-moczu-jakosciowo/
  5. Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek