W prawie polskim THC (marihuana) zaliczana jest do substancji psychoaktywnych, a posiadanie jej jest karane. THC to kannabinoid występujący naturalnie w konopiach – po spożyciu przez pewien czas znajduje się we krwi, a przez to w całym organizmie. W przypadku uzasadnionego podejrzenia stosowania marihuany, odpowiednie służby mogą zlecić wykonanie badań lub testów na obecność THC. Również rodzice, podejrzewając dziecko o kontakt z marihuaną, mogą samodzielnie przeprowadzić testy na obecność THC. Jakie testy są obecne na rynku, ile kosztują, jak je wykonać? Przeczytaj nasze opracowanie, znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań i przydatne informacje.


Czym są konopie i THC?

Konopie to rośliny, z których produkuje się marihuanę czy haszysz, jednak nie wszystkie konopie mają właściwości psychoaktywne. Istnieją konopie siewne, dzikie oraz indyjskie.

Konopie indyjskie – konopie indyjskie w swoim składzie posiadają wysokie stężenie THC. W zależności od odmiany zawartość THC jest inna, ale zawsze odpowiedzialne jest za uczucie haju. W polskim prawie konopie indyjskie traktowane są jako narkotyk i za ich posiadanie grozi kara pozbawienia wolności.

Konopie siewne – konopie te nie posiadają właściwości psychoaktywnych, wykorzystywane są m.in. w przemyśle papierniczym, włókienniczym, kosmetycznym i spożywczym. W swoim składzie posiadają nie więcej niż 0,3% THC (jeszcze rok temu limit ten wynosił 0,2%), za to znacznie większe stężenie CBD ok. 10%-30%.

THC – tetrahydrokannabinol, jest substancją występującą w konopiach (duże ilości w konopiach indyjskich), która w głównej mierze odpowiada za działanie psychoaktywne w marihuanie czy haszyszu. Najwięcej THC znaleźć można w żywicy, która pokrywa kwiatostany konopi.


Źródło THC w organizmie i krwi

THC jako główna substancja psychoaktywna w marihuanie może dostać się do organizmu na kilka różnych sposobów. Źródłem THC w organizmie jest zażyta marihuana, haszysz, bądź inne produkty konopne.

 • Marihuana jest palona w specjalnych szklanych rurkach (lufkach), odparowywana w waporyzatorach lub zawijana w bibułki i palona jako skręty lub jointy. Może być również dodawana do żywności (np. ciastka, nalewki).

Co jeszcze musisz wiedzieć:

Marihuana ma postać zbitych grudek, to wysuszone w większości kwiatostany konopi indyjskich (różny może być odcień i kolor w zależności od odmiany).

Uwaga: Kupując marihuanę z nielegalnego i niepewnego źródła, nigdy nie ma pewności, czy susz nie zawiera szkodliwych dodatków niebezpiecznych dla zdrowia.

Według statystyk marihuana jest najpopularniejszą używką wybieraną przez młodych ludzi (15-24 lata).

THC po dostaniu się do organizmu drogą wziewną, osadza się na oskrzelikach, a stamtąd przenoszone jest do układu krwionośnego (do krwi). Następnie rozprowadzane jest układem krwionośnym po całym organizmie. Dostaje się do układu endokannabinoidowego i receptorów znajdujących się m.in. w ludzkim mózgu (układzie nerwowym), co daje efekt haju.

Obecność THC można znaleźć w ślinie, krwi, moczu czy włosach. Po pewnym czasie THC rozkłada się w wątrobie na różne metabolity.


Jakie skutki wywołuje marihuana?

Marihuana jest szczególnie niebezpieczna dla ludzi bardzo młodych, powoduje zaburzenia procesów pamięciowych – zaobserwowano negatywny wpływ marihuany na mózg i jego funkcje. Osoby palące marihuanę w młodym wieku miały gorsze wyniki w testach na inteligencję i parametry te nie uległy poprawie w okresie dorosłości. Zaobserwowano w toku prowadzonych analiz, że użytkownicy marihuany mogą mieć problemy w uczeniu się, ponadto występują u nich zaburzenia snu, ryzyko rozwoju uzależnienia oraz tzw. zespołu amotywacyjnego.

Po zażyciu marihuany obserwuje się kilka faz przebiegających z różnymi objawami. Na to, jak dany użytkownik będzie się czuł po zażyciu THC, wpływ ma wiele czynników, np. czy pali regularnie, rzadko lub pierwszy raz.

Działanie THC można podzielić na kilka faz, które różnią się od siebie:

 • Faza dobrego samopoczucia – w mózgu wydziela się dopamina odpowiedzialna za dobry nastrój.
 • Faza nadwrażliwości sensorycznej – w fazie tej użytkownik traci poczucie czasu i przestrzeni, mogą wtedy wystąpić zaburzenia słuchu i wzroku.
 • Faza ekstatyczna – w mózgu uwalniają się kolejne ilości dopaminy, dając uczucie błogostanu.
 • Faza przebudzenia – narkotyk przestaje powoli działać – użytkownik może odczuwać senność.

Do negatywnych efektów stosowania marihuany można zaliczyć:

 • zawroty głowy,
 • zwiększone ciśnienie krwi, ale też spadki wartości ciśnienia krwi,
 • omdlenia,
 • nudności,
 • wymioty,
 • ból głowy,
 • lekkie psychozy,
 • uzależnienie psychiczne.

Jak rozpoznać osobę po zażyciu marihuany bez wykonania testu z krwi lub moczu?

Palacze marihuany pochodzą z różnych środowisk, każdy użytkownik może odczuwać inny wachlarz objawów. Niemniej jednak istnieją charakterystyczne objawy wskazujące na to, iż dana osoba zażyła marihuanę.

Objawy, które występują po zażyciu marihuany, m.in.:

 • przekrwione oczy – to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów,
 • napady śmiechu,
 • wzmożony apetyt,
 • spowolnione reakcje,
 • bełkotliwa mowa,
 • trudności w skupieniu uwagi.

Większość wyżej wymienionych objawów występuje już po 15 minutach od spożycia marihuany. Efekty te nie występują jednocześnie, mogą następować po sobie. Natężenie tych efektów zależy w głównej mierze od ilości przyjętego THC, czy stanu psychofizycznego użytkownika.


Ile czasu marihuana pozostaje w organizmie?

Na to, ile czasu marihuana pozostanie w organizmie i jakie wywoła objawy w określonym czasie wpływ ma wiele czynników: metabolizm, kondycja, stan zdrowia użytkownika, płeć, wiek, masa ciała, dieta, aktywność fizyczna, zażywane leki, choroby, częstotliwość zażywania marihuany.

Pamiętaj:

Po bezpośrednim paleniu następuje uczucie odurzenia, haju, trwa to około 2-3 godziny, dalej obserwuje się spadek aktywności. Generalnie określa się czas działania THC na około 4-5 godzin. Ale w organizmie pozostają metabolity, możliwe do wykrycia nawet do kilku tygodni lub miesięcy po stosowaniu.

„Czas, przez jaki można wykryć narkotyki i inne substancje psychoaktywne w płynach ustrojowych zależy od szybkości procesów wchłaniania, biotransformacji, dystrybucji i wydalania. Czas detekcji dla moczu jest dłuższy, niż dla krwi i dodatkowo zależy od tego, czy substancja została przyjęta jednorazowo, czy przewlekle. Może się wydłużyć przy przewlekłym przyjmowaniu oraz niewydolności narządowej (schorzenia nerek, niewydolność wątroby), lub skrócić na skutek wdrożonej procedury leczenia”

Oznaczanie narkotyków w moczu metodami immunochemicznymi w medycznym laboratorium diagnostycznym: https://kidl.org.pl/get-file/4180_rekomendajeoznaczenia-narkotykow-w-moczufnl.pdf

Zobacz poniżej wykaz, jak długo w moczu można wykryć obecność narkotyków:

THC w moczu - ile godzin się utrzymuje tabela
źródło: https://kidl.org.pl/get-file/4180_rekomendajeoznaczenia-narkotykow-w-moczufnl.pdf

Jak pisaliśmy powyżej – THC po spożyciu praktycznie natychmiastowo daje uczucie haju. Stan odurzenia trwa średnio od 2-5 h, jednak metabolity THC utrzymują się w organizmie o wiele dłużej.

Czynniki wpływające na długość utrzymywania się THC w organizmie:

 • płeć,
 • wiek,
 • masa ciała,
 • stan psychofizyczny
 • aktywność fizyczna
 • dieta,
 • stężenie THC w produkcie przyjętym.

U osób z nadwagą zauważyć można zwiększony czas utrzymywania się metabolitów. Powodem tego jest magazynowanie ich w tkance tłuszczowej.

Wyższe stężenie THC w marihuanie skutkuje dłuższym rozkładaniem substancji przez organizm oraz wyższym stężeniem metabolitów.

MARIHUANA – PALENIE A JEDZENIE

Sposób przyjęcia narkotyku także ma wpływ na długość jego utrzymania się w organizmie. Przykładem tego może być zwiększony czas rozkładu narkotyku przyjętego w postaci pożywienia (dłuższe i silniejsze działanie), w porównaniu z taką samą dawką przyjętą w postaci wziewnej.


Sposoby wykrywania i rodzaje testów na THC

Istnieje wiele okoliczności, w których odpowiednie służby mogą przeprowadzić test na obecność narkotyków. Do sytuacji takich możemy zaliczyć uzasadnione podejrzenie spożywania marihuany, czy udział w wypadku, w którym stan wskazuje na nietrzeźwość.

Jak wspominaliśmy powyżej, jeżeli jesteś rodzicem, również posiłkując się dostępnymi testami możesz skontrolować swoje dziecko.

Podstawowym materiałem biologicznym do wykrywania obecności THC jest mocz.

THC – rodzaje testów

TEST Z MOCZU NA OBECNOŚĆ THC

Na rynku dostępne są testy do domowego wykonania, kupisz je w aptece. Koszt takiego testu to ok. 12-15 zł, wynik otrzymasz po 5 minutach (postępuj zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu).

test THC mocz
obraz: https://www.doz.pl/apteka/p2953-Domowe_Laboratorium_Test_do_wykrywania_narkotykow_w_moczu_1_szt.

Test z moczu można wykonać również w laboratorium medycznym – koszt badania ok. 25 zł, wynik otrzymuje się po 1-3 dniach. Badanie wykaże obecność THC nawet po upływie 2-4 tygodni (w przypadku przewlekłego zażywania narkotyku). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak długo THC utrzymuje się w moczu, kliknij tutaj i obejrzyj film na ten temat.

Test charakteryzuje się czułością 50 [ng/ml] i wiarygodnością ponad 99 %. To ten test będzie najlepszy do zbadania obecności THC w organizmie.

TEST ZE ŚLINY NA OBECNOŚĆ THC

W aptece możesz również zakupić tzw. testy ze śliny, za pomocą których można potwierdzić bądź wykluczyć obecność THC do ok. 14 godzin od zażycia. Wynik testu otrzymasz po 10 minutach. Test taki (obejmuje 6 narkotyków) kosztuje ok. 40-50 zł.

test THC ślina
obraz: https://www.doz.pl/apteka/p115559-Domowe_Laboratorium_Test_do_wykrywania_narkotykow_w_slinie_1_szt.

Co jeszcze musisz wiedzieć:

TESTY Z KRWI NA OBECNOŚĆ THC

W szczególnych sytuacjach wykonuje się testy z krwi na obecność THC (np. w przypadku wypadków drogowych), ze wskazań służb medycznych. THC we krwi utrzymuje się stosunkowo krótko. W zależności od organizmu, od kilkunastu godzin do dwóch dni. Analizę taką przeprowadza się jedynie w uzasadnionych przypadkach i wykonywana jest ona w specjalnym akredytowanym laboratorium

TESTY Z PRÓBKI WŁOSÓW NA OBECNOŚĆ THC

Możliwe jest również wykonanie testu z próbki włosów, na zlecenie organów typu sąd. Badania te są badaniami o jednej z największej dokładności i można wykonywać je nawet po 90 dniach od ostatniego spożycia. THC poprzez naczynia krwionośne dostaje się do mieszków włosowych i zostaje wbudowane w strukturę włosa.

Należy pamiętać jednak, iż wyżej opisane testy mają dużą skuteczność i są w stanie wykryć nawet małe ilości metabolitów THC.


Czy Policja może zbadać mocz na obecność THC?

W świetle polskiego prawa THC jest substancją nielegalną. Nawet podczas rutynowej kontroli, funkcjonariusze Policji mając uzasadnienie, iż dana osoba jest pod wpływem, mogą podjąć odpowiednie kroki. W momencie uzasadnionego podejrzenia funkcjonariusze Policji mogą:

 • Przeszukać podejrzanego, zatrzymać podejrzanego i przeszukać mieszkanie podejrzanego, zlecić wykonanie badań laboratoryjnych na obecność narkotyków, podjąć odpowiednie kroki prawne i sprawę przekazać do prokuratury.

Ważne:

Należy pamiętać, iż funkcjonariusze mogą wykonać szybki test śliny i wykryć obecność THC. Natomiast test moczu może być zlecony specjalistycznemu laboratorium.

Więcej o tym, jak wykonuje się testy moczu można dowiedzieć się z filmu.

W jakich przypadkach robione są testy na THC z moczu?

Obecnie na rynku dostępne są superszybkie testy, które przeprowadzić może nawet niewykwalifikowany człowiek. Testy te wykonywane są przez specjalne organy na polecenie Policji ze względu na pewne okoliczności. Kiedy funkcjonariusze zlecają wykonywanie takich testów?

Funkcjonariusze Policji mogą zlecić wykonanie testów na obecność THC w przypadku gdy:

 • Dana osoba brała udział w wypadku komunikacyjnym – organy Policji zlecają wykonanie odpowiednich testów. Wyniki takich testów mają kluczową rolę w ustaleniu sprawcy wypadku. Osoba będąca pod wpływem najczęściej obciążana jest winą za wypadek. Zobacz jakie są limity THC w organizmie kierowcy w Polsce i za granicą.
 • Istnieje uzasadnione podejrzenie zażywania narkotyków – w przypadku uzasadnionego podejrzenia zażywania narkotyków np. wśród małoletnich, Policja może zlecić wykonanie badań potwierdzających podejrzenia.
 • W przypadku zatrzymania w stanie nietrzeźwości – Policja może podjąć dalsze kroki zapobiegawcze, w tym areszt, oraz podjąć kroki prawne.

Należy pamiętać o tym, iż nawet rutynowa kontrola drogowa może skłonić funkcjonariuszy do skierowania kierowcy na badania.


Co grozi za wykrycie THC w moczu?

Obecnie w Polsce prawo antynarkotykowe reguluje Ustawa o Przeciwdziałaniu Narkomanii. Zapisy w niej mówią o karach grożących za posiadanie, handel czy spożywanie konopi. Co jednak grozi w przypadku wykrycia metabolitów THC w moczu? Konsekwencje płynące z wykrycia metabolitów w moczu zależą indywidualnie od sprawy, ale mogą mieć kluczowy wpływ na wyrok.

W zależności od sprawy, obecność THC w organizmie może mieć kluczowy wpływ na dalsze postępowanie:

 • Kiedy kierowca spowodował wypadek, a w jego organizmie obecne było THC, wyrok za spowodowanie wypadku jest wyższy, a prawo jazdy jest zatrzymywane.
 • W przypadku udowodnienia posiadania marihuany oraz obecności THC w organizmie, sąd wymierza karę pozbawienia wolności, a nie karę ograniczenia wolności.
 • Podczas zatrzymania będąc pod wpływem marihuany i udowodnieniu przez badania obecności THC w organizmie, kara dotyczy jedynie spożywania.

Należy pamiętać o tym, iż każda sprawa traktowana jest indywidualnie i postrzegana przez pryzmat ustawy. Ustawa ta nie jest jednak doskonała, zawiera wiele nieścisłości oraz pola do interpretacji.


Czy testy na THC można podważyć?

Na rynku obecnie dostępnych jest bardzo wiele testów na obecność THC. Wiele z tych testów jest bardzo dokładnych, a wyniki uzyskiwane są w przeciągu minut. Czy testy te dają zawsze miarodajne wyniki?

Testy antynarkotykowe dostępne na rynku charakteryzują się dużą czułością i potrafią wykryć śladowe ilości metabolitów nawet po miesiącu od ostatniego spożycia. Istnieją jednak sposoby, które potrafią zafałszować wynik takiego testu i należą do nich m.in:

 • picie dużej ilości wody w dniach poprzedzających,
 • zakwaszenie próbki moczu kwaskiem cytrynowym,
 • zamiana próbek z abstynentem konopnym.

Wyniki testów są zazwyczaj niepodważalne, a metody opisane powyżej wpływają jedynie na wynik badania, które w niektórych przypadkach powtarza się w razie jakichkolwiek wątpliwości. Jeżeli dana osoba nie zgadza się z wynikiem analizy, jest możliwość odwołania się od wyniku, jednak w takim wypadku wykonuje się badania inną metodą.


Kierowcy a obecność THC w organizmie

Użytkownicy konopi wywodzą się z różnych środowisk, często marihuana zażywana jest przez osoby młode, będące kierowcami. Czego mogą się spodziewać, kiedy udowodni się im obecność metabolitów THC w organizmie?

Kwestia stężenia zawartości metabolitów THC we krwi według prawa polskiego nie jest jednoznaczna, ponieważ nie ma żadnych ustalonych limitów stężeń tych substancji, a w przypadku sprawy karnej, interpretacja wyników analiz laboratoryjnych leży po stronie sędziego.

W polskim prawie marihuana traktowana jest jako substancja nielegalna, dlatego też każde nawet najmniejsze ilości metabolitów w moczu, mogą mieć wpływ na wyrok skazujący w sprawach takich jak np. spowodowanie wypadku komunikacyjnego.

Przyjęto, że 2,5 ng THC/ml jest dawką powodującą odurzenie, a osoba jest „pod wpływem”.

Nawet śladowe ilości metabolitów mogą skutkować utratą prawa jazdy i wyrokiem pozbawienia wolności.

Pamiętaj!

THC jest substancją psychoaktywną obecną w konopiach indyjskich, a w mniejszych stężeniach także w konopiach siewnych. Do organizmu dostaje się głównie drogą wziewną, ale także poprzez układ pokarmowy. W organizmie THC rozkłada się w ciągu kilku godzin, ale jego metabolity utrzymują się wiele tygodni. Na rynku znajdują się obecnie bardzo dokładne testy mogące wykryć nawet śladowe ilości THC.

Potwierdzenie obecności metabolitów THC u kierowców może być podstawą do odebrania prawa jazdy, czy mieć kluczowe znaczenie w sprawie karnej.


ŹRÓDŁA:

 1. Oznaczanie narkotyków w moczu metodami immunochemicznymi w medycznym laboratorium diagnostycznym: https://kidl.org.pl/get-file/4180_rekomendajeoznaczenia-narkotykow-w-moczufnl.pdf
 2. www. doz.pl
 3. Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii – https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=8276205
 4. https://diag.pl/sklep/badania/marihuana-kanabinoidythc-w-moczu-jakosciowo/
 5. Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek