Stosowanie substancji niedozwolonych w sporcie istnieje od zawsze. Chęć polepszenia wydolności organizmu towarzyszy wielu osobom uprawiającym sport – amatorsko lub zawodowo. Lista substancji zakazanych rozszerza się z każdym rokiem. Czy kannabinoidy są zakazane w sporcie? Jak wpływają na organizm uprawiającego biegi czy kolarstwo? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Uwaga: nasze artykuły mają wyłącznie informacyjny charakter, nie propagujemy zażywania marihuany!

Jak marihuana działa na organizm?

Marihuana – to susz pozyskiwany z kwiatostanów konopi indyjskich. W swoim składzie ma THC (tetrahydrokannabinol, który wykazuje działanie psychoaktywne). Poza THC w marihuanie znajdziemy również inne kannabinoidy (np. CBD), terpeny oraz flawonoidy. Marihuana jest narkotykiem, w większości krajów, w tym w Polsce, jest zakazana.

Jej wpływ na organizm jest wielokierunkowy. W większości badania wskazują na negatywny efekt THC na funkcje i działanie ludzkiego organizmu. Powoduje:

  • nadmierne pobudzenie, euforię,
  • stany lękowe,
  • osłabienie koordynacji ruchowej,
  • nieregularne bicie serca,
  • problemy z układem oddechowym, itp.

Jedna z prac podkreśla negatywny wpływ marihuany na układ krążenia:

„(…)działanie marihuany, według badań, ma negatywny wpływ na układ krążenia. W trakcie używania THC może dojść do tachykardii, czyli zwiększenia częstotliwości uderzeń serca. Również poziom ciśnienia krwi może się zmieniać, co w konsekwencji może prowadzić do zawrotów głowy”

Co mówią wyniki badań o szkodliwości zażywania marihuany? Przegląd badań –
Katarzyna Dąbrowska Ewa Miturska Jacek Moskalewicz Łukasz Wieczorek

Badania podkreślają również działanie:

  • przeciwbólowe,
  • przeciwzapalne,
  • regenerujące,
  • ułatwiające zasypianie.

Jak to się dzieje, że THC oddziałuje na organizm?

Odpowiedzialny za to jest układ endokannabinoidowy – którego częścią są receptory CB1 i CB2. Układ ten reguluje pracę całego organizmu, wiele procesów, jak np. uczucie głodu, sen, koncentracja, motywacja, funkcje rozrodcze, itp. THC oddziałuje na receptory, pobudza je, co wywołuje określone reakcje organizmu (pobudzenie, wyciszenie, itd.). Po przeniknięciu THC do ciała, mózg otrzymuje sygnał, który wywołuje daną reakcję organizmu (np. uczucie relaksu).

Warto wspomnieć w tym momencie, że THC jest jednym ze składników medycznej marihuany – legalnie dostępnej na receptę, stosowanej w leczeniu, wspomaganiu terapii wielu poważnych schorzeń.

Czy marihuana jest dozwolona w sporcie?

Sportowcy stosują kannabinoidy, w tym marihuanę, i nie jest to tajemnicą. Kilku uznanych na świecie mistrzów sportu używało marihuany (np. Michael Phelps – mistrz w pływaniu, był zawieszony za palenie marihuany).

Marihuana jest na liście środków zakazanych przez Światową Agencję Antydopingową (WADA).
W 2018 roku z listy wykreślono niepsychoaktywne CBD – kannabidiol.

Substancje niedozwolone i zakazane u sportowców w zawodach

Jakie efekty może wywołać THC u sportowca?

Marihuana działa tak samo na „zwykłego” człowieka, jak i sportowca. Układ endokannabinoidowy działa u każdego identycznie. Sportowcy opowiadający się za stosowaniem marihuany, podkreślają przede wszystkim działanie przeciwbólowym, pomagającym w regeneracji relaksacji. Uprawianie sportu amatorsko czy zawodowo wiąże się z obciążeniem fizycznym (bólem, kontuzjami) i psychicznym (stres, presja).

Badania w zakresie wpływu marihuany na organizm u osób uprawiających sporty są sprzeczne – jedne wskazują na aspekt pozytywny (zwiększenie wydajności), inne przeciwnie. Tych ostatnich jest jednak więcej.

Jakie objawy po zażyciu marihuany mogą się pojawić u sportowca:

  • możliwa wspomniana poprawa wydajności (choć nie ma na to jednoznacznych dowodów),
  • zniwelowanie bólu,
  • uczucie relaksu i uspokojenia, lepszy sen.

ale również np.:

  • ryzyko zawału,
  • zaburzenia koncentracji, percepcji.

Stosowanie jakichkolwiek używek, w tym konopnych, zwłaszcza przez osoby uprawiające sport jest ryzykowne.

Marihuana w sporcie – co mówią badania?

Poniżej przedstawiamy fragmenty prac mówiących o wpływie marihuany na organizm sportowca i możliwych skutkach.

„Niektórzy autorzy określœają marihuanę jako złudny śœrodek dopingujący. Z jednej strony zmniejsza ona napięcie nerwowe i lęk (działa relaksująco oraz przeciwstresowo), z drugiej, obniżając koncentrację, napięcie i siłę mi궜ni, powoduje zaburzenia równowagi. Pogorszeniu ulega czas reakcji, ocena odległośœci, zdolność śœledzenia wzrokiem poruszającego się obiektu i zdolność działania w sytuacji ośœlepienia œświatłem. Ponadto długotrwałe jej nadużywanie prowadzi do wystąpienia psychoz toksycznych, powoduje zmiany osobowośœci, apatię, osłabienie i wyniszczenie”

Medycyna sportowa. Marihuana w sporcie. Andrzej Pokrywka, Ryszard Grucza

Inny aspekt pokazuje ten fragment:

„Robson i Müller podają m.in., że marihuana może obniżać uczucie lęku, co w sportach takich jak snowboard, ekstremalne kolarstwo górskie czy bobsleje, w których strach wpływa na wynik, może pozwolić zawodnikom podejmować większe ryzyko. Ponadto może poprawiać jakość snu w nocy poprzedzającej rywalizacje”

Medycyna sportowa. Marihuana w sporcie. Andrzej Pokrywka, Ryszard Grucza
THC a zawody sportowe i osiągnięcia

Kannabinoidy a inne środki dopingujące

Kannabinoidy pochodzące z konopi indyjskich, zwłaszcza marihuany, jest coraz częściej stosowanym środkiem, który obserwuje świat sportu.

„W ostatnim czasie młodzi ludzie, w tym sportowcy, często stosują kannabinoidy . Powodują one efekty euforyczne, rzadziej reakcje dysforyczne. Po kannabinoidach były opisywane początki psychozy schizofrenicznej (u osób predysponowanych), ostre epizody psychotyczne, a ze strony układu sercowo-naczyniowego takie objawy, jak tachykardia, hipotensja oraz epizody ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego u młodych,wcześniej zdrowych osób. Poprzez stymulację beta-receptorów kannabinoidy mogą powodować zaburzenia rytmu serca prowadzące do SCD czy udarów mózgu”

Niedozwolone wspomaganie farmakologiczne w sporcie a układ sercowo-naczyniowy – Stanisław Piłkowski, Andrzej Pokrywka, Artur Mamcarz

Na świecie są 34 laboratoria antydopingowe – działające na rzecz WADA. Wg wielu analiz, kannabinoidy znalazły się na drugim miejscu najczęściej stosowanych środków (po środkach anabolicznych).

„W ostatnich latach w Polsce w próbkach moczu sportowców bardzo często, znacznie powyżej średniej światowej, wykrywano karboksytetrahydrokanabinol, świadczący o stosowaniu marihuany lub haszyszu”

Niedozwolone wspomaganie farmakologiczne w sporcie a układ sercowo-naczyniowy – Stanisław Piłkowski, Andrzej Pokrywka, Artur Mamcarz

Jaka jest dopuszczalna norma THC w testach?

Pozytywny wynik testu antydopingowego to obecność karboksy-THC powyżej 15 ng/ml (dotyczy próbki moczu).

Zobacz również:

Podsumowanie

Bez względu na to, czy sport uprawiany jest amatorsko czy zawodowo, zażywanie marihuany wydaje się mieć więcej negatywnych skutków. Przeważają one zdecydowanie nad pozytywami – redukcja lęku, stresu, itp. Sportowcy to dla wielu młodych ludzi osoby godne naśladowania, autorytety życiowe. Pytanie (raczej retoryczne) – czy marihuana wpisuje się w ten wizerunek?