Wysokiej jakości waporyzator do medycznej marihuany to akcesorium niezbędne dla większości pacjentów medycznej marihuany. Kiedy lekarz przepisuje susz, to właśnie waporyzacja jest zalecaną formą jego użycia. Jest ona dużo zdrowsza dla organizmu niż palenie, a dodatkowo lepiej wykorzystuje potencjał suszu konopnego – ten sam można podgrzać kilka razy, nie tracimy także cennych kannabinoidów, co ma miejsce w przypadku spalania, które zachodzi w dużo wyższej temperaturze.

Czym jest waporyzator?

Waporyzator to urządzenie, które służy do inhalowania substancji zawartych w medycznej marihuanie. Waporyzacja jest procesem, który pozwala na uzyskanie efektów terapeutycznych w analogiczny sposób do palenie marihuany, jednak bez wdychania szkodliwych produktów spalania – bo ze względu na niższą, kontrolowaną temperaturę, proces ten nie zachodzi. Jest to szczególnie ważne dla osób z problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby płuc, ale korzystne dla każdego pacjenta, gdyż w ten sposób wdycha on więcej dobroczynnych kannabinoidów, niż ma to miejsce przy paleniu.

Budowa i sposób działania waporyzatora medycznego

Waporyzator na pierwszy rzut oka przypomina większego e-papierosa. W zależności od modelu, wyposażony jest w specjalny komorę, do której wsypuje się medyczny susz lub wlewa olejki na bazie marihuany. Urządzenie podgrzewa daną formę marihuany do bardzo wysokiej temperatury, w wyniku czego wytwarza parę, którą następnie pacjent wdycha. Susz nie ulega przy tym spaleniu i potencjalnie może nawet zostać użyty więcej niż raz.

Budowa i sposób działania waporyzatora medycznego mogą się różnić pomiędzy poszczególnymi modelami. Najczęściej jednak składają się one z kilku podstawowych elementów:

  • komora, w której umieszcza się susz lub olejki z marihuany,
  • grzałka, która podgrzewa substancję do temperatury, w której uwalnia się para,
  • ustnik, przez który wdycha się parę z waporyzatora,
  • akumulator lub baterie.

Na rynku istnieją także waporyzatory manualne. Ich konstrukcja jest podobna do waporyzatora medycznego, ale ma kilka istotnych różnic. W waporyzatorze manualnym komora na susz jest zazwyczaj mniejsza. Grzałka jest zwykle wbudowana w komorę, a ustnik jest umieszczony w górnej części urządzenia. Waporyzator manualny zasilany jest zwykle bateriami, ale istnieją także modele, które trzeba ręcznie podgrzać zapalniczką żarową. Uważa się jednak, że tego rodzaje waporyzatorów przeznaczone są dla użytkowników rekreacyjnych, osoby chore powinny sięgnąć po urządzenia klasy medycznej.

Jak używać waporyzatora do medycznej marihuany?

Nie da się stworzyć uniwersalnego poradnika używania waporyzatora do medycznej marihuany, gdyż istnieje wiele różnych modeli, które mogą się od siebie nieznacznie różnić. By mieć pewność, że użytkujemy dany model właściwie, należy się zapoznać z dołączoną do niego instrukcją obsługi.

Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które mogą znaleźć zastosowanie w każdym przypadku.

  1. Zmiel w specjalnym młynku trochę medycznej marihuany
  2. Zmielony susz zważ na odpowiednio precyzyjnej wadze, by uzyskać przepisaną przez lekarza dawkę
  3. Zlokalizuj i otwórz komorę na susz w swoim waporyzatorze
  4. Wsyp do niej odpowiednią ilość suszu
  5. Zamknij komorę i włącz waporyzator
  6. Pozwól, aby urządzenie podgrzało medyczną marihuanę do odpowiedniej temperatury. Uwaga: czas oczekiwania na osiągnięcie temperatury zależy od modelu i może wynosić od kilku sekund do nawet kilku minut. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, czy urządzenie działa poprawnie, sprawdź deklaracje producenta w instrukcji obsługi.
  7. Po osiągnięciu temperatury, wdychaj parę przez ustnik. Pamiętaj, aby inhalować się powoli i spokojnie. Parą z waporyzatora należy się zaciągnąć.
  8. Po skończeniu inhalacji, wyłącz waporyzator i po chwilowym ostygnięciu otwórz komorę, aby wyjąć resztki substancji.
  9. Wyczyść waporyzator
  10. Przechowuj urządzenie w suchym i czystym miejscu, a najlepiej w dedykowanym pokrowcu

Nigdy nie należy używać waporyzatora, jeśli jest uszkodzony lub podejrzewamy, że nie działa prawidłowo. W razie wszelkich wątpliwości skontaktuj się z producentem lub serwisem.

Czyszczenie i konserwacja urządzenia

Utrzymanie urządzenia w czystości zapewnia jego długotrwałą sprawność, dobry stan techniczny, ale także wpływa na czystość inhalowanej pary. Z tego powodu należy stosować się do instrukcji użytkowania, którą dostarcza producent wraz z urządzeniem.

Po każdym użyciu należy otworzyć komorę waporyzatora i wyjąć resztki substancji, nawet jeśli nadają się do ponownego użycia. Wszelki pył, który mógł pozostać w waporyzatorze, również należy usunąć. Nie potrząsajmy jednak urządzeniem, by go nie uszkodzić. Można to zrobić, używając specjalnej szczotki, która często znajduje się w zestawie.

Gdy w urządzeniu nie ma już marihuany, należy umyć wszystkie jego elementy, które były z nią w kontakcie. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne płyny do czyszczenia waporyzatorów lub alkohol izopropylowy (ISO), który najczęściej jest głównym składnikiem wspomnianych specyfików. Jeżeli urządzenie zostało przez nas umyte, przed ponownym użyciem należy się upewnić, że wszystkie jego elementy są już suche.

Czyszczenie waporyzatora to jednak nie wszystko. Należy też regularnie sprawdzać stan grzałki i pozostałych elementów eksploatacyjnych, jak np. akumulatorów czy baterii. Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, skontaktuj się z producentem lub serwisem, by wymienić uszkodzone lub zużyte części.

Przechowywanie i noszenie – środki ostrożności

Przechowywanie i noszenie medycznej marihuany i waporyzatora może budzić wiele wątpliwości i obaw u początkujących użytkowników. W rzeczywistości nie powinno to jednak być problematyczne, jeżeli pamiętamy o kilku zasadach.

Waporyzator należy przechowywać w suchym i czystym miejscu, z dala od źródeł ciepła i bezpośredniego nasłonecznienia. Niebezpiecznie jest go przechowywać w pobliżu łatwopalnych materiałów lub źródeł ognia. Dobrze także upewnić się, że nie mają do niego dostępu dzieci lub zwierzęta domowe.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by nosić ze sobą waporyzator do marihuany medycznej. Jeżeli znajduje się w nim susz lub mamy przy sobie również opakowanie z suszem, trzeba mieć także dokumentację, która potwierdza konieczność i legalność terapii.

Jeżeli decydujemy się nosić waporyzator ze sobą, należy się upewnić, że nie jest włączony. Może wówczas być źródłem poparzeń (jeżeli nosimy go w kieszeni) lub nawet pożaru (jeśli nosimy w torbie, z łatwopalnymi przedmiotami, jak np. papier).

Jak wybrać waporyzator do medycznej marihuany?

Do medycznej marihuany należy wybrać waporyzator możliwie wysokiej klasy, gdyż zależeć nam powinno na jak najlepszym efekcie leczniczym, a taki może zapewnić tylko wykorzystanie pełnego potencjału przepisanych kwiatów konopi.

Ostatecznie jednak częstym ograniczeniem jest budżet. Tańsze waporyzatory też spełnią swoją funkcję, jednak należy pamiętać o kilku rzeczach. Należy pamiętać, by sprawdzić, czy wybrany waporyzator posiada stosowne certyfikaty i atesty.

W Polsce konieczne jest posiadanie certyfikatu CE oznaczającego zgodność z wymaganiami dyrektywy 93/42/EWG dotyczącej wyrobów medycznych. Ponadto, waporyzator medyczny musi posiadać certyfikat zgodności z wymaganiami PN-EN ISO 13485:2016 lub PN-EN ISO 13485:2012+AC:2012. Te certyfikaty potwierdzają, że waporyzator spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności działania.

Nie ma natomiast sprecyzowanych wymagań jeśli chodzi o atesty. Dobrze jednak wybrać model, który mimo to je posiada. Atesty to dokumenty potwierdzające spełnienie określonych norm lub wymagań technicznych przez dany wyroby. Mogą dotyczyć np. emisji substancji do powietrza, zawartości szkodliwych substancji w parze do waporyzacji czy też trwałości i niezawodności działania urządzenia. W przypadku waporyzatorów medycznych, ważnym atestem może być atest Państwowego Zakładu Higieny potwierdzający, że dany waporyzator spełnia wymagania bezpieczeństwa. Posiada go m.in. Volcano Mighty Medic, o którym wspominamy w dalszej części artykułu.

Waporyzator przenośny

Waporyzatory przenośne to urządzenia, które można łatwo przenosić, a dzięki temu używać w dowolnym miejscu. Są więc cenne dla osób, które potrzebują regularnych dawek medycznej marihuany. Ze względu na wysoką wygodę użytkowania są często wybierane. Są bardzo łatwe i wygodne w obsłudze.

Waporyzatory przenośne zazwyczaj składają się z komory grzewczej, grzałki oraz ustnika. Zasilane są na baterie lub za pomocą wbudowanego akumulatora.

Największą zaletą waporyzatorów przenośnych jest ich mobilność, która daje możliwość uzyskania efektów terapeutycznych w dowolnym miejscu. Choć modele dedykowane pacjentom są wciąż dość drogie, ich koszty są niższe niż w przypadku waporyzatorów stacjonarnych.

Za wadę można uznać mniejszą moc w stosunku do waporyzatorów stacjonarnych – często nie są w stanie osiągnąć tak wysokich temperatur podgrzewania substancji, co może (ale nie musi, wszystko zależy od danego przypadku) ograniczyć ich skuteczność. Zazwyczaj nie pozwalają także na regulację temperatury i innych parametrów pracy, co umożliwiają urządzenia stacjonarne.

Wśród waporyzatorów przenośnych klasy medycznej w poleceniach najczęściej pojawia się Volcano Mighty Medic.

Waporyzator przenośny Volcano Mighty Medic
Waporyzator przenośny Volcano Mighty Medic

Waporyzator stacjonarny

Waporyzatory stacjonarne, to – jak sama nazwa wskazuje – urządzenia przeznaczone do stosowania na miejscu, w mieszkaniu, niekoniecznie nadające się do częstego transportu.

Odwdzięczają się jednak sporymi zaletami:

  • zwykle mają większą moc i wydajność niż waporyzatory przenośne, są więc bardziej skuteczne i mogą uzyskać wyższą temperaturę podgrzewania substancji,
  • często posiadają możliwość regulacji temperatury, czasu inhalacji i innych parametrów pracy, co pozwala dostosować więcej parametrów leczenia do potrzeb pacjenta, a także kontrolować je przy pomocy cyfrowych wyświetlaczy,
  • cechują się większą trwałością i wytrzymałość na uszkodzenia, rzadziej trzeba je wymieniać.

Rzecz jasna nic nie jest bez wad. Waporyzatory stacjonarne są większe i cięższe, przez co ciężko je ze sobą zabierać. Nie nadają się więc dla osób, które często są w delegacjach, dużo podróżują itp. Zużywają też więcej energii, nie są zasilane bateriami a podłącza się je do gniazdka Różnice w cenie eksploatacji są jednak marginalne.

Większe różnice obserwujemy w przypadku kosztów samego zakupu. Niestety zazwyczaj są zauważalnie droższe niż urządzenia przenośne.

Wśród polecanych modeli najczęściej wymienia się produkty firmy Volcano, zwłaszcza z serii Volcano Medic.

Waporyzator stacjonarny Volcano Medic 2
Waporyzator stacjonarny Volcano Medic 2

Gdzie kupić waporyzator medyczny?

Waporyzatory medyczne można kupić w aptekach, przy okazji nabycia suszu. Dobrze jednak wcześniej zweryfikować dostępność i zorientować się w cenach, gdyż produkt ten jest dość drogi, a różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi punktami dystrybucji – znaczące. Istnieją także specjalistyczne sklepy konopne, także specjalizujące się w sprzedaży waporyzatorów. Urządzenia nabyć zarówno stacjonarnie, jak i przez internet, a sam waporyzator jest całkowicie legalny, nie wymaga żadnej recepty ani pozwoleń.

Wybór waporyzatora powinien być dostosowany do potrzeb pacjenta. Nawet urządzenia niższej klasy będą działać lepiej, niż klasyczne palenie medycznej marihuany. Warto jednak sięgnąć po urządzenie z wyższej półki, by maksymalizować korzyści z przyjmowania pary konopnej.


Artykuł nie jest sponsorowany. Przedstawiony w nim sprzęt jest subiektywnym wyborem redakcji, na podstawie opinii internautów.