Czego spodziewać się po wizycie u lekarza zajmującego się leczeniem konopiami? Wyjaśniamy, kto przepisuje marihuanę medyczną, w jaki sposób dostać się na wizytę i jak ona wygląda. Dowiesz się również jak się przygotować i co ze sobą zabrać, by sprawnie podjąć leczenie.

Kim jest konopny specjalista?

Oczywiście „specjalista medycyny konopnej” jako taki nie istnieje – jednak są lekarze, którzy lepiej znają się na medycznej marihuanie oraz tacy, którzy znają się na niej gorzej. Jest to rzecz dość nowa, która spotyka się z oporem bardziej konserwatywnej części społeczeństwa, a takich osób nie brakuje także i w tym zawodzie. Niektórzy mogą być też zwyczajnie sceptycznie nastawieni lub sami mieć negatywne doświadczenia z leczeniem taką metodą (np. brak skuteczności). Dopóki nie ma jasnych wytycznych, takie rzeczy są bardzo podatne na wypaczanie przez własne doświadczenia jednostek.

Kogo więc możemy nazwać konopnym specjalistą? Jest to lekarz, który aktywnie interesuje się tą formą leczenia i zgłębił dostępną obecnie wiedzę medyczną na temat marihuany. Nie da się wskazać dokładnych przesłanek, na podstawie których możemy rozpoznać takiego lekarza.

Wyjątkiem jest jeden przypadek. Istnieją w Polsce placówki zajmujące się leczeniem konopiami – tam z pewnością zatrudnieni są tylko lekarze, którzy znają ten temat.

Wśród specjalistów, zorientowane osoby najprościej znaleźć wśród neurologów, onkologów, psychiatrów, gastrologów, reumatologów czy ginekologów, ale naturalnie można ich spotkać także w każdej innej specjalizacji. Wymienieni po prostu najczęściej spotykają się w swojej pracy zawodowej z dolegliwościami, które można leczyć kannabinoidami, przez co siłą rzeczy zaznajamiają się z tematem.

Dostępne rodzaje wizyt dla pacjentów

Kliniki konopne to gabinety należące do sektora prywatnego, nastawione są więc na świadczenie usług na jak najwyższym poziomie i w najbardziej dogodny dla pacjenta sposób.

Wizyta kwalifikacyjna

Niektóre kliniki konopne oferują darmowe „wizyty” kwalifikacyjne. Nie są one wizytami w klasycznym tego słowa znaczeniu, a polegają najczęściej na przesłaniu wypełnionego formularza dotyczącego stanu zdrowia pacjenta. Następnie specjalista lub algorytm go analizuje i podejmuje decyzję, czy taki pacjent kwalifikuje się do leczenia medyczną marihuaną. Jeżeli tak, to pacjent ma wówczas do wyboru jedną z pozostałych rodzaju wizyt. Jeżeli pacjent nie zostaje zakwalifikowany do leczenia, nie ponosi żadnych kosztów. Minimalizuje to ryzyko w przypadku osób, które nie są pewne, czy ich schorzenie może być leczone za pomocą konopi. W większości przypadków mamy jednak do czynienia z trzema rodzajami wizyt, opisanymi poniżej.

Wizyta online (teleporada)

Bardzo dogodną opcją jest tzw. teleporada, czyli wizyta odbywana za pomocą telefonu lub komputera wyposażonego w mikrofon i kamerkę. Jest to rozwiązanie komfortowe, gdyż pozwala na skorzystanie z usług placówki znajdującej się w dowolnym miejscu kraju, bez potrzeby dojazdu. W takim wypadku wszystkie niezbędne dokumenty dostarczamy drogą elektroniczną, a na e-spotkaniu z lekarzem wyjaśniamy pozostałe wątpliwości. Recepta przychodzi w formie elektronicznej i można ją wykupić w dowolnej aptece. Zazwyczaj kosztuje w granicach 200-300 zł.

Wizyta w gabinecie

To klasyczny rodzaj wizyty lekarskiej, którą chyba wszyscy znamy. Pacjent musi stawić się osobiście w gabinecie lekarza, gdzie ten zbiera wywiad i wykonuje potrzebne badania. Nie trzeba się szczególnie przygotowywać do takiej wizyty, ważne żeby mieć wszystkie potrzebne dokumenty, co szerzej omawiamy w dalszej części artykułu. Zazwyczaj jest nieco droższa od wizyty online, ale są to niewielkie różnice, rzędu 20-50 zł.

Wizyta domowa

Wizyta domowa to szczególny rodzaj wizyty, w której to lekarz udaje się do miejsca zamieszkania pacjenta. Wizyty takie są stosowane przede wszystkim w przypadku, gdy obłożnie chora osoba nie jest w stanie samodzielnie udać się na badanie lub – ze względu np. na podeszły wiek, brak obeznania z technologiami czy problemy z mową – przeprowadzić wizyty on-line. Wizyty domowe pozwalają lekarzom na postawienie diagnozy i podjęcie decyzji o leczeniu medyczną marihuaną najciężej chorych pacjentów. Ze względu na większe zaangażowanie czasu i zasobów medyka, są one najdroższą formą porad lekarskich – zwykle kosztują od 350 zł w górę.

Ile trwa i ile się czeka na wizytę?

W zależności od przychodni, deklarowany czas trwania wizyty to od 15 do 40 minut. Nie są to jednak sztywne ramy czasowe. Lekarz dostosuje czas trwania wizyty do potrzeb pacjenta, tak by wywiad był kompleksowy i wystarczający do podjęcia decyzji w sprawie terapii.

Czas oczekiwania na wizytę jest bardzo krótki. W większości przypadków na teleporadę można umówić się jeszcze tego samego dnia, jeżeli rejestrujemy się rano w dzień powszedni. Nawet w klinikach o największych kolejkach czas oczekiwania wynosi do 2 dni roboczych. Wszystko da się więc załatwić bardzo szybko.

Co jest potrzebne do wizyty?

Po zapisaniu się na wizytę należy przygotować dokumentację choroby: wyniki badań, karty wypisów szpitalnych, listę przyjmowanych leków (wraz z dawkowaniem) i wszystkie inne dokumenty, którymi dysponujemy. Warto także ułożyć sobie w głowie co dokładnie nam dolega, usystematyzować swoje objawy, by usprawnić komunikację z lekarzem.

Podsumowując, na wizytę potrzebujesz przygotować:

  • wszystkie posiadane zaświadczenia lekarskie,
  • wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych,
  • listę przyjmowanych leków wraz z dawkowaniem,
  • ewentualne niezrealizowane recepty, proponowane leczenie od innych lekarzy,
  • karty wypisów ze szpitali,
  • wszystkie inne dokumenty dotyczące przebiegu choroby,
  • swoje objawy i oczekiwania.

Jak wygląda wywiad lekarski z pacjentem?

Wywiad lekarski jest przeprowadzany na wizycie w taki sam sposób, niezależnie od jej formy. Polega na rozmowie lekarza z pacjentem, w trakcie której ten pierwszy zapoznaje się dogłębnie z istniejącą dokumentacją medyczną. Na podstawie zgromadzonych danych lekarz podejmie decyzję o leczeniu medyczną marihuaną. Może również wcześniej zlecić wykonanie dodatkowych badań. Pacjent będzie musiał okazać dokument tożsamości i podać numer PESEL, co będzie niezbędne do zweryfikowania jego tożsamości oraz wystawienia recepty.

Decyzja o podjęciu leczenia

W trakcie wizyty padnie decyzja o podjęciu leczenia lub wykluczenie takiej możliwości.

Brak wskazań do leczenia

Jeżeli lekarz stwierdzi, że dane schorzenie nie nadaje się do leczenia medyczną marihuaną, poinformuje o tym pacjenta i w ten sposób zakończy się wizyta. Pacjent może spróbować skorzystać z usług innego lekarza, jednak jeżeli jeden lekarz specjalizujący się w leczeniu konopiami podejmie taką decyzję, inny prawdopodobnie stwierdzi to samo.

Plan leczenia

Jeżeli lekarz uzna, że taka forma terapii jest zasadna, dobierze odpowiednią odmianę oraz dawkowanie. Powinien przy tym udzielić informacji na temat przygotowania leku i sposobu jego przyjmowania, przechowywania i wszelkich innych kwestii, które będą interesować pacjenta. Rodzaj suszu i jego dawkę będzie można zmienić już w trakcie leczenia, na kolejnych wizytach, na podstawie doświadczeń pacjenta i skuteczności zaordynowanego leczenia. W leczeniu konopiami najważniejsze jest dobrać terapię indywidualnie do danego pacjenta, dlatego może się zdarzyć, że po pierwszej wizycie nie uzyskamy optymalnego efektu.

Wizyta kontrolna

Po pierwszej wizycie, zazwyczaj po upływie około miesiąca, lekarz zaprasza pacjenta na wizytę kontrolną. Na niej weryfikowane są efekty leczenia – czy marihuana pomaga, czy występują efekty uboczne, czy jest zbyt mocna lub słaba. Na podstawie doświadczeń pacjenta lekarz modyfikuje terapię, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Kiedy obie strony są usatysfakcjonowane z działania medycznej marihuany, pacjent zgłasza się do kliniki już tylko po kolejne recepty – zwykle co około 3 miesięcy, gdyż recepty typu Rpw. na marihuanę w celach medycznych można podczas jednej konsultacji lekarskiej wystawiać na maksymalnie 90-dniową kurację.