Medyczna marihuana to dla wielu osób lekarstwo. Przerywanie terapii chorób przewlekłych w trakcie wyjazdów – niezależnie wakacyjnych czy służbowych – raczej nie jest częstą praktyką i może się okazać szkodliwe dla pacjenta. Niestety leczenie marihuaną ma ten problem, że nie wszędzie jest ona legalna, a nawet tam gdzie jest, ciężko o kompatybilność przepisów pomiędzy krajami. Jak więc sobie poradzić z tym problemem? Czy można przewieźć medyczną marihuanę do innego kraju?
Artykuł nie stanowi porady prawnej. W celu uzyskania szczegółowych i aktualnych informacji skontaktuj się z prawnikiem i/lub ambasadą państwa, do którego się wybierasz.
Podróżowanie po Unii Europejskiej z medyczną marihuaną
Najlepiej uregulowana jest ta kwestia w przypadku podróżowania po Europie, a ściślej mówiąc po krajach należących do strefy Schengen. Ta reguluje bowiem zagadnienie poruszania się między krajami z lekami odurzającymi. Rozważmy więc tę opcję najpierw, jako że jest ona z jednej strony najprostsza, a z drugiej będą to dla wielu najczęstsze cele podróży.
Art. 75 Konwencji Wykonawczej do Układu z Schengen określa zasady przewożenia środków odurzających. Potrzebne jest do tego celu zaświadczenie wystawione przez lekarza i uwierzytelnione przez wojewódzki inspektorat farmaceutyczny. Wzór dokumentu zamieszczamy poniżej:
Takie zaświadczenie wystawia lekarz prowadzący. Kiedy już to zrobi, udajemy się wraz z dokumentem i receptą do wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego. Druk można dostarczyć zarówno osobiście, jak i pocztą, jednak trzeba pamiętać, by przygotować się zawczasu – inspektor ma 30 dni na uwierzytelnienie dokumentu, liczone od momentu wpłynięcia wniosku. Jest jednak dobra nowina – zazwyczaj dzieje się to szybciej.
Zaświadczenie wydawane jest do 15 dni przed wyjazdem za granicę i obowiązuje przez 30 dni.
Postępowanie to jest obowiązujące w większości państw Unii Europejskiej oraz w Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie, jako że te państwa należą do strefy Schengen. Unijnymi wyjątkami jest 5 państw:
- Bułgaria,
- Chorwacja,
- Cypr,
- Irlandia,
- Rumunia.
Kraje te należą bowiem do Unii Europejskiej, jednak nie do strefy Schengen. W przypadku takich miejsc obowiązują ich własne przepisy.
Wycieczka do USA z medyczną marihuaną
W 37 stanach USA medyczna marihuana jest legalna, jednak w większości przypadków prawo to jest ograniczone do zakupu na terenie stanu, na podstawie stanowej licencji. Niektóre stany honorują pozwolenia wydane przez inne jednostki, ale generalnie przywiezienie ze sobą medycznej marihuany do USA z obcego państwa jest nielegalne.
Urzędnicy celni i graniczni USA traktują marihuanę jako narkotyk niezależnie od tego, czy jest nielegalną używką, czy legalnym lekiem przepisanym w innym państwie – nie można jej importować na teren USA. Osobie, która ma przy sobie susz – niezależnie z receptą czy bez – służby mogą odmówić wstępu do kraju i może być ona zmuszona wrócić do domu.
Czy pacjent może zdobyć na miejscu licencję danego stanu i kupić marihuanę po przylocie? Niestety jest to możliwe jedynie dla osób, które posiadają adres i są zarejestrowanymi rezydentami danego stanu. Wycieczka turystyczna do USA będzie musiała się więc odbyć bez marihuany. Nawet w stanach, gdzie legalna jest rekreacyjna marihuana, spożywanie jej przez turystę może (nie musi) skutkować deportacją lub przyszłym zakazem wjazdu na teren USA. Samo przyznanie się do takiego zamiaru podczas kontroli celnej może być powodem odmowy wstępu. Pomimo liberalnego prawa dla obywateli 19 stanów USA, dla turystów przepisy pozostają dość restrykcyjne.
Wyjazd z medyczną marihuaną do pozostałych miejsc
Jeżeli podróżujemy poza kraje strefy Schengen, to generalna zasada jest taka, że medyczną marihuanę można wwozić do miejsc, gdzie jest legalna. Tam gdzie nie jest niemal zawsze będzie to niedozwolone. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się przed podróżą z ambasadą państwa, do którego zmierzasz. To jedyna stuprocentowo pewna metoda na uzyskanie rzetelnych informacji – internet zawiera mnóstwo fałszywych lub sprzecznych informacji. Nie warto ryzykować kary (nawet więzienia!) przez oszczędzenie sobie wykonania jednego telefonu.
Podróżowanie z medyczną marihuaną samolotem
Jeżeli podróżujemy z medyczną marihuaną pociągiem lub samochodem, to z reguły nikt nie kwestionuje naszych bagaży – oczywiście za wyjątkiem nietypowych sytuacji, jak np. złamanie przepisów ruchu drogowego. Wystarczy więc przestrzegać przepisów prawa obowiązującego w miejscu pobytu i dopilnować wyżej opisanych procedur.
Mniej oczywista jest podróż samolotem, gdzie kontrole bagaży są codziennością, a wymagania odnośnie tego co można, a czego nie można wnosić na samolot są skomplikowane.
Leki co do zasady można przewozić, jednak w ograniczonych ilościach i w oryginalnych opakowaniach. Spakowanie dużych ilości leków może być podejrzane i stanowić źródło problemów.
Osobną kwestią są leki wydawane na receptę. Tu zasady różnią się w zależności od linii lotniczych. LOT donosi, że można je swobodnie przewozić, pod warunkiem że są w oryginalnych opakowaniach. W przypadku niektórych linii lotniczych jednak trzeba je zgłosić i wówczas potrzebna będzie recepta, zaświadczenie lekarskie lub to i to. Warto także pamiętać, że może być problem z wwiezieniem ich na terytorium niektórych państw. Z tego powodu zawsze warto mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie (w języku angielskim) i receptę.
W przypadku marihuany, przy podróżach międzynarodowych potrzebny będzie dodatkowo dokument umożliwiający przywóz lub wywóz środków odurzających na potrzeby lecznicze, wydawany przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Szczegóły opisane są wyżej, można je także poznać na polskiej stronie rządowej. Susz musi być przy tym w oryginalnym opakowaniu i najbezpieczniej będzie, jeżeli będzie ono zaplombowane. Fakt posiadania należy zgłosić, aby uniknąć kłopotów w razie kontroli bagażu lub np. kontaktu z psem wykrywającym narkotyki. Wprawdzie często obsługa w żaden sposób nie zwraca uwagi na medyczną marihuanę w bagażu, jednak lepiej być przygotowanym zbyt mocno niż niewystarczająco.
Przejazd przez kraj z medyczną marihuaną
Jeżeli podróżując do kraju z legalną medyczną marihuaną przekraczamy granice krajów, gdzie jest ona nielegalna, to możemy narazić się na konsekwencje prawne. Jest to istotne w przypadku podróży lądowych – w samolocie liczą się tylko przepisy kraju wylotu i docelowego.
Należy więc pamiętać, aby dokładnie sprawdzić przepisy obowiązujące we wszystkich krajach, w których mamy zamiar się znaleźć w trakcie naszego wyjazdu. Sprawę ułatwia strefa Schengen, brak kontroli granicznych oraz fakt, że niemal w całej Europie medyczna marihuana jest legalna. Mimo wszystko jednak, dla własnego spokoju i bezpieczeństwa, dobrze zadbać o wymaganą dokumentację i przestrzeganie prawa.
Źródła
- https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej
- https://www.ilrc.org/warning-immigrants-about-medical-and-legalized-marijuana
- http://www.airsafe.com/issues/marijuana/us-customs.htm
- https://www.lot.com/pl/pl/centrum-pomocy/centrum-pomocy-zdrowie/przewoz-lekow-faq
- https://www.i-apteka.pl/Leki-w-samolocie-lekarstwa-w-bagazu-podrecznym-i-rejestrowanym-blog-pol-1662115537.html