Wiele osób nie wie czym są liście konopi i co z nich powstaje. Często kojarzone są jedynie z marihuaną, która wysuszona może je przypominać. To jednak nie one odpowiadają za działanie psychoaktywne konopi. Na rynku dostępne są produkty tworzone na bazie samych liści. Zobacz jakie i gdzie można je stosować.

Rodzaje konopi

Konopie można podzielić na indyjskie i siewne (włókniste). Każdy z rodzajów tych roślin różni się od siebie składem chemicznym, efektami jakie wywołują po spożyciu, czy możliwościami zastosowania w przemyśle.

Konopie włókniste – rośliny te uprawiane są w wielu krajach na świecie, w tym również na terenie Polski. W swoim składzie zawierają niskie stężenie THC oraz wysokie stężenie CBD. Ze względu na swoje właściwości, znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu takich jak: przemysł papierniczy, chemiczny, włókienniczy, opakowaniowy, czy medyczny.

Konopie indyjskie – w Polsce są nielegalne, a za ich uprawę grozi kara pozbawienia wolności. W swoim składzie zawierają wysokie stężenie THC oraz niskie stężenie CBD. Ze względu na swoje właściwości i skład chemiczny produkuje się z nich głównie narkotyki takie jak marihuana czy haszysz. Rośliny te znalazły zastosowanie także w medycynie. Produkuje się z nich leki stosowane w wielu schorzeniach oraz medycynie paliatywnej.

Co zawierają liście konopi?

Liście konopi bogate są w składniki bioaktywne jak białko, kwasy tłuszczowe czy mikro i makroelementy. Mogą one z powodzeniem być stosowane w przemyśle oraz diecie. W zależności od odmiany i gatunku konopi, ich skład chemiczny jest inny.

Liście konopi włóknistych bogate są w witaminy z grupy B oraz E. Witaminy te wykazują działanie przeciwutleniające, co skutkuje usunięciem wolnych rodników z organizmu oraz hamuje powstawanie nowych. W skład tych związków wchodzą także minerały np. potas, wapń, żelazo i cynk. Znaleźć można w nich także kwasy tłuszczowe nasycone i cukry. Znajduje się w nich śladowe stężenie kannabidiolu (CBD) oraz tetrahydrokannabinolu (THC).

Liście konopi indyjskich – w ich składzie znaleźć można witaminy rozpuszczalne w wodzie takie jak witamina E i witamina B. Działają one jako przeciwutleniacze poprawiając kondycję organizmu. Obecne są w nich również mikro i makro składniki takie jak: fosfor, sód, magnez oraz potas. Obecne są także kwasy tłuszczowe i cukier. W nich również znajduje się śladowe stężenie THC i CBD.

co zawierają liście konopi

Jak wyglądają i czym się różnią liście różnych gatunków?

Konopie siewne i indyjskie można zidentyfikować nie będąc obeznanym z tymi roślinami. Posiadają one charakterystyczne cechy. Do jednej z nich zaliczyć można właśnie liście konopi.

Konopie indyjskie posiadają liście grube i mięsiste. Zazwyczaj są one siedmiopalczaste i wytwarzają charakterystyczną mocną woń oraz aromat. Krawędzie tych liści są mocno ząbkowane.

Konopie siewne posiadają liście smukłe i długie. Zazwyczaj budowę mają dziewięciopalczastą o krawędziach lekko ząbkowanych.

Różnice w budowie i wyglądzie liści przedstawia poniższa ilustracja.

jak wyglądają liście konopi
Źródło: Dom Konopi.pl

Jakie mogą mieć zastosowanie?

Konopie to jedne z niewielu roślin, które mogą być wykorzystane w całości bez żadnych strat. Liście tych roślin znalazły zastosowanie w przemyśle oraz gastronomi.

Liście konopi siewnych wykorzystuje się w produkcji naturalnych nawozów, ziół, herbat konopnych, czy biopaliwa. Nawozy produkuje się poprzez ich kompostowanie. Herbaty konopne i żywność z dodatkiem liści wykazują lekkie działanie uspokajające. Biopaliwa produkuje się poprzez fermentacje biomasy bądź poprzez reakcje chemiczne w celu wytworzenia biodiesla.

Liście konopi indyjskich ze względu na zawartość THC nie są stosowane do produkcji żywności.Wykorzystuje się do produkcji nawozów i paliw. Przetwarza się je tak jak w przypadku liści konopi siewnych. Nie posiadają silnych właściwości odurzających.

Więcej możliwych zastosowań znajdziesz w opracowaniu, gdzie pisaliśmy o biomasie z konopi i jej wykorzystaniu w przemyśle oraz budownictwie. Liście również zaliczają się do wspomnianej biomasy.

Uprawa liści i biomasy – w jakim celu?

Konopie siewne stanowią obecnie zauważalny trend uprawny wśród hodowców. Konopie indyjskie wobec obowiązującego prawa uważane są za narkotyk i za uprawę tych roślin grozi kara pozbawienia wolności.

Konopie siewne uprawia się głównie w celu: pozyskania kwiatów z których produkuje się susze CBD, nasiona w celu produkcji oleju oraz biomasy do produkcji papieru. Liście i korzenie zazwyczaj przeznaczane są na nawozy bądź do produkcji biopaliw konopnych.

Konopie indyjskie sieje się głównie w celu pozyskania kwiatów damskich. Kwiaty te przeznacza się do produkcji narkotyków takich jak marihuana i haszysz. Z kwiatów tych wytwarza się także medyczną marihuanę wykorzystywaną w lecznictwie wielu chorób. Liście tej rośliny zazwyczaj przeznacza się na kompost lub produkuje z nich masło konopne.

Nie prowadzi się upraw konopi w celu pozyskania liści. Są one jedynie produktem ubocznym możliwym do wykorzystania.

wygląd liści konopi siewnych i indyjskich

Zakup i ceny liści konopnych

Na rynku zauważyć można wzrost zainteresowania konsumentów produktami konopnymi. Aby sprostać zapotrzebowaniu, wprowadza się na rynek nowe produkty. W Polsce dostępne są głównie produkty z konopi siewnej, ponieważ konopie indyjskie według obowiązującego prawa są nielegalne.

W sprzedaży dostępne są suszone liście konopi siewnych lub susz liści z dodatkiem suszonych kwiatów. Liście te przeznaczone są do parzenia naparów i herbat lub inhalacji poprzez waporyzację. Napary takie ze względu na zawartość CBD w swoim składzie wykazują działanie uspokajające i wyciszające.

Cena takich produktów zaczyna się od 40 zł za 100g.

Czy można uprawiać konopie własnym zakresie?

W Polsce uprawa konopi regulowana jest przez ustawę antynarkotykową z 29 lipca 2005 r. W myśl tej ustawy uprawa konopi bez pozwolenia jest nielegalna i grozi za nią kara pozbawienia wolności.

Teoretycznie możliwe jest uzyskanie pozwolenie na uprawę konopi siewnych we własnym zakresie. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek do urzędu miasta bądź gminy i uiścić opłatę skarbową. Na decyzję zazwyczaj czeka się 30-60 dni. Nie trzeba posiadać pola ani statusu rolnika. Hodowlę taką można prowadzić nawet w przydomowym ogródku.

Nie ma możliwości uzyskania pozwolenia na uprawę konopi indyjskich na własny użytek. Pozwolenie takie wydawane jest jedynie niektórym placówkom naukowo-badawczym.