Spożycie lub wypalenie zbyt dużej ilości suszu z konopi indyjskich może doprowadzić do wystąpienia pewnych skutków ubocznych. Pojawienie się tych objawów zależne jest od wielu czynników i może przebiegać różnie u poszczególnych użytkowników. Złapanie złej fazy nie jest doświadczeniem przyjemnym i może zrazić do dalszego przyjmowania konopi indyjskich. Posiadając odpowiednią wiedzę można zmniejszyć intensywność „złej fazy” i pomóc uniknąć jej w przyszłości.

Czym jest bad trip?

Spożywanie konopi indyjskich sprzyja głębokim i długim przemyśleniom. Badania udowodniły, że przyjęcie marihuany pobudza pewne obszary w mózgu, które zwyczajowo nie są bardzo aktywne.

Bycie na haju znacznie zmienia tok myślenia i postrzeganie na świat. Dzięki marihuanie można w spokoju przemyśleć wiele spraw. Wielu znanych artystów korzysta z marihuany, która pomaga im w pracy. Mechanizm ten może być jednak niebezpieczny.

Zły stan psychofizyczny, choroby psychiczne i różnego rodzaju zaburzenia w połączeniu z marihuaną mogą kierować myśli na „zły tor”. Bardzo łatwo wtedy wpaść w spiralę negatywnych emocji i odczuć, czego konsekwencją może być wspomniany bad trip.

Bad trip (zła przygoda, zła podróż, negatywna jazda, przykra przygoda) objawia się różnie u każdego z użytkowników i może obejmować nieprzyjemne objawy psychiczne i fizyczne, takie jak:

  • wystąpienie dużego lęku
  • niepokój i strach
  • panika
  • halucynacje, zwidy, omamy (często w połączeniu z lekami lub innymi używkami)
  • nudności
  • bóle brzucha
  • problemy z koncentracją i wiele więcej.

Czy marihuana może wywołać efekty psychodeliczne?

Wśród marihuany narosło wiele mitów, a jednym z nich jest psychodeliczny efekt wywoływany przez THC. Spożycie dużej ilości marihuany w krótkim czasie może przynieść podobne odczucia, które bliskie są psychodelicznym, jednak trudno jest postawić znak równości między nimi, a działaniem prawdziwych psychodelików.

Działanie substancji psychodelicznych jest dalekie od działania konopi indyjskich. Konopie indyjskie wpływają na układ endokannabinoidowy. THC zawarte w marihuanie pobudza receptory CB1 i CB2. Nie można zapomnieć o innych substancjach zawartych w konopiach, które mają wpływ na efekt marihuany.

Według aktualnej wiedzy konopie nie mają właściwości psychodelicznych, jednak ich silne działanie może być mylne dla początkujących użytkowników.

Kobieta siedząca na oknie

Co może wywołać bad trip? Jak go uniknąć?

Wystąpienie bad tripa jest stosunkowo skomplikowane i trudno jest określić jednoznacznie jego przyczynę. Bardzo wiele czynników ma wpływ na wystąpienie tego stanu, jednak niżej opisane nie są gwarantem jego wystąpienia. Każdy z użytkowników jest narażony na wystąpienie bad tripa bez względu na staż przyjmowania konopi.

Do czynników mających wpływ na wystąpienie bad tripa można zaliczyć:

  • stan psychofizyczny użytkownika (samopoczucie)
  • zbyt wysokie stężenie THC w suszu
  • sposób spożycia
  • spożyte potrawy
  • choroby psychiczne

Najlepiej działać w taki sposób, by w ogóle nie doprowadzić do osiągnięcia bad tripa. Niestety nie ma stuprocentowo pewnych metod, ale dobrą praktyką jest wybieranie na początek szczepów o mniejszej ilości THC i spalanie ich w racjonalnej ilości. W miarę wytwarzania tolerancji dawkę THC można zwiększać, jednak poza bad tripami należy pamiętać także o ryzyko uzależnienia.

Ważne jest dobre samopoczucie oraz obecność osób, które lubimy. Ich obecność wywołuje spokój i przyjazną atmosferę.

Nie korzystaj z marihuany w kręgu osób, których nie znasz, których nie lubisz czy np. w momencie kiedy masz doła, zły humor, itp. To efekty, które mogą zostać spotęgowane przez działanie THC, a w konsekwencji wywołać badtripa.

Marihuana w żadnym wypadku nie jest lekiem antydepresyjnym i nie poprawia samopoczucia osobom chorym np. na depresję!

Jak długo trwa bad trip?

Wystąpienie złej fazy jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem dla użytkownika. Paranoidalne stany i złe samopoczucie może skutecznie zniechęcić do dalszego przyjmowania konopi indyjskich.

Każdy doświadczony użytkownik wie, że bad tripy nie są wieczne, choć będąc pod wpływem może wydawać się inaczej. Długość trwania bad tripa zależna jest od przyjętej dawki i biochemii organizmu użytkownika. Zwyczajowo bad trip trwa zaledwie od jednej do trzech godzin.

Po bad tripie może nastąpić ogólny spadek nastroju utrzymujący się kilka godzin. W razie utrzymania się niepożądanych objawów przez dłuższy czas należy skonsultować się z lekarzem.

Kobieta trzymająca się za głowę

Sposoby na zakończenie bad tripa

Bad trip może zostać w pewien sposób złagodzony, co z pewnością przyniesie ulgę wielu konsumentom. Niestety całkowite przerwanie bad tripa nie jest możliwe, a użytkownik musi poczekać do czasu naturalnego ustąpienia objawów THC.

Jeżeli chcesz zmniejszyć intensywność tripa warto jest zadbać o swoje otoczenie. Przebywanie w ciepłym pomieszczeniu, pod kocem, z ulubionym ciepłym napojem, może pomóc się uspokoić.

Ruch wzmaga krążenie krwi w organizmie, a to ma wpływ na szybkość metabolizowania THC. Spacer na świeżym powietrzu może pomóc w złej fazie. Jeżeli użytkownik obawia się wyjść na zewnątrz, to kilka-kilkanaście okrążeń po pokoju powinno pomóc.

Jak już pewnie wiecie, CBD działa antagonistycznie do THC. Spożycie tej substancji może utrudnić wchłanianie THC, a finalnie zmniejszyć intensywność złej fazy. W ostatnim czasie pojawiły się jednak badania, które podważają to działanie kannabidiolu, ale spróbować nie zaszkodzi.

Niektóre zioła obecne w każdej kuchni posiadają relaksujące terpeny. Spożycie naparów z rozmarynu i melisy wpływa uspokajająco na organizm.

Rozmowa z bliską osobą jest niezwykle ważna podczas złej fazy. Jeżeli konsument posiada osobę zaufaną, która jest gotowa wysłuchać go w trudnej chwili, to często warto skorzystać z tej formy pomocy.

Podsumowanie

Zła faza po spożyciu konopi może przytrafić się każdemu, bez względu na doświadczenie. Niestety nie ma uniwersalnej zasady pozwalającej na natychmiastowe zakończenie tego stanu. Istnieją jednak sposoby pozwalające znacznie zmniejszyć intensywność tego stanu. Podczas bad tripa ważnym jest, aby zachować spokój i pamiętać, że stan ten nie będzie trwał długo.