Choć większość osób wie ile kosztuje gram marihuany, informacja na ten temat nie jest nigdzie oficjalnie podawana. W Polsce jest to substancja nielegalna, ciężko więc gromadzić statystyczne dane dotyczące handlu. Mimo wszystko podziemny rynek kwitnie i nietrudno dowiedzieć się, jak kształtują się ceny. Analizują je także różne organizacje zajmujące się prawem narkotykowym i statystyką. Coraz więcej krajów legalizuje lub dekryminalizuje marihuanę, przez co pojawiają się rynki, na których można nabyć marihuanę „oficjalnie”. Jak wyglądają ceny w Polsce i za granicą, na czarnym rynku i w oficjalnej dystrybucji, detalicznie i hurtowo?

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub sprzedaż grozi od 3 do nawet 12 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach informacyjnych. Więcej informacji znajdziesz w zakładce prawo.

Ceny marihuany w Polsce

Detal – ile kosztuje gram marihuany?

Cena za gram marihuany na polskiej ulicy to od około 30 do 60 złotych. Ten przedział utrzymuje się na czarnym rynku już od wielu lat, choć w ostatnim czasie obserwujemy wzrost cen – i kto wie co zrobi z nimi, obecna w chwili powstawania artykułu, niemal 20% inflacja.

Cena detaliczna marihuany zależy od kilku czynników. Pierwszą i najważniejszą z punktu widzenia odbiorcy końcowego jest jakość – a więc warunki uprawy, indoor/outdoor i wybrany szczep. Druga to ilość kupowanego towaru i częstotliwość zakupów. Trzecia to osoba, która sprzedaje – i ile jest szczebli pomiędzy nią, a growerem.

Haszysz sprzedawany jest z reguły w nieco wyższych, choć często można go dostać także w podobnych cenach. Jest przy tym trudniej dostępny, zdecydowanie łatwiej dostać marihuanę. Warto się zastanowić nad jakością haszu w cenie marihuany, skoro jest jej koncentratem – zgodnie ze wszystkimi zasadami logiki powinien być droższy.

Handel ziołem kwitnie także w darknecie, gdzie stanowi aż 27,2% sprzedaży wszystkich nielegalnych substancji[1]. W deep webie płatności wykonywane są za pomocą kryptowalut, choć ceny w przeliczeniu na złotówki ostatecznie zbliżone są do tych „na powierzchni”.

Ceny hurtowe – ile kosztuje kilogram marihuany

Cena za kilogram marihuany w hurcie również waha się w zależności od jakości towaru. Najczęściej jest to od 8 do 30 zł za gram, a więc nawet 8 000-30 000 zł za kilogram marihuany. Cena także zależy od jakości i ilości, której dotyczy transakcja. Rynek jest dość konkurencyjny, zwłaszcza w dużych miastach.

Ile kosztuje medyczna marihuana?

Legalna, sprzedawana w aptece, teoretycznie wysokiej jakości. Brzmi jak same zalety, prawda? Niestety, medyczna marihuana jest sporo droższa od „ulicznej”, a przy tym wcale niekoniecznie doskonałej jakości. Koszt jednego grama w aptece to średnio około 65 złotych, przy cenach w przedziale od 49 do 71.

Dla wielu sporą przeszkodą może być fakt, że sprzedawana jest tylko w opakowaniach zawierających 5 lub 10 gramów. W efekcie trzeba przygotować się na większy jednorazowy wydatek – nawet przekraczający 700 złotych.

Problemem jest także dostępność marihuany w aptekach, choć zdaje się, że sytuacja ulega poprawie.

Na cenę wpływa w dużej mierze fakt, że surowiec sprowadzany jest z zagranicy. Być może rozpoczęcie polskich upraw wkrótce doprowadzi do spadku ceny, choć w warunkach kryzysu gospodarczego i rosnących cen energii może być różnie.

Według doz.pl zalecana dzienna dawka to zwykle od 1 do 3 gramów, co przekłada się na 30-90 gramów na miesiąc.[2] Łatwo policzyć, że dla pacjenta leczącego się marihuaną może to być koszt od ok. 2 000 zł, do nawet 6 000 zł na miesiąc. Dla porównania: w Niemczech jest częściowo refundowana – kosztuje wówczas 4,30 EUR za gram (ok. 20 PLN).[3]


Ceny marihuany za granicą

Jak polskie ceny marihuany wyglądają w porównaniu z zagranicą? Zwłaszcza mając na uwadze, że w części państw legalizacja lub pewna forma dekryminalizacji już nastąpiła.

Holandia

Z dużym prawdopodobieństwem, gdy powiesz przeciętnemu Polakowi o legalnej marihuanie, pierwszym jego skojarzeniem będzie Holandia. Nie będzie to bynajmniej mylne skojarzenia – o ile nie jest tam de facto legalna, o tyle jest tolerowana i można ją nabyć w legalnie działających biznesach. Na jakie ceny trzeba się tam nastawić?

W 2022 roku cena marihuany w Holandii waha się pomiędzy 10 a 15 € za gram, czyli w przeliczeniu na złotówki jest to ok 50-75 zł. Z kolei gram haszyszu kosztuje od 12 do 25 € – czyli od 58 do 120 zł.

Malta

Po analizie najpopularniejszego „konopnego” kraju warto przyjrzeć się też pierwszemu w Europie, który rzeczywiście legalizacji dokonał. Ceny tam są podobne do Holenderskich i wynoszą nawet około 10 € za gram, także w przypadku marihuany medycznej. Co ciekawe cena marihuany na Malcie spada – jeszcze w 2012 roku gram średnio kosztował ponad 30 €, a w 2016 ponad 20 €.[4]

Choć cena za gram marihuany na wyspie stale spadała od co najmniej 10 lat, nie istnieją jeszcze dokładne publikacje statystyczne informujące o tym, jaki wpływ na tę sytuacja miała legalizacja – minęło zbyt mało czasu. Może to być także trudne ze względu na brak oficjalnego, legalnego rynku. Jeżeli jakieś badania się pojawią, z pewnością o nich napiszemy.

Kanada

Spośród krajów, gdzie marihuana jest legalna, najniższe ceny są zdecydowanie w Kanadzie. Na koniec 2021 roku gram kosztował tam 5,70 CAD, czyli nieco ponad 4 dolary amerykańskie (4,14 USD; 20,42 PLN).[5] Co więcej, również tam ceny spadają – jeszcze w styczniu 2021 wynosiły średnio 6,74 CAD (4,90 USD; 24,15 PLN).

Za gotowego jointa (pre-roll) z gramem marihuany trzeba zapłacić 8-10 CAD (28-35 zł). Haszysz jest natomiast sporo droższy – nawet dwukrotnie, osiągając cenę 10-13$ za gram (ok. 50 zł).

Ceny edibles uzależnione są od zawartości THC. Na koniec 2021 roku opłata ta wynosiła 0,64 CAD (ok. 2,30 PLN) na miligram THC.

szyld sklepu z konopiami w USA

USA

Kwestia cen marihuany w USA jest nieco bardziej skomplikowana – kraj składa się z licznych stanów, gdzie różne są ceny, ale także różne są obciążenia podatkowe i legalność substancji (co wpływa na dokładność danych statystycznych).

Biorąc pod uwagę całe USA, na ulicy marihuana kosztuje średnio od 7 do 15 dolarów za gram (35-75 złotych). Cena grama haszyszu to wydatek 10-40 USD/g (50-200 PLN/g).

Według danych Oxford Treatment Center[6] średnia cena za uncję wysokiej jakości marihuany w USA to 326 dolarów. Uncja to 28,35 grama, co daje średnią cenę ok 11,50 USD za gram (56,33 PLN).

Najdrożej jest w Dystrykcie Kolumbii (Washington D.C. – nawet do 600 USD za uncję, ponad 100 złotych za gram!), Wirginii i New Jersey. Najtańsza marihuana z kolei czeka turystów (i mieszkańców) w Kalifornii, Oregon, Kolorado, Waszyngtonie (stan, nie mylić z D.C. wymienionym wyżej), Nevadzie i Arizonie.

Ceny na wschodnim wybrzeżu z reguły są zbliżone do 300-350 USD za uncję (10-12 USD za gram; 50-60 PLN), podczas gdy zachodnie wybrzeże jest wyraźnie tańsze – od 200 do 250 USD (7-9 USD za gram; 35-45 PLN), przy czym im bardziej na wschód, tym drożej.

Czechy

Czesi mają bardziej tolerancyjną politykę niż Polska – marihuana jest częściowo zdekryminalizowana (można posiadać do 10 gramów i uprawiać do 5 roślin). Mimo tego ceny są dość podobne do Polskich. W Czechach trzeba szykować się na wydatek 30-50 złotych oraz na kontakt z dilerem – legalna dystrybucja tam nie istnieje.

Słowacja

Słowacja, skądinąd bliska kulturowo Czechom, utrzymuje penalizację posiadania marihuany. Ma przy tym ceny nieco wyższe niż ich bracia. Raczej trzeba spodziewać się wydatku od 50 złotych w górę. Ryzykuje się także bardziej dotkliwe kary.

Hiszpania

Kolejnym ciekawym krajem jest Hiszpania, gdzie posiadanie na własny użytek jest zdekryminalizowane, a także funkcjonują konopne social cluby. Średnia cena wynosi tam ok. 40 zł za gram.

Niemcy

Warto także przyjrzeć się obecnym cenom u naszych zachodnich sąsiadów. Będzie to ciekawe, gdy już zalegalizują i będziemy mogli porównać te wartości z cenami kształtującymi się na legalnych rynkach.

Niemcy są krajem droższym zarówno od Polski, jak i jej pozostałych sąsiadów (przynajmniej w kontekście konopi). Średnia cena dobrej jakości marihuany to ok. 12 euro, czyli 58 zł/g.


Źródła

  1. https://technologia.dziennik.pl/internet/artykuly/496474,ukryta-siec-deep-web-zakazane-strony-gdzie-bezpiecznie-kupic-marihuane.html
  2. https://www.doz.pl/czytelnia/a13294-Marihuana_medyczna__co_warto_o_niej_wiedziec
  3. https://www.globalcompliancenews.com/2022/09/01/https-insightplus-bakermckenzie-com-bm-healthcare-life-sciences-made-in-germany-new-reimbursement-price-for-german-medical-cannabis-flowers_08242022/
  4. https://knoema.com/WDRDP2018/retail-and-wholesale-drug-prices?location=1003570-malta
  5. https://mjbizdaily.com/canadian-cannabis-retail-prices-declined-in-2021-led-by-vapes-concentrates/
  6. https://oxfordtreatment.com/substance-abuse/marijuana/average-cost-of-marijuana/
  7. https://www.priceofweed.com/