Marihuana, jedno słowo, a ile budzi emocji, prawda? Działka, diler, odlot, uzależnienie, itd. Dla jednych obiekt pożądania, dla innych przyczyna kłopotów. W medycynie ratunek dla chorych – „medyczna marihuana”. Bez względu na to jaki masz do niej stosunek, czy już ją znasz czy dopiero poznasz, kilka podstawowych informacji znajdziesz w naszym artykule.

Zanim zagłębimy się w temat działek i gramów, należy w tym miejscu jasno przypomnieć:

Marihuana jest narkotykiem, jej posiadanie w Polsce jest nielegalne (jak i uprawa konopi indyjskich).

 • Marihuana pozyskiwana jest z kwiatostanów konopi, głównie indyjskich – zawierają one bowiem wysokie stężenie psychoaktywnego THC (tetrahydrokannabinolu).
 • Ma postać suszu.
 • Marihuanę zażywa się drogą wziewną – palenie skrętów, jointów, palenie suszu w szklanych naczyniach (bonga) czy specjalnych waporyzatorach.
 • Marihuana oddziałuje na cały organizm, na psychikę i stan fizyczny użytkownika. Powoduje m.in.: tzw. haj, odlot, relaks, uspokojenie, zjawisko synestezji (przenikania się wrażeń zmysłowych), zaburzenia percepcji, problemy z koncentracją, pamięcią, układem oddechowym, rozwój syndromu amotywacyjnego, itp. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Skutki palenia i uzależnienie od marihuany.

Marihuana często jest mocno demonizowana, ale badania naukowe podkreślają, że nie jest narkotykiem powodującym zgony czy ciężkie uzależnienia (oczywiście biorąc po uwagę okazjonalne jej użytkowanie, a nie wieloletnie i regularne):

„Negatywne efekty oddziaływania marihuany można podzielić na doraźne (efekt utrzymuje się krótko) i długoterminowe czy przewlekłe. Efekty doraźne, które wzbudzają największe obawy, to występujące bardzo rzadko krótkoterminowe psychozy narkotyczne lub ataki paniki, zwiększone ryzyko spowodowania wypadku, w szczególności w czasie prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pracy w niebezpiecznych warunkach, a wśród młodych ludzi – negatywny wpływ na osiągnięcia szkolne. Część badań pokazuje, że długotrwałe zażywanie konopi może być związane z podwyższonym ryzykiem zachorowania na choroby układu oddechowego oraz na zaburzenia o podłożu psychicznym, takie jak depresja czy zaburzenia psychiczne. Dodatkową obawę stanowi możliwość rozwinięcia się uzależnienia. Jednak potencjał toksyczny marihuany i jej aktywnego składnika THC jest niski. Do dziś nie stwierdzono przypadku zgonu spowodowanego używaniem konopi”

Co mówią wyniki badań o szkodliwości zażywania marihuany? Przegląd badań. Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek

THC (marihuana) a receptory kannabinoidowe

THC zawarty w marihuanie, oddziałuje na receptory kannabinoidowe, będące częścią układu endokannabinoidowego (odpowiada za równowagę organizmu i procesy fizjologiczne, jak sen, ból czy apetyt). Receptory CB1 zlokalizowane są głównie w ośrodkowym układzie nerwowym, w mózgu – THC mocno pobudza ten obszar, wywołując psychoaktywne działanie, zaburzając równowagę działania tego rejonu.

Więcej o tym przeczytasz w artykule: Właściwości i działanie marihuany.

Jak wygląda 1 gram marihuany?

Kupując marihuanę używamy określonej gramatury. Każdy chce wiedzieć, ile czego kupuje.

 • Podstawową jednostką miary marihuany jest 1 gram – taka jest zazwyczaj najmniejsza jej porcja dilerska. Ale ile tego będzie? Takie pytanie zada sobie każdy nowy użytkownik konopi.

Co ma „działka” do grama? 1 gram marihuany – ile porcji?

 • 1 gram to tzw. „działka”, czyli najmniejsza porcja marihuany do kupienia na rynku. W przypadku pracy organów ścigania, prokuratury i sądów, za jedną porcję uznaje się już ilość o wadze 0,15 grama. Szybka kalkulacja pozwala wywnioskować, że 1 gram marihuany to według prawa około 7 porcji tego narkotyku. Posiadając 100 gramów konopi indyjskich, można zostać sadzonym za posiadanie nawet 700 porcji!

Ale zaraz pojawia się pytanie – jak wygląda ten 1 gram?

 • Jest to zazwyczaj mały pąk suszu, mieszczący się w malutkiej torebce foliowej – tak sprzedawana jest marihuana.

Wygląda właśnie tak (pierwszy u góry po lewej stronie):

działki marihuany - 1 gram trawki
źródło: https://ezweedonline.org/weed-measurements-guide/

Na ile wystarczy 1 gram marihuany? Na wykonanie 1-2 skrętów.

Ile kosztuje gram marihuany? Ceny w Polsce

Na tak postawione pytanie, odpowiedź brzmi – to zależy.

 • Cena zależy od jakości suszu i tego z jakich odmian został pozyskany,
 • Renoma dilera też ma znaczenie,
 • Dostępność towaru na rynku wpływa na cenę,
 • Nielegalność marihuany podbija jej cenę.

Średnia cena za 1 gram marihuany to około 50 zł (dane z 2020 roku). Oficjalnie z oczywistych powodów, nigdzie nie istnieje cennik. Użytkownicy wiedzą jednak gdzie i za ile można ją kupić. Cena uzależniona jest od lokalizacji (miasta).

Ciekawostka: Marihuana medyczna, czyli specjalnie hodowana w celach leczniczych to 65-70 zł za 1 gram.

Cena za granicą i na świecie

Na cenę marihuany zasadniczy wpływ ma fakt, czy jest ona w danym kraju legalna czy nie. Znawcy tematu twierdzą, że 1 gram marihuany w Polsce odpowiada cenie, jaką użytkownicy płacą za taką samą porcję w USA.

Marihuana, choć w większości świata nielegalna, jest najpopularniejszym narkotykiem na świecie. Jest powszechnie używana.
„Wedle szacunków ok. 23 mln Europejczyków używało konopi w ostatnim roku, co stanowi 6,8% wszystkich osób w wieku 15-64 lata”

Co mówią wyniki badań o szkodliwości zażywania marihuany? Przegląd badań. Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek – Zakład Badań nad Alkoholizmem i Toksykomaniami, Instytut Psychiatrii i Neurologii

Jak kształtują się ceny tej używki poza granicami Polski?

Podstawowa kwestia, mająca wpływ na cenę, jest taka, że im więcej kupisz od razu, tym zapłacisz mniej. To logiczne, wszędzie. W drogerii za żel do kąpieli o pojemności 500 ml zapłacisz mniej, niż gdybyś kupił 5 sztuk po 100 ml. Tak to działa.

Poza tym ceny mogą zmieniać się bardzo szybko, w zależności od jakości marihuany, pozycji dilera, sytuacji na rynku, tego czy jesteś stałym klientem, znasz środowisko, itp. Trudno oszacować pewne dane, bo wpływa na nie zbyt wiele czynników.

Przykładowo:

 • W Stanach Zjednoczonych ceny uzależnione są od danego stanu: np. Oregon – 1 gram to około 25 zł, Alaska – 41 zł, California – 27 zł, Waszyngton – 26 zł. Ceny są ruchome (dane pochodzą z 2018 roku).
 • Holandia – ceny w coffeeshopach różnią się od gatunku marihuany i miejsca, gdzie jest kupowana – wahają się od 6,5 – 20 euro/ 1 gram, czyli ok. 30-90 zł. Najtańsza marihuana chodzi w Holandii w cenie 6,5-7,5 euro (30-34 zł)
 • W Czechach za 1 gram marihuany zapłacisz około 45 zł (zależne od gatunku, miejsca zakupu, znajomości, itd.).
cena 1 grama marihuany

Gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej?

Najwięcej za 1 gram marihuany zapłacisz:

 • w Emiratach Arabskich – ok. 400 zł,
 • w Japonii – ok. 240 zł,
 • na Cyprze – ok. 150 zł.

Najtaniej marihuanę można kupić w:

 • Indiach – ok. 31 groszy za 1 gram,
 • Kenii – ok. 77 groszy,
 • Brazylii – ok. 85 groszy.

Ile skrętów mona zrobić z 1g marihuany?

Wszystko zależy od tego jakiej wielkości ma być owy skręt. Najczęściej nie będzie to więcej niż 1 sztuka, ale jeśli użytkownik dopuszcza mieszanie suszu konopi indyjskich np. z tytoniem lub suszem CBD, będzie możliwość skręcenia 2, a nawet 3 jointów. To oczywiście przełoży się na mniejsze doznania i haj, ale dłuższy czas dostępności używki (tak zwane mikrodawkowanie).

Czy w Polsce można kupić marihuanę?

Uczciwa odpowiedź brzmi – tak i nie.

 • Nie (oficjalnie), ponieważ marihuana w Polsce jest NIELEGALNA – zatem jej uprawa, posiadanie jest niezgodne z prawem.
 • Tak, jeśli uwzględnimy legalność tzw. medycznej marihuany (zawierającej różne stężenie psychoaktywnego THC), wydawanej wyłącznie na receptę.
 • Tak, jeśli ocenimy relatywnie łatwy dostęp do marihuany – w każdym mieście są osoby „zaznajomione” z tematem, potrafiące szybko zrealizować prośby klientów w zakresie dostarczenia suszu.

W czym się ją przechowuje?

Przechowywanie konopi w tym marihuany, to dość istotna kwestia. Chodzi o to, by ograniczyć rozwój np. pleśni lub nie dopuścić do przegrzania – spowoduje to utratę substancji w niej zawartych.

Wróg marihuany to: pleśń, wilgoć, światło. Jeśli chcesz zachować doskonałą jakość swojego suszu, przechowuj marihuaną np. w piwnicy (suchej) lub ciemnym i chłodnym miejscu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się świeżością kwiatów nawet do 3 lat.

 1. Najlepszym rozwiązanie do przechowywania marihuany jest SZKLANY SŁOIK. bez dostępu światła.
 2. 3 x NIE, czyli – nie przechowuj marihuany w lodówce lub zamrażalce, plastikowych torebkach, na słońcu – straci swoją moc i właściwości.
pojemnik na medyczną marihuanę - przechowywanie

Co może się stać po wypaleniu 1 grama marihuany? Czy to duża dawka?

Reakcje po zażyciu 1 grama mogą być przeróżne, bowiem każdy organizm inaczej reaguje na taką dawkę. Na forach opisywane są skrajne reakcje, od:

 • braku znaczących efektów,
 • po odlot, śmiech, uspokojenie, aż po bardzo złe samopoczucie, zawroty głowy, itp.
 • zatrucie marihuaną (przedawkowanie)

Są to tzw. krótkoterminowe efekty użytkowania, już po 15 minutach odczuwa się jej działanie (THC bowiem szybko dostaje się do mózgu – pobudza receptory CB1).

Pamiętaj:

Reakcja organizmu będzie inna, kiedy palisz pierwszy raz lub gdy organizm jest już przyzwyczajony do takiej dawki.

Na efekty działania wpływ ma jakość i rodzaj (gatunek) zażywanej marihuany.

Według badań, po wypaleniu jednego skręta z marihuany do płuc dostaje się 1/3 więcej szkodliwych substancji, niż po wypaleniu jednego papierosa. Z drugiej strony – ilość konsumowanych papierosów jest zdecydowanie większa niż jointów – co w efekcie daje wynik większej szkodliwość ze strony papierosów, w odniesieniu do układu oddechowego.

Jaka jest kara za 1 gram marihuany i posiadanie narkotyków?

Karom i przepisom prawnym poświęciliśmy cały cykl artykułów, gdzie znajdziesz konkretne wyroki oraz orzeczenia sądu. Są dostępne tutaj. Gdy jednak mówimy o przypadku zatrzymania oraz posiadania 1 grama marihuany – możemy mówić o kilku wariantach:

 • Umorzenie postępowania z uwagi na niską szkodliwość czynu,
 • Wyrok skazujący z kara grzywny,
 • Wyrok w zawieszeniu
 • Wyrok w zawieszeniu i karą grzywny
 • W przypadku powtórnego zatrzymania po złamaniu wyroku w zawieszeniu – kolejna grzywna i zwiększenie wyroku,
 • W przypadku powtórnego zatrzymania – wyrok bezwzględnego więzienia (do kilku miesięcy)

Często zatrzymani nie są osadzani w więzieniu, ale stosuje się wobec nich areszt tymczasowy, który często postrzegany jest jak samo więzienie. Nikt nie chce spędzić 1-3 miesięcy do momentu rozstrzygnięcia sprawy w prokuraturze.

Areszt śledczy stosuje się najczęściej wobec osoby, która mataczy, nie chce składać wyjaśnień, utrudnia prowadzenie śledztwa lub może być zamieszana w większą sprawę kryminalną i działanie grupy przestępczej.

W przypadku osób nieletnich, najczęściej mamy do czynienia z dozorem policyjnym i kuratorem wyznaczonym przez sąd. W przypadkach recydywy, pobyt w zakładzie poprawczym.

Podsumowanie

1 gram marihuany, czyli działka, uznawana jest za najmniejszą porcję marihuany, jaką można nabyć. Zdarza się, że klienci chodzą z własną wagą by mieć pewność, że otrzymują taką ilość, za jaką płacą. Nie bez znaczenia jakość towaru, wpływa znacząco na cenę działki. Inne parametry, jak lokalny rynek, znajomości, legalność lub jej brak wpływają na dostępność marihuany i jej wartość.

Wypalenie 1 grama „trawki” może być nieodczuwalne, ale i przykre w skutkach. Jest ona nielegalna, a za jej posiadanie grożą grzywny, a nawet pozbawienie wolności. W szczególności wśród młodzieży i osób nieletnich.