Bubble Hash to odmiana haszyszu, uważana za jedną z najlepszych na świecie. Nazwa tego gatunku pochodzi od bąbelków, które powstają, kiedy jest podgrzewany. Pomimo wysokiej jakości i renomy, jest on stosunkowo prosty do przygotowania.
Czym jest haszysz?
Haszysz to produkt uboczny rośliny konopi. Wytwarza się go poprzez skoncentrowanie i zagęszczenie trichomów (czyli małych kulek żywicy, pokrywających liście, gałęzie oraz pąki) konopi indyjskich. W tym procesie powstaje jeden zbity blok. Zawiera on dużo naturalnych i prozdrowotnych kannabinoidów i aromaterpenów, odpowiedzialnych za jego charakterystyczną woń. Spożywany jest z bonga, fajki wodnej, jointa, waporyzatora lub dodaje się go do produktów spożywczych.
Zalety Bubble Hash
Bubble Hash pojawił się na świecie w połowie lat dziewięćdziesiątych. Co skłania ludzi do produkcji i spożywania tego typu haszu? Jest kilka powodów:
- bardzo wysoka moc – przy dobrym towarze i odpowiedniej produkcji, jest to najmocniejszy hasz,
- bezpieczeństwo przygotowania – nie używa się łatwopalnych składników ani nie przeprowadza reakcji chemicznych,
- bezpieczeństwo użytkowania – nie używa się żadnych sztucznych składników do produkcji,
- fenomenalny smak i aromat – przez wielu uważany za najlepszy produkt z THC
- jest świetnym sposobem wykorzystania resztek z trimmingu.
Co potrzebujemy do produkcji Bubble Hash w metodzie na mokro?
Ten konkretny rodzaj haszyszu produkuje się poprzez oddzielenie trichomów od kwiatów lub trymów używając jedynie wiader, lodu, wody i specjalnych worków z filtrami. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod utrzymania terpenów, pozwalająca uzyskać fenomenalny smak. Trichomy i kanabinoidy nie są rozpuszczalne w wodzie, więc nie zostaną uszkodzone w procesie, nie wymaga on w związku z tym szczególnej delikatności.
Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, których potrzeba, żeby cieszyć się wysokim jakościowo produktem końcowym. Są to:
- specjalne torby z sitkami (kolorowe worki na zdjęciu po lewo) – dostępne w sprzedaży internetowej,
- wysokiej jakości rośliny – czym więcej białych kryształów na kwiatach, tym lepiej,
- dużo lodu – jest on dość tani, a bardzo ważny w produkcji Bubble Hashu,
- odpowiednia technika – z początku warto skupić się na jakości, nie ilości,
- odpowiednie wysuszenie produktu.
Jak wygląda proces produkcji Bubble Hash?
Haszysz bąbelkowy, bo taka nazwa również funkcjonuje w języku polskim, pozyskujemy za pomocą lodu i wody. Istnieje także bliźniacza metoda, do której wykorzystuje się suchy lód, przez wielu uważana za dająca jeszcze lepsze rezultaty. Warto pamiętać, że nie wszyscy jednak zgadzają się z nazywaniem produktu uzyskanego tym drugim sposobem tą samą nazwą.
Sam proces produkcji nie jest skomplikowany. Wiadro napełniamy lodem oraz zmrożonym materiałem roślinnym. Możemy użyć zarówno resztek z trimmingu jak i całych pąków. Z pąków uzyskamy więcej towaru, ale wykorzystanie przyciętych resztek wpłynie na brak marnotrawstwa rośliny.
Do takiej mieszanki dolewamy wody. Lód sprawia, że trichomy z łatwością odczepiają się od roślin. Po zalaniu wodą dosypujemy ponownie lodu, aby przykrył on całość. Całość mieszamy, dzięki czemu żywica oddzieli się, a ponieważ nie rozpuszcza się w wodzie – pozostanie w niej. Mieszanie to powinno zająć około 15 minut. Warto mieszać zarówno zgodnie, jak i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
Następnym krokiem jest przelanie wody przez specjalne filtry siatkowe. Zatrzymają się na nich gruczoły żywiczne. Po odsączeniu należy je zeskrobać z worków i umieścić na nieprzywierającej powierzchni. Tam zostawiamy je do wyschnięcia. Po wyschnięciu można przejść bezpośrednio do konsumpcji.
Potrzebne worki/filtry/siatki możemy kupić z łatwością na amazonie i aliexpress. Frazy, którymi chcemy wyszukiwać to najczęściej „bubble bags”, choć możemy próbować innych konfiguracji. Aliexpress zwraca brak wyników, jeżeli użyjemy słowa „hash”, o czym warto pamiętać szukając.
Coraz częściej pojawiają się także u polskich sprzedawców, aczkolwiek znalezienie dostępnych w rodzimych sklepach wciąż może przysporzyć trudności. Na szczęście w dzisiejszych czasach nie ma problemu z zakupami międzynarodowymi. Wadą może być jednak cena – za komplet takich worków trzeba liczyć ponad 100 zł, nawet jeżeli zdecydujemy się na zakup z Chin. Najtańsze oferty zaczynają się tam wprawdzie od 50 zł, ale nie jest warto oszczędzać – jakość tych worków będzie kluczowym czynnikiem jakości haszu.
Produkcja Bubble Hash – krok po kroku
Produkcje krok po kroku wyjaśnia wiele filmów na YouTube[1]. Przykładowy proces tworzenia Bubble Hashu może wyglądać tak:
1. Zamrażamy materiał roślinny, który chcemy wykorzystać do produkcji Bubble Hashu.
Niska temperatura ułatwia oddzielanie się trichomów od rośliny
2. Przygotowujemy wyposażenie
Potrzebować będziemy wcześniej zakupionych worków, minimum dwóch wiader dopasowanych do nich pojemnością (najwygodniej będzie użyć trzech, o czym później), lodu, zimnej wody (niektórzy polecają do tego celu wodę destylowaną) oraz narzędzia do mieszania. Mogą być to zarówno duże drewniane łyżki, jak i miksery kuchenne lub wiertarki z odpowiednimi nakładkami do mieszania – może to być szczególnie pomocne w przypadku większych partii i większych wiader.
3. Rozdrabniamy zioło i wsypujemy je do jednego z wiader
4. Zasypujemy zioło lodem, po czym zalewamy wodą
Optymalnie chcemy, żeby stosunek materiału roślinnego i lodu był mniej więcej 1:1. Wody natomiast nie chcemy zbyt dużo – pożądana jest konsystencja płynna, ale gęsta. Zbyt rzadka będzie utrudniać oddzielanie trichomów, ale także zwyczajnie ciężej będzie nam mieszać.
5. Powoli wszystko mieszamy
Przez kilka minut zgodnie z ruchem wskazówek zegara, później odwrotnie.
W późniejszych etapach mieszania możemy sobie pomóc mikserem kuchennym lub wiertarką z nakładką do mieszania farb. Jest tu pewna dowolność w stosowaniu urządzeń, musimy tylko pamiętać o dwóch podstawowych zasadach:
- dobrać odpowiednie akcesorium do wielkości wiaderka,
- stosować najniższą moc mieszania.
6. Przygotowujemy drugie wiadro do odsączania
Wkładamy w nie wszystkie torby, zaczynając od tej oznaczonej najniższym numerkiem (o najgęstszym sicie), rosnąco aż do torby roboczej, o największej liczbie mikronów.
7. Przelewamy zawartość pierwszego wiadra do wiadra z filtrami
Następnie mieszamy całość znowu, teraz już delikatnie, jedynie za pomocą narzędzi manualnych.
8. Wyciągamy pierwszy worek i przesączamy zawartość, aż przestanie lecieć woda
Gdy całość będzie odsączona, odkładamy gdzieś worek z ziołem. Przyda nam się on jeszcze na później, dlatego korzystnie byłoby mieć trzecie wiadro, w którym można go na teraz położyć.
9. Analogicznie postępujemy z każdym kolejnym workiem
W tym momencie na drugim worku powinniśmy mieć już pierwszy Bubble Hash. Jest to najbardziej nieczysta wersja, którą uzyskamy, gdyż przez worek roboczy przedostaje się też część materiału roślinnego. Nie znaczy to, że nie nadaje się on do spożycia – nie oferuje jednak tak dobrego aromatu, smaku i mocy, jak produkt z kolejnych worków. Część osób decyduje się nie zachowywać haszu z drugiego worka, rozpoczynając zbiór produktu dopiero od trzeciego.
Niezależnie od naszych zamiarów kolejne worki przesączamy w taki sam sposób. Możemy delikatnie zamieszać, zdjąć worek i poczekać, aż przesiąknie do kolejnego.
10. Zbieramy hasz z worków i odkładamy do wyschnięcia
Na każdym worku osadza się Bubble Hash, a na każdym kolejnym jest on czystszy, mocniejszy i smaczniejszy. Pozostaje zeskrobać go z worka i odłożyć na jakimś naczyniu. Niektórzy odkładają na papier śniadaniowy lub ściereczki materiałowe.
11. Pozostałości ze wszystkich worków zlewamy z powrotem do torby roboczej
12. Powtarzamy cały proces od początku
Używamy świeżego lodu, możemy także dolać wody, jeżeli nie jest jej wystarczająco. Ponownie wszystko mieszamy i wykonujemy takie same kroki, aż do momentu, gdy w kolejnym podejściu przestaniemy zbierać satysfakcjonującą nas ilość haszu.
13. Zostawiamy zebrany hasz do wyschnięcia
Po wysuszeniu hasz jest gotowy do spożycia.
Produkcja Buble hashu z wykorzystaniem suchego lodu
Alternatywą do wyżej opisanej metody jest wykorzystanie suchego lodu. Do takiego sposobu nie potrzeba wody. Miesza się rośliny z lodem, po czym zbiera gruczoły żywiczne w taki sam sposób lub poprzez sito do sitodruku. Fani tej metody twierdzą, że ze względu na niskie temperatury zestalonego dwutlenku węgla zachowuje się jeszcze większą zawartość terpenów. Ten sposób opisany jest w artykule czym jest kief i jak go pozyskać z marihuany?
Jak rozpoznać dobry Bubble Hash?
Po uzyskaniu Bubble Hashu dobrze będzie ocenić swoje dzieło. Produkt ten zazwyczaj wartościuje się po jego zdolności do bąbelkowania. Najlepszy wywołuje silne bąbelki w trakcie palenia i spala się do białego pyłu. Najczystszy jest w stanie wypalić się lub przejść w stan płynny, w całości. W przypadku gdy pozostaną w nim resztki rośliny, zredukowana będzie zdolność bąbelkowania. Na czystość i jakość ma wpływ roślina bazowa oraz technika mieszania podczas produkcji haszu.
Podsumowanie i uwagi końcowe
Podsumowując, warto pamiętać o kilku istotnych cechach produkcji i spożywania Bubble Hashu.
- Niezależnie od metody przygotowania kluczowa w uzyskaniu jakościowego produktu jest niska temperatura.
- Warto kupić odpowiednie filtry i dobrze nauczyć się nimi posługiwać.
- Lepsze jakościowo akcesoria będą skutkować lepszym produktem.
- Wykorzystać można każdy element rośliny, który posiada trichomy.
- Produkt jest mocny, w związku czym należy stosować go z rozsądkiem. Nie jest polecany początkującym.
Pełen tutorial w formie video znajdziecie tutaj.
Produkcja Bubble Hushu jest świetną metodą zarządzania odpadkami, ale także wykorzystania całych pąków. Przez wielu uważany za jeden z najlepszych produktów konopnych. Do jego niewątpliwych zalet należy to, że nie stosuje się w nim żadnych rozpuszczalników, ani innych odczynników chemicznych. W związku z tym proces jest bezpieczny. Jego spożycie powinno dawać podobne efekty co marihuana, ale będą one mocniejsze, ze względu na czystość produktu. Zawiera on bardzo dużą ilość THC (nawet powyżej 50%), o czym warto pamiętać, gdyż spożywany sam, może u niektórych osób wywoływać ataki paniki. Na pewno nie jest polecany dla początkujących.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.
Źródła:
[1]https://www.youtube.com/watch?v=EtLKOiwtdtE