Wielkimi krokami nadchodzi czas składania zeznań podatkowych. To dobra okazja by poznać konopno-podatkowe ciekawostki! Historia konopi jest bowiem równie fascynująca, co właściwości tej rośliny. Benjamina Franklina powiedział kiedyś, że „na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”, ale na pewno nie wiedzieliście o tym, że dawniej te podatki można było opłacić… za pomocą konopi!

Zielone pieniądze

Konopie znane były już w starożytności i niekiedy odgrywały naprawdę kluczową rolę w rozwoju ludzkości, na co wskazują liczne znaleziska archeologiczne. Uprawa konopi w Ameryce była kiedyś równie popularna, co uprawa pszenicy w Polsce.

XVIII-wieczna Ameryka i posiadała specyficzne prawo, które nakazywało każdemu rolnikowi obsiewanie części powierzchni uprawnej konopiami. W przypadku sprzeciwu rolnik mógł zostać aresztowany lub otrzymać grzywnę.

Co ciekawe, przez prawie 200 lat płacenie podatków w Ameryce było możliwe przy pomocy daniny z konopi. Osoba chcąca opłacić w ten sposób swoje zobowiązania dostarczając odpowiednią ilość ściętych roślin.

Okiem przeszłości

Ameryka nie jest jedynym krajem, który zezwalał na pewne ulgi podatkowe związane z konopiami. Starożytne Chiny słynęły z wielu nowatorskich rozwiązań i wynalazków, które znacznie wyprzedzały swoje czasy. Lud ten znał także konopie i wykorzystywał je w medycynie. Tam również można było płacić nimi podatki!

Starożytni Egipcjanie pozostawili po sobie budowle, które do dziś rozbudzają wyobraźnię. Egipcjanie bardzo chętnie korzystali z konopi w medycynie, produkcji tkanin i papieru. W średniowiecznej Europie konopie stanowiły bardzo ważny element upraw, gdyż dostarczały paszy dla zwierząt i materiał do produkcji tkanin. I tu i tu konopie były możliwą formą uiszczenia należności podatkowych.

Delegalizacja

W latach 30-tych XX wieku konopie zostały zdelegalizowane, co doprowadziło do upadku tej gałęzi przemysłu w USA. Obecnie niektóre stany i kraje zaczynają ponownie legalizować marihuanę, co oznacza, że konopie mogą znów stać się ważnym źródłem dochodu z podatków – choć tym razem płacony on będzie w obowiązujących walutach.

Jak wykazały przychody ze sprzedaży legalnej marihuany w USA konopie mogą być dobrym źródłem dochodu dla kraju.

Powszechna legalizacja konopi jest zjawiskiem kontrowersyjnym, ale jak pokazują badania niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak:


Źródła

  • https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=1966437
  • https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/SAMPJ-12-2018-0330/full/html
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/fmii.12104
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/ablj.12174
  • https://heinonline.org/HOL/LandingPage?handle=hein.journals/orglr91&div=39&id=&page=
  • https://www.utpjournals.press/doi/abs/10.3138/cpp.2019-062
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1360-0443.2011.03561.x