Wielkimi krokami nadchodzi czas składania zeznań podatkowych. To dobra okazja by poznać konopno-podatkowe ciekawostki! Historia konopi jest bowiem równie fascynująca, co właściwości tej rośliny. Benjamina Franklina powiedział kiedyś, że „na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”, ale na pewno nie wiedzieliście o tym, że dawniej te podatki można było opłacić… za pomocą konopi!
Konopie znane były już w starożytności i niekiedy odgrywały naprawdę kluczową rolę w rozwoju ludzkości, na co wskazują liczne znaleziska archeologiczne. Uprawa konopi w Ameryce była kiedyś równie popularna, co uprawa pszenicy w Polsce.
XVIII-wieczna Ameryka i posiadała specyficzne prawo, które nakazywało każdemu rolnikowi obsiewanie części powierzchni uprawnej konopiami. W przypadku sprzeciwu rolnik mógł zostać aresztowany lub otrzymać grzywnę.
Co ciekawe, przez prawie 200 lat płacenie podatków w Ameryce było możliwe przy pomocy daniny z konopi. Osoba chcąca opłacić w ten sposób swoje zobowiązania dostarczając odpowiednią ilość ściętych roślin.
Ameryka nie jest jedynym krajem, który zezwalał na pewne ulgi podatkowe związane z konopiami. Starożytne Chiny słynęły z wielu nowatorskich rozwiązań i wynalazków, które znacznie wyprzedzały swoje czasy. Lud ten znał także konopie i wykorzystywał je w medycynie. Tam również można było płacić nimi podatki!
Starożytni Egipcjanie pozostawili po sobie budowle, które do dziś rozbudzają wyobraźnię. Egipcjanie bardzo chętnie korzystali z konopi w medycynie, produkcji tkanin i papieru. W średniowiecznej Europie konopie stanowiły bardzo ważny element upraw, gdyż dostarczały paszy dla zwierząt i materiał do produkcji tkanin. I tu i tu konopie były możliwą formą uiszczenia należności podatkowych.
W latach 30-tych XX wieku konopie zostały zdelegalizowane, co doprowadziło do upadku tej gałęzi przemysłu w USA. Obecnie niektóre stany i kraje zaczynają ponownie legalizować marihuanę, co oznacza, że konopie mogą znów stać się ważnym źródłem dochodu z podatków – choć tym razem płacony on będzie w obowiązujących walutach.
Jak wykazały przychody ze sprzedaży legalnej marihuany w USA konopie mogą być dobrym źródłem dochodu dla kraju.
Powszechna legalizacja konopi jest zjawiskiem kontrowersyjnym, ale jak pokazują badania niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak:
O autorze:
Patryk Gałecki
Artykuły Patryk Gałecki