Marihuana – to jedno słowo od lat budzi wiele kontrowersji. Dla jednych to niegroźna używka. Dla innych narkotyk. Jaka jest prawda o marihuanie? Czy to wyłącznie samo zło? Jak i czy pomaga, w jakich schorzeniach? Przeczytaj nasz artykuł, w jasny sposób wyjaśnimy, jakie wady i zalety ma marihuana oraz dlaczego wykorzystywana jest w medycynie.
Marihuana to susz uzyskiwany głównie z żeńskich kwiatostanów konopi indyjskich.Marihuana uznana jest za narkotyk.
Jak wiadomo, konopie indyjskie są w Polsce nielegalne (na świecie w większości krajów również). To powoduje, że marihuana nie jest oficjalnie dostępna w celach rekreacyjnych. Ale oczywiście nie ma większych problemów ze zdobyciem jej u dilerów.
Jakie formy przyjmowania wyróżniamy?
Najpopularniejszą formą zażywania marihuany jest palenie.
Badań omawiających zakres oddziaływania marihuany na organizm jest coraz więcej. Wiele wykazuje negatywny wpływ tej używki na zdrowie, w obszarze psychicznym oraz fizycznym.
Co dzieje się tuż po zażyciu? Co odczuwa użytkownik?
Kolejny etap przynosi odmienne stany:
Regularne zażywanie marihuany to już bogata lista działań niepożądanych:
Negatywny wpływ marihuany widzimy w zakresie działania całego organizmu – szczególnie narażony jest na to układ oddechowy, krążenia, mózg w zakresie procesów pamięciowych, stanów lękowych.
Dlaczego tak się dzieje? Za działanie marihuany odpowiada THC, czyli tetrahydrokannabinol, związek znajdujący się w konopiach, mający działanie psychoaktywne. THC oddziałuje na receptory kannabinoidowe CB1 i CB2, które rozsiane są po całym organizmie. Receptory CB1 znajdują są m.in. w mózgu. Kiedy THC dostanie się do organizmu, pobudza receptory, a to powoduje różne reakcje organizmu – np. pobudzenie, wyciszenie, objawy ze strony układu krążenia.
Uważa się, że ryzyko wystąpienia zawału serca w ciągu pierwszej godziny po wypaleniu marihuany wzrasta pięciokrotnie. Wyjaśnieniem tego jest fakt zwiększania przez marihuanę ciśnienia krwi i tętna, a także zmniejszania zdolności krwi do transportowania tlenu (palenie).Marihuana może również powodować ortostatyczne spadki ciśnienia tętniczego i zwiększać ryzyko upadków i omdleń (…)Najczęściej obserwowanymi w niedługim czasie po ekspozycji skutkami użycia marihuany są: niepokój, napady paniki oraz objawy psychotyczne. Konopie i zawarty w nich THC odpowiadają za wydłużenie czasu reakcji, upośledzenie uwagi, przetwarzania informacji oraz koordynacji motorycznej.Zdrowotne następstwa rekreacyjnegoużywania kannabinoidów – Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska
Uważa się, że ryzyko wystąpienia zawału serca w ciągu pierwszej godziny po wypaleniu marihuany wzrasta pięciokrotnie. Wyjaśnieniem tego jest fakt zwiększania przez marihuanę ciśnienia krwi i tętna, a także zmniejszania zdolności krwi do transportowania tlenu (palenie).
Marihuana może również powodować ortostatyczne spadki ciśnienia tętniczego i zwiększać ryzyko upadków i omdleń (…)
Najczęściej obserwowanymi w niedługim czasie po ekspozycji skutkami użycia marihuany są: niepokój, napady paniki oraz objawy psychotyczne. Konopie i zawarty w nich THC odpowiadają za wydłużenie czasu reakcji, upośledzenie uwagi, przetwarzania informacji oraz koordynacji motorycznej.
Marihuana, jako używka, narkotyk, wykazuje szereg niepożądanych skutków ubocznych stosowania. Rozpatrując temat w kontekście używki, ma ona zdecydowanie więcej wad niż zalet. Jak pisaliśmy wcześniej, marihuana zażywana jest głównie na drodze palenia, zatem podczas procesu spalania do organizmu wnikają szkodliwe substancje, które podrażniają drogi oddechowe.
Spośród wad palenia marihuany wymienić można np.:
Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.
Czy można mówić o zaletach w kontekście konopi indyjskich? Skoro ma od lat złą sławę? Owszem, zalet jest z pewnością mniej niż wad, ale są, i to znaczące.
Słyszałeś o medycznej marihuanie? To leki tworzone na bazie m.in. THC, które wspomagają terapię wielu poważnych chorób. Świat medycyny docenił właściwości konopi, warto w tym miejscu podkreślić, że THC wykazuje m.in.:
Jest dostępna wyłącznie na receptę, jest legalna od listopada 2017 roku.
Ale ważna uwaga:
Medyczna marihuana to nie jest marihuana dostępna u dilera (o nie do końca znanym składzie). To ściśle określone proporcje THC i CBD, w różnych stężeniach, po to, by konkretnie oddziaływać na dane schorzenie. Plantacje konopi, na medyczną marihuanę, są bezpieczne i stale kontrolowane. Każda porcja, zanim trafi do aptek, musi spełnić określone wymogi.
W jakich schorzeniach pomaga medyczna marihuana? Są to np.:
Odmiany konopi o dużej zawartości THC są stosowane w medycynie. THC ma zdolność inhibitowania enzymu cyklooksygenazy, co uniemożliwia syntezę prostaglandyn, a w konsekwencji łagodzi objawy towarzyszące stanom zapalnym. Ma także właściwości przeciwdrobnoustrojowe, hamuje wzrost bakterii gram-dodatnich.Konopie i kannabinoidy – Paweł Siudem, Iwona Wawer, Katarzyna Paradowska
Odmiany konopi o dużej zawartości THC są stosowane w medycynie. THC ma zdolność inhibitowania enzymu cyklooksygenazy, co uniemożliwia syntezę prostaglandyn, a w konsekwencji łagodzi objawy towarzyszące stanom zapalnym. Ma także właściwości przeciwdrobnoustrojowe, hamuje wzrost bakterii gram-dodatnich.
A czy marihuana zażywana w celach rekreacyjnych ma jakieś zalety? Głównym powodem, dla którego jest zażywana jest stan euforii, haju i zrelaksowania, jaki odczuwa się krótko po zapaleniu. Jednak jest to efekt krótkotrwały, by mówić tu o szczególnych zaletach w tym zakresie.
Stosowanie medycznej marihuany jest bezpieczne, ponieważ dawki ustala i modyfikuje (w trakcie leczenia) lekarz.
Pozytywnym aspektem stosowania marihuany jest ta wykorzystywana właśnie do celów medycznych. Precyzyjnie dobrany skład, rodzaj leku, suszu, dobrany przez lekarza, ustalone dawkowanie są gwarancją bezpieczeństwa i skuteczności preparatów z marihuaną. W tym zakresie na pewno można mówić o zaletach marihuany, bowiem THC, pomimo działania psychoaktywnego, działa też przeciwzapalnie, co jest istotne w leczeniu wielu chorób.
Marihuana stosowana rekreacyjnie nie jest bezpieczna. Po pierwsze, kupując towar od dilera, nie mamy pełnej wiedzy, czy susz nie został „wzbogacony” np. syntetycznymi kannabinoidami. Dwa, wpływa negatywnie na organizm, w przypadku zażycia dużej ilości generuje stany lękowe, zatrucie itp. Ale, do tej pory, nie wykazano przypadku śmiertelnego po przedawkowaniu.
O autorze:
Marzena Gburska-Bauszewska
Artykuły Marzena Gburska-Bauszewska