Owady i marihuana to z zasady nienajlepsze połączenie. Istnieje wiele gatunków robaków, które bytują na roślinach konopi, poważnie szkodząc uprawie. Dziś jednak nie będziemy skupiali się na takich negatywnych emocjach – pójdziemy w stronę ciekawostek. Okazuje się bowiem, że istnieje też cała masa insektów, które swoim wyglądem przypominają marihuanę lub jakąś część morfologiczną rośliny konopi!

Złotookowate larwy

Na zdjęciu wyróżniającym widzimy larwę Leucochrysa pavida – zielonej sieciarki z rodziny Złotookowate. Ta konkretna żyje na terenie Ameryki Północnej i Środkowej. Pierwszy raz zrobiło się o niej głośno już kilka lat temu, gdy post z Reddita na jej temat stał się viralowym newsem – rzeczywiście jest to insekt najbardziej przypominający susz marihuany.

Dorosłe osobniki są drapieżnikami, część z nich żywi się spadzią, a niektóre pyłkiem kwiatowym. Larwy żerują na owadach, zwłaszcza mszycach, przez co czasami nazywane są „lwami mszycowymi”. Zjadają również większe owady, jaja owadów i poczwarki. Z tego względu mogą przydać się w uprawie konopi, którą nawiedzają np. właśnie mszyce.

Źródło: https://www.reddit.com/r/insects/comments/vg28wt/what_is_this_bug_that_looks_like_weed_cant_find_it/

Skoczne pluskwiaki

Niektóre skoczne pluskwiaki z rodziny skoczkowate lub fulgorokształtne, znane hodowcom ze sprawiania problemów w uprawie, również same w sobie mogą przypominać rośliny – tym razem liście, nie pąki.

Te niestety są roślinożercami, polifagami żerującymi na różnych roślinach. Poza konopiami grożą także m.in. bananom, cytrusom, kawie, guawie, makadamii i roślinom ozdobnym.

Inne listne owady

To niejedyne owady, które przypominają liście. Zapraszamy do wspólnego podziwiania poniższej galerii.

Odorek Zieleniak

odorek zieleniak
Odorek Zieleniak

Odorek Zieleniak – pluskwiak z rodziny tarczówkowatych. Trawiastozielone, przypominające liście, na których łatwo je przeoczyć. Sytuacja zmienia się nieco jesienią, gdy przyjmują brązowawe odcienie, znikające ponownie na wiosnę. Śmierdzą po zgnieceniu – stąd „odorek” w nazwie – więc lepiej tego nie robić. A najlepiej się w ogóle na nie nie natknąć – zjadają rośliny.

Catoptropteryx aurita

Na Catoptropterigini raczej się nie natkniemy – występują głównie na terenie południowej połowy Afryki.

Sphodromantis gastrica

…czyli modliszka gwinejska, której w naturze także raczej nie zobaczymy – bo też żyje w Afryce. Możemy ją natomiast bez trudu spotkać w terrariach, gdyż jest popularnym „zwierzątkiem domowym”. Jest często spotykana, bo łatwo utrzymać ją przy życiu – przez co hodowcy modliszek często zaczynają swoją przygodę od tego właśnie gatunku. Żywi się owadami, więc dla konopi jest niegroźna.

Owad-joint też się znajdzie

A co ze skręconym suszem? No i na taką postać zioła natura ma odpowiedź. Poniżej kilka przykładów owadów, które z daleka wyglądają… jak joint.

Owady patyczakowate swoim wyglądem stawiają na kamuflaż. Długie, cienkie ciało jest bardzo trudne do odróżnienia od prawdziwych patyków i gałęzi – co pozwala im bez trudu ukryć się przed drapieżnikami. Często owady takie nawet zachowują się jak część drzewa, wykonując ruchy odpowiadające ruchom reszty rośliny na wietrze. Z daleka mogą przypominać małe skręty – ale zdecydowanie nie polecamy ich palić 😉

Zdjęcie wyróżniające: Judy GallagherGreen Lacewing larva – Leucochrysa species, Leesylvania State Park, Woodbridge, VirginiaCC BY 2.0