Rynek konopny stale się rozwija, a rośliny będące w jego centrum znalazły wiele zastosowań we współczesnym przemyśle. Choć pod pewnymi względami konopie są całkowicie wyjątkowe, znane są rośliny, które wyglądem (a czasem nawet działaniem) w pewnym stopniu je przypominają. O tych właśnie roślinach dowiecie się w poniższym materiale.

Podobieństwa wizualne

Konopie są bardzo charakterystycznymi roślinami i trudno je pomylić z innymi gatunkami, jednak nie jest to niemożliwe. Wiele roślin łudząco przypomina konopie, przez co uprawa ich we własnym ogródku może wzbudzić wiele kontrowersji, a nawet zwrócić uwagę służb.

Cassava

Cassava to roślina, która (podobnie zresztą jak konopie) zaliczana jest do superfoods. Jest bogata w kwas foliowy, witaminę A i C, a także węglowodany. Cassavę znamy także jako maniok jadalny. Roślina pochodzi z Brazylii, ale rozprzestrzeniła się także na inne obszary – dziś uprawiana jest chociażby w Azji. Maniok jadalny jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością.

Jatropha Multifida

Pochodzi z Meksyku i Karaibów, jednak obecnie można spotkać ją na całym świecie (zwłaszcza w wyspecjalizowanych sklepach ogrodniczych). Cechuje ją egzotyczny wygląd, który jednak z daleka może na pierwszy rzut oka budzić skojarzenia z konopiami. Roślina doceniana jest ze względu na swoje walory estetyczne i stosunkowo niskie wymagania uprawne.

Koralowiec nie jest zbyt duży, jednak zaliczany jest do drzew. Jego liście wachlarzowe przypominają liście konopi, jednak posiadają 9 listków. Koralowce uprawiane w donicach nabierają wysokości i objętości, przez co jeszcze bardziej przypominają konopie.

Japanese Hop

Japoński chmiel nie tylko przypomina konopie, ale jest także z nimi spokrewniony. Roślina pochodzi (wbrew nazwie) z terenów Chin, Korei i Wietnamu, ale obecnie znana jest w różnych regionach świata. Japoński chmiel uważany jest za gatunek inwazyjny.

Chwast podobny do marihuany

Poza roślinami uprawnymi, pod konopie „podszywają” się też chwasty! Podagrycznik jest rośliną, którą można spotkać niemal w całej Europie, Azji i Ameryce Północnej. Należy do gatunku selerowatych i jest byliną wieloletnią. Rozmnaża się za pomocą kłączy.

Nazwa podagrycznika wywodzi się stąd, że medycyna ludowa od lat wykorzystywała tą roślinę do kuracji podagry. Już za czasów średniowiecza podagrycznik uprawiany był w klasztorach i ogrodach zakonników. W czasach nieurodzaju roślina ta była wykorzystywana jako pożywienie niskich warstw ludności.

Młode liście i łodygi podagrycznika są jadalne, jednak nie zyskały na popularności w kuchni, gdyż w smaku są lekko gorzkawe. Roślina może wywołać także niepożądane skutki uboczne, takie jak: wymioty, wysypka, nudności, wzdęcia, biegunki, zgaga i świąd.

Niektóre źródła donoszą, że neandertalczycy wykorzystywali podagrycznik jako lek przeciwbólowy

Podagrycznik nie posiada właściwości odurzających i może być uprawiany w przydomowym ogródku, jednak wielu ogrodników uważa go za chwast i często usuwa ze swojego poletka. Roślina rozwija się od początku marca do października.

Liście podobne do marihuany

W świecie roślin każdy z gatunków posiada własne cechy wyróżniające. Doświadczeni plantatorzy i ogrodnicy są z łatwością odróżnić liście konopi od innych roślin, ale niedoświadczeni mogą się mylić. Przyjrzymy się liściom roślin, które łudząco przypominają konopie.

Hibiscus Coccineus

Szkarłatny Hibiskus to wieloletnia roślina, która występująca oryginalnie na podmokłych terenach Stanów Zjednoczonych. Obecnie spotykana także w innych częściach świata. Hibiskus jest bardzo prosty w uprawie, przez co wielu ogrodników decyduje się na jego zasadzenie. Roślina doceniana jest ze względu na swoje walory estetyczne i dużą odporność na szkodniki.

Roślina dorasta do 3 metrów wysokości i każdego roku rozwija kilka nowych, prostych łodyg. Długie, postrzępione i smukłe liście tej rośliny wyglądają praktycznie tak samo jak konopie, ale brak im ząbkowanych krawędzi.

Hibiscus Coccineus
Źródło: https://farmfoodfamily.com/plants-that-look-like-weeds/

Tagetes Minuta

Roślina często mylona z konopiami, ze względu na swoje wąskie i ząbkowane liście. Roślinę tą można jednak łatwo odróżnić przez jej zapach i charakterystycznie żółte kwiaty, ale także rzadsze liście.

Aksamitka peruwiańska to roślina, która w niektórych kręgach znana jest jako mięta amerykańska. Pochodzi ona z terenów Ameryki Południowej, ale obecnie występuje w różnych regionach świata. Aksamitka znalazła zastosowanie w medycynie i tradycyjnej gastronomii.

Krzewy aksamitki mogą dorastać do dwóch metrów wysokości. Początkowo roślina charakteryzuje się zielonym kolorem, ale po okresie kwitnienia zmienia barwę na brązową lub żółtą. Ogrodnicy doceniają ją za dużą produkcję barwnych kwiatów.

Tagetes Minuta
Źródło: https://farmfoodfamily.com/plants-that-look-like-weeds/

Vitex Negundo

Roślina charakteryzuje się właściwościami leczniczymi, przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi. Dawniej stosowana była jako środek przeciwbólowy. Krzew tej rośliny dorasta aż do 2,5m i posiada gładkie, pięciopalczaste liście, które jednak są rozmieszczone w większych odstępach i nie są „ząbkowane”.

Vitex Negundo
Źródło: https://farmfoodfamily.com/plants-that-look-like-weeds/

Acer Palmatum

Acer Palmatum to gatunek drzewa, który pochodzi z Japonii i Korei Południowej. Ogrodnicy doceniają jego walory estetyczne, przez co można spotkać go w przydomowych ogródkach. Drzewo charakteryzuje się wysokim wzrostem i pięciopalczastymi liśćmi z postrzępionymi brzegami. Są to jedne z najbardziej zbliżonych swoim wyglądem liści do konopi.

Acer Palmatum
Źródło: https://farmfoodfamily.com/plants-that-look-like-weeds/

Kenaf

Kenaf jest gatunkiem należącym do ślazowatych. Rośliny te pochodzą z Afryki, ale rozprzestrzeniły się na inne kontynenty, najczęściej w rejony charakteryzujące się klimatem tropikalnym. Ale nie tylko – można je spotkać także w naszym kraju, jednak ich uprawa jest wymagająca. Kenaf posiada pięciopalczaste liście, które pozwalają odróżnić go od konopi.

Roślina ta bogata jest we włókna, przez co często wykorzystywana jest do wyrobu sznurków, sieci, opakowań jutowych i lin. Przez wygląd i włókniste właściwości, kenaf nazywany jest często konopiami bombajskimi.

Kenaf
Źródło: https://farmfoodfamily.com/plants-that-look-like-weeds/

Kleome

Młode rośliny kleomy bardzo przypominają konopie. Ich liście są długie, wąskie, spiczaste i lekko poszarpane. Roślina wykorzystywana jest przez pszczelarzy. Co ciekawe – kleoma jest popularnie spożywana w Azji.

Kleome
Źródło: https://farmfoodfamily.com/plants-that-look-like-weeds/

Rośliny podobnie działające

Konopie indyjskie są znane przede wszystkim z tego, że posiadają właściwości psychoaktywne. Za to działanie odpowiedzialne jest THC, które jest kannabinoidem. Znane są inne rośliny, które zawierają w sobie kannabinoidy.

Echinacea

Echinacea
Źródło: Grupa Topex

Jeżówka jest niezwykle popularnym gatunkiem roślin, które są wykorzystywane w ogrodnictwie, głównie w celach ozdobnych. Pochodzą z Ameryki Północnej i rozprzestrzeniły się na cały świat. Jeżówka w swoim składzie posiada fitokannabinoidy, przez co wykorzystywana była do łagodzenia stanów zapalnych, bólu, leczenia oparzeń i infekcji gardła.

Helichrysum

Helichrysum
Źródło: Etsy

Kocanki są roślinami ozdobnymi, które chętnie wykorzystywane są w polskich ogrodach. Ich intensywny zapach jest wyczuwalny późną wiosną.

Camellia sinensis

Źródło: www.quintadosouriques.com
Źródło: www.quintadosouriques.com

Herbata Chińska to gatunek roślin wykorzystywanych do produkcji herbat. Obecnie jest szeroko rozpowszechniona w uprawach. W jej składzie znajdują się fitokannabinoidy.

Acmella oleracea

Acmella oleracea

Roślina ta wykorzystywana jest jako naturalny środek znieczulający w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Spożycie tej rośliny może wywołać działanie psychoaktywne.

Poza wymienionymi, znane są także inne rośliny, których spożycie wywołuje działanie psychoaktywne, takie jak:

  • Szałwia wieszcza,
  • Ayahuasca,
  • Bieluń dziędzierzawa,
  • Mak,
  • Tatarak,
  • Ruta stepowa,
  • Czuwaliczka jadalna,
  • San Pedro,
  • Powój Hawajski,
  • Leonotis Leonorus,
  • Mimosa hostilis,
  • Kava Kava,
  • Męczennica cielista.

Legalność posiadania roślin podobnych do konopi indyjskich

Wyżej opisane rośliny dostępne są w sklepach ogrodniczych i pozostają całkowicie legalne. Posiadanie roślin przypominających wyglądem konopie indyjskie nie jest prawnie zabronione, ale może zwrócić uwagę służb.

Spis legalnych odmian roślin można sprawdzić na stronach poszczególnych rządów.

Uprawa roślin, które w swoim składzie substancje odurzające jest w Polsce nielegalna. Za ich posiadanie grozi wyrok i odpowiedzialność karna.

Bezpieczeństwo stosowania zamienników konopi indyjskich

Rośliny psychoaktywne były obecne w kulturze ludów z całego świata. Halucynogeny wykorzystywane były w rytuałach i obrzędach. W wielu częściach świata nadal stanowią ważny element kultury i religii, ale ich stosowanie niesie ze sobą pewne skutki uboczne.

Do najpopularniejszych skutków ubocznych roślin psychoaktywnych można zaliczyć:

  • duszności,
  • spowolnienie akcji serca,
  • przyśpieszenie akcji serca,
  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • problemy z koncentracją,
  • depresja oddechowa,
  • zaparcia,
  • zawroty głowy,
  • utrata przytomności,
  • uczucie opuszczenia ciała,
  • zaburzenia rytmu serca.

W szczególnych przypadkach rośliny psychoaktywne mogą doprowadzić nawet do śmierci. Odradzamy próbowania jakichkolwiek roślin odurzających, gdyż ryzyko działań niepożądanych jest bardzo wysokie.

Podsumowanie

Konopie to rośliny wyjątkowe, które znalazły zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a także w medycynie. Obecnie konopie przeżywają swój rozkwit, a coraz większa liczba krajów decyduje się na ich powszechne stosowanie. Na świecie znane są również inne rośliny, które wyglądem przypominają dobrze znaną konopie. Istnieją także takie, których działanie jest zbliżone do konopi indyjskich, jednak obarczone są one wieloma niepożądanymi efektami ubocznymi.


Źródła

  1. Royalqueenseeds.com
  2. https://sciencing.com/plants-close-relatives-marijuana-8392524.html
  3. https://www.walterreeves.com/landscaping/plants-whose-leaves-resemble-marijuana/
  4. https://www.cibdol.com/blog/672-which-plants-other-than-cannabis-contain-cannabinoids
  5. https://homegrowncannabisco.com/grow-your-own-with-kyle-kushman/cannabis-culture/plants-that-look-like-weed/
  6. https://www.thesurvivalgardener.com/five-plants-that-look-like-marijuana/
  7. https://farmfoodfamily.com/plants-that-look-like-weeds/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3736954/
  9. https://www.mdpi.com/2223-7747/11/1/129/htm
  10. https://link.springer.com/article/10.1007/BF00041753
  11. https://www.cibdol.pl/blog/672-ktore-rosliny-oprocz-konopi-zawieraja-kannabinoidy
  12. https://magicznyzielnikdziewanny.com/2019/08/23/podagrycznik-pospolity-uciazliwy-chwast-czy-ziele-o-uzdrawiajacej-mocy/
  13. Konsultacja botaniczna z inż. arch. kraj. Joanną Barcińską.