Marihuana jest używką produkowaną z konopi indyjskich. Głównym składnikiem psychotropowym jest THC. Po jej spożyciu występuje charakterystyczny stan odurzenia. Siła i długość trwania odurzenia zależy od wielu czynników, takich jak: moc marihuany, wielkość przyjętej dawki, tolerancji i stanu psychofizycznego użytkownika. Moc marihuany jest jednym z wyznaczników popularności danej odmiany, dlatego też hodowcy starają się ją zwiększyć.

Brak efektów i działania THC po paleniu

Jeżeli palenie marihuany przestało przynosić oczekiwane efekty, to prawdopodobnie zwiększyła się tolerancja organizmu na THC. Zwiększona tolerancja znacznie obniża efekty działania tej substancji i jest stanem niebezpiecznym, który może prowadzić do uzależnienia.

Zwiększoną tolerancją jest stan, w którym organizm przyzwyczaja się do obecności danej substancji (może dotyczyć wielu substancji). Przy wielokrotnym spożywaniu leków czy narkotyków, tolerancja organizmu rośnie i wymagane są większe dawki by osiągnąć zamierzony efekt i działanie.

Zwiększona tolerancja dotyczy wielu substancji chemicznych. W przypadku marihuany, substancją na jaką organizm buduje tolerancję jest THC (tetrahydrokannabinol). Sprawdź: Czym jest THC?

Tolerancja na THC wywoływana jest przez zmiany w mózgu. Częste spożywanie marihuany wpływa na obniżenie ilości receptorów CB1. Receptory te odpowiedzialne są za wychwytywanie THC z krwi. Zmniejszona ich ilość utrudnia wychwytywanie substancji psychoaktywnej i jej ulokowanie.

 Powstrzymanie się od palenia marihuany jest najlepszym sposobem, aby „naprawić” poziom tolerancji na THC. Już po dwóch dniach zwiększa się ilość receptorów CB1, a po 28 dniach tolerancja praktycznie znika.

 Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroonaging” Cyril D’Souza-profesor psychiatrii w Yale School of Medicine

Stan podwyższonej tolerancji na THC jest zmienny i nie zawsze rośnie tak samo. Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za to, jaką tolerancję zbuduje twój organizm. Przykładowo waporyzacja dostarcza znacznie więcej kannabinoidów do organizmu i szybciej buduje tolerancję.

Stan podwyższonej tolerancji nie zawsze jest zły. Wielu pacjentów korzystających z medycznej marihuany nie chcę odczuwać skutków ubocznych przyjmowania konopi. Działanie psychoaktywne THC jest bardzo niepożądane, dlatego większa tolerancja u pacjentów medycznych, jest bardzo korzystna.

Tolerancję na THC można zmniejszyć. Jeżeli nie odczuwasz takich samych efektów po paleniu marihuany, to może być znak że twój organizm wyrobił dużą „odporność” na ten narkotyk.

Metody zmniejszenia tolerancji na THC

  • przyjmowanie mniejszych dawek,
  • zmiana sposobu przyjmowania marihuany,
  • stosowanie innych szczepów i odmian,
  • zwiększenie aktywności fizycznej,
  • całkowita abstynencja przez okres 30 dni.

Jeżeli planujesz przerwę w korzystaniu z marihuany, to zachowaj przynajmniej miesięczną abstynencję. W tym czasie „wyczyścisz” swój organizm i odbudujesz receptory kannaboidowe.

Geny nasion i odmian a ilość thc

Moc marihuany a genetyka odmian i nasion

Genetyka każdej odmiany jest inna i wpływa na wygląd, moc, wzrost, wielkość plonów i czas kwitnienia. Za sprawą inżynierii genetycznej i selektywnemu rozmnażaniu konopi możliwa jest ingerencja w geny rośliny, dzięki czemu powstają nowe odmiany marihuany. Najstarsze znane odmiany konopi nazywane są odmianami pierwotnymi.

Osoby zajmujące się tworzeniem nowych odmian konopi nazywane są breederami

Pierwotna genetyka konopi to odmiany znane człowiekowi od starożytności. Odmiany te naturalnie przystosowały się do różnych warunków klimatycznych. Uważa się, że szczepy Indica ewoluowały, aby rozwijać się w chłodnych warunkach klimatycznych. Jednocześnie szczepy Sativa przystosowały się do warunków tropikalnych. Obecna era hybrydyzacji wypiera pierwotne odmiany konopi.

Najmocniejsze odmiany konopi

Dzięki ciężkiej pracy breederów dostępne są odmiany, które powalają nawet najbardziej zaawansowanych użytkowników konopi. Odpowiednio dobrane geny sprawiły, że nowe odmiany stały się prawdziwym hitem i podbiły serca growerów. Do najmocniejszych odmian marihuany można zaliczyć:

Nazwa odmianyZawartość THC
Godfather OG 34%
Chemdawg 32%
Strawberry Banana 31%
Cookies Gelato 28%
Royal Gorilla 27%
Royal Runtz 27%
Forma uprawy konopi a zawartość THC

Wpływ uprawy na moc marihuany

Wiele osób boryka się z problemem „słabej marihuany”, która po spożyciu nie wywołuje oczekiwanego efektu odurzenia. Jednym z czynników wpływających na moc marihuany jest jej uprawa. Prawidłowo prowadzona uprawa zapewnia roślinom idealne warunki wzrostu, jednak każde nieprawidłowości mogą znacznie zmniejszyć moc gotowego suszu.

Prawidłowo prowadzona plantacja powinna zapewniać konopiom odpowiednią ilość światła, wody, składników odżywczych i temperaturę idealną dla danej odmiany. Dzięki temu rośliny będą w stanie wytworzyć piękne i aromatyczne pąki, które oczarują konsumenta smakiem, zapachem i działaniem. Jeżeli chcesz zwiększyć poziom THC w swoich roślinach, to musisz zwrócić szczególną uwagę na zdrowie rośliny, ilość światła i techniki szkoleniowe.

Zdrowie rośliny

Prawidłowo rozwijające się rośliny wytwarzają duże ilości THC, a to jest celem wielu growerów. Jak upewnić się że twoja roślina jest zdrowa? Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu korzeni. Korzenie powinny mieć miejsce do rozwoju, a sama gleba musi być dobrze napowietrzona. Korzenie można zbadać podczas przesadzania rośliny w większe donice. W tym celu lekko rozbij grudkę gleby w dłoniach przyglądając się korzeniom. Zachowaj ostrożność, aby nie uszkodzić korzeni! Regularnie badaj stan liści i kwiatów wyszukując wszelkich przebarwień i oznak niedoborów składników odżywczych. Niedobory składników odżywczych możesz uzupełnić nawozami klasycznymi lub dolistnymi. Pamiętaj o tym, aby nie przelewać zbytnio krzaków. Konopie indyjskie nie lubią zbyt mokrego podłoża. Zbyt wilgotna ziemia może doprowadzić do więdnięcia i gnicia rośliny, czego konsekwencją jest niska zawartość THC.

Ilość światła

Konopie to rośliny, które preferują duże ilości światła. Bez dostępu do wystarczającej ilości światła rośliny będą się znacznie „wydłużać” i produkować o wiele mniej kwiatów. Również czas kwitnienia zostanie zaburzony. Przykładowo odmiany automatyczne rozwijają się przy dwunastogodzinnym czasie naświetlania. Znane są różne metody naświetlania konopi, takie jak 12/12, 18/6 i 24/0. Wybór metody naświetlania zależy od preferencji hodowcy i typu uprawy, jednak zbyt długi czas naświetlania narazi rośliny na stres.

Odpowiednie techniki szkoleniowe

Stosowanie technik treningowych ma na celu zestresowanie rośliny. Badania pokazują, że konopie poddane stresowi wytwarzają znaczące ilości THC. Jedne z najlepszych treningów jakie możesz zastosować na swoich roślinach to topping (HST), fimming i LST.

Topping jest procesem, w którym odcina się wierzchołek rośliny, gdy widoczne są 2-3 piętra liści wiatrakowych. Zastosowanie fimmingu daje podobne wyniki co topping. Dzięki zastosowaniu treningu można znacznie zwiększyć liczbę gałęzi i wymusić na roślinie produkcję większej ilości żywicy. Treningi wysokiego stresu znacznie zwiększają zawartość THC w kwiatach konopi.

Treningi niskiego stresu (LST) polegają na podwiązywaniu rośliny, co zmusza ją do produkcji nowych stożków wzrostu. Trening ten pozwala dostarczyć światło do dolnych partii rośliny i zwiększyć szybkość wzrostu. Trening LST jedynie nieznacznie wpływa na moc marihuany. Dzięki temu treningowi możliwe jest zwiększenie ilości zbiorów.

Pamiętaj o tym, że zbyt duży stres zahamuje wzrost rośliny i znacząco zmniejszy zawartość THC.

Moc marihuany od czego zależy

Dodatki podbijające moc i działanie

Jak wszyscy wiemy, marihuana wciąż jest nielegalna w wielu miejscach na świecie, w tym na terenie Polski. Nielegalny jej status wcale nie wyklucza nielegalnego obrotu substancjami zakazanymi. Towar dostępny na czarnym rynku jest pozbawiony jakichkolwiek standardów i kontroli. Efektem tych działań jest wprowadzanie do obrotu towaru zanieczyszczonego substancjami wzmacniającymi jego działanie.

Istnieje wiele substancji, które dodane do konopi zwiększają ich wagę i moc.

Niegroźne dodatki zwiększające moc marihuany

  • sproszkowane zioła i przyprawy
  • tłuszcze
  • olejki
  • piasek
  • wosk
  • cukier.

Niestety w marihuanie pochodzącej z czarnego rynku można znaleźć substancje, które stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.

Niebezpieczne substancje dodawane do konopi

  • pestycydy
  • nawozy
  • szkło
  • lakier do włosów
  • pasty do butów
  • kruszone żarówki (świetlówki)
  • syntetyczne kannabinoidy
  • syntetyczna marihuana.

Niestety nie istnieją żadne środki uprawne, które wzmocnią działanie marihuany, a jednocześnie zostaną obojętne dla zdrowia ludzkiego.

Żaden szanujący się grower nie korzysta z „polepszaczy” marihuany, mając na względzie dobro swoje i swoich konsumentów

Niektóre z substancji o charakterystycznym smaku można wykryć przez posmakowanie kawałka kwiatu. Substancje takie jak nawozy i lakier do włosów pozostawiają po spożyciu uczucie pieczenia w jamie ustnej. Piasek i szkło będą zgrzytać po przegryzieniu. Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie kieszonkowego mikroskopu, który pozwoli na szybką i dokładną analizę marihuany.

Jak sprawdzić czy marihuana jest chemicznie wzmacniana?

  • duża waga suszu przy małych rozmiarach,
  • iskry, które widać podczas spalania,
  • zapach palonego plastiku,
  • chemiczny smak,
  • biały nalot na topach,
  • topy nie wysychają na powietrzu,
  • po podpaleniu, top pali się dynamicznie.

Jeżeli masz podejrzenia, że posiadasz zanieczyszczoną marihuanę – nie spożywaj jej!

Czym jest syntetyczna marihuana?

Syntetyczna marihuana jest niezwykle niebezpiecznym narkotykiem zaliczanym do dopalaczy. O dopalaczach wiemy już wystarczająco dużo i każdy szanujący się użytkownik konopi ich unika. Dopalacze doprowadziły do śmierci wielu młodych osób, dlatego ich dodatek do marihuany jest zabiegiem karygodnym i niebezpiecznym. Dowiedz się więcej o syntetycznych kannabinoidach oraz dopalaczach.

Marihuana taka jest produkowana z dowolnej rośliny, która została poddana suszeniu i mechanicznemu rozdrobnieniu. Następnie miał roślinny spryskuje się roztworami syntetycznych kannabinoidów, co znacznie zwiększa działanie narkotyku. Po spożyciu takiego „koktajlu: mogą wystąpić halucynacje, omamy, poczucie odrealnienia, napady agresji, palpitacje serca, czy zaburzenia oddychania, a niekiedy śmierć.

Syntetyczna marihuana zaliczana jest do dopalaczy i sprzedawana pod postacią suszu. W większości krajów UE substancje te zostały zakazane i wycofane z obiegu, jednak nadal można spotkać je na czarnym rynku.

Nie korzystaj z syntetycznej marihuany!

Kannabinoidy zawarte w syntetycznej marihuanie pobudzają te same receptory, co naturalnie występujące kannabinoidy, jednak syntetyki charakteryzują się znacznie silniejszym działaniem. Substancje te często są niewiadomego pochodzenia, a ich składy chemiczne – dalekie od doskonałości. Rozkładając się w organizmie człowieka pozostawiają toksyczne metabolity, które utrzymują się stosunkowo długo.

Przechowywanie marihuany a moc

Odpowiednie przechowywanie suszu

Odpowiednio przechowywana marihuana zachowa swoje walory smakowo-zapachowe przed długi okres czasu. Dzięki prawidłowemu przechowywaniu nie nastąpi spadek mocy. THC jest substancją pochodzenia organicznego, która pod wpływem czasu i warunków środowiskowych rozkłada się do nieaktywnych metabolitów.

Idealnym miejscem przechowywania marihuany jest sucha i ciemna piwnica.

Światło słoneczne jest bardzo szkodliwe dla związków zawartych w suszu. Szczególnie niebezpieczne są promienie UV, które rozkładają materię organiczną. Pod jego wpływem rozkładają się kannabinoidy i inne substancje aktywne pogorszając jakość kwiatów.

Najlepszym sposobem ochrony marihuany przed działaniem promieniowania UV jest stosowanie nieprzezroczystych pojemników i opakowań. Unikaj stosowania pojemników i opakowań plastikowych. Opakowania plastikowe bywają nieszczelne, co może prowadzić do rozwoju pleśni. Opakowania takie posiadają charakterystyczny zapach, który potrafi „przenieść się” na konopie.

Odpowiednia temperatura przechowywania uchroni twoje kwiaty przed rozwojem pleśni i innych drobnoustrojów. Temperatura „magazynu” nie powinna przekraczać 21°C.

W miejscu składowania grower musi zapewnić dobry przepływ powietrza. Odpowiednia cyrkulacja zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci i ewentualnemu rozwojowi pleśni.

Poprawne przechowywanie konopi zachowa walory smakowo-zapachowe i moc nawet przez okres 2 lat od zbioru!

Eksperymentuj ze sposobami konsumpcji!

Użytkownicy konopi mają tendencję do przyjmowania marihuany w jeden sposób. Przykładowo, jedynie palą skręty, a inni jedynie waporyzują. Stan taki potrafi być nużący i nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Paląc skręta, THC dostaje się do płuc, a następnie do krwioobiegu. Z krwioobiegu substancja rozprowadzana jest po całym organizmie.

Przyjmując marihuanę drogą pokarmową, uwalniają się substancje aktywne, aż do „opuszczenia” z organizmu. Haj jaki wywołuje ten sposób spożywania jest inny od tradycyjnego palenia. Powszechnie uważa się, że produkty spożywcze i koncentraty konopne mają dużo silniejsze działanie.

Czy jedzenie marihuany jest mocniejsze od palenia

Aktywność fizyczna a tolerancja na THC

Badania pokazują, że aktywność fizyczna i ćwiczenia mogą zintensyfikować działanie marihuany. Ćwiczenia fizyczne wzmagają przyjmowanie THC aż o 15%.

Dzięki regularnej aktywności fizycznej, doświadczeni palacze są w stanie cieszyć się efektami przyjmowania marihuany tak, jak za pierwszym razem. U niedoświadczonych użytkowników, taki stan może wywołać potężny i długotrwały haj.

Aktywność fizyczna przyczynia się także do szybszego usunięcia metabolitów THC z organizmu i zapobiega szybkiemu przybieraniu na wadze. Marihuana wywołuje stan nazywany gastrofazą, podczas którego użytkownik odczuwa niepohamowane łaknienie. Długotrwałe jej stosowanie może niekorzystnie odbić się na wadze użytkownika. Regularne ćwiczenia przyśpieszają metabolizm i wydalanie z organizmu, co przekłada się na mniejszą tolerancję narkotyku i lepsze efekty po przyjęciu.

Mniej znaczy lepiej – zmniejszenie dawek (mikrodawkowanie)

Mikrodawkowanie to specyficzny sposób przyjmowania narkotyków, który polega na przyjęciu około 1/10 normalnej dawki. Taki sposób ma na celu poprawienie nastroju i ogólnego zadowolenia z życia, bez faktycznego odurzenia. Mikrodawkowanie zazwyczaj odnosi się do narkotyków, takich jak: LSD, grzyby halucynogenne i DMT, przez co użytkownicy marihuany coraz chętniej skłaniają się ku mikrodawkowaniu konopi.

Efekty mikrodawkowania są zazwyczaj subtelne i ledwo wyczuwalne. Korzystając z mniejszych dawek, możliwe jest odczucie takiego samego haju, jak w przypadku przyjęcia dużej ilości marihuany. W mózgu człowieka znajdują się receptory CB1 odpowiedzialne za „wyłapywanie” THC, jednak receptory te mają ograniczoną „pojemność”, co sprawia, że nie przyswoją całej dawki THC przyjętej przez użytkownika. Nadmiar THC zazwyczaj składuje się w organizmie, a jego część wydalana jest z moczem. Mniejsze dawki narkotyku są lepiej przyswajalne i nie następują żadne straty. Ustalenie osobistej dawki minimalnej nie jest proste i wymaga kilku prób. Microdosing korzystnie wpływa na tolerancję. Mniejsze ilości sprawiają, że dużo prościej jest uzyskać stan odurzenia.

Myrycena czyli magiczny terpen z Mango

Myrcena jest terpenem znajdującym się w owocach. Jednym z takich owoców jest mango. Owoc ten zawiera spore dawki tego terpenu i doświadczeni użytkownicy często spożywają go przed paleniem.

Jak pokazują badania opublikowane w brytyjskim Journal of Pharmacology, wykazano, że zachodzą pewne interakcje między myrcenami, a THC powodując efekt „wgniecenia w kanapę”. Dzięki takiej kombinacji możliwe jest odczucie bardzo silnego haju, bez przyjmowania dużej ilości marihuany. Pomocne mogą okazać się również brokuły i orzechy, które także bogate są w ten terpen.

ZAPAMIĘTAJ!

Marihuana to narkotyk wytwarzany z konopi indyjskich, a głównym składnikiem odpowiedzialnym za odurzenie jest THC. Siła i długotrwałość odurzenia zależy od mocy, składu chemicznego i wielkości przyjętej dawki. Moc marihuany wpływa na jej popularność, dlatego też hodowcy starają się zwiększyć zawartość THC w swoich kwiatach. Moc konopi zależy głównie od genetyki danej rośliny i ciężko jest zwiększyć poziom THC, który produkuje roślina, jednak nie jest to niemożliwe. Doświadczeni growerzy zapewniają swoim roślinkom idealne warunki wzrostu i dostosowują warunki do ich potrzeb. Dobre warunki wzrostu przekładają się na większy poziom THC w kwiatach i obfity plon. Growerzy stosują także odpowiedni trening roślin, który polega na ich stresowaniu, co w konsekwencji zmusza rośliny do większej produkcji kannabinoidów. Nie istnieją żadne środki chemiczne, które podbiją zawartość THC w kwiatach. Nieuczciwi hodowcy i uliczni dealerzy potrafią celowo zanieczyszczają marihuanę różnymi specyfikami, które mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Jedną z bardziej niebezpiecznych sytuacji jest dodawanie „maczanej” marihuany do dobrego produktu lub spryskiwanie go syntetycznymi kannabinoidami. Długotrwałe przyjmowanie konopi buduje tolerancję i powoduje uzależnienie.