Kosmetyki konopne zyskują coraz większe zaufanie konsumentów – za naturalny skład, nawilżające i regenerujące właściwości. W drogeriach znajdziemy balsamy konopne, maści, kremy do twarzy, serum czy maseczki. Również w obszarze pielęgnacji włosów konopne szampony sprawdzają się doskonale. Chcesz wiedzieć, do jakich włosów szczególnie są polecane szampony z konopi? Jakich efektów można się spodziewać po ich użyciu? Przeczytaj nasz artykuł, odpowiemy na wiele pytań.
Olej konopny pozyskiwany jest z konopi siewnych (włóknistych), legalnych, zawierających śladowe ilości THC (poniżej 0,2%). Olej bogaty jest natomiast w CBD, czyli kannabidiol wykazujący szeroki wachlarz dobroczynnych właściwości na organizm i skórę – przeciwzapalnych, regenerujących, kojących, itd.
Co jeszcze znajdziemy w wyjątkowym oleju konopnym, który jest składnikiem szamponu konopnego?
Więcej na temat oleju konopnego przeczytasz w naszym artykule – jakie właściwości ma olej konopny z nasion?
Co jeszcze poza olejem zawierają szampony?
Bardzo często szampony konopne wzbogacane są wielozadaniowymi składnikami (które dedykowane są konkretnym problemom skóry głowy i włosów). Są to np.:
Aby prawidłowo zadbać o nasze włosy, trzeba po pierwsze dobrać kosmetyk idealny dla skóry głowy i włosów. Po drugie, należy mieć świadomość, że tradycyjne szampony dostępne w drogeriach zawierają wiele drażniących składników – silikony, sztuczne substancje zapachowe, środki pieniące, itd. Wiele z nich, według badań, może mieć nawet działanie rakotwórcze.
Zatem co wybrać?
Dobry szampon, ale wielu zada pytanie, dobry – czyli jaki?
Naturalny szampon do włosów to gwarancja bezpieczeństwa i łagodnej pielęgnacji. Zawiera ekologiczne składniki występujące w roślinie.Naturalny szampon słabiej się pieni, ale to jego zaleta. Oznacza mniejszą ilość szkodliwych związków w składzie.
Czego możemy się spodziewać po użyciu?
Pamiętaj,
Podczas mycia włosów, robiąc to delikatnie, wykonuj masaż skóry głowy. Dzięki temu procesowi aktywne składniki szamponu mają szansę wniknąć w warstwę skóry głowy oraz we włosy.
Zawsze dokładnie spłucz włosy, nie może zostać na nich szampon.
Włosy muszą się przyzwyczaić do naturalnego szamponu – czyli najpierw muszą się oczyścić z nagromadzonych na nich związków typu silikony, itd. Dopiero kolejnym etapem będzie regeneracja skóry i włosów. Minie kilka tygodni, aż zobaczysz różnicę w jakości.
Ponieważ każdy rodzaj włosów wymaga nieco innej pielęgnacji, tak i wiele kosmetycznych marek wzbogaca szampony z olejem konopnym dodatkowymi składnikami – wszystko po to, by zadziałały na skórę głowy i włosy w konkretny sposób, pomagając wydobyć z nich zdrowie i piękno.
Na rynku dostępne są następujące środki do pielęgnacji włosów:
Nowością na rynku są szampony w kostce – np. z konopiami i śliwką (wystarczają nawet na 50 użyć).
Poza typowo kosmetycznymi produktami oferowane są również produkty dermatologiczne – które można zakupić na stronach specjalistycznych salonów lub sklepów internetowych.
Znajdziemy w takiej ofercie, np.:
5. Szampon na skórę podrażnioną, z łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry, itp.
Uwaga: W przypadku nasilonych objawów warto zasięgnąć porady specjalisty – lekarza, by doradził, jaka terapia będzie najbardziej skuteczna.
Najkrótsza odpowiedź brzmi – dla każdego. Jest odpowiedni dla kobiet, mężczyzn, a nawet dla dzieci (specjalne preparaty dla maluchów – np. wzbogacone d-pantenolem i ekstraktem z nagietka). Dlaczego?
Szampony konopne działają łagodnie, nawilżają skórę głowy, regenerują, są pomocne w walce z łupieżem.
Włosy po ich użyciu są miękkie, odżywione, ładnie się układają.
Szampon z konopi pomoże przy łuszczącej się i podrażnionej skórze głowy – użytkownicy podkreślają kojące działanie tego produktu. Konopny szampon wspiera również dermatologiczne kuracje.
Czy szampon z konopi to produkt dla Ciebie?
Tak – jeśli chcesz nawilżyć i zregenerować włosy,
Tak – jeśli codziennie suszysz włosy suszarką lub prostujesz prostownicą – olej konopny odbudowuje barierę ochronną skóry.
Tak – jeśli zmagasz się z łupieżem lub poważniejszymi jednostkami chorobowymi – łuszczycą, łojotokowym zapaleniem skóry.
Przede wszystkim trzeba spojrzeć na pielęgnację włosów przez pryzmat ich kondycji, codziennych zabiegów stylizacyjnych. Inny produkt wybierze osoba, która szuka wyłącznie oczyszczenia włosów i ich nawilżenia – w tym przypadku wystarczy dobry szampon dostępny w większości drogerii. W przypadku łupieżu, mocnego podrażnienia skóry głowy, swędzenia należy wybrać preparat dermatologiczny.
Uzupełnieniem pielęgnacji włosów mogą być odżywki i maski konopne – potęgują działanie dobroczynnych składników.
Kosmetyki konopne zyskują coraz więcej zwolenników. Dostrzeżono, i udowodniono w licznych badaniach, ogromny potencjał leczniczy konopi siewnych, w tym pozyskiwanego z nich oleju konopnego. Jeśli szukasz naturalnego preparatu do pielęgnacji włosów, który jednocześnie je odżywi i zadba o stan skóry głowy, szampon konopny jest idealnym rozwiązaniem.
„Olej konopny stosowany na skórę głowy poprawia w niejkrążenie, działa przeciwłupieżowo, wzmacnia włosy, natomiaststosowany na całej długości włosów ułatwia ich rozczesywanie,przez co włosy stają się miękkie i błyszczące”Zastosowanie oleju konopnego w kosmetologii – Joanna Caputa,Agnieszka Nikiel-Loranc, Katedra i Zakład BiofizykiWydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu , Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
„Olej konopny stosowany na skórę głowy poprawia w niejkrążenie, działa przeciwłupieżowo, wzmacnia włosy, natomiaststosowany na całej długości włosów ułatwia ich rozczesywanie,przez co włosy stają się miękkie i błyszczące”
O autorze:
Marzena Gburska-Bauszewska
Artykuły Marzena Gburska-Bauszewska