Znasz mleko krowie, kozie, kokosowe czy migdałowe, prawda. Ale czy słyszałeś o mleku z konopi? Konopie coraz częściej wykorzystywane są w branży spożywczej, ze względu na bogactwo składników odżywczych i ich dobroczynny wpływ na organizm. Z tekstu dowiesz się, jakie właściwości ma mleko z konopi i co można z niego przygotować.
Mleko konopne powstaje z konopi siewnych, czyli tego gatunku konopi, których uprawa jest w Polsce legalna. Konopie siewne są bogate w kannabinoidy, zwłaszcza CBD (kannabidiol), wykazujący wachlarz prozdrowotnych właściwości (przeciwzapalne, przeciwbólowe, regenerujące, itp.) W konopiach siewnych znajdziemy również terpeny, flawonoidy, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy czy minerały. Rośliny te są skarbnicą cennych składników i odznaczają się bardzo dobrym profilem bezpieczeństwa.
Więcej dowiesz się w naszym artykule: Konopie siewne (włókniste).
Mleko uzyskiwane z konopi nie ma działania psychoaktywnego, ponieważ wytwarzane jest z nasion konopi siewnych. Zawierają one śladowe ilości związku THC (poniżej 0,2%), co nie wywołuje odurzenia.
Wiele dobrego. Aż trudno uwierzyć, że można znaleźć produkt, który jest bogaty w tak wiele cennych składników i jednocześnie jest lekki, i doskonale przyswajalny przez organizm. Takie właśnie jest mleko z konopi, które coraz częściej gości na sklepowych półkach jako produkt godny polecenia.
Co zatem znajdziemy w mleku konopnym? Sprawdź:
Mleko z konopi, obok innych pozyskiwanych produktów z konopi siewnych, zaliczane jest do Superfoods, czyli produktów naturalnych, bogatych w składniki odżywcze.Uwaga: Mleko z konopi to napój z nasion konopi, oficjalnie nie istnieje pojęcie „mleko roślinne”.
Co warto podkreślić, mleko to zawiera kwasy omega w idealnych proporcjach dla organizmu. Nie ma natomiast cholesterolu, laktozy i glutenu.
Przykładowo, mleko bez dodatków, jednego z producentów zwiera w 100 g:
Wartość energetyczna: 22 kcalTłuszcz: 2,2 g;w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2 g;Węglowodany: 0,0 g;w tym cukry: 0,0 g;Białko: 0,5g;Sól: 0,03 g
Szczególnie polecane jest dla osób z nietolerancją laktozy. Daje im to szansę na dostarczenie odpowiedniej ilości białka w diecie i na przykład smaczną kawę z „mlekiem”.
Czego możemy spodziewać się po mleku konopnym? Zobacz, napój ten wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości, np.:
„Nasiona konopi ( Cannabis sativa) są unikatowe pod względem składu, gdyż zawierają zasobne w metioninę i cysteinę białko edestynę o dużych wartościach odżywczych oraz kwasy tłuszczowe ω-3 i ω-6 w proporcji niemal idealnej dla zdrowia człowieka. Mleko konopne jest lepszym źródłem wapnia, żelaza, magnezu, cynku oraz witaminy A niż mleko sojowe i krowie. W Ameryce Północnej mleko wytwarzane z konopi uprawianych w Kanadzie, o znikomej zawartości δ9-tetrahydroksykanabinolu, jest najtańszym mlekiem roślinnym, a pod względem smaku nie odbiega od produktów z ryżu i soi. Wiele mlek roślinnych dostępnych na polskim rynku ma na tyle dużą zawartość wapnia, że może stanowić alternatywę dla mleka krowiego” Mleka inne niż ogólnodostępne krowie – argumenty za i przeciw, Kamil K. Hozyasz, Małgorzata Słowik,Klinika Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
„Nasiona konopi ( Cannabis sativa) są unikatowe pod względem składu, gdyż zawierają zasobne w metioninę i cysteinę białko edestynę o dużych wartościach odżywczych oraz kwasy tłuszczowe ω-3 i ω-6 w proporcji niemal idealnej dla zdrowia człowieka. Mleko konopne jest lepszym źródłem wapnia, żelaza, magnezu, cynku oraz witaminy A niż mleko sojowe i krowie. W Ameryce Północnej mleko wytwarzane z konopi uprawianych w Kanadzie, o znikomej zawartości δ9-tetrahydroksykanabinolu, jest najtańszym mlekiem roślinnym, a pod względem smaku nie odbiega od produktów z ryżu i soi. Wiele mlek roślinnych dostępnych na polskim rynku ma na tyle dużą zawartość wapnia, że może stanowić alternatywę dla mleka krowiego”
Przez niektórych dietetyków nie jest wykluczane dla dzieci, ze względu na dużą zawartość składników odżywczych. Należy jednak pamiętać, że taki napój roślinny nie może zastąpić mleka matki czy mleka modyfikowanego, czy stanowić alternatywę w przypadku alergii np. na mleko krowie (stosuje się wtedy specjalistyczne preparaty zapisywane przez lekarza). Mleko z konopi może stanowić jedynie składnik dań dla dziecka. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem pediatrą przed wprowadzeniem do diety dziecka jakiegokolwiek napoju roślinnego.
Możliwości jego zastosowań jest wiele. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do:
To bardzo proste. Musisz mieć nasiona konopi – najlepiej już łuskane, by nie trzeba było ich moczyć.
W niepozornych nasionach konopi siewnych znajdziesz bogactwo składników, które w kilka minut przemienisz w pyszne mleko – napój.
Jak tego dokonać? Oto przepis:
0,5 szklanki łuskanych nasion konopi
1,5 szklanki wody
łyżeczka miodu
Wykorzystaj wysokie naczynie – zmiksuj nasiona z wodą blenderem ok. 3-5 minut, do uzyskania gładkiej konsystencji. Na górze utworzy się pianka. Całość przelej przez sitko.
I gotowe. Dodaj na koniec miód dla walorów smakowych.
Oczywiście, najzdrowsze będzie mleko bez dodatku cukru, miód nie jest w przepisie obowiązkowy.
Chcesz zadbać o swoje zdrowie i urozmaicić dietę? Uprawiasz sport i potrzebujesz porcji energii po treningu?
Dlaczego warto pić konopne mleko?
Jest zdrowe, ma mnóstwo dobroczynnych dla organizmu składników, w tym żelaza – odpowiada za poziom energii organizmu, jego brak skutkuje anemią i osłabieniem.
To forma koktajlu białkowego o ciekawym, orzechowym smaku – choć nie każdy go polubi.
Wartość kaloryczna mleka konopnego jest niska, różne są wartości podawane, ale przyjmuje się średnio, że szklanka takiego napoju to około 100 kcal. (dla porównania szklanka mleka krowiego 3,2% to ok. 153 kcal, a szklanka mleka koziego to ok. 170 kcal.).
Jedna szklanka mleka konopnego to 50% zalecanej dziennie porcji dobrych kwasów tłuszczowych.
Oto przepisy z zastosowaniem konopnego napoju.
PORANNA OWSIANKA
Jak to zrobić: Płatki owsiane zalej wrzątkiem, odczekaj kilka minut, wymieszaj z mlekiem. Udekoruj owocami, cynamonem, itd.
KOKTAJL CZEKOLADOWY
Jak to zrobić: Wszystkie produkty miksujemy w blenderze i podajemy z kostkami lodu.
źródło: ekologia.pl, smilingspoon.pl
Mleko konopne nie jest jeszcze bardzo popularne i nie zakupimy tego napoju w każdym sklepie. Dostępne jest w sklepach internetowych ze zdrową żywnością (np. biosklep.com.pl, biolovers.pl).
O autorze:
Marzena Gburska-Bauszewska
Artykuły Marzena Gburska-Bauszewska