Ziarna konopi w odżywianiu

Zacznijmy od prostego podziału: w sklepach znajdziesz ziarna (nasiona) konopi łuskane (białe, miękkie), niełuskane (twarde, brązowe), czasami też mielone. Inna nazwa ziarna konopnego to siemię konopne. I uwaga – mówimy tutaj wyłącznie o nasionach konopi siewnych. Tylko one są dostępne w sklepach. Nie mają działania psychoaktywnego.

Co jeszcze można o nasionach konopi napisać – to, że mają ciekawy, orzechowy smak i fajnie chrupią między zębami. Podkręcają smak musli, jogurtu. A jak możemy jeszcze wykorzystać te niepozorne ziarenka w kuchni?

Ziarna konopi możemy dodać do ciasta na chleb. Świetnie smakują jako posypka do sałatek, dodatek do koktajli, itp.

Z ziaren konopi (zmielonych), połączonych z olejem można również przygotować pyszną pastę konopną, idealną do smarowania kanapek.

Co takiego mają w sobie ziarna konopne, że zachwyciły branżę spożywczą? Wiele dobrego, a są to m.in.:

  • witaminy, np. A, B, E, K,
  • białko,
  • błonnik,
  • dobre kwasy omega-3, omega-6,
  • składniki mineralne – np. magnez i wapń.

Warto podkreślić wysoką zawartość białka w ziarnach łuskanych czy błonnika, w które bardziej obfitują nasiona niełuskane.

Konopne nasiona to bomba składników mających realny wpływ na organizm. Co wybierasz, poranne smoothie z nasionami czy owsiankę z bananem, orzechami i nasionami?

Pamiętaj, ziarna konopne to Superfoods, dostarczają organizmowi cennych składników w naturalnej, nieprzetworzonej formie.

Kiedy warto stosować ziarno konopne?

Najprostsza odpowiedź brzmi, zawsze. Nie ma szczególnych przeciwwskazań do spożywania nasion konopi siewnych (poza alergią na konopie). Chcesz zadbać o zdrowie? A może wzmocnić kondycję paznokci i skóry? Poprawienie odporności to twój cel? Chcesz wdrożyć profilaktykę układu sercowo-naczyniowego? We wszystkich tych przypadkach doskonale sprawdzą się nasiona konopi.

  • działają przeciwzapalnie,
  • wpierają pracę mózgu,itd.

Myślisz o odchudzaniu? – jedz nasiona konopi – pomagają w utracie niepotrzebnych kilogramów. W jaki sposób? Zawarty w nasionach błonnik pomaga oczyścić jelita ze złogów. Kwasy omega wpływają na metabolizm i przemianę materii.

Co można przyrządzić z nasion konopi?

Wiele dobrych i pożywnych dań i koktajli. Wspominaliśmy o tym powyżej. Nasiona konopi to cenny dodatek do własnoręcznie upieczonego chleba czy ciasteczek, itp.

Pożywna owsianka z dodatkiem nasion sprawi, że zdrowo rozpoczniesz dzień i dostarczysz organizmowi cennych składników.

A może odchudzający koktajl z mlekiem kokosowym, grejpfrutem i nasionami? Wystarczy, że zmiksujesz wszystkie składniki i gotowe. Przygotowanie zdrowego posiłku czy przekąski nie zajmie dużo czasu. Najważniejsze, byś komponował swoje dania w oparciu o produkty wysokiej jakości. Aby konopie dały nam wszystko, co w nich najcenniejsze, muszą pochodzić z ekologicznych, kontrolowanych upraw – bez użycia szkodliwych substancji. Dobre ziarno to bogactwo naturalnych związków, które w pozytywny sposób oddziałują na organizm.

Możliwości jest bardzo dużo, warto wykorzystać wyobraźnię i włączyć nasiona konopne do codziennej diety. Nasiona konopi są dostępne w sklepach ze zdrową żywnością i drogeriach z działem eko. To produkt dla każdego – opakowanie 1 kg kosztuje około 50 złotych.