Konopie to źródło wielu cennych składników, które wykorzystywane są w różnych sektorach przemysłu i gospodarki. Docenia je świat medyczny, sektor spożywczy, kosmetyczny, papierniczy oraz włókienniczy. W tym artykule przybliżymy zastosowanie konopi m.in. w przemyśle spożywczym. Przeczytaj, czym jest olej konopny i w jaki sposób może być spożywany. Daj się zaskoczyć cennymi właściwościami konopnego oleju, zwłaszcza jeśli należysz do grupy tych osób, dla których dbanie o zdrowie jest istotnym aspektem codziennego funkcjonowania.
Wiele razy zapewne słyszałeś hasło „olej konopny”, „olejki konopne”, itp. Konopie występują pod wieloma postaciami, w zależności od tego, w jaki rodzaj produktu zostaną przetworzone. Bardzo popularną formą zażywania konopi są oleje. Ale czy olej konopny to olejek zawierający konopie? Otóż nie do końca. Sprawdź, jaki rodzaje oleju wyróżniamy:
Olej konopny pozyskiwany jest z legalnych konopi siewnych, a dokładniej mówiąc z nasion tłoczonych na zimno. Wykorzystywany jest od pokoleń w wielu kuchniach jako produkt spożywczy.
Olej konopny zaliczany jest dzisiaj do produktów” Superfoods” – czyli naturalnych, bogatych w cenne składniki odżywcze, produktów pozwalających zadbać o nasze zdrowie.
Jak powstaje olej konopny? Do jego pozyskiwania służą specjalne urządzenia, tzw. prasy. Do cylindra wrzuca się ziarna konopi, następnie są one miażdżone specjalną śrubą, a wydobywający się z nasion olej wycieka przez specjalne otwory do osobnego pojemnika.Czy wiesz, że:Samodzielne zrobienie oleju konopnego jest możliwe. Potrzebujesz specjalnej, ręcznej maszynki do wyciskania i dobrej jakości nasion konopnych.
Olej konopny, bogaty w cenne składniki, może być stosowany w wielu dziedzinach, jako:
Zobacz, jak można stosować cenny olej konopny:
Olej konopny doskonale nadaje się również jako dodatek do sałatek, napojów, zup, można go używać zamiast oliwy. Pamiętaj, oleju konopnego nie podgrzewamy i nie gotujemy.
W powyższym akapicie poznałeś już właściwości oleju konopnego – jego działanie jest wielokierunkowe, co daje duże możliwości wsparcia funkcjonowania organizmu.
Kilka słów o tym, co zawiera w sobie olej konopny.
Znajdziemy w nim cenne:
Zatem przy takim wachlarzu składników działanie oleju konopnego zachwyca. Dobrej jakości olej to wsparcie dla całego organizmu.
Przeczytaj, co mówią na ten temat naukowcy:
„Olej z nasion konopi może zawierać ponad 80% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).W jego skład wchodzi głównie około 56% kwasu linolowego (LA) i 19% kwasu alfa-linolenowego(ALA), a także około 10% kwasu oleinowego i około4% kwasu gamma-linolenowego (GLA). Kwasy omega-6 i omega-3 występują w nasionach konopi w idealnym stosunku 3:1, co ma korzystny wpływ na organizm ludzki, ponieważ regulujeaktywność metaboliczną komórek oraz wpływa na przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne działanie oleju. Według badań kwasy należące do grupy omega-6 i omega-3 mają korzystny wpływ na stan skóry, wykazują działanie odmładzające, dlatego mogą przyczynić się do pozytywnych efektów przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii” Znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne oleju konopnegoAnna Kurek-Górecka, Radosław Balwierz, Paulina Mizera, Maciej Nowak, Ewa Żurawska-Płaksej
„Olej z nasion konopi może zawierać ponad 80% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT).W jego skład wchodzi głównie około 56% kwasu linolowego (LA) i 19% kwasu alfa-linolenowego(ALA), a także około 10% kwasu oleinowego i około4% kwasu gamma-linolenowego (GLA). Kwasy omega-6 i omega-3 występują w nasionach konopi w idealnym stosunku 3:1, co ma korzystny wpływ na organizm ludzki, ponieważ regulujeaktywność metaboliczną komórek oraz wpływa na przeciwnowotworowe, przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne działanie oleju. Według badań kwasy należące do grupy omega-6 i omega-3 mają korzystny wpływ na stan skóry, wykazują działanie odmładzające, dlatego mogą przyczynić się do pozytywnych efektów przy zabiegach z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii”
Co jeszcze cennego ma w sobie konopny olej?
„W nasionach konopi wykorzystywanych do produkcji oleju konopnego stwierdza się obecność około 25% białka będącego źródłem wielu aminokwasów egzogennych, odpowiedzialnych za działanie antyoksydacyjne. Białka nasion konopi i otrzymywane z nich bioaktywne peptydy wpływają na zmniejszenie stresu oksydacyjnego” Znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne oleju konopnegoAnna Kurek-Górecka, Radosław Balwierz, Paulina Mizera, Maciej Nowak, Ewa Żurawska-Płaksej
„W nasionach konopi wykorzystywanych do produkcji oleju konopnego stwierdza się obecność około 25% białka będącego źródłem wielu aminokwasów egzogennych, odpowiedzialnych za działanie antyoksydacyjne. Białka nasion konopi i otrzymywane z nich bioaktywne peptydy wpływają na zmniejszenie stresu oksydacyjnego”
Masz problemy z cerą? Tutaj też pomoże olej konopny, są na to liczne dowody:
„Stosowanie oleju konopnego u osób z atopowym zapaleniem skóry przyczynia się do redukcji świądu i nadmiernej suchości skóry (…) Olej konopny znajduje również zastosowanie w pielęgnacji cery suchej, z uwagi na zawartość NNKT, wykazuje on przede wszystkim działanie natłuszczające i nawilżające. Kwasy tłuszczowe, a zwłaszcza kwas linolowy chronią skórę przed przez naskórkową utratą wody poprzez wytworzenie na powierzchni skóry specjalnego filmu zabezpieczającego oraz wspomagają barierę lipidową naskórka. Dodatkowo redukują podrażnienia i stany zapalne„ Znaczenie terapeutyczne i kosmetyczne oleju konopnegoAnna Kurek-Górecka, Radosław Balwierz, Paulina Mizera, Maciej Nowak, Ewa Żurawska-Płaksej
„Stosowanie oleju konopnego u osób z atopowym zapaleniem skóry przyczynia się do redukcji świądu i nadmiernej suchości skóry (…) Olej konopny znajduje również zastosowanie w pielęgnacji cery suchej, z uwagi na zawartość NNKT, wykazuje on przede wszystkim działanie natłuszczające i nawilżające. Kwasy tłuszczowe, a zwłaszcza kwas linolowy chronią skórę przed przez naskórkową utratą wody poprzez wytworzenie na powierzchni skóry specjalnego filmu zabezpieczającego oraz wspomagają barierę lipidową naskórka. Dodatkowo redukują podrażnienia i stany zapalne„
Jak już wspomnieliśmy, olej konopny, w ramach uzupełniania codziennej diety, musi być spożywany na surowo – czyli dodajemy go do sałatek, zup, ziemniaków, kaszy czy koktajli.
Można go również pić (1-2 łyżeczki dziennie) jako preparat wzmacniający odporność.
Uwaga!
Olej konopny powinien być przechowywany w butelce z ciemnego szkła, nie należy wystawiać go na działanie promieni słonecznych, trzeba przechowywać olej w lodówce.
W zakresie kosmetyki olejem można smarować twarz, ręce, paznokcie, olejować włosy. Taki zabieg regeneruje, nawilża i wzmacnia skórę i włosy. Wspomaga gojenie się stanów zapalnych i drobnych ran.
Zapamiętaj:
Nie, choć oba te określenia stosowane są często zamiennie na określenie olejków CBD. Ale istnieje zasadnicza różnica pomiędzy tymi dwoma olejami:
Inne jest też przeznaczenie i działanie oby specyfików, o czym pisaliśmy powyżej.
Nie, ponieważ nie zawiera psychoaktywnego kannabinoidu THC, który odpowiada za działanie odurzające marihuany.
Należy odczarować złą opinię o konopiach. Uprawa konopi siewnych, z których pozyskiwany jest olej konopny i olejki CBD, jest w Polsce legalna. Produkty te nie odurzają.
W kontekście powyższych informacji wątpliwości nie ma, tak – olej konopny to doskonałe źródło cennych składników.
Czy olej konopny jest dla Ciebie?
Tak, jeśli chcesz urozmaicić swoją dietę w zdrowe składniki,
Tak, jeśli masz problemy ze skórą i szukasz naturalnego „kosmetyku”.
Olej konopny zakupisz w wielu sklepach internetowych czy stacjonarnych ze zdrową żywnością. Dostępny jest również w aptekach.
Znajdziesz go także w popularnej drogerii Rossmann.
Olej konopny jest LEGALNY.
Duża dostępność tzw. zdrowych produktów powoduje, że często nie wiemy, który wybrać. Nadmiar informacji, napis „eco” na wielu specyfikach (często nie mający pokrycia w składzie) wprowadzają chaos. Olej konopny, pozyskiwany z nasion konopi siewnych, to produkt 100% naturalny. Zawiera bogactwo składników. Jest legalny i powszechnie dostępny. Warto wprowadzić ten produkt do codziennego stosowania.
Właściwości tego oleju doceniają również znane osoby – przeczytaj wpis Agnieszki Maciąg (znajdziesz tam również przepisy z wykorzystaniem oleju konopnego)
https://agnieszkamaciag.pl/olej-konopny-zapomniany-skarb/
O autorze:
Marzena Gburska-Bauszewska
Artykuły Marzena Gburska-Bauszewska