Czym są jointy z marihuany?

Marihuana to susz (głównie kwiatostany) pozyskiwany z konopi indyjskich, zawierających psychoaktywny związek THC, czyli tetrahydrokannabinol.

 • Jointy to susz – marihuana zawijana, rolowana w skręty. Używa się do tego celu specjalnych bibułek (bletek).
 • Takie jointy mają działanie psychoaktywne, ponieważ zawierają THC w ilości większej niż legalne 0,2%.

Jest to popularna forma zażywania marihuany.

Rodzaje jointów z marihuany – ich skład

Znasz jointy? Zapewne. Joint to hasło uniwersalne, jest to najpopularniejsze określenie na skręta z marihuany. Ale wyróżniamy również tzw. blunty i spliffy. Co to takiego?

 • Blunty – to czysta marihuana zawinięta również w bletkę, ale grubszą. Zazwyczaj jest to brązowa bibułka tytoniowa lub konopna.
 • Spliff – to również rodzaj skręta – ale połączona jest w nim marihuana z tytoniem. Zawijany jest on w cieniutkie bibułki.

Uwaga! Niektórzy określają mianem marihuany również produkty z legalnych konopi siewnych – zatem możesz spotkać się z tzw. jointami CBD (zawierającymi kannabidiol) o prozdrowotnych właściwościach.

Działanie jointów i THC

Działanie jointów na bazie konopi indyjskich należy rozpatrywać w kontekście oddziaływania na organizm marihuany. Jest ona uznana za narkotyk. Zawarty w marihuanie THC bezpośrednio oddziałuje na receptory będące częścią układu endokannabinoidowego – wpływającego na wiele procesów zachodzących w organizmie (sen, koncentracja, pamięć, itp.). THC wpływa na receptory CB1, zlokalizowane głównie w ośrodkowych układzie nerwowym – pobudza je, co powoduje określone reakcje organizmu (zaburzenia percepcji, koncentracji, wzrost apetytu, itd.)

Po zażyciu (wypaleniu jointów) wyróżniamy następujące fazy:

 • euforia, wesołość
 • rozluźnienie, wyciszenie, itp.
 • senność, apatia, itp.

Działanie marihuany w ludzkim organizmie określa się na 5-6 godziny, jest to jednak kwestia indywidualna, każdy organizm reaguje inaczej na dany związek.

Jakie są skutki uboczne stosowania jointów z THC – wpływ na organizm

Dlaczego ludzie palą jointy z marihuaną, skoro potwierdzono jej szkodliwy wpływ na organizm. Odpowiedzi jest kilka: jest to najczęściej forma relaksu, chęć wprowadzenia się w dobry nastrój, czasem ucieczki od problemów, chwilowego wyłączenia. Marihuana jest wg badań najpopularniejszą nielegalną używką na świecie.

Pamiętać należy, że palenie suszu z konopi indyjskich wykazuje szereg działań niepożądanych. Jakie znamy skutki uboczne palenia marihuany? – w dużym skrócie są to np.:

 • podrażnienie układu oddechowego,
 • wysuszenie śluzówki jamy ustnej,
 • przekrwienie oczu,
 • kaszel,
 • wzrost ciśnienia krwi,
 • osłabienie pamięci,
 • zaburzenia percepcji,
 • w skrajnych przypadkach psychozy i urojenia.

„Istnieją dowody kliniczne i eksperymentalne przemawiające za tym, że długotrwałe używanie konopi może prowadzić do subtelnego upośledzenia wyższych funkcji poznawczych, m.in. pamięci, uwagi czy złożonego procesu selekcji i integracji informacji (…) Udokumentowano również negatywny wpływ konopi na pamięć krótkoterminową oraz zdolność koncentracji”

 

Co mówią wyniki badań o szkodliwości zażywania marihuany? Przegląd badań.
Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska,, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek –
Zakład Badań nad Alkoholizmem i Toksykomaniami
Instytut Psychiatrii i Neurologii

Marihuana jest często demonizowana. Faktem są ww. wykazane działania niepożądane, występujące po jej zażyciu, z tym nikt nie polemizuje. Niemniej jednak nie wykazano (jak podaje chociażby cytowana praca) przypadków zgonu po jej zażyciu. W długiej perspektywie stosowania okazuje się, że wyrządza mniej szkody dla organizmu niż palenie tradycyjnych papierosów.

Palenie jointów wywołuje przyjemne uczucie odprężenia i relaksu, ale trzeba mieć świadomość, że do organizmu dostaje się solidna porcja substancji smolistych.

Palisz jointy sporadycznie – regularnie? Wybór zawsze należy do użytkownika, co zrobi z własnym zdrowiem.

Czy jointy z konopi indyjskich są legalne w Polsce?

 • Marihuana i jej przetwory są nielegalne, zgodnie z polskim prawem – za jej posiadanie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 (Ustawa o Przeciwdziałaniu Narkomanii).

W związku z powyższą prawną regulacją posiadania/palenie jointów jest nielegalne.

Wyjątkiem jest tzw. medyczna marihuana – którą można legalnie zakupić w aptece, wyłącznie na receptę, ze wskazań lekarskich. Stosowana jest jako terapia wspomagająca leczenie wielu poważnych chorób – padaczki, stwardnienia rozsianego czy chorób onkologicznych.

Czy można kupić jointy z konopi indyjskich?

Produkty zawierające marihuanę są nielegalne, zatem oficjalnie raczej nie są dostępne w sklepach internetowych. Mogą się kryć pod innymi nazwami lub kategoriami. Jednak w każdym większym mieście znawcy tematu wiedzą, kto oferuje marihuanę i gdzie można ją kupić.

Palić czy nie palić?

Oto jest pytanie, nurtujące zapewne każdego miłośnika konopi. Doznania głębokiej euforii, często określane jako podnoszące na duchu, w ciężkich czasach mogą być kuszące. Ale marihuana to marihuana. Na rynku konopnym tworzy się specjalne odmiany konopi o zawyżonym poziomie THC przy wysokim CBD, dostępnych jest mnóstwo odmian, od tradycyjnych po te o mocnym owocowym lub ziołowym aromacie. Jointy na lepszą pracę mózgu, kreatywny polot, uspokajające? Rynek oferuje wiele wariantów. Wybór zawsze należy do Ciebie.