Olej RSO – co to jest i jak wygląda?

Nazwa oleju RSO pochodzi od jego twórcy, czyli Ricka Simpsona – jest to skrót Rick Simpson Oil.

  • Olej RSO to bardzo mocno skoncentrowany ekstrakt z konopi indyjskich (z suszu poddanego ekstrakcji), bogaty w wysokie stężenie THC, czyli psychoaktywnego związku obecnego w konopiach.
  • Olej przypomina smar, jest gęsty i ma prawie czarny kolor.

Historia głosi, że Rick Simpson, cierpiący na raka skóry, sam stworzył olej, którym następnie posmarował, obłożył skórę zmienioną chorobowo i po czterech dniach uzyskał zaskakującą poprawę – po zmianie chorobowej nie było śladu. Lekarz Ricka był jednak sceptycznie nastawiony do tego cudownego uzdrowienia.

W jaki sposób powstaje olej RSO

Proces powstawania oleju RSO nie jest zbyt skomplikowany. Składa się z następujących etapów:

  • Susz z konopi indyjskich poddaje się procesowi ekstrakcji – z użyciem rozpuszczalnika (nafty, alkoholu),
  • W procesie tym powstaje THC,
  • Pozostałości z suszu oddziela się, usuwa, a powstałą substancję podgrzewa i odparowuje.
  • Końcowy efekt to gęsta substancja, czyli olej RSO.

Niby proste, ale…

Proces tworzenia oleju może być niebezpieczny – podczas odparowywania istnieje ryzyko zapalenia się – wybuchu rozpuszczalnika.

Olej RSO – działanie i właściwości

To preparat dostatecznie nie przebadany, być móc jednoznacznie stwierdzić, jakie działanie i właściwości ma olej RSO. Przypisuje się temu specyfikowi działanie przeciwnowotworowe, skuteczne w leczeniu schorzeń skóry, glejaka, itp. Teza ta wymaga jednak potwierdzenia w postaci wielu badań. I choć wielu, poza R. Simpsonem, twierdzi, że olej wyleczył czy złagodził procesy nowotworowe, są to tylko słowa. Wiadomo na tym etapie badań, że THC może hamować namnażanie się komórek nowotworowych. Może poprawić jakość życia chorego. Być może tak właśnie jest w przypadku oleju RSO.

Olej RSO zawiera wysokie stężenie THC, natomiast w procesie obróbki zostaje pozbawiony innych składników konopi – dobroczynnych terpenów, flawonoidów, a to właśnie synergia tych wszystkich składników korzystnie wpływa na wiele jednostek chorobowych i ten fakt ma potwierdzenie w dotychczasowych badaniach.

Przeczytaj więcej o właściwościach i działaniu marihuany, z której to produkuje się olej RSO.

Olej z marihuany, olej THC, olej RSO – czy to jest to samo?

Tak, wszystkie te nazwy dotyczą tego samego produktu – stosowane są zamiennie.

Czy Olej RSO jest legalny i bezpieczny ?

Nie, wszystkie produkty pochodzące z konopi indyjskich nie są legalne w większości państw świata, również w Polsce. Wielu chorych lub ich rodzin nielegalnie sprowadza olej RSO, narażając się tym samym na konsekwencje prawne i zdrowotne. Co więcej, olej RSO jest nielegalny nawet w tych miejscach, gdzie legalna jest marihuana zażywana rekreacyjne. Nie można wytwarzać oleju RSO, ani nim handlować. Niemniej jednak są przypadki sprowadzania tego specyfiku.

Olej RSO nie może pochwalić się rzetelnymi wynikami badań naukowych, nawet lekarze – zwolennicy konopi – nie zgadzają się z domysłami czy próbami stosowania tego produktu. Robienie tego na własną rękę obarczone jest dużym ryzykiem.

Pytanie zasadnicze brzmi:

Czy możemy być pewni kupując produkt z nieznanego źródła, jakich rozpuszczalników użyto, czy zostały całkowicie odparowane, odfiltrowane? Niektórzy próbują robić domowym sposobem olej i potem na nim zarabiać. Jest to nieuczciwy biznes, opierający się na nadziei chorych ludzi.

Olej RSO – czy jest nową nadzieją na rynku konopnym?

Chciałoby się powiedzieć, że tak…

Trudno jednoznacznie, w tym momencie, odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno warto produkt przebadać, przetestować na pacjentach. Potrzeba wielu badań. Poświęcić należy trochę czasu na rozważenie wszystkich jego możliwości i działań. Nie można negować właściwości samego THC – ma on naukowo potwierdzony pewien profil prozdrowotny. Warto wypróbowywać nowe produkty, ale ostrożnie.

Pamiętasz zasadę przy olejkach CBD?

Zawsze zaczynamy od najmniejszych stężeń i ilości. Tak samo jest ze stosowaniem oleju RSO – autorzy wielu artykułów/ osoby stosujące ten specyfik radzą rozpocząć przygodę z tym produktem od ilości wielkości ziarnka ryżu.

Czy wiesz, że olej RSO może zawierać aż do 80% – 98% THC – to bardzo dużo.

Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, przeczytaj artykuł dotyczący dostępności oleju RSO na amerykańskim rynku:

  • https://weedmaps.com/news/2021/07/4-rick-simpson-oil-products-worth-trying/
  • https://fireandfrostcannabis.com/what-is-rso/