Gleba na spocie ma bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój konopi. Odpowiednio przygotowane podłoże zapewni konopiom wszystkie składniki odżywcze oraz makro i mikroelementy. Przygotowanie gleby na spocie może wydawać się skomplikowane, jednak jest to bardzo prosty zabieg, który przynosi wiele korzyści dla growera i roślin. Zobacz, jak ulepszyć glebę, by podnieść ilość zbiorów.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Jakiego podłoża i gleby użyć do uprawy?

Wielu growerów wykorzystuje glebę znajdującą się na spocie i jej nie modyfikuje w żaden sposób. Często jest to jednak niewystarczające. Dlaczego? Gleba potrafi być „zmęczona”, przez rozwijające się w okolicy rośliny, które wykorzystują dużą część składników odżywczych. Przez to z kolei sadzenie marihuany bezpośrednio w glebie, jest mało opłacalne i może stwarzać wiele problemów.

Doświadczeni hodowcy wykorzystują mieszanki glebowe i specjalistyczne podłoża uprawne, które mieszają na spotach z miejscową ziemią. Można również wymienić je całkowicie, jednak jest to dość kosztowne i trudne. W końcu kilka-kilkanaście worków ziemi jakoś trzeba przetransportować na spot. To z kolei może wydawać się podejrzane, jednak wykorzystanie gotowej ziemi sprawia, że spot jest bogaty we wszystkie niezbędne składniki odżywcze i mineralne, a konopie rozwijają się optymalnie.

Konopie preferują lekkie i porowate podłoża. Pozwala to na lepsze dotlenienie rośliny i optymalny wzrost korzeni. Właściwy drenaż gleby sprawi, że konopie nie będą sezonowo zalewane, ale jednocześnie zbudują większy system korzeniowy. Rośliny w glebie o nieprawidłowym drenażu, rozwijają się jedynie powierzchniowo.

Optymalne warunki glebowe na spocie można uzyskać dzięki:

  • wykorzystaniu lekkiej i przepuszczalnej gleby (najlepiej rodzimej wysokiej jakości, wykonanie mieszanki z kupioną)
  • ujednoliceniu pH= 6,5 (wcześniejsze wymieszanie gleby z dolomitem)
  • zastosowaniu włókna koksowego (wymieszanie z ziemią w celu spulchnienia)
  • aeracji gleby (przekopanie ziemi i wymieszanie jej z perlitem)
  • wykorzystaniu nawozów i odżywek

Tip. Nie mieszaj gotowych gleb. Mieszanki dostępne w handlu są gotowe do rozsiewu i nie wymagają modyfikacji.

Jeżeli szukasz gotowych mieszanek glebowych, to powinieneś zwrócić uwagę na mieszanki takie jak:

  • Canna Terra,
  • Spagmoss Premier,
  • Podłoże Kokosowe,
  • Mieszanki EcoLand,
  • FNG Ranum,
  • Target,
  • BioPon.

Wszystkie wyżej wymienione gleby dostępne są w większości sklepów ogrodniczych i growshopach. Jeśli kupisz gotową ziemię, możesz przystąpić do kolejnego kroku, czyli kiełkowania nasion – sprawdź najlepsze sposoby.

Spulchnianie gleby na spocie

Dodatki spulchniające glebę na spocie

Spulchnianie gleby jest bardzo ważnym zabiegiem, który rozluźnia strukturę podłoża i je napowietrza. Podłoże można spulchnić jedynie poprzez jego mechaniczną obróbkę, ale dużo skuteczniejszą metodą jest wykorzystanie odpowiednich spulchniaczy. To sprawi, że gleba nie zostanie ponownie ubita po ulewnym deszczu.

Istnieje kilka spulchniaczy, które są powszechnie stosowane przez growerów i należą do nich perlit, włókno kokosowe, hydrożele, keramzyt i pumeks.

Perlit na spot do uprawy

Perlit jest naturalną skałą wulkaniczną, którą wydobywa się górniczo. Zasadniczo perlit uważany jest za odpad produkcyjny. Dostępny na rynku perlit jest wstępnie kruszony i poddawany obróbce termicznej, dzięki czemu posiada właściwości zatrzymywania dużej ilości wody.

Wykorzystanie perlitu polega na wymieszaniu 10-30% objętości perlitu z ziemią. Przykładowo, na 10 litrów ziemi należy dodać od 1 do 3 litrów perlitu.

Włókno kokosowe do ziemi na spot outdoor

Włókno kokosowe jest świetnym dodatkiem do gleby. Zastosowanie go przyniesie wiele korzyści, takich jak: odpowiednie napowietrzenie, lepsza przepuszczalność i zatrzymywanie wody, zwiększenie składników odżywczych w podłożu.

Włókna kokosowe są jednym z nielicznych materiałów organicznych wykorzystywanych w uprawie konopi. Pozyskiwane są z okryw owocowych kokosów.

Włókno kokosowe jest bardzo proste w użyciu. Po zakupie należy je wstępnie opłukać i odstawić do wysuszenia. Suche włókno kokosowe należy wymieszać z ziemią w objętości 10-30%.

Hydrożel do uprawy marihuany outdoor

Hydrożele to wielocząsteczkowe, usieciowane, nierozpuszczalne polimery, charakteryzujące się zdolnością pochłaniania wody. Sprzedawane są zazwyczaj w postaci proszku lub granulatu, który należy wymieszać z glebą. Po wchłonięciu wody pęcznieją i przybierają postać żelowych kuleczek. Poprawiają właściwości fizyczne podłoża oraz zatrzymują wodę. Chronią rośliny przed przesuszeniem i pozwalają zmniejszyć częstotliwość podlewania. 

Hydrożele są proste w użyciu. Po zakupie należy je wstępnie namoczyć, a następnie wymieszać z glebą. Do gleby najlepiej zastosować dodatek 25-30% hydrożelu.

Keramzyt do uprawy marihuany na dworze

Keramzyt to lekkie, porowate, nieregularne granulki, które powstają w procesie wypalania gliny. Dodany do ziemi ogrodniczej rozluźnia jej strukturę i poprawia napowietrzenie. Nie magazynuje wody. W sklepach dostępny jest keramzyt o różnych wielkościach granulek.

Do gleby najlepiej zastosować dodatek 10-35% keramzytu.

Pumeks w uprawie marihuany na zewnątrz

Pumeks jest to wulkaniczna skała magmowa dostępna we frakcji 3-8 mm lub 10-20 mm, w kolorach: szarym, brunatnym lub niebieskawym. Cechuje się dużą porowatością, trwałością i obojętnym pH. Jest doskonałym dodatkiem rozluźniającym podłoże.

Do gleby najlepiej zastosować dodatek 10-35% pumeksu.

Warto zapamiętać, że wybór odpowiedniego spulchniacza zależy głównie od potrzeb i zdolności finansowych growera.

Wpływ pH ziemi na uprawę marihuany

Skala pH rozciąga się od 0 do 14. Wartość pH=0 oznacza, że środowisko jest kwaśne, a pH=14 – silnie zasadowe. Odczyn obojętny znajduje się dokładnie po środku skali i wynosi 7. Środowisko silnie kwaśne i silnie zasadowe działa niszcząco na komórki żywe. Większość żywych organizmów nie przetrwa w tak skrajnych warunkach.

Gotowe mieszanki glebowe mają różne pH, jednak zazwyczaj oscyluje w okolicy obojętnego. Konopie najbardziej preferują pH= 5.8-7. W takim przedziale kwasowości rośliny te najlepiej wchłaniają minerały i składniki odżywcze. To o taką wartość musisz zadbać na spocie.

Glebę możesz zobojętnić stosując dolomit lub ją zakwasić, stosując kwaśne torfy lub inne podłoża pod iglaki lub różaneczniki i rododendrony.

pH gleby na spocie do uprawy marihuany

Dobrym wyznacznikiem wysokiej jakości gleby na spocie, jej kwasowości i pH, zasobności w składniki odżywcze, jest występowanie na nich pokrzywy oraz mniszka lekarskiego. Oznacza to, że pH wynosi tam około 5,6-7,6, a ziemia posiada dużo azotu niezbędnego do wegetacji i wzrostu.

Szczaw i koniczyna polna mogą świadczyć o kwaśnej ziemi, zaś babka, o zasadowej. Skrzyp polny i mięta mogą oznaczać gleby wilgotne.

Jak sprawdzać pH ziemi na spocie?

Najprostszą metodą jest wykorzystanie pehametru ze wskazówką. Mierniki takie składają się z sondy i specjalnie skalibrowanej skali. Korzystanie z tego urządzenia jest niezwykle proste i polega na umieszczeniu sondy w lekko wilgotnej ziemi. Ziemię należy odpowiednio zwilżyć przed badaniem, aby wyniki były wiarygodne. W zestawie z takim urządzeniem otrzymasz wszystkie potrzebne elementy wymagane do przeprowadzenia badania ziemi. Urządzenie to jest stosunkowo niezawodne i można z niego korzystać wielokrotnie, jednak urządzenia te są stosunkowo kosztowne.

pehametr z sondą do gleby

Jeżeli planujesz większą uprawę i posiadasz środki na założenie jej, to pomocnym może okazać się pehametr z sondą. Urządzenie to bardzo często wykorzystywane jest w laboratoriach ze względu na wysoką czułość i dokładność pomiarów. Niestety, obsługa takiego urządzenia wymaga pewnych umiejętności i dla niedoświadczonych growerów może okazać się zbyt trudna.

Tester ph do wody i gleby ze skalą

Jeżeli planujesz małą uprawę i nie chcesz poświęcać dużej ilości pieniędzy na urządzenia pomiarowe, dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie mierników kolorymetrycznych. Mierniki te to popularnie wykorzystywane w laboratoriach do szybkich testów. To zazwyczaj papierki lakmusowe, wodne roztwory barwne itp. Wykorzystanie tych narzędzi jest niezwykle proste i polega na zanurzeniu papierka w próbce gleby, albo zanurzeniu próbki gleby w roztworze barwnym. Roztwory te reagują z jonami H+ z próbki i finalnie zmieniają kolor. Do tych narzędzi dołączona jest skala kolorystyczna, z którą porównuje się barwę próbki i odczytuje wynik. Testy te są bardzo szybkie i proste w obsłudze. Kupisz je w każdym sklepie ogrodniczym lub markecie budowlanym z asortymentem ogrodniczym.

pH gleby można sprawdzić także domowymi sposobami. W tym celu należy zaopatrzyć się w sodę lub ocet. W słoiku należy umieścić próbkę i zalać ją wodą. Następnie powierzchnie posypujemy sodą lub polewamy octem. Jeżeli pojawi się piana, to znak że gleba jest kwaśna. Gdy pojawią się bąbelki, to oznacza, że gleba ma odczyn zasadowy.

Nawozy i odżywki do wzbogacania gleby na spocie

Jeśli nie masz pewności, jakiej klasy lub jakości jest podłoże, w którym chcesz uprawiać marihuanę, możesz wzbogacić ja pewnymi nawozami. To zapewni roślinom lepszy start i warunki do wzrostu. Więcej o samym nawożeniu spota napisaliśmy w oddzielnym artykule: jak nawozić uprawy na spocie? Poniżej pokrótce kilka odżywek i nawozów, które możesz stosować w uprawie outdoor.

Gotowe miksy i startery

Na rynku dostępne są gotowe mieszanki, które świetnie sprawdzają się w uprawach komercyjnych i domowych. Jeżeli szukasz odpowiedniego nawozu dla swoich roślin, to powinieneś zapoznać się z tymi produktami:

  • Bloom A+B,
  • Awa Leaves,
  • Swell,
  • Acti Vera,
  • Alga-mic,
  • All in one Liquid,
  • Aqua Flores.

Biohummus to nawóz produkowany z odchodów dżdżownicy kalifornijskiej. Jest płynny i zazwyczaj stosuje się go w fazie wegetatywnej roślin, jednak wielu hodowców wzbogaca nim glebę tuż przed zasiewem. Nawóz ten bogaty jest w naturalny azot, siarkę, fosfor i magnez.

Wysuszona krew to jedne z najbardziej efektywnych nawozów organicznych w uprawie roślin. Nawozy te są niesamowicie wydajne i działają przez około 4 miesiące od zastosowania. Wysuszona krew może być stosowana na sucho lub być mieszana w wodzie. Podanie zbyt dużej ilości tego nawozu może skutkować ciemnieniem liści.

Guano nietoperza to nic więcej, niż wysuszone odchody nietoperzy. Odchody te pozyskiwane są ręcznie i poddawane obróbce. Bogate są w wapń, magnez i wiele mikroelementów. W uprawi konopi najczęściej wykorzystywane jest w fazie kwitnienia roślin, jednak można wykorzystać go przed zasiewem.

Kompost jest jednym z najstarszych nawozów używanych w rolnictwie. Produkuje się go z biomasy pochodzącej z różnych źródeł, dlatego też skład takich nawozów jest różny. Kompost zawiera stosunkowo mało azotu, fosforu i potasu, jednak bogaty jest w makroelementy potrzebne dla prawidłowego rozwoju roślin. Zazwyczaj wykorzystywany jest wraz z innymi nawozami.

Wszystkie wyżej wymienione nawozy dostępne są w sklepach ogrodniczych i growshopach. Przed zastosowaniem ich, zapoznaj się z instrukcjami umieszczonymi na opakowaniu, w przeciwnym wypadku możesz zaszkodzić swoim roślinom.

Tip. Lepiej jest dodać mniej nawozu, niż dodać go za dużo. Zbyt duża dawka nawozów może uszkodzić roślinę i doprowadzić ją do śmierci. Dowiedz się więcej o nawozach i odżywkach do uprawy marihuany.

Stosowanie nawozów, dodatków, odżywek, dolomitu, magnezu, jest dziecinnie proste. Wystarczy czytać ulotki i instrukcje załączone przez producenta na opakowaniu. Nie zwiększaj zalecanych ilości, możesz je nawet zmniejszyć dla własnego bezpieczeństwa, aż o 50%.

Możesz również wykorzystać nawozy mineralne oraz sztuczne, które również są bardzo pożądane. Pisaliśmy o nich więcej podczas uprawy indoor. Znajdziesz je w naszym poradniku jak dobrać nawozy do uprawy marihuany.

Plantacja marihuany outdoor

Czy uprawę outdoor można prowadzić inaczej?

Klasyczna uprawa outdoor prowadzona jest bezpośrednio w glebie znajdującej się na spocie, ale czy jest to jedyny sposób uprawy? Doświadczeni hodowcy często eksperymentują z uprawą outdoor. Wynikiem tego są nowe sposoby uprawy outdoor, ale w donicach i szklarniach.

Uprawy w donicach na outdoor łączą w sobie pewne zalety upraw indoor. Uprawiając rośliny w donicach można wykluczyć działanie szkodników, które uszkadzają korzenie roślin. Wykorzystanie donic pozwala także na zapewnieniu lepszej gleby niż ta, która występuje na dobrze zakamuflowanym spocie.

Uprawa w szklarniach zapewniają roślinom bardzo dobre warunki wzrostu i izolują je od dewastacyjnego działania szkodników i dzikich zwierząt. Szklarnie charakteryzują się tym, że bardzo dobrze trzymają ciepło i izolują niekorzystne warunki atmosferyczne. Uprawa konopi w szklarniach zapewnia zebranie obfitych plonów, jednak nie jest wolna od wad. Skonstruowanie szklarni bywa kosztowne i problematyczne, a szklarnia znajdująca się z dala od cywilizacji wzbudzi zainteresowanie służb.

Kilka rad od doświadczonych growerów

Zebraliśmy dla Was garść przydatnych rad, które mogą okazać się pomocne przy przygotowaniu gleby.

  • szukaj roślin, które wymagają żyznych gleb (np. skupiska pokrzyw)
  • dokładnie wyczyść otoczenie plantacji (zniszcz wszelkie chwasty i ekspansywne, zagłuszające środowisko rośliny)
  • szukaj działalności szkodników na spocie (obejrzyj liście na okolicznych roślinach)
  • szukaj szkodników w glebie (pędraki, larwy, opuchlaki)
  • sprawdź pH gleby (wyrównaj je dolomitem)
  • dodaj do gleby perlitu, keramzytu lub innych rozluźniaczy
  • wykop odpowiednio głębokie dołki na rośliny
  • nie mieszaj gotowych podłoży
  • nie dodawaj zbyt dużo odżywek i nawozów
  • nie zostawiaj śmieci na spocie
  • sprawdź wilgotność gleby

Podsumowanie

Odpowiednie przygotowanie gleby na spocie ma bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój konopi. Przygotowane podłoże zapewni im wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Początkujący growerzy często sadzą rośliny bezpośrednio w glebie, jednak taka praktyka nie zawsze się sprawdza. Przygotowanie gleby może się wydawać skomplikowane, jednak jest to bardzo prosty i zalecany zabieg.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.