Jednym z pierwszych etapów w uprawie outdoor jest odpowiednie przygotowanie nasion. Znanych jest wiele metod ich kiełkowania do rozsad i rozsiewu, ale wybór odpowiedniej zależy od preferencji gorwera. Zobacz, co będzie przydatne i jak przygotować rozsady marihuany na outdoor.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Na co zwracać uwagę u nasion konopi?

Niezależnie od tego skąd grower zdobył nasiona, należy je wstępnie obejrzeć i poddać selekcji. Te małe, nieforemne, jaśniejsze lub odstępujące od pozostałych wyglądem, powinny być obserwowane podczas kiełkowania i wzrostu. Z nasion gorszej jakości prawdopodobnie rozwiną się słabe rośliny, których plon będzie gorszy. Słabsze rośliny można zauważyć dopiero w fazie wzrostu, dlatego tak ważna jest wstępna ich selekcja oraz przegląd.

Zdrowe nasiona powinny posiadać gładką i nieuszkodzoną łupinkę. Niektóre z odmian posiadają lekko pofalowaną lub chropowatą łupinę.

Zdrowe nasiona charakteryzują się ciemnym zabarwieniem. Zauważono, że z nich wyrastają zdrowsze rośliny. Ciemne zabarwienie nasion wywołane jest większym stężeniem substancji odżywczych, które potrzebne są do prawidłowego rozwoju kiełka.

Wybór metody kiełkowania konopi

Kiełkowanie nasion bywa bardzo ekscytującym momentem w uprawie własnej marihuany. Dopiero podczas tego procesu można określić przydatność nasion do dalszego wysiewu. Czas kiełkowania zależny jest od:

  • temperatury,
  • wilgotności otoczenia,
  • grubości łupiny nasiennej,
  • charakterystyki danej odmiany.

Jak już wspomnieliśmy na początku, istnieje kilka skutecznych metod kiełkowania nasion konopi indyjskich, a wybór odpowiedniej zależy głównie od preferencji hodowcy.

Kiełkowanie na mokro

Należy wypełnić zbiornik lub zwykłą szklankę wodą o temperaturze około 22°C, a następnie umieścić w nich nasiona. Pojemnik z nasionami należy odstawić do ciemnego miejsca. Po 1-3 dniach powinny pojawić się pierwsze kiełki, co oznacza, że młode rośliny są gotowe do wstępnego wysiewu do gleby.

Kiełkowanie bezpośrednio w glebie

Bezpośrednie kiełkowanie w glebie jest rzadko stosowane przez growerów uprawiających konopie na outdoor. Jeśli się na nie zdecydujesz, należy rozpocząć je od odpowiedniego przygotowania gleby, a następnie umieszczeniu w niej nasion. Nasiona należy umieścić w dołku o głębokości 1-4 centymetrów, przykryć glebą, a następnie spryskać wodą. Po około 7 dniach powinny pojawić się pierwsze kiełki.

Kiełkowanie na ręczniku papierowym

Kiełkowanie to polega na rozłożeniu ręcznika na płaskiej powierzchni, a następnie spryskaniu go wodą. Na mokry papier wykłada się nasiona w odstępach co 3 cm i przykrywa kolejną warstwą papieru. Następnie wierzchnią warstwę papieru ponownie spryskuje się małą ilością wody. Po około 3-5 dniach widoczne staną się białe kiełki.

Kiełkowanie na wełnie mineralnej

Wełnę należy wstępnie namoczyć w wodzie i umieścić ją w plastikowym pojemniku z wieczkiem. W tym celu możesz wykorzystać dużą formę do pieczenia, którą należy przykryć folią aluminiową. Następnie należy umieścić w wełnie nasiona i przykryć pojemnik. Zazwyczaj po 1-7 dniach nasiona gotowe są do rozsadzania.

Kiełkowanie na krążkach glebowych

Firma Royal Queen Seeds wprowadziła na rynek innowacyjny produkt do kiełkowania nasion. Krążki te są niesamowicie łatwe w użyciu.

Krążki glebowe stworzone są z najwyższej jakości torfu z dodatkiem włókna kokosowego. Produkt ten zapewnia idealne napowietrzenie i retencję wody. Dzięki nim nasiona nie wysychają i są mniej podatne na wpływ drobnoustrojów. W składzie krążków znajdują się wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują młode rośliny.

Wykorzystanie krążków polega na umieszczeniu nasiona w dziurce krążka i zmoczeniu całości. Po kilku tygodniach nasionka kiełkują, jednak zazwyczaj pozostawia się je do rozwoju około 2 pięter liści. Młode sadzonki przesadza się zazwyczaj wraz z całym krążkiem, co zmniejsza stres związany z umiejscowieniem na spocie.

Więcej informacji oraz galerię zdjęć z kiełkowania znajdziesz w poradniku – metody kiełkowania konopi indyjskich.

Hartowanie sadzonek przed wysadzeniem na zewnątrz

Przeniesienie młodych sadzonek na spota może być dla nich wyjątkowo stresujące, dlatego należy je odpowiednio przygotować. Hartowanie sadzonek to szereg działań, które pozwalają przyzwyczaić rośliny do warunków panujących na spocie. Młode konopie są narażone na intensywne działanie światła, wahania temperatur, silny wiatr i zmienny skład podłoża.

Przeniesienie delikatnych sadzonek na zewnątrz może doprowadzić do spowolnienia ich wzrostu, dlatego growerzy je hartują. Powinno się to wykonać na początku kwietnia lub maja, zanim rośliny wejdą w zaawansowaną fazę wegetatywną. Hartowanie należy wykonać około 10-14 dni przed planowanym rozsadzaniem na outdoor.

Pierwszym krokiem w hartowaniu roślin jest wystawianie młodych sadzonek na zewnątrz na około godzinę w zacienione i osłonięte miejsce. Czas przebywania sadzonek na powietrzu należy wydłużać o 1-3h (w zależności od pogody), jednocześnie wystawiając je na działanie promieni słonecznych. Zabieg ten należy wykonywać przez 5-7 dni.

Drugim krokiem jest pozostawienie roślin na zewnątrz nawet na cały dzień. Dotyczy to również ekspozycji na słońce, które emituje promieniowanie UV (to nie przechodzi przez szyby w naszych oknach).

Ostatni etap to wystawienie roślin na całą dobę, także na noc. Ważnym jest, aby rośliny okrywać, na wypadek pojawienia się przymrozków. Zabieg ten należy wykonać w ciągu ostatnich 2-3 dni hartowania sadzonek.

Podczas hartowania roślin należy pamiętać o regularnym podlewaniu, jednak nie można nawozić konopi. Nawozy można stosować dopiero około tygodnia po hartowaniu, gdy będzie pewne, że przyzwyczaiły się do nowych warunków „mieszkaniowych”.

Rozsadzanie i wysadzanie sadzonek na spocie

Jeżeli grower prawidłowo wykiełkował nasiona i zahartował młode sadzonki, są one gotowe do rozsadzenia na spocie. Prawidłowe wysadzenie sprawi, że rośliny nie będą konkurować o miejsce (rośliny mogą ze sobą konkurować w przyszłości, czego efektem może być dominacja jednej rośliny nad innymi). Roślina dominująca może zablokować dostęp światła do innych roślin i znacznie ograniczyć ich rozwój.

W celu przesadzenia młodych roślin na spot, należy wykopać dołki większe dwukrotnie od doniczki, w której się znajdują. Dołki należy wykopać w minimalnej odległości około 100 centymetrów od siebie. Następnie młode sadzonki należy umieścić w dołkach i delikatnie przykryć glebą.

Wierzchnią warstwę gleby należy delikatnie zwilżyć, a następnie podlać, aby zapewnić konopiom odpowiednią ilość wody na najbliższe dni. Warto wykorzystać konewkę z perlatorem, ponieważ podlanie sadzonek silnym strumieniem, może je uszkodzić lub wypłukać z podłoża.

Podsumowanie

Tyle wystarczy, by rośliny mogły dalej rozwijać się samodzielnie na spocie – o ile nie zdecydujesz się ich odwiedzać w celu nawożenia lub sporadycznego podlewania. Pamiętaj jednak, że wiąże się to z ryzykiem zauważenia growera na spocie przez osoby postronne. Zmniejszenie ryzyka to wysadzenie większej ilości sadzonek, gdzie spora ilość z nich, prawdopodobnie obumrze lub zostanie zniszczona.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.