Do założenia perfekcyjnej uprawy konopi będziesz potrzebować odpowiedniego sprzętu i odpowiedniej wiedzy. Właściwe zaplecze merytoryczne uchroni cię przed błędami, które mogą prowadzić do utraty całych zbiorów i narazić Cię na zbędne koszty. Przygotowaliśmy tutaj krótki poradnik o kiełkowaniu nasion, jak prawidłowo przeprowadzić proces kiełkowania i jak prawidłowo przesadzać młode kiełki do ziemi. Wszystko o fazie kiełkowania w jednym miejscu!

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Warunki przechowywania nasion i ich wpływ na uprawę

Wiele osób nie jest świadoma faktu, że w nasionach nieustannie zachodzą funkcje życiowe w postaci złożonych procesów biochemicznych. Te z kolei zależą od warunków zewnętrznych, czyli tego, jak i gdzie przechowywane są same nasiona.

  • Wilgotność w miejscu przechowywania nasion nie powinna być większa niż 15% (miejsce suche). Zbyt wiele wilgoci w magazynie może doprowadzić do rozpoczęcia kiełkowania, rozwoju pleśni, drobnoustrojów i pogorszeniu jakości nasion. Te, które wykiełkują w magazynie, są zazwyczaj utylizowane i nie nadają się do dalszego wysiewu.
  • Prawidłowe przechowywanie nasion powinno odbywać się w ciemności. Światło słoneczne jest indykatorem rozwoju zarodków. Zbyt duża ilość promieniowania słonecznego może doprowadzić do wzrostu aktywności biochemicznej, a w konsekwencji do kiełkowania.
  • Odpowiednia temperatura także odgrywa niesamowicie dużą rolę. Nie powinna ona przekraczać około 10°C, dzięki czemu bardzo spowalnia się procesy biochemiczne. Jak pamiętacie z chemii – szybkość przebiegu reakcji uzależniona jest od temperatury w jakiej ona przebiega. Zbyt wysoka pobudzi zarodek do rozwoju, a w konsekwencji rozwoju kiełka.

Odpowiednio przechowywane nasiona konopi mogą zachować zdolność rozwoju nawet przez 5 lat.

Sprawdź nasz przewodnik dla początkujących growerów o tym, jak uprawiać marihuanę. Kiełkowanie bowiem to jeden z wczesnych etapów wzrostu roślin. Dowiesz się tam o wszystkim – krok po kroku.

Kiełkujące nasiono konopi indyjskich

Gdzie kupić dobre nasiona wysokiej jakości odmian?

Posiadamy największy katalog nasion marihuany, gdzie do wyboru masz prawie 6000 rodzajów szczepów. Jeżeli chcesz kupić najlepszej jakości nasiona, zwróć uwagę na seedbanki – producentów tych nasion.

Wszystkie seedbanki posiadają asortyment najwyższej jakości, dobre magazyny oraz warunki przechowywania.

Pamiętaj, że w Polsce uprawa marihuany jest nielegalna. Nasiona można gromadzić jedynie w celach kolekcjonerskich. Ich wysiew w znaczących ilościach to możliwa kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Warunki i czas kiełkowania. Ile kiełkują nasiona?

Czas kiełkowania nasion jest jednym z najbardziej ekscytujących momentów w uprawie własnej marihuany. Dopiero wtedy wiadome jest to, czy rozwiną się one poprawnie. Młodzi growerzy potrafią doglądać swojej uprawy nawet kilkukrotnie w ciągu dnia sprawdzając, czy pojawiły się już pierwsze kiełki.

Kiełkowanie uzależnione jest od takich parametrów jak:

  • temperatura,
  • czas,
  • wilgotność,
  • odmiana (sezonowe czy automatyczne)
  • szczep marihuany (AK44, Royal Gorilla, itp),
  • jakość wody lub gleby (pH, zanieczyszczenia)
  • dostępność składników odżywczych, itp.
  • dostęp lub brak światła.

Temperatura podczas kiełkowania wpływa na szybkość procesów biochemicznych zachodzących w zarodku. Idealna powinna wynosić ok. 22°C – znacznie przyśpieszy proces wzrostu kiełka. Dopuszczalny zakres temperatur wynosi ok. 20-25°C.

Prepopping, czyli wstępne rozłupanie okrywy nasiona, znacznie skraca czas kiełkowania marihuany, ale może spowodować uszkodzenie nasiona

Wilgotność również wpływa na szybkość rozwoju kiełka. Zbyt niska nie pozwoli nasionu wykiełkować, a zbyt wysoka doprowadzi do rozwoju drobnoustrojów. Odpowiednia wilgotność powinna wynosić ok. 70%, a niekiedy i 100% jeśli kiełkowanie odbywa się w wodzie.

Odmiana i szczepy konopi mają wpływ na szybkość kiełkowania nasion. Różne szczepy charakteryzują się różnym tempem wzrostu i grubością skorupy nasiennej. Im grubsza jest okrywa owocowo-nasienna, tym dłuższy czas kiełkowania i na odwrót.

Warunki przechowywania nasion wpływają na ich jakość, a co za tym idzie – na czas kiełkowania. Źle przechowywane nasiona kiełkują znacznie dłużej, mogą wytwarzać „mutanty”, czyli rośliny uszkodzone genetycznie. Charakteryzują się nietypowem wyglądem liści, wzrostem, itp.

Jak przyśpieszyć kiełkowanie nasion konopi

W zależności od powyższych czynników, czas kiełkowania nasion marihuany wynosi od trzech dni, do nawet dwóch tygodni.

Kiełkowanie nasion marihuany

Jest wiele sposobów na wykiełkowanie pestki nasiona marihuany. Zanim je przeprowadzisz, musisz poznać warunki, dzięki którym osiągniesz wysoką skuteczność. Kiełkowalność ma znaczenie bowiem przy dużych uprawach, znacznie powiększa koszty zakupy materiału siewnego. Jedno nasiono kosztuje niekiedy nawet 50 zł! Utrata nawet dwóch z nich, to już koszt 100 zł. Poznaj najpopularniejsze metody kiełkowania nasion marihuany.

Jak wygląda kiełkowanie na mokro?

Kiełkowanie na mokro jest jedną z najłatwiejszych metod, jednak dość mało efektywnych. Z kiełkowaniem na mokro poradzi sobie nawet początkujący grower.

Przeprowadza się w szklance wody. Aby poprawnie wykonać ten zabieg, napełnij szklankę wody do połowy. Zwróć uwagę na jej temperaturę, powinna wynosić około 22°C. Następnie do wody wrzuć swoje nasiona. Po około 24-48 godzinach powinien pojawić się już pierwszy kiełek. Tak wykiełkowane nasionko gotowe jest do zasadzenia w kupionej lub przygotowanej wcześniej ziemi do uprawy marihuany. W tym celu zrób niewielki dołek na głębokość 1 cm, włóż do niego nasiono kiełkiem do dołu, zakryj delikatnie ziemią i dobrze zroś wodą. Nie lej zbyt dużym strumieniem by nie wypłukać kiełka na powierzchnię. Gotowe!

Zbyt długie namaczanie nasion może prowadzić do ich pleśnienia lub uszkodzenia.

Tip: Możesz dodać odrobinę cukru do wody. Cukier pobudzi wzrost kiełka.

Jak przeprowadzić kiełkowanie nasion w ziemi? Sadzenie nasion marihuany w glebie

Wysiewanie nasion bezpośrednio w podłożu sprawia, że nie będziesz musiał dotykać młodych kiełków i narażać ich na niebezpieczeństwo. Są one niezwykle delikatne i bardzo łatwo je uszkodzić. Wysiew w glebie chroni młode nasiona przed szokiem termicznym, jaki może wystąpić podczas przenoszenia nasion z wody do zimnego podłoża.

Kiełkowanie w ziemi zacznij od wyboru gleby pod uprawę marihuany. Zakupioną lub przygotowaną glebę należy zmoczyć niewielką ilością wody. Musi być lekko wilgotna, ale nie zalana i zbyt mokra. Następnie zrób dołek o głębokości 1-2 cm. W dołku delikatnie umieść nasiono i przykryj je delikatnie glebą. Pamiętaj o tym, aby nie przygniatać zbyt mocno nasion. Zbyt przygniecione nie dadzą rady przebić się przez powierzchnie gleby!

Następnie delikatnie spryskaj miejsce wodą, gdzie wsadzono nasiona (nie rób tego bezpośrednio z butelki bowiem możesz wypłukać je z dołków).

Kiełkowanie nasion konopi w ziemi

Zbyt wilgotna gleba może doprowadzić do utraty nasion zaraz po wykiełkowaniu

Donice z nasionkami powinny zostać umieszczone w wilgotnym otoczeniu, gdzie będzie panować stała temperatura. Zazwyczaj po 3-10 dniach na powierzchni widoczne są już młode siewki.

Wykorzystaj higroskop do badania wilgotności podłoża. Uchroni cię to przed nadmiernym przelewaniem gleby.

Inne metody kiełkowania nasion marihuany

Hodowcy z całego świata wypracowali wiele metod. Różnią się od siebie trudnością prowadzenia i skutecznością. Poradzą sobie z nimi nawet początkujący growerzy – wystarczy, że zastosujesz się do naszych porad i wskazówek. Wybór konkretnej metody zależy od upodobań i pewności siebie.

Kiełkowanie na ręczniku papierowym

Jest to jedna z najpopularniejszych metod kiełkowania nasion marihuany. Ma kilka wariacji, które wykorzystują papier toaletowy oraz waciki bawełniane.

Kiełkowanie to polega na rozłożeniu ręcznika (papieru czy wacika) na płaskiej powierzchni, a następnie spryskaniu go wodą. Na mokry papier wykłada się nasiona w odstępach co 3 cm i przykrywa kolejną warstwą papieru. Następnie wierzchnią warstwę ponownie spryskuje się małą ilością wody. Po około trzech-pięciu dniach widoczne staną się już białe kiełki, które należy wysadzić do ziemi jak opisano to wyżej.

Kiełkowanie na papierowym ręczniku

Kiełkowanie konopi w wełnie mineralnej

Wykorzystanie wełny mineralnej pozwoli utrzymać idealną temperaturę wzrostu i wilgotności podczas kiełkowania nasion. Nieosłonięte narażone są jednak na szok termiczny i utratę wilgotności.

Aby wykonać ten typ kiełkowania, będziesz potrzebować jedynie plastikowego pojemnika i bloku wełny mineralnej. Wełnę należy wstępnie namoczyć w wodzie i umieścić ją w plastikowym pojemniku z wieczkiem. Możesz również wykorzystać dużą formę do pieczenia, którą nakryjesz folią aluminiową. W obu przypadkach umieść nasiona w wełnie i zakryj. Zazwyczaj po 1-2 tygodniach kiełki gotowe są do rozsadzania w małych doniczkach.

Kiełkowanie nasion w wełnie mineralnej

Kiełkowanie w krążkach glebowych

Firma Royal Queen Seeds wprowadziła na rynek innowacyjny produkt do kiełkowania nasion. Krążki te są niesamowicie łatwe w użyciu.

Krążki glebowe stworzone są z najwyższej jakości torfu z dodatkiem włókna kokosowego. Produkt ten zapewnia idealne napowietrzenie i retencję wody. Dzięki nim nasiona nie wysychają i są mniej podatne na wpływ drobnoustrojów. W składzie krążków znajdują się wszystkie składniki odżywcze, których potrzebują młode rośliny.

Wykorzystanie krążków polega na umieszczeniu nasiona w dziurce krążka i zmoczeniu całości. Po kilku dniach nasionka kiełkują, jednak zazwyczaj pozostawia się je w środku do rozwoju około 2 pięter liści. Młode sadzonki przesadza się do miejsca docelowego wraz z całym krążkiem.

Kiełkowanie marihuany w krążkach glebowych

Warunki bezpieczeństwa podczas kiełkowania nasion konopi

Jeżeli chcesz zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas kiełkowania, musisz zacząć od czystości otoczenia. Miejsce, w którym prowadzić będziesz kiełkowanie, powinno być tak czyste, jak to tylko możliwe. W tym celu wykorzystaj alkohol izopropylenowy, aby oczyścić otoczenie uprawy – wystarczy nim dokładnie przemyć powierzchnie rąk czy narzędzia, których używasz.

Rękawiczki lateksowe są nieodłącznym elementem uprawy. Dzięki nim uchronisz swoje rośliny przed drobnoustrojami pochodzącymi z twoich rąk i otoczenia. Na dłoniach znajdują się setki tysięcy bakterii i drobnoustrojów, które ciężko jest usunąć całkowicie.

Fartuch laboratoryjny lub inne ubranie ochronne jest również ważnym elementem uprawy. Drobnoustroje osadzają się nie tylko na dłoniach, ale także na ubraniach. Zastosowanie ubrania ochronnego częściowo zapobiegnie ryzyku infekcji roślin.

Filtry powietrza, które stosowane są w growboxach oczyszczają powietrze dostające się do środka. W powietrzu nieoczyszczonym znajdują się zarodniki pleśni i inne drobnoustroje, które mogą zniszczyć plantację. Zastosowanie filtrów powietrza znacznie zmniejszy ryzyko infekcji młodych roślin.

Ograniczanie ruchu w miejscu uprawy. Nie powinno to być miejsce spotkań towarzyskich i rozmów. Czym mniej osób tym lepiej – tym bardziej nie powinniśmy wpuszczać zwierząt.

Jak rozsadzać kiełkujące nasiona i młode siewki?

Kiedy kiełki osiągną odpowiednią długość, przyszedł czas na ich sadzenie. Pamiętaj, że są niezwykle delikatne i narażone na uszkodzenia.

Jeśli masz już gotową glebę, przygotuj doniczki przejściowe lub docelowe, w których siewki przejdą w fazę sadzonek.

Doświadczeni hodowcy stosują donice o pojemności 0.5-1 litra. Donice wykorzystywane w uprawie konopi mogą być plastikowe, gliniane, materiałowe i szklane (wybór donicy zależy tylko od Ciebie – my zalecamy te materiałowe). Donicę należy wypełnić podłożem w 4/5 wysokości i zrobić wgłębienie na 2 cm.

Unikaj dotykania młodych i delikatnych kiełków

Sadzenie właściwe jest końcowym i najważniejszym etapem. Ostrożnie przenieś młody kiełek i umieść go w dołku. Następnie kiełek delikatnie przysyp ziemią i lekko ubij. Ziemia nie może być zbyt ubita, ponieważ kiełek nie da rady wzrosnąć ponad poziom gruntu i obumrze. Następnie powierzchnie gleby delikatnie spryskaj wodą i odstaw donicę w miejsce docelowego wzrostu.

Tip: Zwróć szczególną uwagę na czystość sprzętu i korzystaj z rękawic lateksowych.

Na koniec proponujemy garść ciekawostek, które mogą okazać się przydatne. Obejrzycie je tutaj.

Podsumowanie

Kiełkowanie jest procesem niezwykle ważnym, ale patrząc na ilość metod – stosunkowo prostym w prowadzeniu. Połowa sukcesu to już wybór sklepu oraz kupno dobrej jakości materiału siewnego. Ma to wpływ na właściwy wzrost i rozwój roślin w późniejszym etapie uprawy marihuany.

Na rynku istnieje kilkanaście firm oferujących nasiona najwyższej jakości, które zadowolą nawet najbardziej wymagających hodowców. Istnieje kilka metod kiełkowania, które różnią się od siebie skutecznością. Wybór metody zależy tylko od hodowcy.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.