Lampy uprawne stanowią substytut naturalnego światła słonecznego w uprawach indoor. Dzięki nim możliwe jest stworzenie warunków, które przypominają te naturalne. Odpowiedni dobór, instalacja i użytkowanie oświetlenia wpływa na prawidłowy rozwój konopi i sprawia, że rośliny wydają większe plony. Zastosowanie nieodpowiednich lamp uprawnych może doprowadzić do deformacji rośliny, znacznego zwiększenia temperatury, przesuszenia plantacji i poważnych uszkodzeń.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Lampy wykorzystywane w uprawie konopi

Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów urządzeń, które z powodzeniem można stosować na plantacji konopi. Wybór odpowiedniej lampy uprawnej zależy od rozmiarów plantacji i potrzeb growera. Od jej rodzaju zależeć będą również wysokość, na której powinna zawisnąć nad marihuaną.

Do najpopularniejszych lamp uprawnych można zaliczyć:

 • Lampy LED – Wykorzystują diody elektroluminescencyjne, które charakteryzują się dużą wydajnością i małą emisją ciepła. LEDy oferują pełne spektrum światła widzialnego o zróżnicowanym natężeniu światła. Na rynku dostępne są lampy LED sterowane zdalnie, które można wykorzystać w każdym cyklu rozwojowym rośliny.
lampa led
 • Lampy HPS – To jedne z najbardziej wydajnych typów dostępnych na rynku. Zakres ich mocy waha się od 50 do 10 000W. Światło emitowane przez lampy HPS idealnie sprawdza się w okresie wegetacji i kwitnienia konopi. Wadą jest stosunkowo niska emisja światła niebieskiego, przez co rośliny nadmiernie „wyciągają się”.
wysokociśnieniowa lampa sodowa HPS
 • Lampy MH – Lampy metalohalogenkowe emitują światło o szerokim spektrum i bogate jest w promieniowanie niebieskie, przez co wykorzystywane są w początkowych etapach rozwoju roślin. Ten rodzaj najlepiej sprawdza się w fazie wegetatywnej. Charakteryzują się także bardzo długą żywotnością, jednak emitują duże ilości ciepła.
Lampa metalohalogenkowa
 • Świetlówki – Niegdyś najpopularniejsze z lamp, jednak przez zmiany i usprawnienia technologiczne zostały wyparte przez inne modele. Stosunkowo niskie natężenie światła i duża emisja ciepła sprawiła, że świetlówki nie są już powszechnie wykorzystywane. Świetlówki nadają się jedynie do upraw o małej powierzchni.
lampa świetlówka
Świetlówka. Zdjęcie: Dmitry GCC BY-SA 3.0
 • Lampy CMH – charakteryzują się wysoką wydajnością i niską emisją ciepła. Światło emitowane przez lampy CMH jest najbliższe naturalnemu światłu słonecznemu, dzięki czemu rośliny rozwijają się prawidłowo. Oświetlenie CMH doskonale sprawdza się przy uprawie wysokiej klasy marihuany.
lampa CMH
Lampa CMH. Zdjęcie: Dmitry GCC BY-SA 3.0
 • Lampy CLF – To energooszczędne świetlówki, które emitują dużą ilość luksów potrzebnych do wzrostu roślin. Lampy CLF idealnie sprawdzą się w fazie wegetatywnej konopi i pobudzą je do optymalnego wzrostu. Oświetlenie CLF może z powodzeniem konkurować z lampami LED, jednak stosowane są jako wsparcie głównego oświetlenia.
lampy cfl w uprawie marihuany
 • Lampy Super Dual – W ostatnim czasie na rynku pojawiły się lampy łączące w sobie zalety HPS i MH, przy jednoczesnej redukcji ich wad. Charakteryzują się wysoką wydajnością i bardzo niską emisją ciepła. Oświetlenie Super Dual można z powodzeniem wykorzystać we wszystkich etapach wzrostu konopi. Lampy Super Dual idealnie sprawdzą się na małych i dużych uprawach.
Ile lampa nad marihuaną

Odległość lamp i intensywność światła na poszczególnych fazach wzrostu konopi

Odpowiednie ustawienie lamp sprawia, że rośliny otrzymują odpowiednią ilość światła. To z kolei wpływa na prawidłowy i dynamiczny rozwój rośliny. Nieodpowiednie ustawienie świateł uprawnych może doprowadzić do zaburzenia rozwoju konopi, a w sytuacjach skrajnych – poważnie je uszkadzać. Wraz ze wzrostem roślin odległość i intensywność oświetlenia powinna być regulowana, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki.

Sadzonki

W okresie sadzonkowym młode konopie są najbardziej narażone na uszkodzenia. Wszelkie uszkodzenia powstałe w okresie sadzonkowym negatywnie rzutują na dalszy rozwój rośliny. Nawet niewielkie uszkodzenia sadzonek mogą doprowadzić do znacznego zmniejszenia ilości plonów.

Młode sadzonki wymagają min. 18 godzinnego oświetlenia.

Do oświetlania sadzonek najlepiej wykorzystać lampy LED, HPS, Super Dual. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie takich modeli, które zapewnią min. 50 000 lumenów na każdy metr kwadratowy uprawy. Moc oraz liczbę egzemplarzy potrzebnych do zapewnienia odpowiedniej ilości lumenów można samemu obliczyć (przykładowe wyliczenia znajdziesz w opracowaniu – lampy i oświetlenie do uprawy marihuany). Lampy należy zamontować 25 – 35 centymetrów od szczytu sadzonki. Wyjątkiem są lampy LED, które emitują małe ilości ciepła. LEDy można więc zamontować nieco bliżej – w odległości 20 – 30 centymetrów od szczytów roślin.

Okres wegetacyjny

Podczas okresu wegetacyjnego konopie rozwijają się bardzo dynamicznie i można zauważyć znaczny przyrost ich masy. W okresie wegetacyjnym zmieniają się zapotrzebowania roślin na ilość światła i składniki odżywcze. Zapewnienie odpowiedniej ilości światła konopiom w okresie wegetacyjnym jest kluczowe w uzyskaniu dużych zbiorów. Niedoświetlone konopie nie będą rozwijać się prawidłowo i może dojść do nadmiernego „wyciągania” bocznych pędów konopi. W fazie wegetatywnej najlepiej wykorzystać lampy LED, HPS, Super Dual i CMH.

Lampy należy zamontować 25 – 55 centymetrów od szczytów roślin. Lampy LED można zamontować w odległości 20 – 40 centymetrów ponad szczytami.

Doświadczeni hodowcy stosują 18 godzinny tryb oświetlania konopi, jednak można stosować oświetlenie 24 – 0. Warto zastosować lampy, które emitują duże ilości światła niebieskiego.

Faza kwitnienia

Faza kwitnienia konopi jest szczególnym etapem w pracy każdego hodowcy. W tym czasie rozwijają się pąki kwiatowe i roślina wykorzystuje całą energię do ich rozwoju. Zastosowanie odpowiedniego oświetlenia pobudzi roślinę do rozwinięcia większych pąków kwiatowych. Najlepszymi rodzajami w fazie kwitnienia będą: Super Dual, LED i HPS.

Konopie w fazie kwitnienia najlepiej oświetlać w trybie 12 – 12. Lampy najlepiej zamontować 30 – 50 centymetrów ponad szczytami konopi. Lampy LED można zamontować 25 – 40 centymetrów od szczytów.

Warto pamiętać o tym, że im silniejsza jest lampa, tym dalej od szczytów powinna się znajdować. Przykładowo: lampę o mocy 25W można zainstalować znacznie bliżej szczytów, a lampa o mocy 100W powinna znajdować się znacznie dalej. Związane jest to z możliwością wystąpienia oparzeń solarnych i emisją dużej ilości ciepła.

Odległość lampy od szczytów marihuany

Koszty eksploatacyjne lamp

Wielu growerów wybiera lampy, które będą tanie w eksploatacji. Biorąc pod uwagę fakt, że pracują one nieustannie, aspekt ekonomiczny jest niewątpliwie ważny. Przez lata hodowcy konopi byli zmuszeni do korzystania z drogich i mało wydajnych lamp, które pobierają duże ilości energii elektrycznej. Wysoki pobór energii elektrycznej mógł zwrócić uwagę zakładów energetycznych, często w asyście policji.

Do najbardziej energooszczędnych należą lampy LED. Podczas 24 godzinnej pracy, przy mocy 60W, średni pobór prądu waha się w granicach 1,44 kWh – 2 kWh, co w przeliczeniu wynosi 0,91 zł za dzień. Koszt nabycia lampy LED zależy od jej mocy i marki producenta, jednak zazwyczaj wynosi od 200 do 500 złotych. Mogą być wykorzystane zarówno do upraw domowych i przemysłowych.

Lampy MH charakteryzują się dobrą wydajnością i stosunkowo niskim poborem energii. Egzemplarze o mocy 40 W pobierają jedynie 0,96 kWh, co w przeliczeniu wynosi około 60 groszy na dobę. Koszt nabycia pojedynczej lampy waha się w granicach 100 złotych.

Lampy CFL cieszą się dużą popularnością ze względu na niską cenę. Zużywają jednak więcej prądu – przy 24 godzinnej pracy lampy o mocy 100W pobierane jest około 2,4 kWh, co w przeliczeniu wynosi 1,51 zł/dzień. Cena pojedynczych egzemplarzy waha się w granicach 100 – 150 złotych.

Lampy HPS to jedne z najbardziej wydajnych rodzajów oświetlenia dostępnych na rynku. Przy mocy 50 W pobierają 1,20 kWh, co w przeliczeniu wynosi 0,90 zł za dzień pracy. Koszt ich nabycia wynosi 150 – 200 złotych.

Lampy CMH są jednymi z najlepszych lamp uprawnych. Pobierają jedynie 2 kWh w ciągu doby, co przekłada się na koszt 1,40 zł. Koszt nabycia lamp CMH wynosi 100 – 200 złotych.

Lampy Super Dual stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą zmieniać oświetlenia w ciągu okresu uprawy konopi. Podczas pracy pobierają około 1,32 kWh w ciągu doby co w przeliczeniu wynosi 0,80 groszy za dobę.

Dane uśrednione, wyliczone na dzień publikacji artykułu, zależne od taryf operatora.

Tip. Korzystaj jedynie z energooszczędnych lamp. Dzięki nim znacznie zmniejszysz rachunki za energię elektryczną.

Najlepsze modele lamp na rynku

Na rynku można nabyć różne modele i typy lamp, jednak nie wszystkie są godne uwagi. Na które modele lamp warto zwrócić szczególną uwagę?

Spider farmer LED

Spider Farmer 2000 - ile nad sadzonką

Lampy Spider Farmer emitują pełne spektrum światła widzialnego, które jest podobne do naturalnego światła słonecznego. Dzięki pełnemu spektrum światła można je stosować przez cały cykl rozwoju konopi, bez konieczności zmieniania oświetlenia. Dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości diody LED marki Samsung światło jest bardzo intensywne, a lampa cechuje się długą żywotnością. Brak wentylatora i sterownika zapewnia, że pracuje bezgłośnie. Dodatkowymi zaletami tej lampy są wodoodporność, niska emisja ciepła i możliwość regulacji natężenia światła. Cena wynosi od 1000 do 2000 złotych.

Mars Hydro

Mars hydro - odległość od marihuany

Lampy Mars Hydro podbiły serca growerów na całym świecie. Dzięki wykorzystaniu diod LED Epistar premium zapewniono długą żywotność lamp. Szerokie spektrum światła emitowanego przez diody wyklucza konieczność zmiany systemu oświetleniowego na poszczególnych etapach rozwoju konopi. System Plug & Play zapewnia wyjątkowo łatwy montaż i obsługę urządzenia na plantacji. Kompaktowa konstrukcja, cicha praca i niskie temperatury robocze idealnie sprawdzą się w każdym namiocie uprawnym. Koszt nabycia tych lamp waha się od 500 do 2000 złotych.

Mantis

Ile nad konopiami LED UV Mantis 25W

Lampy Mantis przez lata wykorzystywane są jako dodatkowe źródło światła na plantacji. Małe i kompaktowe rozmiary sprawiają, że zmieszczą się w większości growboxów dostępnych na rynku. Zastosowanie tych lamp zwiększy ilość kannabinoidów i terpenów w kwiatach, przez co gotowa marihuana będzie charakteryzować się wysoką jakością. Urządzenia Mantis mogą być stosowane jako zabezpieczenie przeciw szkodnikom. Ich cena wynosi 1000 – 1500 złotych.

Phytolite NX LED Full Cycle

Jak wysoko powiesić Lampa Phytolite NX LED

Nowa generacja paneli ledowych od firmy Phytolite. Moduły zostały tu fabrycznie zamontowane na aluminiowym radiatorze, co zapewnia optymalne chłodzenie, nawet w ekstremalnych warunkach. Rama z hartowanej stali umożliwia wydajną cyrkulację powietrza, wytwarzaną przez fabrycznie zamontowane wentylatory. Optymalizuje rozpraszanie ciepła. Można je stosować przez cały okres uprawy – pozwala dostarczyć roślinom właściwą dawkę zarówno światła niebieskiego (na wzrost), jak i czerwonego (na kwitnienie). Oprawy PhytoLED posiadają unikalny czujnik kontrolujący stabilność pracy oprawy i w przypadku zagrożeń zewnętrznych, takich jak przepięcie czy zwarcie, natychmiast odłączają oprawę zapobiegając uszkodzeniu diod. Cena takiego urządzenia wynosi ok. 1300zł.

Advanced Star Prostar Bloom CFL

Odległość przy kwitnieniu Lampa Advanced Star Prostar Bloom CFL

Lampy te charakteryzują się emisją szerokiego spektrum światła widzialnego i niskim poborem energii. Zaprojektowane są tak, żeby pasować do większości growboxów. Wmontowany układ zasilania poprawia energooszczędność. Wykorzystanie ich sprawi, że twoje rośliny rozkwitną pięknymi i dużymi kwiatami. Cena tych lamp wynosi około 200 złotych.

Nanolux Żarówka CMH 1000W 4K

Nanolux Żarówka CMH 1000W 4K

Ta lampa o mocy 1000W oraz niskiej częstotliwości występuje zarówno w spektrum ogrodniczym 3K, jak i 4K. Ceramiczny metalohalogenek różni się od standardowych lamp metalohalogenkowych i HPS. – wytwarzają znacznie szersze spektrum światła. Lampy CMH 1000W są przeznaczone do użytku komercyjnego i nadają się do celów wegetatywnych i kwitnienia. Ich cena waha się od 100 do 1000 złotych.

Lampy LED – przyszłość upraw indoor

Lampy LED to prawdziwa rewolucja na rynku oświetleniowym. Rozwój nowoczesnej technologii doprowadził do powstania diod LED, które zachwyciły nawet swych twórców. Diody LED charakteryzują się dużą wydajnością, niskim poborem energii elektrycznej, niską emisją ciepła i długim czasem pracy.

Technologia LED wykorzystywana jest obecnie w wielu gałęziach przemysłu, jednak znalazła szczególne miejsce w uprawach konopi. Obecnie większość przemysłowych plantacji korzysta z oświetlenia LED, dzięki czemu hodowla przebiega znacznie efektywniej. Większość lamp LED posiada regulację natężenia światła, a niektóre z modeli posiadają regulację kolorów w zakresie RGB (red, green, blue). Najnowocześniejsze pozwalają na kontrolę nad parametrami światła z poziomu smartphona.

Można zauważyć, że sprzedaż LED-ów stale wzrasta, a growerzy wymieniają, przestarzałe i często drogie w eksploatacji lampy, na LEDowe. Zastosowanie nowoczesnego oświetlenia niesie ze sobą wiele zalet, takich jak:

 • znaczne zmniejszenie kosztów uprawy,
 • brak konieczności częstego wymieniania,
 • długi okres eksploatacji urządzenia,
 • możliwość wykorzystania w ciągu całego rozwoju rośliny,
 • łatwość obsługi,
 • łatwość instalacji,
 • kompaktowe rozmiary,
 • niskie koszty nabycia,
 • szeroki zakres mocy.

Doświadczeni growerzy prognozują, że oświetlenie LED może zacząć w znacznym stopniu wypierać inne typy oświetleń growboxów.

Wpływ barwy światła na wzrost konopi

Wielu początkujących growerów nie zdaje sobie sprawy z tego, że kolor światła emitowanego przez lampy uprawne jest równie ważny, jak jego natężenie. Barwa światła widzialnego uzależniona jest od długości emitowanej fali. Najdłuższe fale emitowane przez lampy mają długość 635 – 770 nm, co odpowiada czerwonej barwie światła, a najkrótsze fale o długości 380 – 450 odpowiadają za fioletową barwę światła. Odpowiednio dobrana barwa światła może wspomóc rośliny w odpowiednim wzroście.

Etap sadzonkowy

W etapie sadzonkowym młode konopie budzą się do życia. Sadzonki nie posiadają dużych liści, a ich łodyga nie jest do końca rozwinięta. Źle dobrane światło może sprawić, że łodygi nadmiernie się wydłużą, a liście nie rozwiną się poprawnie. Doświadczeni hodowcy zalecają stosowanie lamp, które emitują duże ilości światła niebieskiego. Światło niebieskie mieści się w zakresie 400 – 500 nm i jest emitowane przez lampy, takie jak: LED, CLF, Super Dual.

Etap wegetatywny

W fazie wegetacji zalecane jest dbanie o rośliny tak, aby wykształciły jak największą liczbę liści i bocznych pędów. Najodpowiedniejszym światłem dla roślin na tym etapie jest światło niebieskie, o długości 460 nm. Lampy, które emitują taką długość fal, to między innymi: LED, CLF, Super Dual.

Etap kwitnienia

Rośliny wchodzące w okres kwitnienia można wspomóc czerwonym światłem, co wpłynie na wielkość pąków.

Zauważono, że rośliny stymulowane światłem czerwonym o długości 620 – 780 nm rozwijają znacznie większe pąki.

Tempo fotosyntezy jest największe, gdy rośliny wystawione są na fale o długości 660 nm. Lampy, które emitują takie długości fal, to między innymi: LED, CLF, MH, Super Dual.

Luksomierze – osprzęt, który znacznie ułatwia prowadzenie plantacji

Luksomierz do uprawy marihuany i pomiaru światła

Luksomierze są nieocenioną pomocą na każdej plantacji konopi. Są to urządzenia, które badają natężenie światła padającego na dany obszar, a wynik pomiaru wyświetlany jest w luksach. Luksy to jednostka, która określa ile lumenów pada na jeden metr kwadratowy.

Urządzenia te składają się z sondy światłoczułej i odpowiednio skalibrowanego urządzenia pomiarowego. Z wykonaniem prawidłowego pomiaru natężenia światła poradzi sobie praktycznie każdy. Pomiar polega na umieszczeniu sondy w danym miejscu i odczytaniu wyniku na urządzeniu pomiarowym. Zastosowanie luksomierzy na plantacji niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak:

 • znaczne zwiększenie plonów,
 • możliwość dokładnego sprawdzenia lamp,
 • zdrowy wzrost konopi,
 • dokładny pomiar natężenia światła,
 • niższe koszty eksploatacji oświetlenia,
 • lepsze ułożenie konopi na plantacji,
 • wyeliminowanie ciemnych miejsc w uprawie.

Więcej o luksomierzach możesz dowiedzieć się tutaj: Luksomierz czyli jak zmierzyć ilość światła w uprawie marihuany?

Podsumowanie

Światło jest niezbędnym czynnikiem do wzrostu większości odmian konopi. W uprawach indoor światło dostarczane jest przy pomocy różnych typów lamp. Na rynku można nabyć ich różne rodzaje, różniące się wydajnością, ilością emitowanego ciepła, poborem energii oraz głośnością pracy. Dobranie i zamontowanie odpowiedniego oświetlenia bywa problematyczne, szczególnie dla początkujących growerów. Instalując lampy na plantacji należy pamiętać o tym, że im mocniejsze jest światło, tym dalej od szczytów powinna się znajdować. Wyjątkiem są popularne LEDy, które można montować znacznie bliżej szczytów, bez ryzyka uszkodzenia roślin. Bardzo pomocne w odpowiednim ustawieniu i dalszej eksploatacji lamp są luksomierze.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
 3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.