Jeżeli korzystasz z regularnych odmian konopi, to wzrastające rośliny mają 50/50% szans na to, że ich płeć będzie męska lub żeńska. Czasami zdarza się, że na plantacji pojawiają się hermafrodyty. Znajomość różnic między trzema płciami jest kluczowa, aby uzyskać jakościowe plony. O tym, czym są hermafrodyty, jak powstają i jak uchronić rośliny przed hermieniem, dowiecie się z poniższego artykułu.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Co to jest hermafrodyta?

Hermafrodyta w dosłownym tłumaczeniu oznacza obupłciowy. Określenie to pochodzi ze starożytnej Grecji, gdzie nazwano tak jednego z bogów związanych z obrzędami weselnymi. Hermafrodytyzm w medycynie odnosi się do posiadania narządów rozrodczych obu płci. Jak należy rozumieć hermafrodyty konopi?

Hermafrodyty konopi to rośliny, które charakteryzują się występowaniem damskich i męskich organów płciowych u jednego osobnika. U hermafrodyty konopi można zauważyć występowanie sakiewek nasiennych i kwiatów.

Rośliny hermafrodytyczne stanowią poważne zagrożenie dla powodzenia całej uprawy.

Obupłciowe rośliny posiadają zdolność do wytwarzania pyłku, którym mogą zapylić znajdujące się na plantacji konopie żeńskie. Jak już wiecie z poprzednich artykułów, zapylone damskie konopie nie nadają się do produkcji marihuany medycznej i rekreacyjnej.

Zapylone rośliny zwyczajowo się utylizuje, co wiąże się z dużymi stratami dla growera.

Zapylona i shermiona marihuana

Nawet pojedyncza hermafrodyta jest w stanie zniszczyć całą uprawę!

Pojawienie się hermafrodyty na plantacji jest bardzo niepokojącym znakiem. Jeżeli grower zauważy obecność rośliny obojnaczej, to powinien jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.

Hermienie się konopi

Typy obojnaczych konopi

Obojnacze konopie mogą występować w dwóch różnych formach, które nazywane są:

  • prawdziwymi hermafrodytami
  • „bananami”

Określenie dokładnego typu hermafrodyty jest bardzo proste i polega na dokładnej inspekcji rośliny.

Prawdziwe hermafrodyty

Pierwszy typ roślin obojnaczych mają dobrze widoczne organy rozrodcze. Przy bliższych oględzinach można zauważyć sakiewki pyłkowe, zajmujące część więzów i kwiaty, które rozwijają się między innymi więzami. Kiedy sakiewki pyłkowe będą wystarczające dojrzałe, to dojdzie do ich pęknięcia i uwolnienia pyłku, który pod wpływem ruchów powietrza dociera do innych kwiatów w plantacji.

Tak wygląda prawdziwa hermafrodyta:

Hermafrodyta - jak wygląda i jak rozpoznać

Hermafrodyty – banany

Drugi typ roślin obojnaczych charakteryzuje się bardzo charakterystycznymi cechami fizycznymi. Hermafrodyty zwane bananami, rozwijają w żeńskich kwiatach charakterystyczne pręciki, które wytwarzają pyłek. Pręciki uwalniają pyłek bezpośrednio na kwiat, co znacznie skuteczniej je zapyla. Pręciki pyłkowe mają podobny kształt i kolor do typowych bananów, stąd ich nazwa.

Tak wygląda hermafrodyta „banan”:

Banany na hermafrodytowych konopiach
Zapylona marihuana - jak wygląda

Co powoduje hermienie się konopi?

Wykorzystywanie klasycznych (regularnych) nasion konopi wiąże się z ryzykiem wystąpienia osobników męskich i obojnaczych. Nawet wykorzystanie nasion feminizowanych nie daje stuprocentowej gwarancji, że nie staną się hermafrodytami. Hermienie roślin jest zjawiskiem niezwykle negatywnym.

Dlaczego na plantacji pojawiają się hermafrodyty?

Hermienie zwykle związane jest z wystawieniem rośliny na ekstremalnie wysoki stres. To sprawia, że konopie starają się zapewnić sobie przetrwanie, stając się hermafrodytami. Zapylając się wytwarzają nasiona, dzięki czemu mogą przekazać materiał genetyczny i spowodować wzrost nowych krzewów w przyszłości.

Istnieją także inne czynniki, które mają ogromny wpływ na hermienie roślin:

  • genetyka danej odmiany lub szczepu,
  • nieprawidłowe obchodzenie się z nasionami,
  • duże wahania temperatury i wilgotności,
  • zbyt intensywne oświetlenie,
  • zbyt duża ilość składników odżywczych,
  • kwaśny odczyn podłoża,
  • zbyt intensywny trening konopi,
  • wydłużony okres kwitnienia roślin.

Pamiętaj! Bardzo duży wpływ na hermienie konopi mają warunki panujące na plantacji.

Hermafrodyty konopi indyjskich – galeria zdjęć

Na powyższych zdjęciach bardzo dobrze widoczne są typowe objawy hermienia. Dobrze uwidocznione zostały męskie i damskie organy rozrodcze roślin, znajdujące się na jednym krzewie.

Jak zapobiegać hermieniu marihuany? Jak nie dopuścić do wytworzenia hermafrodyt?

Jak już wiecie, hermafrodytyzm wywoływany jest przez dwa główne czynniki: stres i genetykę. Stres u konopi aktywuje specyficzny mechanizm przetrwania, który ma za zadanie przekazanie genów za wszelką cenę. Jeżeli roślina narażona jest na uszkodzenia, gorący klimat, choroby i niedobory żywnościowe, to zaczyna się mocno stresować. Konopie obierają te czynniki jako zagrażające ich życiu i w próbują się jak najszybciej rozmnożyć.

Najbardziej efektywną ochroną przed hermieniem jest zapewnienie konopiom idealnych warunków wzrostu na każdym etapie wzrostu. Warto wykorzystywać urządzenia pomiarowe, takie jak: termometry, higrometry, mierniki PPM i luksomierze. Dzięki tym urządzeniom można dostosować warunki panujące na plantacji tak, aby konopie rozwijały się zdrowo.

Nawet zapewnienie odpowiednich warunków na plantacji nie gwarantuje stuprocentowego bezpieczeństwa. Genetyka niektórych odmian konopi odpowiada za skłonności do hermienia roślin. Rośliny, które posiadają słabe geny lub geny o dużej zmienności, są skłonne do hermafrodytyzmu. Z tego powodu ważne jest, aby nabywać nasiona w renomowanych sklepach, które oferują stabilną genetykę.

Warto pamiętać o tym, że na naszej stronie opisaliśmy odpowiednie warunki plantacyjne. Warto zapoznać się z naszymi materiałami i innymi problemami związanymi z uprawą marihuany.

Herma konopie

Jak można uratować zbiory, kiedy pojawi się hermafrodyta?

Jeżeli na plantacji pojawi się hermafrodyta, należy ją jak najszybciej odizolować. Zwróć szczególną uwagę na woreczki nasienne i nie dopuść do ich pęknięcia. Rozerwanie woreczka nasiennego uwolni do otoczenia pyłek, który zapłodni pozostałe rośliny. Dobrym rozwiązaniem jest przykrycie hermafrodyty plastikową torbą lub innym szczelnym materiałem. Hermafrodytę można zutylizować lub wykorzystać do produkcji nasion.

Jeżeli chcesz stworzyć własne nasiona konopi indyjskich, to wymagany będzie odrębny growbox, w którym roślina będzie mogła się rozwijać. Hermafrodytę należy traktować w uprawie tak, jak inne rośliny.

Jeżeli hermafrodyta pojawi się na plantacji outdoor, to zwyczajowo jest bezzwłocznie utylizowana. Hodowanie hermy w pobliżu innych roślin stwarza wielkie zagrożenie, ponieważ męski pyłek może być przenoszony z wiatrem na bardzo duże odległości.

Podsumowanie

Hermienie konopi jest naturalną reakcją obronną, która pozwala im przekazać geny. Konopie rosnące w surowym i niesprzyjającym klimacie mają ogromną tendencję do hermafrodytyzmu. Mimo tego, że hermienie jest naturalnym systemem obronnym, tak wielu growerów uważa, że jest to zjawisko skrajnie negatywne. Jedynie zapewnienie idealnych warunków na plantacji zapewni, że żadne konopie nie zmienią się w hermafrodytę. Obecność hermafrodyty na plantacji jest bardzo niebezpieczna i może doprowadzić do utraty zbiorów. Hermafrodyty konopi zwyczajowo utylizuje się lub wykorzystuje do uzyskania nasion.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.