Włókno kokosowe jest jednym z podłóż wykorzystywanych w uprawie konopi indyjskich. Może być stosowane zarówno w konwencjonalnych uprawach indoor i outdoor, ale także w systemach hydroponicznych.

Porowata i stabilna struktura włókna kokosowego zapewnia odpowiednią pozycję rozwijających się roślin. Włókno dodatkowo doskonale trzyma wilgoć i składniki odżywcze, przez co często wykorzystywane jest również jako spulchniacz do gleb.

W efekcie włókno kokosowe może znacznie polepszyć warunki rozwojowe konopi na plantacji.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Czym jest włókno kokosowe?

Włókna kokosowe (włókna okrywające orzechy kokosowe) początkowo uznawane były za odpad poprodukcyjny. Na przekór początkowej opinii zaczęły jednak zdobywać wielką popularność w ogrodnictwie.

Usuwane są zazwyczaj mechanicznie, ale w niektórych częściach świata nadal wykorzystuje się do tego pracę ludzi. Oddzielone włókna poddawane są płukaniu, a następnie suszeniu. Tak przygotowane wiązane są w snopki, kostki lub worki, a następnie wysyła klientom.

Podłoże kokosowe może być wykorzystywane do uprawy większości roślin

Na rynku można nabyć włókno kokosowe w postaci brykietów, krążków itp. Produkty te wytwarzane są poprzez sprasowanie mokrych włókien w odpowiednich formach, a następnie poddawane suszeniu. W tym celu wykorzystuje się promienie słoneczne lub suszarki różnych typów. Po tym procesie są one gotowe do pakowania i wysyłki.

Włókna kokosowe można podzielić ze względu na granulację:

 • włókna drobne,
 • włókna średnie,
 • włókna grube.

W ogrodnictwie najczęściej wykorzystuje się włókno o drobnej strukturze.

Włókno kokosowe w kawałkach grubych
Źródło: https://bioplasticsnews.com/2020/08/09/coconut-material-husk-leader/

Po co się dodaje włókno kokosowe?

Włókno kokosowe można nabyć za kilka złotych w sklepach budowlanych i marketach ogrodniczych. Najczęściej wykorzystywane jest jako główne podłoże lub dodatek spulchniający do gleb. Co ciekawe, poza ogrodnictwem włókna kokosowe są często wykorzystywane w terrarystyce.

Włókno kokosowe pomaga znacznie zwiększyć chłonność i perforację podłoża, co pozytywnie wpływa na rozwój korzeni konopi. W podłożu gliniastym włókna zwiększają przepuszczalność

Wykorzystanie włókna kokosowego może przynieść więc korzyści takie jak:

 • lepszy rozrost korzeni,
 • dynamiczny wzrost roślin,
 • lepsze nawodnienie,
 • zmniejszenie ilości potrzebnych nawozów,
 • redukcja problemów związana ze stresem wodnym,
 • lepsze zagospodarowanie soli mineralnych i składników odżywczych,
 • mniejsze zużycie podłoża.
Włókno kokosowe w kostkach
Źródło: https://tropicaledu.com/coconut-fiber-more-than-just-a-cheap-soil/

Do jakich gleb stosuje się włókno kokosowe?

Włókna kokosowe są produktem o szerokim zastosowaniu, który może zostać wykorzystany na wiele sposobów. Gleby uprawne cechują się różną jakością. Choć większość gotowych podłoży uprawnych, które dostępne są w profesjonalnych growshopach i sklepach ogrodniczych można bezpośrednio wykorzystywać do uprawy roślin, wielu growerów decyduje się stosować dodatki wzbogacające glebę do uprawy konopi indyjskich.

Rodzaje gleb, które można spotkać to:

 • gleba kamienista,
 • gleba piaszczysta,
 • gleba gliniasta,
 • gleba wapienna i marglowa,
 • gleba lessowa,
 • gleba torfowa.

Dodatkowo można rozróżnić gleby na:

 • ciężkie,
 • lekkie.

Wiadomym jest, że nie wszystkie wyżej wymienione gleby wykorzystywane są na plantacjach konopi. Do upraw konopi wykorzystuje się gleby o jakości średniej i dobrej.

Wszystkie gotowe podłoża dostępne w sklepach mogą zostać wymieszane z włóknem kokosowym, co znacznie polepszy ich jakość.

Gleby na spotach outdoor znacząco różnią się składem i jakością. Wielu plantatorów stosuje włókno kokosowe do spulchniania podłoża na spocie i polepszenia nawodnienia gleby.

Włókno kokosowe pochodzące z okrywy nasiennej
Źródło: https://www.123rf.com/photo_50311232_heap-of-empty-coconut-husks.html

Właściwości włókna kokosowego

Włókno kokosowe jest bardzo porowate i posiada bardzo dobre właściwości sorpcyjne, przez co gleba staje się dobrze natleniona i nawodniona. Materiał jest w pełni organiczny i nie zmienia kwasowości podłoża.

Podłoże kokosowe podlega całkowitej biodegradacji.

Kwasowość włókna kokosowego jest różna i zależy od sposobu produkcji i pochodzenia surowca. Zazwyczaj pH produktu wynosi 5,5-6,2. Jest więc idealne dla konopi, które właśnie taką kwasowość podłoża preferują. Więcej o wpływie pH gleby na uprawę marihuany przeczytasz tutaj.

Co ciekawe – włókno kokosowe bogate jest w witaminę A i C, a także niektóre pierwiastki śladowe, takie jak molibden, wanad, mangan, nikiel czy miedź. Pierwiastki te pozytywnie wpływają na rozwój bakterii w strefie korzeniowej.

Kolejną zaletą włókna kokosowego jest jego trwałość. Produkt ten można stosować nawet przez trzy sezony, a następnie wykorzystać go jako nawoź.

Wady i zalety włókna kokosowego

WadyZalety
Wysoka zawartość soduNiski koszt nabycia
Wysoka zawartość chloruDuża chłonność
Wysoka zawartość potasuIdealny odczyn pH
Możliwość wchłonięcia zbyt dużej ilości wodyDobra przewiewność
Tendencja do zbrylaniaPodłoże obojętne dla środowiska
Może być podłożem do rozwoju grzybów mikoryzowych
Włókno kokosowe ustawione rzędowo w belach
Źródło: https://sumateracoconut.com/

Jak przygotować włókno kokosowe ze sklepu?

Włókno kokosowe nabyte w sklepie nie może być bezpośrednio wykorzystane na plantacji. Produkt ten należy odpowiednio przygotować przed zastosowaniem. Jak poprawnie to zrobić?

Do przygotowania włókna kokosowego będą potrzebne:

 • pojemnik*,
 • woda,
 • rękawice ogrodnicze,
 • cedzak.

*Pojemnik do przygotowania włókna powinien charakteryzować się sześciokrotnie większą pojemnością niż objętość włókna.

Optymalny dodatek włókna kokosowego wynosi 10% – 30%

Do pojemnika należy pokruszyć włókno kokosowe, a następnie zalać letnią wodą tak, aby poziom wody przykrył włókno. Następnie należy odczekać 10 – 15 minut i odsączyć włókno. Cały proces należy powtórzyć 2 – 3 razy. Namoczone włókno należy odsączyć przez cedzak, a nadmiar wody wygnieść w dłoniach. Tak przygotowane włókno można wymieszać bezpośrednio z glebą.

Niektórzy plantatorzy wymoczone włókno pozostawiają do wyschnięcia, lub suszą w niskiej temperaturze, wykorzystując piekarnik.

Osoba wskazująca włókno kokosowe
https://thefragrantgarden.com/coconut-coir-mat/

Dlaczego należy odpowiednio przygotować włókno kokosowe?

Dostępne w sklepach włókno kokosowe może posiadać wiele zanieczyszczeń, które wymieszane z glebą mogą stanowić zagrożenie dla korzeni, zmieniać kwasowość podłoża i zbytnio wchłaniać wodę.

Jednym z procesów produkcyjnych włókna kokosowego jest moczenie go w wodzie. W tym celu często wykorzystywana jest woda morska, w której jest dużo soli. Sól pozostała we włóknach po ponownym rozpuszczeniu w wodzie może uszkadzać korzenie i drastycznie wpływać na plantację.

We włóknie mogą znajdować się także pasożyty, które żywią się roślinami. Obecność pasożytów na plantacji może doprowadzić do uszkodzenia roślin.

Włókna mogą być zanieczyszczone także różnymi substancjami chemicznymi, które wykorzystywane w przemyśle. Wszelkie substancje chemiczne mogą zaburzać kwasowość podłoża i niekorzystnie wpływać na rozwijające się rośliny.

Różne rodzaje wełny mineralnej
Źródło: https://bautop.pl/materialy-dociepleniowe/welny

Popularne zamienniki włókna kokosowego

Włókno kokosowe jest bardzo tanim i ogólnodostępnym podłożem, które można zastosować na wiele sposobów, jednak znane są jego zamienniki. Substytuty włókna kokosowego charakteryzują się podobnymi właściwościami i wykorzystaniem.

Wełna mineralna

Wełna mineralna tradycyjnie wykorzystywana jest w budownictwie do ociepleń, jednak równie dobrze sprawdzi się w hydroponicznej uprawie konopi. Jest skutecznym podłożem, a co za tym idzie, bardzo popularnym wśród plantatorów.

Wełna mineralna jest sterylna i porowa. Podłoże wykonane jest z granitu lub skał wapiennych, które pod wpływem wysokiej temperatury formowane są w cienkie włókna, a następnie w kostki lub cegły. Charakterystyczną cechą wełny jest odporność na mikroorganizmy, a także dobra retencja wody i powietrza.

Kostki Oasis

Kostki Oasis zostały wykonane z gąbki florystycznej, która idealnie sprawdza się jako podłoże do upraw hydroponicznych. Kostki sprzedawane są w formie bloków, które łatwo można podzielić na mniejsze elementy, dzięki czemu sprawdzą się w większości systemów hydroponicznych.

Growerzy stosują ten produkt jako materiał do kiełkowania ziaren i wzrostu młodych sadzonek, a nie jako pełne podłoże uprawne. Podłoże Oasis charakteryzuje się obojętnym pH, świetną retencją wody, dobrym napowietrzeniem korzeni i dużą porowatością.

Wermikulit

Wermikulit jest materiałem o skomplikowanym składzie chemicznym. Charakteryzuje się barwą żółtą, zieloną, brązową lub oliwkową. Wyglądem przypomina połyskujące kryształki. Wermikulit pozyskiwany jest w Chinach, Ameryce Południowej, USA i Australii.

Charakterystyczną cechą wermikulitu jest to, że potrafi zwiększyć swoją objętość nawet trzydziestokrotnie. Obrabiany jest termicznie i przyjmuje formę harmonijek. Podłoże uprawne dostępne w growshopach charakteryzują się świetnymi właściwościami chłonnymi, obojętnym odczynem i zadowalającą szybkością oddawania wody. Współczynnik wchłaniania wody przez wermikulit wynosi aż 400%.

Trociny

Trociny są produktem ubocznym powstającym podczas obróbki drewna. Podłoże trocinowe jest lekkie, dobrze zatrzymuje wodę i zapewnia dobre napowietrzenie korzeniom roślin. Trociny są dobrym podłożem do upraw hydroponicznych, jednak doświadczeni growerzy często unikają stosowania ich, ze względu na możliwość rozwoju infekcji.

Ulegają biodegradacji i są przyjazne środowisku. Zużyte trociny z upraw hydroponicznych można stosować jako dodatek do gleb w klasycznych uprawach konopi indyjskich. Kwasowość jest różna i zależy od tego, z jakiego drewna zostały wykonane. Przed zastosowaniem trocin należy zbadać ich pH i odpowiednio je skorygować.

Podsumowanie

Włókno kokosowe jest podłożem, które pozyskiwane jest z okryw orzechów palmowych. Włókno posiada bardzo dobre właściwości chłonne, spulchnia glebę i wspomaga prawidłowy rozrost korzeni. Włókno kokosowe może być stosowane jako główne podłoże lub dodatek do gleby.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

 1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
 2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
 3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.


Źródła

 1. https://muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-roslin/wlokno-kokosowe-co-to-jest-i-gdzie-stosowac-wykorzystanie-wlokna-kokosowego-w-uprawie-roslin-aa-mLhs-tnPP-6sBm.html
 2. https://www.jardineriaon.com/pl/fibra-coco.html
 3. https://ceres.pl/kategorie/podloza-ogrodnicze/wlokno-kokosowe
 4. https://zielony-parapet.pl/podloza-i-dodatki/1132-wlokno-kokosowe-5l-dodatek-do-podloza-7169221633268.html
 5. https://www.biovita.com.pl/pl/316-wlokno-kokosowe-podloze-rozluznione-coco-peat-frakcja-10mm-5l.html
 6. https://www.target.com.pl/porady-i-inspiracje/poradniki/rodzaje-gleby-a-wymagania-roslin/