Jeżeli chcesz uprawiać własną marihuanę, musisz poznać czym jest proces trymowania. Dzięki niemu można otrzymać wysokiej jakości produkt końcowy. Trymowanie wpływa nie tylko na wygląd topów, ale także na odczucia płynące ze spożycia suszu. Jest niezwykle ważnym i czasochłonnym etapem, jednak wielu growerów go pomija. O tym, w jaki sposób przeprowadzić trymowanie dowiesz się w poniższym artykule.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Co to jest trymowanie i po co się je stosuje?

Trymowaniem nazywamy proces oczyszczania marihuany ze zbędnych liści, co skutkuje polepszeniem smaku, zapachu i wyglądu. Trymowanie można podzielić na suche oraz mokre. Obie z tych metod różnią się od siebie sposobem prowadzenia, jednak dają podobne efekty.

  • Trymowanie na mokro polega na wycinaniu liści z rośliny tuż po jej ścięciu. Ten rodzaj jest zdecydowanie prostszy i polecany głównie początkującym growerom. Świeże liście idealnie odstają od rośliny i łatwiej jest je usunąć. Wykonując trymowanie nie musisz bać się o spadek mocy twojej marihuany. THC znajduje się głównie w pąkach kwiatowych, dlatego też usuwanie liści przytopowych i cukrowych zwiększa moc gotowego produktu. Metoda na mokro pozwala usunąć większą liczbę liści, co w konsekwencji polepsza smak podczas palenia.
  • Trymowanie na sucho polega na wstępnym wysuszeniu konopi wraz z liśćmi. Ten rodzaj trymowania jest trudniejszy i polecany głównie doświadczonym growerom. Konopie suszy się przez około 7-10 dni. Gdy krzak jest wystarczająco pozbawiony wilgoci, można rozpocząć trymowanie. Proces ten prowadzi się podobnie do odpowiednika na sucho, jednak nie ma możliwości dokładnego usunięcia wszystkich liści. Suche kwiaty trymuje się trudniej i dłużej, topy się kruszą i tracą wartość. To metoda zalecana przy czyszczeniu dużych ilości marihuany, których nie da się przeprowadzić przed możliwym zapleśnieniem topów.

Bez względu na metodę trymowania proces ten przynosi efekty takie jak:

  • polepszenie smaku,
  • polepszenie zapachu,
  • atrakcyjny wygląd marihuany,
  • lepsze doznania podczas palenia.

Więcej o tym, czym jest trymowanie dowiecie się tutaj.

Co jest potrzebne do trymowania konopi?

Podczas trymowania istnieje szansa popełnienia błędów, szczególnie przez niedoświadczonych growerów. Błędy na szczęście mogą doprowadzić tylko do utraty części zbiorów.

Do poprawnego przeprowadzenia trimmingu będziesz potrzebować:

  • Kilka par lateksowych rękawiczek. Dzięki nim na topy nie przedostaną się drobnoustroje, a twoje palce nie pokryją się lepką żywicą (tej na topach są olbrzymie ilości)
  • Duże nożyczki do obcinania liści wiatrakowych.
  • Nożyczki do trymowania. Najlepiej nadadzą się cienkie, ostre i szpiczaste ostrza.
  • Alkohol izopropylowy. Alkohol przydatny jest do czyszczenia narzędzi oblepionych żywicą.
  • Wygodne krzesło. Proces trymowania jest czasochłonny i może potrwać nawet kilka godzin.

Na rynku dostępne są gotowe maszyny do trymowania, które robią to znacznie szybciej niż człowiek. Ich wadą jest spora ilość odpadów. Te jednak można przeznaczyć na skręty, jointy czy do zrobienia bubble haszu, makumby czy masła cannabutter.

Sprzęt potrzebny do przeprowadzenia trimmingu można kupić w growshopach lub sklepach ogrodniczych. Recenzje, instrukcje, opinie i unboxingi można bez problemu znaleźć na YouTube, np. tutaj.

Trymowanie konopi - ścinanie liści

Kto może przeprowadzić trimming i jaką metodę wybrać?

Dla wielu osób trimming jest procesem zabawnym, wyczekiwanym i niezwykle ważnym. To dzięki niemu można osiągnąć marihuanę wysokiej jakości, jednak wielu początkujących growerów całkowicie o nim zapomina lub robić tego nie chce. Pominięcie trymowania konopi negatywnie wpływa na jej smak, zapach i wygląd (odczuwalne są posmaki chlorofilu, łodyg i liści – potocznie siana).

Trimming może być prowadzony przez każdego, pod warunkiem że posiada odpowiednią wiedzę i sprzęt. Doświadczeni hodowcy radzą, aby początkujący growerzy rozpoczynali swoją przygodę z trymowaniem od trymowania mokrego. Trymowanie mokre jest łatwiejsze w prowadzeniu i występuje mniejsze ryzyko popełnienia błędów.

Jeśli nie masz na to czasu, kup proste urządzenie do trymowania. Dzięki niemu oszczędzisz wiele czasu. Trymowanie jednego krzewu marihuany zajmie Ci zaledwie 15-30 min.

Jak wykonać trimming mokry ręcznie?

Pierwszym krokiem trimmingu jest oddzielenie gałęzi z liśćmi wiatrakowymi od głównego pnia. Na głównym pniu powinny zostać jedynie kwiaty. W tym celu użyj dużych nożyczek. Nie zapomnij o tym, aby co chwilę przemywać nożyczki alkoholem. Pozwoli to na utrzymanie czystości podczas procesu. Pamiętaj o tym, żeby nie wyrzucać liści wiatrakowych. Liście te można wykorzystać w daniach z konopi, czy do zrobienia wspomnianych już makumby lub haszyszu bąbelkowego.

Usuwanie liści wiatrakowych konopi

Drugi krok to usunięcie mniejszych liści przytopowych. Te wyrastają z łodygi w tym samym miejscu, co kwiaty. Liście te należy ucinać jak najbliżej łodygi. W tym celu użyj krótkich i ostrych nożyczek. Mniejsze nożyczki pozwolą na łatwiejsze dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Jeżeli topy są mocno zbite, rozchyl je delikatnie. Po usunięciu liści przytopowych na łodydze powinny zostać jedynie kwiaty i malutki liście cukrowe. Nożyczki podczas trymowania pokryją się lepką żywicą, dlatego pamiętaj o tym, aby przemywać je alkoholem. Nie wyrzucaj liści przytopowych, możesz przygotować z nich dania konopne.

Tak przygotowane kwiaty można przeznaczyć do suszenia, jednak niektórzy hodowcy usuwają także łodygi.

Jak wykonać trimming suchy ręcznie?

W tej wersji trimmingu wymagane jest wstępne suszenie krzaków konopi, bez usuwania liści. Trimming suchy można rozpocząć po ok. 7-10 dniach suszenia, dopiero po tym czasie krzak jest wystarczająco pozbawiony wilgoci.

Pierwszym krokiem trimmingu suchego jest usunięcie liści wiatrakowych. Suche liście wiatrakowe łatwo oddzielają się od głównej łodygi stąd można je usunąć ręcznie. Zabezpieczy to również łodygę przed jej złamaniem. Po wstępnej obróbce na głównym pniu powinny pozostać jedynie kwiaty i liście przytopowe.

Trimming suchy - usuwanie liści z topów konopi

Kolejnym krokiem jest usunięcie liści przytopowych. Ten krok jest czasochłonny, dlatego też uzbrój się w cierpliwość i wygodne krzesełko. Podczas suszenia liście przytopowe „zawinęły” się i dotarcie do nich będzie znacznie trudniejsze. Najlepiej do nich sprawdzą się krótkie, szpiczaste i ostre nożyczki. Liście wycinaj możliwie najbliżej łodygi, jednak zachowaj ostrożność, aby nie uszkodzić kwiatów. Po oczyszczeniu na łodydze powinny zostać jedynie pąki kwiatowe – topy marihuany. Pamiętaj, aby czyścić nożyczki alkoholem, co pozwoli usunąć zbierającą się żywicę i znacznie ułatwi pracę.

Kwiaty konopi bez liści po trymowaniu na sucho

Po skończeniu trimmingu, należy oddzielić wysuszone kwiaty (topy) od łodyg. Najlepiej zrobić to krótkimi i ostrymi nożyczkami. Oddzielone topy można przeznaczyć do dalszej obróbki, czyli curringu marihuany.

Więcej o tym, jak przeprowadzić trimming suchy dowiecie się tutaj.

Porady, wady i zalety trimmingu konopi

Trymowanie konopi może wydawać się bardzo skomplikowanym procesem, szczególnie dla początkujących growerów. Przygotowaliśmy na koniec kilka porad, które mogą okazać się pomocne w tej czynności:

  • Używaj rękawiczek lateksowych.
  • Kontroluj stan kwiatów. Jeżeli pojawi się pleśń – niezwłocznie pozbądź się takich kwiatów.
  • Bądź cierpliwy. Trimming wymaga czasu.
  • Nie zwlekaj z trimmingiem. Zbyt późno prowadzony trimming nie przyniesie oczekiwanych efektów.
  • Używaj ostrych narzędzi.
  • Czyść narzędzia.
  • Zbieraj żywicę która oblepia narzędzia. Żywicę taką można wykorzystać do produkcji haszu.
  • Eksperymentuj! Każdy z hodowców inaczej prowadzi trimming.
  • Wykorzystaj resztki. Świetnym pomysłem jest przygotowanie Bubble Hashu, makumby, cannabutter, czy nalewki z marihuany.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.