Uprawa własnych konopi indyjskich jest procesem, który wymaga od plantatora pewnej wiedzy i umiejętności. By zmaksymalizować swoje plony, a także zapewnić ich odpowiednią jakość, grower musi wykonać kilka czynności. Jednym z procesów, który powinien znać, jest trimming.
Do przeprowadzenia trymowania warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, ponieważ wymaga to pewnej precyzji. O tym jakie narzędzia należy przygotować do trimmingu dowiecie się z poniższego materiału.
Co to jest trymowanie i po co się je wykonuje?
Trymowanie marihuany jest procesem, który polega na usunięciu części liści cukrowych z kwiatów konopi indyjskich. Znane są różne metody trymowania, a wybór odpowiedniej zależy od potrzeb i zdolności growera.
Trymowanie przeprowadza się poprzez delikatne rozchylanie kwiatów konopi i wycięciu liści cukrowych. Liście należy usunąć jak najbliżej łodygi, gdyż ich obecność znacznie pogarsza jakość gotowej marihuany. Pomimo tego, że trymowanie wydaje się być łatwym procesem, to w rzeczywistość małe rozmiary liści cukrowych znacznie utrudniają pracę. W tym procesie ważną rolę odgrywają nożyczki.
Rodzaje trymowania
Istnieją główne dwie metody trymowania konopi indyjskich. Trymowanie na mokro i sucho. Wybór metody trymowania zależy od doświadczenia plantatora.
Trymowanie mokre jest zdecydowanie prostsze, z tego powodu metoda ta polecana jest głównie początkującym growerom. Proces polega na usunięciu liści z kwiatów konopnych tuż po ich ścięciu. Świeże liście odstają od kwiatów konopnych i znacznie prościej jest je usunąć.
Trymowanie suche jest trudniejszym procesem i poleca się go głównie doświadczonym plantatorom. Proces polega na usunięciu liści z wysuszonych kwiatów konopnych. Dokładnie wysuszone kwiaty konopi znacznie trudniej jest pozbawić liści cukrowych. Liście po procesie suszenia zawijają się i dostęp do nich jest znacznie utrudniony.
Jak wybrać odpowiednie nożyce do trymowania?
Ergonomia pracy podczas trymowania jest niezwykle ważna. Proces jest czasochłonny i wymaga dużej precyzji ze strony growera. Sprzęt i urządzenia pomocnicze powinny być dobrane tak, aby zapewnić jak największy komfort pracy.
Nożyce
Nożyce są jednym z głównych narzędzi wykorzystywanych podczas procesu trymowania konopi. Jak już wiecie, do trymowania potrzebne są różne rodzaje nożyczek.
Nożyczki z długimi ostrzami potrzebne są do usunięcia dużych liści wiatrakowych i części łodyg. Niekiedy łodygi konopi indyjskich bywają twarde, co sprawia, że nożyce muszą być dobrej jakości – odpowiednia ostrość umożliwi efektywną pracę.
Nożyce do podcinania łodyg i liści wiatrakowych powinny charakteryzować się ergonomicznym kształtem uchwytu. Dobrej jakości nożyce posiadają uchwyty pokryte miękkim tworzywem sztucznym, które częściowo amortyzuje siłę nacisku. Najlepsze nożyce powinny posiadać ostrza o długości 10-15 centymetrów. Zbyt długie ostrza znacznie utrudniają pracę. Profesjonalne nożyce ogrodnicze wyposażone są w w system sprężynowy, który automatycznie rozchyla ostrza, co znacznie uławia pracę na plantacji.
Nożyce powinny być także dobrane do rozmiaru dłoni growera. Odpowiedni rozmiar uchwytu zapewni znacznie lepszą kontrolę nad sprzętem.
Nożyce z krótkim ostrzem potrzebne są do dokładnego usunięcia liści przy kwiatach konopnych. Warto zakupić kilka rodzajów nożyc, co znacznie ułatwi dokładnie usunięcie zbędnych liści.
Nożyczki do trymowania powinny dobrze leżeć w dłoni growera, ponieważ trymowanie wymaga maksymalnej precyzji i dokładności. Profesjonalne nożyce wykorzystywane do trymowania powinny być pokryte miękkim i antypoślizgowym materiałem, który zapewnia lepszy chwyt. Długość ostrzy nie powinna przekraczać 5 centymetrów. Grower powinien wybrać nożyce, które posiadają system sprężynowy.
Które marki warto wybrać?
Na rynku można nabyć różne modele nożyc do trymowania konopi, jednak nie wszystkie marki oferują akcesoria dobrej jakości.
Marki, które oferują sprzęt dobrej jakości w przystępnej cenie to:
- Procut,
- Bonsai Hero,
- Leaf Kleen,
- Tumble,
- Mastersnip,
- Herbgarden,
- Fiskars,
- Okatsune.
Dobre nożyce można nabyć już za ok. 50-80 złotych.
Alkohol Izopropylowy
Substancja niezbędna do utrzymania czystości nożyczek i sprzętu podczas procesu trymowania.
Alkohol dostępny jest w różnych rozmiarach i stężeniach. Najlepiej wybrać alkohol o stężeniu minimum 80%, co pozwoli dokładnie wyczyścić narzędzia i otoczenie. Warto pamiętać o tym, że alkohol szybko paruje, dlatego grower powinien dbać o szczelność zamknięcia pojemnika.
Które marki warto wybrać?
- CRC,
- Electro Chem,
- Chempur,
- Biomus.
Cena alkoholu izopropylowego wynosi średnio 20-100 złotych.
Rękawice lateksowe
Rękawice są jednym z głównych środków ochrony podczas procesu trymowania. Rozmiar rękawic powinien być dopasowany do rozmiaru dłoni growera.
Które marki warto wybrać?
- Merida,
- Maxter,
- Dermagel,
- Srintrag,
- Santex.
Co zamiast nożyczek do wycinania liści?
Trymowanie ręczne jest procesem czasochłonnym i żmudnym. Na przeciw oczekiwaniom growerów wyszli producenci akcesoriów i sprzętu przeznaczonych do konopi. Na rynku pojawiło się urządzenie, które pozwala częściowo zautomatyzować proces trymowania.
Trymery są urządzeniami do przycinania gałęzi i liści, ale można stosować je także do oddzielania liści od kwiatów. Urządzenia posiadają mechanizm składający się z noży wykonanych ze stali nierdzewnej i sita z dostosowaną średnicą otworów.
Noże obracając się ocierają o siatkową pokrywę, czego efektem jest odcięcie liści. Odpady wpadają do pojemnika dolnego, a na sicie pozostają pąki.
W sprzedaży dostępne są trymery ręczne i automatyczne.
Jedną z największych wad trymerów jest niedostateczne usunięcie wszystkich liści. Sytuacji nie poprawia ich cena. Najlepsze modele trymerów automatycznych mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.
Podsumowanie
Odpowiedni sprzęt do trymowania konopi jest niezwykle ważny i ma wpływ na proces. Wykorzystanie nieodpowiednich narzędzi może utrudniać usuwanie zbędnych liści i wydłużać proces. Sprzęt do obróbki kwiatów konopnych powinien być dostosowany do anatomii growera, ale także do jego zdolności finansowych.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.
Źródła
- https://hightimes.com/grow/trim-cannabis-flowers/
- https://www.royalqueenseeds.com/blog-wet-vs-dry-trimming-your-cannabis-buds-n608
- https://www.weekendgardener.net/how-to-trim-weed/
- https://cannasos.com/news/grow/pruning-cannabis-plants-what-you-must-not-ignore
- https://www.leafly.com/learn/growing/marijuana-plant-maintenance/pruning-topping-marijuana-plants