Wentylacja growboxa jest bardzo ważnym parametrem, który wpływa na poprawny rozwój konopi. Odpowiednia zapewnia doskonały przepływ powietrza i usuwa wszelkie niepożądane zapachy. Dzięki niej hodowca może kontrolować temperaturę i stężenie gazów wewnątrz namiotu. Poprawna cyrkulacja wpływa także na ochronę roślin przed drobnoustrojami i rozwojem pleśni. O tym, jakie wentylatory wybrać do swoich growboxów dowiesz się z poniższego materiału.
Po co stosuje się wentylatory w uprawie marihuany?
Aby wykorzystać w pełni potencjał ukryty w roślinach konopi, potrzebna jest odpowiednia wiedza i sprzęt. Jeżeli zajmujesz się uprawą indoor, prawdopodobnie korzystasz z growboxów, które posiadają odpowiednie oświetlenie i wentylację. Przepływ powietrza to nie tylko regulacja temperatury i wilgotności, ale także dopływ niezbędnego dwutlenku węgla CO2. Idealna uprawa indoor nie powiedzie się bez odpowiednio dobranych i zamontowanych wentylatorów.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli wentylatorów, które różnią się od siebie wymiarami i wydajnością. Większość urządzeń dostępnych w growshopach pasuje do popularnych modeli namiotów uprawnych, dlatego też ich wymiana jest bardzo prosta. Zwyczajowo montowane są u góry lub po bokach growboxa tak, aby mogły zasysać lub odprowadzać stare powietrze.
Najczęściej instalowane są wraz z filtrami węglowymi, aby usunąć niechciany w polskich warunkach zapach uprawy marihuany. Stosuje się taką praktykę dlatego, że intensywny zapach kwitnących konopi może wzbudzić nadmierne zainteresowanie osób postronnych. Brak filtracji powietrza może się zakończyć wizytą służb mundurowych i skierowaniem sprawy na drogę sądową.
Filtry węglowe powinny cechować się o ok. 20-30% większą wydajnością niż wentylatory. To zapewni dobry przepływ powietrza na plantacji. Zbyt niska wydajność przyczynia się bowiem do powstawania „wąskiego gardła” i zmniejszenia intensywności przepływu, czego skutkiem może być większe ryzyko infekcji roślin oraz hałasu. Więcej przeczytasz w poradniku jak filtr węglowy wybrać do uprawy marihuany.
Montaż wentylatora w growboxie
Wiele osób może mieć problemy z właściwym montażem urządzenia do wentylacji w growboxie. Nie jest to nic skomplikowanego, ale warto wiedzieć, że:
- Powietrze cieplejsze unosi się do góry i to tam powinien być zamontowany wentylator wyrzucający powietrze z growboxa
- Wentylacja może mieć różną prędkość co skutkuje chłodzeniem growboxa. Jeśli pomieszczenie z growboxem jest zimne i sprawia problemy z właściwą temperaturą uprawy – zmniejsz ilość wentylowanego powietrza (zmniejsz obroty i pracę wentylatora)
- Wentylator zapewnia dostarczanie świeżego powietrza oraz dwutlenku węgla do uprawy
- Wentylator usuwa zanieczyszczone powietrze przez grzyby, pleśnie i inne drobnoustroje
- Wentylator może być mocowany na zewnętrz growboxa (wtedy pełni funkcję wyciągową – wyciąga powietrze)
- Wentylator może być zamocowany w środku (wypycha powietrze na zewnątrz)
- Wentylacja growboxa powinna działać zarówno w dzień jak i w nocy. Nie należy zatrzymywać wentylatora na noc, szczególnie wtedy, gdy Twój cykl naświetlania przypada na godziny nocne.
Odpowiednia wentylacja znacząco poprawia warunki uprawy marihuany w growboxie. Właściwy montaż powinien zapewniać wyrzucanie brudnego powietrza oraz dostarczanie świeżego. W dalszej części poradnika znajdziesz prosty schemat podłączenia wentylatora w growboxie.
Po co stosuje się mieszacze powietrza?
Mieszacze powietrza to urządzenia, które instalowane są wewnątrz growboxów. Ich głównym celem jest wymuszenie obiegu powietrza wewnątrz uprawy.
Urządzenia te to nic innego jak wiatraki, które chłodzą nas podczas upałów. Są bardzo proste w obsłudze i charakteryzują się wysoką wydajnością. Rolę mieszaczy powietrza mogą spełniać zwykłe wiatraki, jednak ze względu na ich rozmiary nie nadają się do instalacji w growboxie.
Dobrym rozwiązaniem są wentylatory z klipsem, które można zawiesić na konstrukcji namiotu uprawnego.
Za co odpowiadają wentylatory w uprawie konopi?
Ich zadaniem jest mieszanie powietrza podgrzanego przez lampy, z zimnym powietrzem dostającym się do growboxa. Dzięki temu konopie nie przegrzeją się, a grower ma większą kontrolę nad temperaturą wewnątrz namiotu. Wymuszony ruch powietrza utrudnia również osadzanie się zarodników pleśni i innych drobnoustrojów, co zmniejsza ryzyko infekcji. Dzięki obiegowi dostarczany jest także CO2 z powietrzem nienasyconym, przez co rośliny mogą pobierać więcej tego gazu i efektywniej się rozwijać.
Pamiętaj – mieszacz nie powinien być stale skierowany bezpośrednio na roślinę ze zbyt mocnym nawiewem. To może spowodować oparzenia od wiatru lub zakłócać wzrost konopi. Powinien działać w oscylacji – wiatrak ma się kręcić na boki, by równomiernie owiewać wiele roślin i gałęzi jednocześnie.
Ile powietrza powinno wymieniać się w growboxie?
Cyrkulacja powietrza to jeden z aspektów, który często bywa niezrozumiały. Hodowcy nie poświęcają mu wystarczającej uwagi, zwłaszcza na początku swojej kariery growerskiej. Zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji jest stosunkowo proste, jednak wymaga pewnej wiedzy w zakresie obsługi sprzętu.
Dlaczego growboxy potrzebują wentylacji?
- Rośliny szybko wykorzystują zasoby CO2 do fotosyntezy. Zbyt niski poziom tego gazu spowolni wzrost roślin.
- Konopie wytwarzają parę wodną, która znacznie zwiększa poziom wilgotności na plantacji. Zbyt wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi drobnoustrojów.
- Rośliny i ich oświetlenie emitują ciepło, które gromadzi się w boxie. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do przegrzania roślin.
- Zbyt niskie stężenie CO2 sprawia, że rośliny absorbują tlen, co jest niewskazane.
Ile powietrza powinno się wymieniać w growboxie?
Najkrótszą odpowiedzią na to pytanie jest: całe. Powietrze w growboxie powinno być wymieniane 12 razy w ciągu jednej godziny – regularnie na świeże (wymiana całej objętości w 5 min). W namiocie może znajdować się nawet kilka metrów sześciennych powietrza, którego skład zmienia się w ciągu doby.
Dla przykładu:
Jeśli posiadasz growbox o wymiarach 2 x 1,5 x 1,8 m, jego objętość wynosi około 5,5 m3. By zapewnić odpowiednią wentylację, powinno się wymienić około 65 m3 powietrza w jedną godzinę.
Na ilustracji poniżej ukazano idealny przepływ powietrza na plantacji:
Najlepsze urządzenia do wentylacji
Na rynku dostępne są setki, jeśli nie tysiące urządzeń wentylujących, jednak nie wszystkie z nich nadają się do zamontowania w growboxie. Najlepszy sprzęt do wentylacji można znaleźć w profesjonalnych growhopach, jednak który wybrać?
Jednymi z najlepszych rodzajów wentylatorów, które można zastosować w growboxie, są wentylatory kanałowe i promieniowe. Wybór rodzaju wentylacji nie jest tak ważny, jak sama wydajność urządzenia. Tą określa się w metrach sześciennych powietrza pompowanego w ciągu jednej godziny – m3/h. Aby idealnie obliczyć wydajność efektywną należy policzyć objętość growboxa (długość * szerokość * wysokość) i pomnożyć ją przez 12. Uzyskany wynik jest minimalną wydajnością efektywną jaką powinien charakteryzować się wentylator. Jest to wartość przybliżona i wartość rzeczywista powinna wynosić około 30% więcej. Niekiedy wymiana powietrza musi być większa, z uwagi na zbyt wysoką temperaturę w growboxie. Jeśli nie jesteś w stanie jej zapewnić, możesz całkowicie otworzyć growbox na pewien czas.
Wentylatory kanałowe
Urządzenia te charakteryzuje bardzo cicha praca i łatwość montażu. Pasują one do większości dostępnych growboxów i z ich wymianą poradzi sobie nawet niedoświadczony grower. Służą do transportu powietrza kanałami wentylacyjnymi. Głównym elementem roboczym jest w nim wirnik kręcący się wokół własnej osi, co pozwala na sprężenie i przetłoczenie powietrza.
Najlepsze wentylatory kanałowe to:
- QuietLine,
- Profan,
- Dospel,
- Ventilution.
Wentylatory promieniowe
Wentylatory promieniowe różnią się od wentylatorów kanałowych sposobem pracy wirnika. W tych urządzeniach oś obrotu jest prostopadła do przepływu powietrza. Takie ułożenie łopat wirnika pozwala na osiągnięcie większego sprężenia, przy podobnej wydajności. Wentylatory te stosowane są głównie w rozgałęzionych instalacjach wentylacyjnych. Wadą tego urządzenia jest skomplikowana budowa i stosunkowo wysoka cena.
Najlepsze wentylatory promieniowe to:
- Prima-Klima
- Green Fox
- Can Fan
- Black Orchid
Wentylatory radialne
Tego typu wentylatory są najcichszym rozwiązaniem. Ze względu na cenę i rozmiary przeznaczone są jednak głównie do większych upraw. Ich cechą wyróżniającą jest wbudowane wyciszenie – najczęściej przy użyciu płyt MDF. Często stosowana jest także specjalna pianka pochłaniająca dźwięki. Z wyglądu przypominają kwadratowe pudełko, wewnątrz którego znajduje się właściwy filtr.
Produkują je m.in. firmy Airfan, Beveja czy Black Orchid.
Wszystkie wyżej wymienione marki wentylatorów oferują urządzenia o różnej mocy i konfiguracji. Każdy grower znajdzie urządzenie odpowiadające jego potrzebom. Ceny tych urządzeń zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a profesjonalne systemy wentylacyjne kosztują nawet kilka tysięcy złotych.
Jeśli nie wiesz, który wentylator wybrać, zacznij od modeli najtańszych. Gdy zobaczysz jak pracują, jakiej ingerencji potrzebują, kupisz inny docelowy wentylator, albo zostaniesz przy tym, który posiadasz.
Wpływ wentylacji na temperaturę i wilgotność uprawy
Zbyt wysoka temperatur i brak jej kontroli w uprawie może doprowadzić do przegrzania roślin, a w konsekwencji ich śmierci. Obieg powietrza wewnątrz uprawy pozwala również na dokładniejszą kontrolę wilgotnością w namiocie.
Powietrze wewnątrz uprawy ogrzewane jest przez lampy i rośliny prowadzące procesy biochemiczne. Im bliżej światła znajduje się roślina, tym więcej ciepła będzie przyjmować. Aby uniknąć przegrzania lub przypalenia roślin, musisz przestrzegać pewnych zasad i monitorować stan uprawy.
Wiadomo, że ciepłe powietrze będzie zbierać się przy szczycie growboxa, a zimne opadać na dół. Dzięki wykorzystaniu wentylatorów i mieszaczy powietrza, gorące powietrze mieszane jest z zimnym, a temperatura na plantacji maleje. Do kontroli temperatury najlepiej wykorzystać nowoczesne termometry elektroniczne.
Dzięki wentylacji można obniżyć temperaturę nawet o pięć stopni!
Równie ważnym czynnikiem dla stworzenia idealnych warunków jest optymalna wilgotność. Wentylator wypompowuje gorące i suche powietrze z boxa i dostarcza świeże i wilgotne. Dzięki aktywnej wymianie możliwe jest utrzymanie odpowiedniej temperatury na wszystkich etapach rozwoju.
Odpowiednią kontrolę wilgotności na plantacji zapewnią nowoczesne higrometry elektroniczne, które można nabyć w growshopach i sklepach ogrodniczych.
Odpowiednia wilgotność i temperatura upraw została podana w tabeli ponizej:
Etap rozwoju konopi | Wilgotność | Temperatura |
Sadzonki | 60–75% | 22-28°C |
Wegetacja | 60–65% | 21-26°C |
Kwitnienie | 45–60% | 20-26°C |
Zbiór | 40–50% | 19-25°C |
Wentylatory a hałas i zużycie prądu
Częstą obawą związaną z wentylacją jest hałas i duże zużycie energii elektrycznej przez wentylatory. Wentylatory starszego typu rzeczywiście potrafią być bardzo głośne i pobierać sporą ilość prądu.
Obecnie na rynku dostępne są urządzenia, które charakteryzują się niezwykle cichą pracą i niskim poborem energii.
Stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych na plantacji poprawia warunki uprawy i sprawia, że uprawa staje się dyskretniejsza.
Poza wentylatorami typu silent, które emitują bardzo niskie natężenie hałasu, dostępne są także wentylatory radialne w pełnej zabudowie. Aby obniżyć poziom hałasu w przewodach wentylacyjnych stosuje się włókna szklane, wełnę mineralną lub tłumiki akustyczne. Te ostatnie instaluje się bezpośrednio przed lub za wentylatorem. Dzięki tym urządzeniom praca wentylatorów stanie się praktycznie bezgłośna. Te elementy wyposażenia można nabyć w profesjonalnych growshopach.
Poziom hałasu wentylatora można dodatkowo zmniejszyć poprzez obniżenie obrotów. Wentylatory instalowane w growboxach nie zawsze muszą pracować z pełną wydajnością, ale ponownie – jest to zależne od indywidualnego przypadku.
Pobór energii przez wentylatory i mieszacze powietrza zależny jest od wielkości growboxa i samej wydajności urządzenia. Im większy jest growbox, tym bardziej wydajne muszą być urządzenia, aby zapewnić poprawną wentylację. Duże rozmiary uprawy przekładają się na znaczne pobory energii elektrycznej, a tym samym większe rachunki. Mniejsze plantacje nie wymagają bardzo wydajnych wentylatorów, co znacznie zmniejsza pobór energii.
Przykładowo praca nowoczesnego i energooszczędnego wentylatora przez 24h kosztuje około 1-2 zł/dzień.
Warto też pamiętać, że skrajnie duże zużycie energii lub nagły przyrost tej wartości może przyciągnąć uwagę służb.
Środki bezpieczeństwa na plantacji
Korzystanie z wszelkich urządzeń elektrycznych zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Podatne są one na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i skoki napięcia. Efektem uszkodzenia takiego urządzenia może być powstanie pożaru.
Nowoczesne urządzenia elektryczne wyposażone są w systemy, które chronią przed powstaniem spięcia, a w konsekwencji wybuchem pożaru, jednak nigdy nie ma stu procentowej pewności, że zadziałają poprawnie. Korzystając z profesjonalnych growboxów istnieje niewielkie ryzyko wybuchu pożaru, jednak nie jest to niemożliwe. Growboxy wykonywane własnoręcznie mogą stanowić poważne zagrożenie pożarowe, ponieważ brak w nich jakichkolwiek systemów bezpieczeństwa.
Krokami, które powinien podjąć grower zakładający uprawę są:
- Lokalizacja głównego wyłącznika prądu. Nie można gasić urządzeń pod napięciem.
- Zaopatrzenie się w gaśnicę. Najlepszym wyborem będą gaśnice CO2, które nie uszkadzają roślin.
- Korzystanie jedynie z atestowanego sprzętu.
Najważniejszym krokiem w zakładaniu każdej plantacji jest rozsądek. Jeżeli grower korzysta ze zniszczonego i wysłużonego sprzętu, to znacznie zwiększa się ryzyko pożaru i utraty plantacji.
Podsumowanie
Wentylacja uprawy stanowi bardzo ważny czynnik, który wpływa na poprawny rozwój konopi. Dzięki odpowiedniej niej możliwa jest wymiana powietrza wewnątrz growboxa, usunięcie niepożądanych zapachów, zmniejszenie ryzyka infekcji pleśnią, obniżenie temperatury i kontrola wilgotności. Do wentylacji uprawy uprawy można wykorzystać standardowe wentylatory, jednak poleca się stosowanie profesjonalnych wentylatorów ogrodniczych. Różnią się one od siebie budową i działaniem, a najlepsze wentylatory dostępne są w profesjonalnych growshopach.
Wybór zależy od pozostałych elementów uprawy. Obecne na rynku urządzenia wentylujące i mieszające powietrze charakteryzują się niską emisją hałasu i znikomym poborem prądu. W planowaniu uprawy ważne jest, aby podjąć pewne kroki bezpieczeństwa. Najlepszym zabezpieczeniem przeciwpożarowym jest atestowany sprzęt, jednak jeżeli dojdzie do takiej sytuacji – warto jest posiadać gaśnicę.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.