Środowisko growerskie często podejmuje temat klonowania roślin automatycznych. Wielu hodowców twierdzi, że nie można sklonować roślin automatycznych. Inni donoszą o swoich sukcesach w klonowaniu tychże odmian. Klonowanie jest bardzo popularnym zabiegiem w uprawie konopi indyjskich, który w łatwy sposób pozwala zwiększyć ilość plonów. W poniższym materiale postaramy się wyjaśnić wam zjawisko i możliwość klonowania odmian automatycznych.
Czym są odmiany automatyczne?
Pierwsze odmiany automatyczne pojawiły się już na początku XXI wieku, ale nie uzyskały zamierzonej popularności. Początkowo charakteryzowały się niskimi plonami i niezadowalającym poziomem kannabinoidów. Breederzy z różnych krajów rozpoczęli pracę z użyciem nowych odmian, czego skutkiem było znacznie zwiększenie stężenia kannabinoidów i wielkości plonów.
Konopie automatyczne powstały w wyniku skrzyżowania odmian klasycznych z konopiami dzikimi. Co wyróżnia odmiany automatyczne to fakt, że kwitną w określonym wieku. Jak większość z was wie – kwitnienie konopi naturalnie rozpoczyna się wraz ze zmniejszającą się ilością dostępnego światła słonecznego.
Współczesne odmiany autokwitnące są główną konkurencją konopi feminizowanych fotoperiodycznych (odmian sezonowych) pod względem mocy, ilości plonów i walorów smakowo-zapachowych.
Co to jest klonowanie konopi?
Klonowanie konopi jest procesem niezwykle ciekawym, a jednocześnie łatwym w przeprowadzeniu. Proces klonowania polega na pobraniu części rośliny matki i stworzenia z niej całkowicie nowej rośliny. Zwyczajowo pobiera się liść rośliny matki. Nowa roślina będzie charakteryzować się taką samą genetyką jak jej matka.
Klonowanie pozwala zachować genetykę danego szczepu i uzyskać nawet kilka roślin z jednego nasiona. Dzięki temu procesowi można uzyskać więc znacznie wyższe plony.
Zainteresowanym polecamy nasz poradnik klonowania sadzonek marihuany.
Czy można sklonować automaty?
Klonowanie automatów jest tematem kontrowersyjnym wśród wielu plantatorów. Teoretycznie można klonować automaty, ale jest to problematyczne. Jak już wiecie – automaty kwitną niezależnie od ilości otrzymywanego światła. Rośliny rozpoczynają fazę kwitnienia w określonym wieku.
Klon roślin automatycznych może zacząć kwitnąć niedługo po wypuszczeniu korzeni, czego efektem będzie znacznie mniejszy plon. Znacznie lepsze rezultaty można uzyskać klonując odmiany pełnosezonowe.
Oczywiście można znaleźć doniesienia growerów, którym z powodzeniem udało się sklonować odmiany automatyczne. Sklonowanie roślin automatycznych jest jak najbardziej możliwe, jednak wynik takiego eksperymentu może być nieoptymalny.
Jak klonuje się konopie automatyczne?
Klonowanie automatów wygląda analogicznie do klonowania odmian fotoperiodycznych. Pierwszym krokiem w etapie klonowania jest określenie gotowości rośliny do tego procesu. Odpowiedni czas na klonowanie można określić przez wzrost rośliny. Jeżeli roślina posiada liczne rozgałęzienia, to najprawdopodobniej jest już gotowa do klonowania.
By przeprowadzić ten proces należy zapatrzeć się w sprzęt:
- nożyce,
- małe pojemniki,
- rękawice lateksowe,
- alkohol izopropylowy,
- ukorzeniacz,
- podłoże uprawne lub kostki rozrostowe.
Przed przystąpieniem do wycinania gałęzi należy dokładnie obmyć sprzęt i otoczenie alkoholem izopropylowym. Dzięki temu rośliny nie zostaną zainfekowane drobnoustrojami. Ważne, aby posiadać na dłoniach rękawice ochronne, które zapewnią dodatkową formę bezpieczeństwa.
Następnie pojemniki należy wypełnić podłożem i wykonać w nich dziurki, które pozwolą umieścić wewnątrz klony. Do klonowania można użyć klasycznego podłoża uprawnego, wełny mineralnej i kostek Oasis.
Gałązkę konopi należy uciąć w miejscu rozgałęzienia na łodydze. Cięcie należy wykonać pod kątem 45o. Ucięta gałązka powinna posiadać przynajmniej 10 centymetrów. Miejsce cięcia należy posypać ukorzeniaczem lub zanurzyć w jego roztworze.
Tak uciętą gałązkę należy jak najszybciej umieścić w odpowiednim podłożu. Klony należy umieścić możliwie delikatnie, aby nie uszkodzić łodyg. Po umieszczeniu klonów w podłożu należy je delikatnie podlać czystą wodą.
Po zasadzeniu klonów należy wypatrywać ich korzeni. Dopiero w momencie ich wypuszczenia proces się powiedzie. Nowe rośliny należy traktować podobnie do sadzonek.