Konopie wykazują szereg dobroczynnych właściwości leczniczych, ale są również surowcem wykorzystywanym w wielu sektorach przemysłu. Jednym z nich jest sektor tekstylny, gdzie z konopi pozyskuje się włókna, nici i wytwarza ubrania. Zobacz jak to się dzieje i co szyje się z konopi.
Czym są konopie włókniste?
Konopie włókniste to jeden z rodzajów roślin z gatunku konopiowatych, które skutecznie można wykorzystać w branży odzieżowej. Ich przetwórstwo znane jest nie od dziś, o czym wiedzą osoby, które urodziły się po wojnie. Niemalże każde gospodarstwo rolne wysiewało je na cele włókiennicze lub sprzedaż.
Przez pewien czas ich uprawa została zdelegalizowana ze względu na odurzające działanie konopi indyjskich, które kojarzone były również z tymi włóknistymi. Dziś konopie włókniste (siewne) ponownie powracają na pola uprawne. Do ich hodowli wymagane są zezwolenia, ale o te zabiegać jest prosto i nie kosztują majątku.
Produkcja tkanin i ubrań z konopi
Doskonałe właściwości konopi (wytrzymałość, porowatość czy profil antybakteryjny) sprawiają, że rośliny te oraz pozyskiwany z nich materiał, są doskonałe do produkcji tkanin czy ubrań.
- Odzież wytwarzana z konopi to doskonała alternatywa dla bawełny czy materiałów syntetycznych. Nie wymaga tak ogromnych pokładów wody do produkcji włókna.
Ale jak to się dzieje, że ze zwykłych konopi otrzymujemy finalnie bluzki czy spodnie? Proces pozyskiwania włókna na materiał konopny jest długotrwały. Tak naprawdę to trend zero waste, czyli ekologiczna i odpowiedzialna produkcja.
Jak przetwarza się konopie do produkcji ubrań?
Proces od wyrośniętej konopi do konopnej nitki i finalnie materiału jest długi i wymagający. Poznaj świat konopnych możliwości i produkcji materiałów na potrzeby przemysłu tekstylnego.
Kiedy konopie wyrosną i dojrzeją, możliwe jest przystąpienie do pracy, czyli powolnego procesu, którego efektem będą doskonałej jakości ubrania. Oto etapy tego działania:
- Zbiór konopi, czyli przycinanie ich tuż przy samej ziemi, np. za pomocą specjalnych noży. Tak przygotowane konopie rozkłada się w rzędach, aż do momentu ich wyschnięcia.
- Roszenie, czyli proces oddzielania z łodygi włókien i słomy (czyli zdrewniałej części) za pomocą mikroorganizmów obecnych w naturze. Jest to proces fermentacji rozłożonej słomy, czepiącej wilgoć z ziemi. Polega na rozpuszczaniu się pektyn znajdujących się w łodydze. Dzięki temu możliwe jest oddzielenie poszczególnych części bez środka mechanicznego.
- Łamanie – to kolejny element procesu, polegający na ocenie stanu słomy i jej gotowości do dalszej obróbki (w trakcie łamania włókna powinny same oddzielać się w postaci pasków (tasiemek).
- Kolejny etap to oddzielanie (trzepanie) mające na celu odseparowanie słomy na włókno od paździerza (zdrewniałej części łodygi).
- Czesanie włókien to już bliski koniec tego skomplikowanego procesu – oddzielane są włókna krótkie (np. na odzież roboczą) od długich (np. na wspomniany elegancki dres). Czesanie to nic innego, jak wyrównanie włókien i usunięcie z nich zanieczyszczeń (tak jak w przypadku czesania włosów przez kobiety).
- Ostatni etap wyczesanych włókien to nawijanie ich za pomocą specjalnych urządzeń na szpulkę (włókna mają już wtedy formę sznurka).
- Produkcja materiału to koniec procesu. Potem zostaje już tylko uszycie modnych ubrań.
źródło: materiały https://cannawear.pl
Zalety ubrań stworzonych z konopi włóknistych
Ubrania z konopi posiadają szeroki wachlarz zalet. Wspominaliśmy już o nich powyżej. Podkreślić należy przede wszystkim następujące fakty:
- Odzież z konopi jest bardzo wytrzymała,
- Wykazuje coraz większą miękkość wraz z kolejnymi praniami,
- Materiały konopne cechują się właściwościami przeciwbakteryjnymi,
- Odznaczają się trwałością kolorów (porowatość materiału),
- Ubrania konopne oddychają latem, chronią i izolują od zimna zimą,
- Do produkcji materiałów z konopi potrzeba kilkakrotnie mniej wody, w stosunku do ilości wody potrzebnej do wytworzenia ubrań z bawełny.
Ubrania konopne mogą być modne?
Owszem, modne, oddychające i naprawdę wygodne. Wyjątkowo delikatne. Szybko schną. Czy nie chciałbyś założyć na biznesowe spotkanie garnituru uszytego z tak wyjątkowej tkaniny? Z poczuciem, że dbasz o środowisko. Choć brzmi to górnolotnie, tak właśnie jest.
Hasło modne ubrania dla każdego oznacza coś innego, każdy ma przecież inne poczucie estetyki. Spójrz na zdjęcia, prezentują kolekcję polskiej marki, która wykorzystuje do szycia ubrań i akcesoriów dzianinę HEMP (łączoną częściowo z organiczną bawełną).
Co jeszcze produkuje się z konopi włóknistych?
Włókna konopne to dużo więcej możliwości niż tylko doskonałej jakości ubrania. Decydujący wpływ na szerokie zastosowanie tych roślin, w wielu sektorach gospodarki, mają cenne właściwości konopi, czyli głównie ich wytrzymałość.
Z konopi produkuje się m.in.:
- materiały budowlane i izolacyjne – cement i beton konopny.
- papier i celulozę konopną,
- wspomniane włókna, tkaniny,
- bibułki do papierosów,
- filtry do kawy,
- nici chirurgiczne,
- worki,
- liny, sznury i nici konopne,
- olej napędowy – biopaliwa z konopi,
- produkty spożywcze,
- kosmetyki,
- suplementy diety oraz leki, itp.
Ciekawostka, są już pierwsze, wodoodporne, buty z konopi.
Podsumowanie
Konopie siewne to źródło wielu ciekawych zastosowań. Branża włókiennicza dostrzegła już ich ogromny potencjał, w samej jakości uzyskiwanych materiałów, ale również w ekologicznym procesie ich pozyskiwania. Zrównoważona produkcja staje się codziennością. Modne i wytrzymałe ubrania z konopi stają się naszą przyszłością.
„To dzięki tak szerokiemu zastosowaniu, podczas uprawy konopi żadna z jej części się nie marnuje. Kwiaty i liście przeznaczane są do celów spożywczych, medycznych i kosmetycznych, podczas gdy z łodyg i części przyziemnych pozyskuje się włókna do wytwarzania odzieży i materiałów wykorzystywanych w budownictwie”
https://cannawear.pl/blog/jak-produkowane-sa-ubrania-z-konopi/