W ubiegłą sobotę, 18 grudnia 2021, prezydent Malty George Vella złożył swój podpis pod ustawą o legalizacji marihuany. Tym samym Malta stała się pierwszym w Europie krajem, w którym uprawianie, posiadanie i spożywanie marihuany jest w pełni legalne.
Ustawa legalizująca marihuanę na Malcie
Stanowi to zwieńczenie prac nad ustawą, które miały miejsce kilka dni wcześniej. Parlament przegłosował ustawę cztery dni przed podpisem, we wtorek 14 grudnia. Szybki proces legislacyjny zasługuje na uwagę, jako że wskazuje on na wysoką motywację rządzących do przeprowadzenia reformy.
Przypomnijmy – zgodnie z ustawą od teraz na Malcie legalny jest rekreacyjny użytek marihuany. Od momentu podpisu każdy dorosły może nosić ze sobą do siedmiu gramów suszu. Każdy obywatel może do tego hodować maksymalnie cztery krzaki konopi indyjskich. Ponadto, każdy kto miał wcześniejszy konflikt z prawem ze względu na marihuanę, może obecnie złożyć wniosek o usunięcie rejestrów karnych. Pozwala to osobom oczyścić swoją kartotekę i znów figurować jako niekarani.
Posiadacze większej ilości niż dozwolone siedem gramów powinni się liczyć z mandatem, jednak bez dalszych konsekwencji prawnych. Nikomu obecnie na Malcie nie grozi areszt za posiadanie marihuany. Nieletni przyłapani na posiadaniu używki zostaną objęci opieką specjalnie powołanych organów – nie jest to jednak konsekwencja karna, a wychowawcza. Ma to na celu m.in. zminimalizowanie ryzyka uzależnienia. Jednocześnie proces ten nie czyni z młodych ludzi przestępców.
Ustawa nie tworzy typowego komercyjnego rynku. Dozwolona sprzedaż będzie odbywać się jedynie w ramach specjalnie powołanych do tego celu „klubów konopnych”. Działać one będą na zasadach non-profit, a do jednego będzie mogło należeć maksymalnie 500 osób. Każda z nich może otrzymać maksymalnie 7 gramów suszu dziennie, do 50 gramów miesięcznie. Każdy członek może dostać także maksymalnie 20 sadzonek na miesiąc.
Przyszłość marihuany w Europie
Wprowadzone prawo otwiera drzwi i toruje ścieżkę dla pozostałych krajów Europy. Na wejście podobnego prawa w życie oczekuje Luksemburg. Nowy rząd Niemiec zapowiada jeszcze bardziej rozbudowaną legalizację u siebie – łącznie z komercyjnym rynkiem i regulowaną sprzedażą. Szwajcaria planuje program pilotażowy na przyszły rok. Legalizację rozważa Holandia (w której dotychczas marihuana jest „tolerowana”, a nie jak popularnie się sądzi, legalna). Wiosną odbędzie się także referendum na ten temat we Włoszech.
Wszystko wskazuje więc na to, że o ile Malta była pierwsza w Europie, z pewnością nie będzie ostatnia.