Po majówce doskwiera susza w doniesieniach medialnych na temat nowych zatrzymań. Widać, że także dilerzy i policjanci zrobili sobie urlop. Oczywiście wciąż parę zdarzeń miało miejsce, jednak nie był to najbardziej porywający tydzień – raczej standardowe zatrzymania, nic szczególnie śmiesznego. Dowiedzieliśmy się za to, co Tusk sądzi o legalizacji. Przypomnimy także o Marszu Wyzwolenia Konopi, który ponownie odbędzie się już w maju! Zapraszamy do lektury.

Tusk nie chce legalizacji

Pod koniec mijającego tygodnia Donald Tusk wybrał się z wizytą na Lubelszczyznę, gdzie odwiedził m.in. Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W trakcie spotkania padło pytanie o stosunek Tuska do legalizacji marihuany. Ten odparł, że nie jest zwolennikiem legalizacji, jednak nie popiera karania za małe ilości. Dodał także, że „karanie kogoś, kto ewidentnie nie jest dilerem i nie handluje twardymi narkotykami, wydaje się złą praktyką.”

Wypowiedź wydaje się nieco wymijająca i uszyta w taki sposób, żeby jednocześnie nie odstraszyć zarówno przeciwników, jak i zwolenników legalizacji. Nie da się tak – czasy bycia „za, a nawet przeciw” minęły. Albo się popiera legalizację, albo się jej sprzeciwia. Depenalizacja małych ilości nie rozwiązuje bowiem najpoważniejszych problemów, nie przynosi większości potencjalnych korzyści z legalizacji i jest jedynie mało funkcjonalną protezą prawa.

To, że nikt nie pójdzie do więzienia za dwa gramy, nie zmieni zupełnie tego, że nie ma pewności co kupi na ulicy, że nie ma dostępu do badań laboratoryjnych i że nie ma żadnego sposobu, by kontrolować dostęp dzieci do substancji odurzających. Na domiar złego zyski z procederu wciąż będą trafiać do zorganizowanej przestępczości.

Posiadanie czy uprawa?

Policjanci z pomorza zlikwidowali plantację marihuany. Kryminalni zidentyfikowali nielegalną aktywność w Pruszczu Gdańskim. W miejscu uprawy dokonali zatrzymania 35- i 37-latka. Odkryto 100 roślin, lampy, wentylatory i filtry powietrza.

Na obecnym etapie postawiono mężczyznom zarzut… posiadanie znacznej ilości narkotyków. Grozi za to do 10 lat więzienia. Uprawa natomiast jest zagrożona karą pozbawienia wolności do lat 8. Ciekawe.

Dlaczego warto zamykać bramkę

Małopolscy policjanci udali się na jedną z posesji w gminie Zabierzów. Nie mieli tam żadnych podejrzeń – chcieli rozpytać mieszkańca w jednej z prowadzonych spraw. Zapukali do drzwi domu, jednak nikt nie otwierał. Było po godzinie 21, spodziewali się więc, że kogoś zastaną na terenie. Kiedy udali się w stronę garażu, wyszedł z niego 34-letni mieszkaniec.

Na widok policji natychmiast zareagował nerwowo. Starał się zasłaniać garaż i odwracać od niego uwagę. Kiedy funkcjonariusze weszli do środka, poczuli zapach marihuany. Łącznie znaleziono jej 380 gramów. Dodatkowo mężczyzna posiadał także 0,85 kg amfetaminy.

Poza czystym towarem zabezpieczono również 35 gramów ciastek z zawartością marihuany.

Mężczyzna oczekuje na wymiar kary, który może wynosić nawet 10 lat pozbawienia wolności.

Brawurowy pościg w Bydgoszczy

Dwaj młodzi mężczyźni siedzieli na ławce, przy nadbrzeżu Brdy. Był piękny wieczór, zegary wskazywały kilka minut po północy. Sielanka jednak już wkrótce miała zostać zakłócona. Spokój zmącił widok, który dostrzegł jeden z młodzieńców. Był to bowiem przechadzający się nadbrzeżem patrol policji. Wówczas zrobił to, co każdy rozsądny człowiek by zrobił na jego miejscu.

Natychmiast rzucił się do ucieczki, wyrzucając w trakcie biegu narkotyki w stronę rzeki.

Policjanci dogonili 21-latka i wyłowili zawiniątko z Brdy. Mężczyzna usłyszał zarzut posiadania 122 gramów marihuany i grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. O karze za posiadanie około 100 gramów marihuany pisaliśmy tutaj.

Zwyczaje kształtuje się od najmłodszych lat

Zresztą ta ścieżka postępowania wydaje się zakorzeniona już u najmłodszych. W podobną ucieczkę rzucił się… 14-latek ze śląska. Również w pobliżu zbiornika wodnego. Młodzieniec widząc radiowóz odrzucił coś w stronę wału przeciwpowodziowego i zaczął uciekać.

Po zatrzymaniu okazało się, że ma przy sobie lufkę z marihuaną. Odrzucona paczuszka również zawierała trawkę. Chłopiec został przekazany pod opiekę ojcu, odpowie przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich za posiadanie marihuany.

Studencka sieć dystrybucji

W Mielcu złapano studenta-dilera. Miał na koncie sprzedaż minimum 1,5 kg towaru. Pozyskiwał go od jednego z Krakowskich kiboli. Niezłe mieszanie się środowisk.

Długotrwała obserwacja 21-latka z podkarpacia doprowadziła także do wspomnianego dostawcy. 25-letni mężczyzna z Krakowa również został zatrzymany, miał w mieszkaniu jednak tylko 100 gramów. Obaj zostali zatrzymani i przebywają w areszcie. Grożą im zarzuty obrotu i sprzedaży marihuany. Policja spodziewa się kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Spalona majówka

Policjanci ze Szczecinka (nie mylić ze Szczecinem albo szczecinką) uchronili rynek przed pojawieniem się na nim 14 kilogramów marihuany i haszyszu.

Funkcjonariusze – moje ulubione sformułowanie: „weszli w posiadanie informacji” na temat 25-latka, który miał posiadać narkotyki. Kiedy udali się pod jego adres, stał się kolejnym bohaterem dzisiejszego odcinka, który na widok policjantów wyrzucił zawiniątko z marihuaną. Jak się okazało było to 20 gramów. W mieszkaniu znaleziono już nieco więcej – 9 kg marihuany i 5 kg haszyszu.

Mężczyzna został oskarżony o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna był wcześniej karany. Jako recydywista grozi mu nawet 18 lat więzienia. Decyzją sądu przebywa w areszcie.

Majówka w areszcie

Policjanci rozpracowali szajkę handlarzy narkotykami. Pierwszy z nich został zatrzymany jeszcze przed majówką. „Dalsze czynności” doprowadziły do ujawnienia jego współpracownika. Drugiego mężczyznę zgarnęli prosto z lotniska w Gdańsku. Łącznie znaleziono u nich ponad kilogram marihuany i haszyszu, a także 129 tabletek ecstasy.

Śledztwo trwało od lutego. Mężczyźni zostali objęci trzymiesięcznym aresztem. Za obrót znaczną ilością marihuany grozi im do 12 lat więzienia.

Poważny diler ze stoma gramami

Policjanci z Polesia dostali cynk, że jeden z mieszkańców handluje ziółkiem. Udali się do mieszkania 55-latka, który wcale nie spodziewał się ich zobaczyć. Okazało się, że w domu ma torebkę z marihuaną. Po przeszukaniu mieszkania znaleziono dwa telefony komórkowe, gotówkę, wagę elektroniczną i… 100 gramów marihuany.

Mężczyzna odpowie za… posiadanie znacznej ilości środków odurzających. Grozi za to nawet 10 lat więzienia.

fot. Policja Łódź

Audi pod Kraśnikiem

No i oczywiście nie mogło zabraknąć – znaczna ilość marihuany ujawniona podczas standardowej kontroli drogowej. 34-latek z Annopola wpadł po tym, jak został zatrzymany przez drogówkę z Kraśnika. Funkcjonariusze wyczuli z auta charakterystyczny słodki zapach marihuany. W Audi znaleziono znaczną ilość marihuany i mefedronu.

Kryminalni przeszukali mieszkanie zatrzymanego, gdzie znaleźli jeden krzak konopi.

Mężczyźnie postawiono zarzut posiadania znacznych ilości środków odurzających, grozi mu nawet 10 lat więzienia.

Pikantny automat z Detroit

Kreatywność nie jest cechą unikatową dla polskich dilerów. Na ultra ciekawy sposób dystrybuowania marihuany wpadł rónież mężczyzna z Detroit.

Według szacunków metoda pozwalała mu zarobić nawet 2000 dolarów dziennie! Co zrobił? Otóż ustawił przy własnym domu… automat z marihuaną. Zdobycie dowodów przyszło agentom Biura ds. alkoholu, tytoniu, broni palnej oraz materiałów wybuchowych niezwykle łatwo. Po prostu dokonali zakupu.

Marsz Wyzwolenia Konopi 2022

Na koniec krótkie przypomnienie. Już w tym miesiącu po przerwie powróci Marsz Wyzwolenia Konopi. Odbędzie się w ostatnią sobotę maja w Warszawie. Start oczywiście o 4:20 po południu. W marszu wezmą udział nie tylko entuzjaści marihuany, pacjenci, farmaceuci czy lekarze, ale także ci, którzy znajdują użytek we włóknach konopi. Są to rolnicy i przedstawiciele szeregu różnych branż, w których konopie włókniste często znajdują zastosowanie – i nie ma to nic wspólnego z działaniem odurzającym. Po więcej informacji odsyłamy do oficjalnych mediów społecznościowych wydarzenia: facebookinstagram.


Źródła

https://www.dziennikwschodni.pl/polityka/donald-tusk-na-umcs-o-legalizacji-marihuany-i-dziadku-z-wehrmachtu,n,1000307538.html
https://pruszczgdanski.policja.gov.pl/m10/informacje/wiadomosci/110241,Policjanci-kryminalni-z-Pruszcza-Gdanskiego-zlikwidowali-plantacje-marihuany.html
https://malopolska.policja.gov.pl/krk/aktualnosci/22155,Ciasteczka-z-narkotykami.html
https://bydgoszcz.policja.gov.pl/kb1/informacje/wiadomosci/125700,Policjanci-kontrolowali-nabrzeze-Brdy-Nie-spodziewal-sie-ich-tam-wlasciciel-mari.html
https://myszkow.policja.gov.pl/k17/informacje/wiadomosci/336417,14-latek-wpadl-z-narkotykami.html
https://podkarpacka.policja.gov.pl/rze/aktualnosci/64060,Student-kupowal-narkotyki-u-szalikowca.html
https://szczecinek.policja.gov.pl/zsz/dzialania-policji/aktualnosci/47406,25latek-ze-Szczecinka-majowke-spedzil-w-areszcie-Kolejny-cios-w-przestepczosc-na.html
https://mazowiecka.policja.gov.pl/wml/aktualnosci/67117,Final-sledztwa-w-sprawie-handlu-narkotykami-Dwoch-podejrzanych-trafilo-do-areszt.html
https://expressilustrowany.pl/100-gramow-marihuany-w-mieszkaniu-na-polesiu-gospodarz-zatrzymany/ar/c1-16319579
https://lubelska.policja.gov.pl/lub/aktualnosci/125013,Wpadl-podczas-kontroli-drogowej.html
https://apnews.com/article/marijuana-detroit-0525f2fe6778edb46542a0f32dead399