Początek roku szkolnego nie oszczędził nikogo – zatrzymani byli zarówno 57-, jak i 16-latkowie. Jak co dwa tygodnie dowiemy się co przeskrobali i w jaki sposób doszło do ich ujawnienia. Sprawdzimy od najmłodszego do najstarszego, czym zajmowały się konopne pokolenia we wrześniu. Zapraszamy do raportu z policyjnych zatrzymań pierwszej połowy obecnego miesiąca.

Grupa przemytników

Zanim przejdziemy do konwencji odcinka, najpierw jedno z największych zatrzymań w historii Weedomości.

Funkcjonariusze CBŚP i NOSG wzięli udział w zatrzymaniu członków zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się przemytem narkotyków z Hiszpanii do Polski. W trakcie aresztowano 3 osoby, przechwycono transport i odkryto magazyn towaru. W efekcie zabezpieczono 112 kg marihuany, którą służby wyceniają na kosmiczne 5,5 mln złotych, a także aktywa o wartości ok. 200 tys. zł.

Transport polegał na ukryciu marihuany pomiędzy legalnym towarem. Przejęta partia była ukryta w meblach.

Postawionych zarzutów jest cała moc. W tym:

Łącznie trzem zatrzymanym grozi od 3 do 15 lat więzienia. Wszyscy spędza kolejne 3 miesiące w areszcie.

Warto zaznaczyć, że takie właśnie przestępstwa – a nie posiadanie 2 gramów na własny użytek – były pierwotnym celem ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

16 letni piekarz

W gminie Karczew zatrzymano 16-latka podejrzanego o sprzedaż narkotyków swoim rówieśnikom z Otwocka. W jego miejscu zamieszkania znaleziono marihuanę i mefedron, a także ciasteczka z tą pierwszą. Tłumaczył funkcjonariuszom, że jedzenie ciastek z marihuaną jest zdrowsze niż jej palenie.

We wszystkim pomagał mu kolega. Obydwu nastolatków przesłuchano, po czym materiały przekazano do Sądu Rodzinnego. Ze względu na wiek nie grożą im sankcje prawne przewidziane dla dorosłych. Co grozi nastolatkom za posiadanie marihuany dokładniej opisaliśmy w osobnym artykule.

17 lat – rok to ogromna różnica

Rówieśnik – ledwie rok starszy chłopak z Chełma, został zatrzymany za posiadanie znacznych ilości marihuany. Ten nie tylko odpowie jak dorosły, ale już teraz znajduje się w tymczasowym areszcie.

W jego miejscu zamieszkania znaleziono ponad 400 porcji dilerskich marihuany, a także mefedron. Za posiadanie znacznych ilości marihuany nastolatkowi grozi do 10 lat więzienia.

marihuana i mefedron w niebieskich plastikowych workach
fot. KMP Chełm

21 lat – moc narkotyków nad morzem

Pomorscy funkcjonariusze zatrzymali 21-latka, przy którym znaleziono marihuanę (100 g), amfetaminę (150 g), extasy (30 tabletek) i mefedron (10 g). Przy takim zakresie substancji ciężko oczekiwać, że całą tę mieszankę spodziewał samodzielnie. Usłyszał zarzut wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków, a także ich udzielania (sprzedaży).

23 lata – poszukiwacz z sukcesami

Jedni chodzą na ryby, inni chodzą szukają w lesie grzybów, a 23-latek z Suwałk znalazł narkotyki na dachu wieżowca. Tak przynajmniej tłumaczył się funkcjonariuszom policji, którzy zatrzymali go, gdy na ich widok wyrzucił zawiniątka z marihuaną i amfetaminą.

Poza niecodzienną historią znalezienia, przekazał też policjantom, że posiadał je na własny użytek. Służby nie podają, jak dużo było tych substancji, ale na zdjęciu nie widać jakichś wielkich ilości:

słoik z narkotykami
fot. KMP Suwałki

Młody mężczyzna spędził noc w areszcie, po czym został wypuszczony. Niekoniecznie na zawsze – wciąż grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności za posiadanie niewielkich ilości marihuany.

24 i 35 lat – pasja do dragów i broni

W trakcie kontroli drogowej policjanci przeszukali 24-letniego pasażera samochodu. Okazał się on mieć przy sobie trochę mefedronu. To doprowadziło do przeszukania mieszkania zarówno jego, jak i 35-letniego kierowcy. Młodszy mężczyzna miał ok. 1300 porcji marihuany i amfetaminy, a także pistolet gazowy.

pistolet gazowy
fot. KPP w Kłodzku

U starszego było kilkanaście porcji marihuany. Obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty posiadania narkotyków, z czego młodszy „znacznej ich ilości”. Starszemu grozi więc do 3 lat więzienia, a młodszemu do 10.

narkotyki w woreczkach
fot. KPP w Kłodzku

26 lat – jak to robią na Białorusi

Na gdańskim Śródmieściu zatrzymano 26-letniego Białorusina, który posiadał 30 porcji marihuany, amfetaminy oraz… heroiny. Część narkotyków znaleziono w spodniach mężczyzny. Po tym zdecydowano przeszukać jego miejsce zamieszkania, gdzie więcej narkotyków znaleziono pod materacem. Młody Białorusin usłyszał zarzuty i patrzy na widmo trzyletniej odsiadki.

poporcjowana marihuana amfetamina i heroina
fot. KMP w Gdańsku

31 lat – czas na uprawę

13 krzewów marihuany odnaleziono w rejonie Ostrowa, na polanie przy lesie. Odpowiedzialnego za uprawę 31-latka przyłapano na gorącym uczynku, gdy przyjechał dojrzeć uprawy. Przy nim znaleziono 10 gramów marihuany, a w jego mieszkaniu aż 2,6 kilograma. W związku z tym usłyszał zarzut posiadania znacznych ilości marihuany. Grozi mu do 10 lat więzienia. Ale zdjęcia ładne:

35 lat – to i sadzonek więcej

W Trzebnicy uprawą zajmowało się dwóch mężczyzn. 35-latek, w którego mieszkaniu znaleziono 21 sztuk sadzonek oraz 21-latek, który posiadał ich 7, ale do tego 400 gramów marihuany.

Łącznie wyrwano więc 28 krzaków, a do zniszczenia pójdzie jeszcze 400 gramów gotowej „trawy”. Mężczyźni natomiast usłyszeli zarzut posiadania znacznych ilości narkotyków, za co w Polsce grozi do 10 lat więzienia.

39 lat – 25 kilo

39-latek z powiatu Sejneńskiego minimum przez najbliższe 3 miesiące świat będzie oglądał zza krat aresztu. Czemu? Bo posiadał narkotyki o wartości miliona złotych.

Wśród odkryć funkcjonariuszy znajduje się 25 kilogramów marihuany, ale także aktywna plantacja, a nawet amunicja. Gotowe narkotyki były porozkładane na terenie dwóch posesji, a uprawa znajdowała się na polu kukurydzy.

41-latek. Obrotny.

W Gdyni z kolei zatrzymano 41-latka. Ten już co prawda nie uprawiał konopi, ale też pełnił ważną funkcję w narkotykowym łańcuchu dostaw – podejrzany jest o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości marihuany. Przypominamy, że w tym kontekście obrót oznacza sprzedaż dilerom, nie końcowym użytkownikom.

Przy mężczyźnie znaleziono narkotyki w opakowaniach po jajkach-niespodziankach. W jego mieszkaniu ujawniono dodatkowe 260 gramów narkotyków: marihuany i amfetaminy. Został aresztowany na 2 miesiące i oczekuje na rozprawę. Za ten czyn grozi mu nawet 12 lat więzienia.

narkotyki znalezione w mieszkaniu w Gdyni
fot. KMP w Gdyni

46 lat – Namysłów to więcej niż browar

46-latek z Namysłowa został przyłapany na swojej własnej plantacji konopi, gdzie znajdowało się aż 60 krzaków. Mężczyzna wytwarzał z nich marihuanę, której znaleziono 230 gramów. Za nielegalną uprawę konopi indyjskich grozi mu do 8 lat więzienia.

47 lat – z rozmachem

Bardzo dużą plantację indoor odkryli Jeleniogórscy policjanci. Rosło tam 200 krzewów, a na terenie znajdowało się też kilka kilogramów marihuany. Wszystko na posesji zajmowanej przez 47-latka, który został w sprawie zatrzymany.

Uprawę prowadził w growboxach, które były zgodnie ze sztuką wyposażone w sterowniki ogrzewania, oświetlenie, wentylację i wszystko inne. Dla mężczyzny to teraz widmo dziesięcioletniej odsiadki za kratkami, a dla nas to ładne zdjęcia i filmik:

49 lat – niewinny w Michigan

Taka sama kara – 10 lat więzienia – teoretycznie grozi mężczyźnie, w którego mieszkaniu znaleziono 280 gramów marihuany. Czyli tyle, ile można w pełni legalnie posiadać w domu w Massachusetts, Michigan czy Rhode Island. Na marihuanę natrafili policjanci z Płocka, najprawdopodobniej na podstawie donosu („realizując posiadane informacje przeszukali jedno z mieszkań w Płocku„).

marihuana w foliowym worku na wadze policyjnej
fot. Policja mazowiecka

57 lat – potrzeba właściwych lekarstw

I na koniec najstarszy zatrzymany z tego odcinka. 57-latek w lesie uprawiał 35 krzaków konopi. Złapano go na gorącym uczynku – w trakcie transportu 5 sztuk ściętych konopi do samochodu. Co więcej, to nie pierwszy raz. Mężczyzna był już karany za przestępstwa narkotykowe.

Według jego zeznań, uprawia konopie w celach leczniczych – marihuana pomaga mu na chorobę nóg. Sporo leku jak dla jednego człowieka.

Teraz jednak grozi mu kara za uprawę marihuany. Prawdopodobnie spora, zważywszy na to, że już wcześniej był karany.


Źródła

Zdjęcie główne: https://cbsp.policja.pl/cbs/aktualnosci/222251,Przejete-112-kg-marihuany-zatrzymane-3-osoby-i-zlikwidowany-magazyn-narkotykow.html

 1. https://cbsp.policja.pl/cbs/aktualnosci/222251,Przejete-112-kg-marihuany-zatrzymane-3-osoby-i-zlikwidowany-magazyn-narkotykow.html
 2. https://otwock.policja.gov.pl/po/aktualnosci/113934,16-latek-handlowal-narkotykami-i-piekl-ciastka-zawierajace-srodki-odurzajace-twi.html
 3. https://chelm.policja.gov.pl/lch/informacje/aktualnosci/128224,Areszt-dla-17-latka-za-posiadanie-narkotykow.html
 4. https://pomorska.policja.gov.pl/pom/informacje/wiadomosci/114164,21-zatrzymany-przez-kryminalnych-z-Rumi-w-zwiazku-z-wprowadzaniem-do-obrotu-znac.html
 5. https://suwalki.policja.gov.pl/po3/informacje/aktualnosci/83444,Twierdzil-ze-narkotyki-znalazl-na-dachu-wiezowca.html
 6. https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/77158,Dzielnicowi-z-Klodzka-zatrzymali-dwoch-mezczyzn-jeden-z-nich-posiadal-znaczna-il.html
 7. https://gdansk.policja.gov.pl/pm1/informacje/wiadomosci/114163,Narkotyki-w-kieszeni-spodni-i-pod-materacem-26-latek-uslyszal-zarzuty.html
 8. https://gostyn.policja.gov.pl/wl4/aktualnosci/237659,Uprawial-konopie-indyjskie-zabezpieczono-13-krzewow.html
 9. https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/76907,Dwie-osoby-zatrzymane-za-posiadanie-znacznej-ilosci-narkotykow.html
 10. https://policja.pl/pol/aktualnosci/222908,Narkotyki-warte-ponad-milion-zlotych-przejeli-sejnenscy-policjanci.html
 11. https://gdynia.policja.gov.pl/m17/informacje/wiadomosci/114240,41-latek-zatrzymany-za-wprowadzanie-do-obrotu-znacznej-ilosci-narkotykow.html
 12. https://opolska.policja.gov.pl/op/aktualnosci/77236,Nielegalna-plantacja-konopi-zlikwidowana.html
 13. https://policja.pl/pol/aktualnosci/222562,Kolejne-uderzenie-w-przestepczosc-narkotykowa-Zlikwidowana-plantacja-a-jej-wlasc.html
 14. https://mazowiecka.policja.gov.pl/ra/dzialania-policji/aktualnosci/71079,W-mieszkaniu-posiadal-znaczna-ilosc-narkotykow.html
 15. https://dolnoslaska.policja.gov.pl/wr1/aktualnosci/biezace-inf/77261,Mieszkaniec-powiatu-boleslawieckiego-uprawial-konopie-tlumaczac-ze-chce-uzyskac-.html