Postępująca legalizacja na świecie, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, pozwala na zaobserwowanie ciekawych zależności zachodzących w społeczeństwach, które uzyskały swobodny dostęp do marihuany. Przedmiotem zainteresowania są takie dziedziny życia, jak edukacja, przestępczość czy służba zdrowia. W przypadku tej ostatniej zaobserwowano ostatnio interesujące zjawisko. Powiązano bowiem zalegalizowanie marihuany w USA z zauważalnym spadkiem użycia leków na receptę.
Obserwacje badaczy
Badanie było pierwszym tak obszernym studium tematu po legalizacji rekreacyjnej marihuany.[1] Opublikowane były już wcześniej badania, według których legalizacja medycznej marihuany doprowadziła do 20% spadku użycie opioidów.[2] Najnowsze wnioski zostały jednak wyciągnięte na podstawie wielu różnych leków oraz obserwacji pacjentów z 10 stanów z legalną marihuaną rekreacyjną oraz dystryktu Kolumbii. Są więc znacznie szersze niż poprzednie.
Według nich legalizacja użytku rekreacyjnego pociągnęła za sobą zmniejszenie popytu na leki używane w leczeniu m.in. zaburzeń lękowych, zaburzeń snu, a także przeciwbólowych i przeciwdrgawkowych.
Analizowane dane były zbierane od 2011 roku i brały pod uwagę leczenie farmakologiczne kilku różnych dolegliwości oraz dostęp do marihuany. Jednoznacznie wynika z nich, że w stanach, w których marihuana stała się legalna do użytku rekreacyjnego, spadła liczba wystawionych recept na leki leczące ból, depresję, zaburzenia lękowe, bezsenność, psychozy i drgawki. Spadek ten był niemały – wynosił:
- 8% w przypadku leków przeciwbólowych,
- 10% w przypadku leków przeciwdrgawkowych,
- 11% w przypadku leków nasennych,
- 11% w przypadku leków przeciwpsychotycznych ,
- 11% w przypadku leków przeciwdepresyjnych,
- 12% w przypadku leków przeciwlękowych.
Badanie uwzględniało także leczenie mdłości, spastyczność mięśni oraz jaskrę, jednak w tych przypadkach nie zaobserwowano istotnych statystycznie zmian.
Choć jasno dokumentuje spadek w liczbie przepisywanych leków, nie udowadnia efektu substytucji. Autorzy opracowania wskazują na potrzebę dalszych badań, zwłaszcza w kontekście ustalenia dawek terapeutycznych marihuany oraz jej potencjału w ograniczaniu szkód wywołanych nadmiernym zażywaniem leków na receptę, zwłaszcza opioidów.
W jakich chorobach pomaga marihuana?
Poza dwiema przytoczonymi publikacjami, istnieją także inne, dokumentujące skuteczność marihuany w leczeniu chronicznego bólu[3] i łagodzenia objawów odstawienia leków[4]. W tym pierwszym przypadku stwierdzono, że 32-59% pacjentów z nienowotworowym bólem przewlekłym używało marihuany jako całkowitego substytutu opioidów. W drugim 72% badanych z historią przewlekłego stosowania leków opioidowych stwierdziło, że marihuana załagodziła ich objawy odstawienne. Ponadto marihuana wykazuje działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe, uspokajające, przeciwwymiotne, przeciwnowotworowe i nasenne. Marihuana jako środek medyczny stosowana jest także w leczeniu wspomagającym wielu innych jednostek chorobowych, takich jak:
- schorzenia reumatologiczne,
- epilepsja,
- zaburzenia odżywiania,
- nieswoiste zapalenia jelit, w tym choroba Leśniowskiego-Crohna,
- stwardnienie rozsiane,
- choroba Parkinsona,
- pląsawica Huntingtona,
- nowotwory,
- a także schizofrenia, choć może również doprowadzić do ujawnienia tej choroby, w przypadku osób obciążonych.
Część z tych zastosowań możemy wypróbować w praktyce już dzisiaj, za sprawą CBD o działaniu prozdrowotnym.
Podsumowanie
Badanie oparte na danych z lat 2011-2019 daje obiecujący pogląd na temat potencjalnego minimalizowania skutków efektów ubocznych leków, płynących z ich nadmiernego zażywania. Pośrednio potwierdza także słuszność stosowania marihuany w leczeniu niektórych schorzeń. Kluczowa w tym przypadku jednak okazała się legalizacja użytku rekreacyjnego, która wyeliminowała konieczność przejścia przez często skomplikowany proces uzyskania recepty na medyczną marihuanę.
Płynące z nich wnioski są szczególnie optymistyczne w krajach takich jak USA, gdzie problem nadużywania niektórych grup leków, np. opioidów, jest szczególnie dotkliwy dla części społeczności. Wszystko to dostarcza kolejnych argumentów za powszechną legalizacją marihuany.
Źródła
[1]https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/hec.4519
[2]https://journals.lww.com/jaaos/Citation/2021/02150/State_Medical_Cannabis_Laws_Associated_With.11.aspx
[3]https://www.marijuanamoment.net/marijuana-seems-to-reduce-opioid-use-among-chronic-pain-patients-meta-study-finds/
[4]https://www.journalofsubstanceabusetreatment.com/article/S0740-5472(19)30564-1/pdf