Palenie marihuany jest tematem, który budzi wiele kontrowersji i emocji w społeczeństwie. Choć marihuana jest legalna w coraz większej liczbie krajów i stanów USA, jej używanie może być szkodliwe dla zdrowia i potencjalnie prowadzić do uzależnień. Z tego powodu warto wiedzieć, jak rozpoznać, czy ktoś w naszym otoczeniu pali marihuanę. Nie musi to być coś złego, jednak warto zwracać uwagę na zachowania bliskich – to pomoże im konsumować używkę w bezpieczny sposób i ograniczy ryzyko wykształcenia zaburzeń z nią związanych. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób sięga po marihuanę jako sposób na relaks – większość z nich nie wykazuje patologii z tym związanych.

Pamiętajmy, że w Polsce marihuana jest nielegalna. Palenie jej może być więc nie tylko źródłem problemów zdrowotnych, ale także prawnych – za posiadanie marihuany grozi nawet wieloletnia kara więzienia. Tym bardziej warto wiedzieć, jak rozpoznać, że ktoś z bliskich to robi.

Zapach

Zapach marihuany jest jednym z najbardziej charakterystycznych aromatów roślinnych, co czyni go łatwym do rozpoznania. Ktoś, kto raz powąchał marihuanę, nie będzie miał większych problemów z rozpoznaniem jej po samym zapachu. Ma ona intensywny, ziemisty, słodki zapach. Czasami opisuje się go jako mieszanka palonych liści i kwiatów z nutą słodko-korzenną. Jest on dość trwały i utrzymuje się na ubraniach, włosach, meblach i w pomieszczeniach jeszcze przez pewien czas po zakończeniu palenia.

W pozbyciu się woni marihuany pomocne jest wietrzenie, oczyszczacze powietrza, środki maskujące zapachy: świece, kadzidełka lub niektóre rośliny. Częste wietrzenie w nietypowych momentach (np. szczególnie zimnych dniach) lub częste używanie kadzidełek lub świec zapachowych u osób, które wcześniej nie były entuzjastami takich produktów, może być wskazówką, że palą coś nietypowego.

Czerwone oczy

Kolejnym bardzo popularnym w popkulturze skutkiem palenia marihuany są czerwone oczy. Rzeczywiście, przez działanie THC i jego wpływ na ciśnienie śródgałkowe może pojawić się suchość, podrażnienie i zaczerwienienie oczu. Nietypowa barwa białek utrzymuje się jednak dość krótko po paleniu i może być pomylona np. z alergicznym zapaleniem spojówek. Nie jest więc doskonałym wskaźnikiem tego, że ktoś pali.

Zmieniony nastrój

Marihuana zawiera THC (delta-9-tetrahydrokannabinol), który wpływa na układ endokannabinoidowy w organizmie człowieka. Oddziałuje on m.in. na nastrój, apetyt, pamięć i sen. W związku z tym palenie marihuany może prowadzić do różnych zmian nastroju, w zależności od dawki, indywidualnej wrażliwości na THC oraz innych czynników, takich jak otoczenie czy oczekiwania.

U osoby, która zaczęła używać marihuany, możemy zaobserwować zmiany w postaci euforii, relaksacji, ale także lęku, paranoi, a nawet depresji.

Zmieniony nastrój spowodowany przez palenie marihuany może wpływać na życie codzienne osoby, wpływając na jej relacje, pracę, naukę i zdrowie psychiczne. Osoba może zacząć izolować się od innych, unikać odpowiedzialności czy przestawać interesować się swoimi pasjami. W niektórych przypadkach mogą wystąpić trudności w utrzymaniu zdrowych relacji z innymi ludźmi, problemy w pracy czy niskie wyniki w nauce. Oczywiście nie będzie tak u każdego palacza – opisane objawy są już oznaką pewnego problemu z używaniem tej substancji i stosowania jej w nadmiernych ilościach.

Zaburzenia koncentracji i pamięci

Układ endokannabinoidowy odgrywa rolę także w procesach uczenia się, pamięci i koncentracji. Osoby palące marihuanę mogą doświadczać problemów z pamięcią krótkotrwałą, co może utrudniać im zapamiętywanie informacji czy wykonywanie zadań wymagających skupienia. Zwykle efekty te mijają niedługo po zaprzestaniu palenia.

Jeżeli zaobserwujesz u swojego bliskiego:

  • zapominanie o niedawno przekazanych informacjach lub wydarzeniach,
  • trudności w organizacji myśli i wykonywaniu zadań wieloetapowych,
  • problemy z utrzymaniem koncentracji na jednym zadaniu przez dłuższy czas,
  • trudności w podejmowaniu decyzji,
  • opóźnione reakcje i spowolnione myślenie,

niewykluczone, że jest on regularnym użytkownikiem marihuany.

Nietypowe zachowanie

Zjarana osoba mówi wolniej, bardziej nieskładnie lub po prostu dziwnie. Może być bardzo rozgadana i omawiać swoje skomplikowane, kreatywne wizje, ale może także się wycofać i unikać interakcji. Dużo łatwiej wpadać będzie w śmiech, zarówno reagując nieproporcjonalnie na dowcipy, jak i zwyczajnie bez powodu. Bardzo popularne jest także zwiększenie apetytu. Bezpośrednio po paleniu zwykle obserwowany jest napad silnego głodu, nawet jeśli osoba jadła stosunkowo niedawno.

Jawne przyznawanie się do palenia

Oczywiście najprostszym sposobem na rozpoznanie, że ktoś pali marihuanę, jest jego otwarte przyznawanie się do tego. Często może wskazywać na to także ubiór, pośrednie wypowiedzi, słuchana muzyka czy posiadane akcesoria.

Co zrobić jeśli bliska osoba pali marihuanę?

Jeśli zauważysz, że bliska osoba pali marihuanę i chcesz jej pomóc, warto pamiętać, że być może nie ma żadnego problemu i wcale nie potrzebuje pomocy. Jeżeli jednak używanie konopi indyjskich staje się problematyczne, a osoba zaniedbuje siebie, pracę lub rodzinę, warto porozmawiać. Pamiętajmy jednak, że rezygnacja z używania tej substancji może być procesem trudnym i czasochłonnym.

Ważne jest, aby zacząć rozmowę z bliską osobą i wyrazić swoje obawy. Pamiętaj, aby rozmawiać z nią w sposób otwarty i empatyczny, nie wytykając palenia marihuany, ale okazując zainteresowanie i chęć pomocy. Otwarte rozmowy na temat używania marihuany mogą pomóc w zrozumieniu motywacji i ewentualnych problemów, z którymi dana osoba się boryka. Mogą także pomóc jej zrozumieć to, w jaki sposób wpływa na swoich bliskich.

Wskaż pozytywne powody rezygnacji z używania marihuany: warto przekonać bliską osobę, że rezygnacja z palenia marihuany może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa zdrowia, relacji z innymi ludźmi czy funkcjonowania w codziennym życiu. Promowanie zdrowego stylu życia może pomóc osobie znaleźć alternatywne sposoby radzenia sobie ze stresem i problemami dnia codziennego. Angażuj się w aktywności wolne od używek: zapraszaj znajomego na spotkania czy wyjścia, które nie mają związku z używaniem marihuany, aby pokazać, że można się dobrze bawić i radzić sobie ze stresem bez używania substancji psychoaktywnych.

Znajdź specjalistyczną pomoc. Jeśli bliska osoba ma poważny problem z marihuaną, warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty: lekarza, terapeuty lub grup wsparcia. Tacy specjaliści mogą pomóc w przezwyciężeniu uzależnienia i znalezieniu sposobów na radzenie sobie z trudnościami. Oferuj wsparcie emocjonalne i zaoferuj pomoc w znalezieniu profesjonalnej pomocy, jeśli jest taka potrzeba.

Najważniejsze to pozostawać wyrozumiałym. Zdaj sobie sprawę, że zmiana nawyków może być trudna i wymaga czasu. Bądź cierpliwy i oferuj wsparcie w trakcie procesu zmian. Pamiętajmy przy tym, że nie każdy, kto pali marihuanę, ma problem. Szacuje się, że uzależnieniu ulega jedynie 9% jej użytkowników.