Marihuana określana jest mianem najpopularniejszej używki na świecie. Choć w świadomości większości ludzi nie wywołuje dużych szkód, jest uznana za narkotyk. Jest nielegalna. Nie oznacza to jednak, że jest rzadko stosowana, wręcz przeciwnie. Według badań grupą, która najczęściej eksperymentuje z tą używką są osoby w przedziale wiekowym 15-24 lata (Co mówią wyniki badań o szkodliwości zażywania marihuany? Przegląd badań – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek)
Sprawdź jak wygląda marihuana – jak jest pakowana, ile kosztuje?
Ma postać wysuszonych grudek, w kolorze zielonym, w różnych odcieniach. Susz pozyskiwany jest z kwiatostanów, zatem zauważysz w nim kolorowe dodatki. Różne odmiany konopi mają odmienne kolory pąków.te
Pamiętaj! Marihuana ma działanie psychoaktywne. Odpowiedzialny jest za to tetrahydrokannabinol – THC, związek występujący w dużych ilościach w konopiach indyjskich.
THC w najsilniejszych odmianach może występować w stężeniach nawet 25-30%, co przekłada się na silne działanie używki.
Jesteś rodzicem? Niepokoisz się zachowaniem dziecka? Zastanawiasz się, czy to może być marihuana? Spokojnie, nie działaj w emocjach. Poznaj objawy, zanim podejmiesz jakiekolwiek działanie.
Marihuana zażywana jest najczęściej na drodze palenia w skrętach, lufkach, ale też przy użyciu fajki wodnej.
Inne dostrzegalne skutki palenia marihuany to:
To, jak młody organizm zareaguje na marihuanę, zależy od wielu czynników – czy pali pierwszy raz, czy regularnie, czy na coś choruje, przyjmuje leki itd. Reakcje organizmu zależą przede wszystkim od dawki, ilości THC wprowadzonego do organizmu – mózgu. W ciele zlokalizowane są tzw. receptory kannabinoidowe CB1 i CB2. THC oddziałuje głównie na receptory CB1 (w mózgu), zakłóca stan równowagi organizmu, wywołując wymienione w powyższej tabeli działania. Pierwsza reakcja na narkotyk może objawiać się atakiem paniki, kołataniem serca, poczuciem zagrożenia.
Kiedy organizm narażony jest na długotrwałe, regularne działanie THC można zaobserwować następujący zestaw efektów i niepożądanych działań, są to m.in.:
Im młodszy organizm narażony na działanie narkotyków, tym większe szkody zostają wyrządzone w organizmie. Badania wykazały, że zażywanie marihuany przez dzieci w 14 roku życia może skutkować uszkodzeniem niektórych części mózgu, czego efektem może być trwałe uszkodzenie pamięci i zaburzenie procesów pamięciowych. Poparte to było analizami i zadaniami na uczniach, którzy potwierdzili zażywanie marihuany – wyniki pokazały, że uczniowie ci wykazywali się słabszą pamięcią krótkoterminową.
Jako skutki palenia w bardzo młodym wieku najczęściej wymieniane są m.in.:
„Pamięć krótkotrwała to proces najbardziej podatny na działanie marihuany. Podczas badań laboratoryjnych osoby pod wpływem marihuany nie miały problemu z przypominaniem sobie rzeczy, których nauczyły się wcześniej, wykazywały jednak zmniejszoną zdolność do uczenia się i zapamiętywania nowych faktów. Ograniczenia zdolności do uczenia się trwały tak długo, jak długo dana osoba pozostawała pod wpływem narkotyku (…) Wpływ palenia marihuany na pamięć krótkotrwałą dotyczy szczególnie młodych osób” Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy – Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz,Łukasz Wieczorek
„Pamięć krótkotrwała to proces najbardziej podatny na działanie marihuany. Podczas badań laboratoryjnych osoby pod wpływem marihuany nie miały problemu z przypominaniem sobie rzeczy, których nauczyły się wcześniej, wykazywały jednak zmniejszoną zdolność do uczenia się i zapamiętywania nowych faktów. Ograniczenia zdolności do uczenia się trwały tak długo, jak długo dana osoba pozostawała pod wpływem narkotyku (…) Wpływ palenia marihuany na pamięć krótkotrwałą dotyczy szczególnie młodych osób”
Warto wiedzieć i zapamiętać:
„Projekt zrealizowany w Nowej Zelandii dostarczył danych ujawniających korelację między używaniem marihuany a inteligencją. Zapoczątkowanie w okresie adolescencji używania marihuany wiąże się ze stratą średnio 6 do 8 punktów w testach IQ rozwiązywanych w okresie dorosłości.Co istotne, osoby używające w młodości, które w dorosłym życiu zaprzestały palenia marihuany, nie powróciły do wcześniejszej sprawności intelektualnej.Istnieją dowody potwierdzające, że regularne używanie marihuany w młodości powoduje zmniejszenie objętości obszarów mózgu odpowiedzialnych za procesy poznawcze (pamięć i naukę) oraz kontrolę impulsów”Zdrowotne następstwa rekreacyjnegoużywania kannabinoidów – Anna Klimkiewicz, Agata Jasińska
„Projekt zrealizowany w Nowej Zelandii dostarczył danych ujawniających korelację między używaniem marihuany a inteligencją. Zapoczątkowanie w okresie adolescencji używania marihuany wiąże się ze stratą średnio 6 do 8 punktów w testach IQ rozwiązywanych w okresie dorosłości.
Co istotne, osoby używające w młodości, które w dorosłym życiu zaprzestały palenia marihuany, nie powróciły do wcześniejszej sprawności intelektualnej.
Istnieją dowody potwierdzające, że regularne używanie marihuany w młodości powoduje zmniejszenie objętości obszarów mózgu odpowiedzialnych za procesy poznawcze (pamięć i naukę) oraz kontrolę impulsów”
Powody, dla których dzieci i młodzież sięgają po marihuanę są różne, ale najczęściej jest to:
„W większości krajów używanie konopi normalizuje się w populacji młodych ludzi, co jednak nie znaczy, że jest to substancja powszechnie używana. Normalizacja w tym wypadku oznacza, że jest to środek dość łatwo dostępny, młodzi ludzie mają wiedzę na jego temat i tolerują jego używanie przez innych, nawet jeśli sami nie używają. Konopie stają się częścią kultury młodych ludzi, którzy postrzegają tę substancję w kontekście zabawy i spędzania czasu z przyjaciółmi” Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy, Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek
„W większości krajów używanie konopi normalizuje się w populacji młodych ludzi, co jednak nie znaczy, że jest to substancja powszechnie używana. Normalizacja w tym wypadku oznacza, że jest to środek dość łatwo dostępny, młodzi ludzie mają wiedzę na jego temat i tolerują jego używanie przez innych, nawet jeśli sami nie używają. Konopie stają się częścią kultury młodych ludzi, którzy postrzegają tę substancję w kontekście zabawy i spędzania czasu z przyjaciółmi”
Konsekwencje używania i nadużywania marihuany w świetle współczesnej wiedzy, Katarzyna Dąbrowska, Ewa Miturska, Jacek Moskalewicz, Łukasz Wieczorek
Większość badań dotyczących używania marihuany prowadzonych jest w grupie młodzieży szkół średnich, choć zdarzają się przypadki uzależnienia już u 13 latków.
Poniższa grafika prezentuje stosowane przez młodzież środki psychoaktywne – marihuana jest najczęściej wybieraną używką.
Często zdarza się, że rodzice nie zauważają niepokojących objawów, które wskazywałyby na zażywanie marihuany przez dzieci. Uczniowie, dzieci, poza narkotykami, nierzadko piją również alkohol. Zatem rodzic rejestruje alkohol jako problem, nie mając pojęcia, że dziecko zażywa też narkotyki.
„(…) używanie marihuany zdaje się być doskonale maskowane przez picie alkoholu. Prawdopodobnie mało który rodzic, stwierdzając, że dziecko wróciło z imprezy pod wpływem alkoholu, będzie się jeszcze dopatrywał oznak używania innych środków odurzających” Używanie poszczególnych rodzajów narkotyków przez młodzież: wzory i konsekwencje – Katarzyna Okulicz-Kozaryn, Anna Borucka, Celina Brykczyńska, Agnieszka Pisarska
„(…) używanie marihuany zdaje się być doskonale maskowane przez picie alkoholu. Prawdopodobnie mało który rodzic, stwierdzając, że dziecko wróciło z imprezy pod wpływem alkoholu, będzie się jeszcze dopatrywał oznak używania innych środków odurzających”
Warto w przypadku podejrzeń, obserwować własne dziecko i zwrócić uwagę na kilka szczegółów, takich jak np.:
Uwaga: Potwierdzić można obecność marihuany za pomocą dostępnych w aptekach testach na obecność THC w moczu.
Obawy pojawiające się u rodziców, że dziecko pali marihuanę, powodują wzmożoną czujność i obserwację dziecka. Charakterystyczne objawy, o których napisaliśmy wcześniej, mogą skłonić do szczerej rozmowy z dzieckiem. Tak naprawdę ważna jest więź, jaką rodzic nawiązał z dzieckiem przez cały okres jego życia. I choć brzmi to banalnie, dobre relacje na linii rodzic-dziecko pomagają w rozwiązaniu wielu problemów, także tych dotyczących eksperymentowania z narkotykami.
Jak mieć 100% pewność, że dziecko lub dorosły zażywał marihuanę?
Może wykonać test na obecność THC w:
Da to pewność lub wykluczy opcję stosowania marihuany.
Z przeprowadzonych badań nie wykazano do tej pory przypadku śmiertelnego po zażyciu wyłącznie samych konopi – marihuany. Co nie oznacza, że narkotyku tego nie można przedawkować. Przyjęcie zbyt dużej ilości THC wywołuje wiele niepożądanych skutków ubocznych, niebezpiecznych dla zdrowia. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Czy możliwe jest przedawkowanie marihuany?
Jeżeli zauważysz u swojego dziecka wyżej opisane objawy, reaguj. To twój obowiązek. Pomocy należy szukać w ośrodkach leczenia uzależnień lub u psychologa. Ogólnopolski telefon zaufania (dot. narkomanii) – 800 199 990.
Zapamiętaj!
1. Przygotuj się do spokojnej rozmowy z dzieckiem.2. Przedstaw dziecku swoje podejrzenia i obawy. 3. Jeżeli dziecko potwierdzi, że próbowało marihuany, przedstaw możliwe skutki uboczne i zagrożenia.4. Zaproponuj wsparcie, pomoc, leczenie (rozmowa z psychologiem, psychoterapia, ośrodek leczenia uzależnień, itp.). Jeżeli dziecko spróbowało narkotyku jednorazowo i twierdzi, że więcej po używkę nie sięgnie, dyskretnie je kontroluj.
1. Przygotuj się do spokojnej rozmowy z dzieckiem.
2. Przedstaw dziecku swoje podejrzenia i obawy.
3. Jeżeli dziecko potwierdzi, że próbowało marihuany, przedstaw możliwe skutki uboczne i zagrożenia.
4. Zaproponuj wsparcie, pomoc, leczenie (rozmowa z psychologiem, psychoterapia, ośrodek leczenia uzależnień, itp.). Jeżeli dziecko spróbowało narkotyku jednorazowo i twierdzi, że więcej po używkę nie sięgnie, dyskretnie je kontroluj.
Marihuana, często bagatelizowana, jest zazwyczaj narkotykiem inicjującym, najczęściej wybieranym przez młodzież. Kontakt z tą używką młodzi ludzie mają wśród rówieśników, podczas imprez, wakacji itp. Szybka reakcja z strony rodzica może zapobiec uzależnieniu od tego narkotyku, a w dalszej perspektywie problemom zdrowotnym, kłopotom w nauce i edukacji czy trudnościom w funkcjonowaniu społecznym.
O autorze:
Marzena Gburska-Bauszewska
Artykuły Marzena Gburska-Bauszewska