Zapewnienie odpowiedniej kwasowości podłoża jest jednym z zadań growera, który chce czerpać korzyści ze swojej uprawy. Odpowiednia kwasowość podłoża wpływa na zdolność konopi do pobierania składników odżywczych. Wszelkie odstępstwa od optimum mogą negatywnie wpływać na rośliny, a w szczególnych przypadkach doprowadzić do ich śmierci. Każde podłoże uprawne wykorzystywane charakteryzuje się nieco innym pH.
Czym jest kwasowość gleby i jakie ma znaczenie?
Kwasowość (pH) jest miarą tego, jak bardzo kwasowy lub zasadowy jest dany roztwór. Innymi słowy jest to opis stężenia zawartości jonów H+ znajdujących się w roztworze. Skala pH wynosi od 0 do 14, gdzie wynik 0 przypisywany jest stężonym kwasom (kwas solny), a wynik 14 przypisywany jest stężonym zasadom (zasada sodowa). Wynik równy 7 oznacza roztwór obojętny (chemicznie czysta woda).
Konopie preferują środowisko lekko kwaśne, które sprawia, że tempo poboru składników odżywczych jest najszybsze. Składniki odżywcze znajdujące się w glebie lekko kwaśnej zmieniają się w lepiej przyswajalne. Sprawdź również: Wymagane pH gleby i wody w uprawie marihuany
Zbyt wysokie lub zbyt niskie pH podłoża utrzymujące się długi czas uszkadza korzenie, co może doprowadzić do śmierci roślin.
Kwasowość podłoża ma wpływ na:
- pobór składników odżywczych,
- szybkość wzrostu,
- kolor kwiatów i liści,
- witalność roślin.
Zdolność poboru składników odżywczych przez konopie w zależności od kwasowości podłoża można zaobserwować poniżej:
Skutki niewłaściwej kwasowości gleby
Jeżeli rośliny w uprawie marihuany cechują się brązowiejącymi, usychającymi liśćmi, powolnym wzrostem, brakiem jędrności rośliny, to problemem może być m.in. właśnie nieodpowiednia kwasowość podłoża.
Klasyczne uprawy glebowe powinny charakteryzować się pH na poziomie 6,0-7,0. Dostawcy podłóż uprawnych zwyczajowo informują swoich klientów o ich kwasowości. Należy przy tym pamiętać o tym, że kwasowość podłoża zmienia się w czasie, a częste podlewanie roślin przyśpiesza ten proces. Plantatorzy powinni więc okresowo przeprowadzać badania kwasowości i w razie potrzeby – korygować ją.
Do głównych skutków niewłaściwej kwasowości podłoża można zaliczyć:
- usychanie liści,
- brak jędrności liści,
- zawijanie się liści,
- przebarwienia liści,
- usychanie korzeni,
- problemy z prawidłowym transportem substancji odżywczych.
Pisaliśmy już o problemach w uprawie konopi indyjskich, gdzie poznasz wiele możliwych przypadków chorowania plantacji.
Czym badać kwasowość gleby?
Odpowiednie przygotowanie gleby do uprawy i późniejsze mierzenie kwasowości podłoża jest niezwykle ważnym procesem w uprawie konopi. Odpowiednio szybka korekta pH może uchronić growera przed problemami z roślinami na plantacji. Jak prawidłowo mierzyć kwasowość podłoża?
Badanie to może wydawać się skomplikowanym i trudnym procesem, jednak w rzeczywistości jest to bardzo proste.
W celu sprawdzenia kwasowości podłoża lub wody można wykorzystać:
- kwasomierze,
- paski wskaźnikowe,
- domowe sposoby.
Kwasomierze
Kwasomierze to urządzenia, które są nieocenioną pomocą przy badaniu kwasowości gleby i wody. Na rynku dostępne są:
- kwasomierze elektroniczne,
- zestawy do badania kwasowości podłoża.
Pehametr elektroniczny
Jednymi z najpopularniejszych kwasomierzy są kwasomierze elektroniczne. Urządzenia te charakteryzują się bardzo dokładnym pomiarem kwasowości próbki.
Ich użycie polega na umieszczeniu sondy w podłożu lub wykonaniu odpowiedniego roztworu wodnego. Urządzenie wyświetla wyniki badania kwasowości już po kilku sekundach. Ogromną zaletą tych urządzeń jest automatyczne przeliczanie stężenia próbki wodnej.
Zestawy do badania kwasowości
Gotowe zestawy do badania kwasowości można nabyć w profesjonalnych sklepach ogrodniczych i dobrych growshopach. Zestaw składa się z pojemnika miarowego i roztworów chemicznych.
Badanie polega na pobraniu próbki gleby i dokładnym wymieszaniu jej z wodą. Do przygotowanej próbki należy dodać zalecaną ilość roztworu chemicznego. Roztwór chemiczny reaguje z próbą, co widoczne jest poprzez zmianę barwy próbki.
Próbkę należy odstawić na kilka minut, a następnie porównać kolor roztworu z załączoną skalą.
Wadą tej metody jest dosyć niska dokładność pomiarów.
Paski wskaźnikowe
Paski wskaźnikowe są bardzo popularne w laboratoriach do szybkich testów kwasowości roztworu. Są to najczęściej paski są wykonane z celulozy i nasączone odpowiednim odczynnikiem chemicznym. Na rynku można zdobyć paski, które posiadają wydzielone płytki nasączone różnymi roztworami.
Badanie wykonuje się poprzez zanurzenie paska w roztworze wodnym gleby, a wynik widoczny jest już po kilku sekundach. Barwę paska należy porównać z załączoną skalą.
Wadą tego badania jest stosunkowo niska dokładność i konieczność obliczenia dokładnego stężenia próbki. Rozcieńczanie próbki gleby wodą ma bowiem wpływ na wynik badania. Osoby, które nie posiadają doświadczenia mogą mieć problemy z prawidłowym odczytem wyniku.
W jaki sposób można zmniejszyć kwasowość gleby?
Zbyt wysoka kwasowość oznacza, że w podłożu znajduje się zbyt wiele jonów H+. Jak już wiecie – zbyt wysoka kwasowość może zagrażać plantacji.
Plantator powinien zbadać kwasowość 3-4 tygodnie przed wysiewem na outdoor i bezpośrednio przed rozsiewem na indoor.
Odpowiednio wczesna korekcja kwasowości uchroni rośliny przed dewastacją. Znane są sposoby skutecznego obniżania kwasowości gleby, z których może korzystać nawet niedoświadczony plantator.
Dolomit
Dolomit jest wapnem magnezowo – węglanowym, które można wykorzystywać na wszystkich glebach. Preparat można stosować bezpośrednio przed rozsiewem i po zasadzeniu konopi. Dolomit najlepiej wymieszać z glebą, co pozwoli na optymalne działanie środka.
Zaletą tego preparatu jest:
- Łatwość stosowania,
- duża zawartość składników odżywczych,
- bezpieczeństwo stosowania,
- bezpieczeństwo dla roślin,
- bezpieczeństwo dla środowiska.
Do głównych wad tego preparatu można zaliczyć:
- Konieczność zdobycia odpowiedniej wiedzy o stosowaniu,
- brak zwiększenia plonów,
- duże zużycie preparatu.
Kreda
Kreda dostępna jest praktycznie w każdym sklepie plastycznym i popularnie wykorzystywana jest w szkolnictwie, ale ogrodnicy również znaleźli dla niej zastosowanie, choć nieco inne.
Kreda jest jednym z najszybciej działających nawozów, który pozwala skutecznie zmniejszyć i utrzymać odpowiednie pH gleby. Stosowanie kredy do odkwaszania gwarantuje skuteczność procesu. Kreda nie wymaga mieszania z glebą, jednak wielu plantatorów stosuje tę technikę.
Do głównych zalet kredy można zaliczyć:
- niskie koszty nabycia,
- łatwość wykorzystania,
- bezpieczeństwo stosowania,
- bezpieczeństwo dla roślin,
- brak oddziaływania na środowisko naturalne,
- dobra rozpuszczalność,
- szybkość działania.
Warto pamiętać o tym, że skuteczność kredy zależy od stopnia jej rozdrobnienia. Im bardziej rozdrobniona kreda, tym lepszymi zdolnościami odkwaszającymi się charakteryzuje.
Oczywiście, jak wszystko, nie jest pozbawiona wad. Na szczęście ma ich niewiele. Do głównych wad kredy można zaliczyć jej dużą higroskopijność.
Specjalistyczne preparaty uprawne
Na rynku dostępne są profesjonalne preparaty odkwaszające w postaci granulatów, zawiesin i roztworów płynnych. Preparaty odkwaszające charakteryzują się łatwością użycia i dużą skutecznością. Wykorzystanie gotowych preparatów odkwaszających znacznie zmniejsza ryzyko zbytniego zmniejszenia kwasowości gleby.
Preparaty odkwaszające są mieszankami różnych substancji, które wykazują działanie odkwaszające. Zazwyczaj w skład takich preparatów wchodzi wapno palone, kreda nawozowa, wapniak, węglan wapnia i inne.
Wapnovit
Wapnovit jest płynnym nawozem, który zawiera w swoim składzie aż 260g tlenku wapnia w jednym litrze. Preparat przeznaczony jest do oprysku gleby, ale można go także wymieszać z podłożem.
Preparat jest niezwykle skuteczny i wystarczy jedynie 1ml środka na 10L wody, aby uzyskać pożądany efekt.
Do zalet tego preparatu można zaliczyć:
- łatwość wykorzystania,
- szybkość działania,
- długi czas działania,
- wysokie stężenie składników odżywczych.
Do głównych wad natomiast:
- wysoką cenę,
- możliwość przenawożenia gleby,
- trudności z precyzyjnym odmierzaniem preparatu.,
Regulator kwasowości Mr. Green Grass
Regulator kwasowości Mr. Green Grass jest produktem, stosowanym przez wielu growerów do korekcji kwasowości, a także zwiększenia aktywności pożytecznych mikroorganizmów w glebie. Jest to nawóz wapnowo-węglanowo-magnezowy w postaci granulek.
Preparat jest bezpieczny dla środowiska i użytkownika, przez co wielu growerów wybiera go na swoje plantacje. Środek przeznaczony jest do bezpośredniego wymieszania z glebą. Długi czas działania sprawia, że nie ma potrzeby częstej reaplikacji.
Do głównych zalet tego preparatu można zaliczyć:
- użyźnienie gleby,
- łatwą aplikację,
- zapobieganie rozwojowi grzybów,
- długi czas działania.
Do głównych wad:
- wysoką cenę,
- możliwość przenawożenia roślin.
Wapno kredowe
Wapno kredowe z magnezem jest uniwersalnym preparatem, który można stosować do większości gleb. Regularne stosowanie tego produktu może korzystnie wpływać na jakość gleby na plantacji. Preparat przeznaczony jest do bezpośredniego wymieszania z glebą.
Już niewielkie ilości preparatu znacznie obniżą kwasowość gleby.
Do głównych zalet preparatu można zaliczyć:
- łatwość stosowania,
- długi czas działania,
- zaopatrywanie roślin w magnez,
- wspomaganie rozrostu korzeni,
- bezpieczeństwo.
Do wad:
- cenę,
- możliwość przenawożenia uprawy.
Należy pamiętać o tym, że na rynku dostępne są także inne preparaty przeznaczone do odkwaszania gleby, a wybór odpowiedniego zależy od potrzeb i doświadczenia growera.
Domowe sposoby odkwaszania gleby
Wielu plantatorów decyduje się na uprawy ekologiczne, a co za tym idzie – całkowicie rezygnują ze stosowania sztucznych preparatów uprawnych. Często wykorzystują wówczas domowe sposoby do obniżenia kwasowości gleby.
Popiół
Wykorzystanie popiołu jest niezwykle skutecznym sposobem odkwaszania gleby. Od wieków sposób ten wykorzystywany był w rolnictwie. Popiół powinno stosować wczesną wiosną, co pozwoli odpowiednio skorygować kwasowość gleby na spocie outdoor. Wykorzystanie popiołu do odkwaszania gleby w indoorze może być problematyczne ponieważ popiół stosunkowo wolno zmienia pH podłoża. Dodatkową zaletą popiołu jest wysoka zawartość składników mineralnych. Co ciekawe, niektórzy growerzy stosują popiół w celu suplementacji substancji odżywczych
Skorupki jaj
Wykorzystanie zmielonych skorupek jaj do zmniejszenia kwasowości może wydawać się abstrakcyjnym pomysłem, ale w rzeczywistości jest to bardzo skuteczna metoda. Skorupki jaj można stosować do doraźnego odkwaszania podłoża. Przed wymieszaniem skorupek z podłożem należy je wyparzyć w gorącej wodzie, a następnie wysuszyć i dokładnie pokruszyć.
W jaki sposób można zwiększyć kwasowość gleby?
Zbyt niska kwasowość podłoża może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla roślin na plantacji. Zrozumienie działania zbyt niskiej kwasowości podłoża jest kluczowe dla growera. Znajomość zagrożenia, które może pojawić się na plantacji jest bardzo pomocne w walce z nim.
Zbyt niskie pH gleby znacznie ogranicza przyswajalność składników odżywczych, może działać toksycznie na rośliny, zaburzać pracę bakterii w strefie korzeniowej, deformować i uszkadzać korzenie, a w przypadkach ekstremalnych nawet doprowadzić do śmierci roślin.
Odpowiednio szybka korekcja kwasowości podłoża może uchronić rośliny przed dewastacją, a grower osiągnie zaplanowane zbiory kwiatów.
Kwaśny torf
Torf jest jednym z podłoży wykorzystywanych w uprawie konopi indyjskich, ale także w szeroko rozumianym ogrodnictwie. Podłoże torfowe posiada wiele zalet, przez co jest bardzo popularne wśród growerów i ogrodników. Jedną z właściwości torfu jest właśnie zakwaszanie gleby.
Kwaśny torf stosuje się wtedy, gdy kwasowość gleby przekracza wartość 7,2. Taki wynik badania kwasowości wykazuje zasadowość podłoża konieczność regulacji kwasowości.
Ważnym jest, aby wybrać odpowiedni torf. Na rynku dostępne są torfy, takie jak:
- torf niski,
- torf przejściowy,
- torf kwaśny (wysoki).
Do zakwaszania gleby najlepiej sprawdzi się torf wysoki
Zakwaszenie gleby na outdoor i indoor wykorzystując torf polega na wymieszaniu zbyt zasadowego podłoża z torfem w stosunku 1:1, jednak odpowiednie proporcje powinny zostać dobrane po wcześniejszym zbadaniu kwasowości podłóż.
Do głównych zalet torfu można zaliczyć:
- niską cenę,
- bezpieczeństwo stosowania,
- łatwość stosowania,
- długi czas działania,
- brak negatywnego wpływu na środowisko.
Do głównych wad torfu można zaliczyć:
- możliwość zbytniego obniżenia pH,
- konieczność przeprowadzenia dwóch badań kwasowości,
- różnice w kwasowości dostępnych produktów.
Siarczan potasu
Na rynku można znaleźć wiele środków, które mogą zostać wykorzystane do zakwaszenia podłoża. Jednym z takich preparatów jest siarczan potasu. Jest to silny środek zakwaszający, który dostępny jest w postaci sypkich granulek.
Siarczan potasu wzbogaca glebę w siarkę i potas, a także niektóre składniki odżywcze. Warto pamiętać o tym, że skład dostępnych nawozów siarkowych się różni, a wybór odpowiedniego zależy od potrzeb plantatora.
Preparat należy wymieszać z glebą, a następnie podłoże spryskać wodą. Granulki pod wpływem wody uwalniają składniki obniżające kwasowość. Dodatek siarczanu potasu powinien zostać dostosowany do poziomu kwasowości gleby.
Do głównych zalet można zaliczyć:
- łatwość stosowania,
- niskie koszty zakupu,
- długotrwałe działanie.
Do głównych wad natomiast:
- możliwość przenawożenia plantacji,
- konieczność stosowania środków ochrony,
- możliwość uszkodzenia korzeni.
Specjalistyczne preparaty uprawne
W profesjonalnych growshopach i sklepach ogrodniczych można nabyć preparaty, które przeznaczone są do zakwaszania gleby. Preparaty dostępne są w postaci granulatów, zawiesin i płynnych roztworów. Z wykorzystaniem tych środków poradzi sobie nawet niedoświadczony grower.
Biopon
Jest to specjalistyczny środek przeznaczony do poprawy jakości gleby. Środek ten działa długotrwale i jest w stanie utrzymać niskie pH.
Wśród zalet Bioponu należy wymienić:
- niską cenę zakupu,
- łatwość stosowania,
- długotrwałe działanie,
- dużą skuteczność działania.
Ma także wady:
- możliwość zbytniego zakwaszenia podłoża,
- możliwość uszkodzenia korzeni,
- konieczność stosowania środków ochrony.
Zakwaszacz glebowy Florada
Płynny środek do zakwaszania gleby. Preparat jest przeznaczony zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych plantatorów.
W składzie środka można znaleźć siarkę, która może zostać wykorzystana przez rośliny. Siarka zakwasza glebę stosunkowo powoli, poprzez wiązanie zasadowego wapnia. Proces zakwaszania może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego grower musi odpowiednio wcześnie zacząć przygotowanie swojej plantacji.
Do odkwaszenia gleby o 1 jednostkę pH wystarczy już 20 ml produktu.
Wśród zalet Bioponu można wskazać:
- dużą skuteczność środka,
- łatwość wykorzystania,
- bezpieczeństwo stosowania,
- długi czas działania środka,
- użyźnienie gleby.
Ale nie jest wolny od wad:
- z których największa to powolne działanie,
- ale także możliwość przenawożenia konopi.
pH minus zakwaszacz glebowy
Profesjonalny preparat służący do obniżenia kwasowości gleby. Środek przeznaczony jest do roślin kwaśnolubnych, ale można stosować go także na plantacjach konopi.
Już niewielka ilość przeparatu (100ml rozpuszczone w 10 l wody) starcza na odkwaszenie 5m². Zabieg ten pozwala obniżyć kwasowość o jedną jednostkę pH. Preparat można stosować o każdej porze roku.
Co ciekawe, dokładny skład chemiczny preparatu objęty jest tajemnicą
Do zalet tego preparatu można zaliczyć:
- łatwość zastosowania,
- długotrwałe działanie,
- szybkie działanie,
- bezpieczeństwo dla roślin.
Do wad środka można zaliczyć:
- niebezpieczeństwo stosowania dla użytkownika,
- możliwość uszkodzenia korzenni,
- możliwość zbytniego obniżenia pH.
Domowe sposoby zakwaszania gleby
Ogrodnicy od lat stosują domowe metody uzdatniania gleby, które okazują się być zaskakująco skuteczne. Growerzy z całego świata eksperymentują ze swoimi uprawami w celu ograniczenia wykorzystania sztucznych preparatów i nawozów.
Zakwaszanie octem
Ocet od lat stosowany jest przez działkowiczów i domowych ogrodników. Ocet należy rozmieszać z wodą w stosunku 1:8. Tak przygotowany roztwór należy wymieszać z glebą. Należy pamiętać o tym, że roztworem nie można podlewać roślin ze względu na możliwość uszkodzenia korzeni.
Zakwaszanie kwaskiem cytrynowym
Kwasek cytrynowy wykorzystywany jest w cukiernictwie i piekarnictwie w celu polepszenia smakowitości wyrobów. Ogrodnicy czasem stosują tą metodę, jednak nie ma pewności, że kwasek rzeczywiście działa. Trudno jest także ustalić dawkę bezpieczną. Kwasek cytrynowy należy wymieszać z wodą i wymieszać z glebą.
Fusy z kawy
Wykorzystanie fusów z kawy jest jedną z tradycyjnych metod zakwaszania gleby. Fusy z kawy są jedną z bezpieczniejszych metod zakwaszania i można je wykorzystywać nawet na rozwijających się roślinach. Należy je wstępnie wysuszyć a następnie wymieszać z glebą.
Podsumowanie
Prawidłowa kwasowość gleby ma duże znaczenie na powodzenie plantacji. Nieprawidłowa może uszkadzać rośliny, a w sytuacjach wyjątkowych doprowadzić do śmierci roślin. Na rynku można nabyć profesjonalne środki do korekcji kwasowości. Znane są także domowe sposoby korekcji kwasowości, z których korzystają growerzy na całym świecie.
Źródła
- https://dutch-passion.com/pl/blog/jak-poziom-ph-wp%C5%82ywa-na-ro%C5%9Bliny-konopi-n1013
- https://www.topagrar.pl/articles/top-uprawa/szybki-pomiar-ph-gleby/
- https://poradnikogrodniczy.pl/pomiar-ph-gleby.php
- https://mera-sp.pl/blog/rozwiazania/szczegolowy-przewodnik-po-metodach-testowania-ph-gleby
- https://greensolutions.com.pl/jak-sprawdzic-kwasowosc-gleby/
- https://www.grodan.pl/wiedza/co-to-jest-pH/
- https://chemirol.com.pl/pl_PL/product/wapno-nawozowe-dolomit
- https://salutaire.pl/opinie/dr-rogowska/
- https://www.lodr.pl/technologia-produkcji/produkcja-roslinna/209-odkwaszanie-gleb
- https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/jaki-nawoz-wapiowy-wybrac-cz-1-dolomit-czy-kreda,51596.html
- https://www.growweedeasy.com/cannabis-plant-problems/ph-fluctuations
- https://poradnikogrodniczy.pl/zakwaszanie-gleby.php
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.