Azot jest bardzo istotnym pierwiastkiem na każdym etapie rozwoju konopi, ale największe znaczenie ma w fazie wegetatywnej, gdy rośliny nabierają najwięcej masy. Azot należy do pierwiastków o dużym znaczeniu biologicznym. Wchodzi w skład wielu biocząstek, takich jak aminokwasy, białka, kwasy nukleinowe czy nukleotydy. Większość organizmów żywych nie jest w stanie przyswoić azotu w stanie wolnym, za wyjątkiem bakterii azotowych. Konopie wymagają azotu do prawidłowego rozwoju, jednak zbyt duża dawka bywa dla roślin śmiertelna.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Czym jest toksyczność azotu?

„Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”

Wiadomo, że azot jest jednym z pierwiastków niezbędnych do uprawy konopi indyjskich. Jest jednym z trzech podstawowych składników odżywczych, których konopie potrzebują do prawidłowego wzrostu i produkcji pięknych kwiatów. Oznacza to, że powinno się aplikować duże dawki azotu, a rośliny urosną piękne i zdrowe, prawda? Nic bardziej mylnego!

Zwiększenie dawki azotu jest bardzo niekorzystne dla konopi, ponieważ w większych stężeniach potrafi być toksyczny. Lekkie nadwyżki azotu lekko uszkadzają rośliny, jednak duże nadwyżki mogą doprowadzić do ich śmierci. Jak już wiecie z poprzednich artykułów, konopie nie są w stanie efektywnie gromadzić i zużywać składników odżywczych. Zwiększone stężenie azotu w glebie będzie skutkować nagromadzeniem się go w liściach i innych częściach morfologicznych.

Zwiększone stężenie azotu w komórkach powoduje zmniejszenie aminokwasów egzogennych w białkach, przy znacznym zwiększeniu zawartości niebiałkowych związków azotowych, w tym azotanów. Znaczne zwiększenie azotanów i azotynów jest bardzo szkodliwe dla organizmów żywych.

Warto pamiętać o tym, że odpowiednio dawkowany azot wpływa na produkcję chlorofilu. Chlorofil jest zielonym barwnikiem znajdującym się na całej powierzchni rośliny, jednak jego największe stężenie znajduje się w liściach. Bez chlorofilu konopie nie są w stanie efektywnie prowadzić fotosyntezy.

Skutki i objawy dużej ilości azotu (N)

Intoksykacja azotem powoduje szereg charakterystycznych objawów. Początkujący grawerzy często mylą objawy zatrucia z niedoborem azotu. Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Do najczęstszych objawów przedawkowania azotu można zaliczyć:

  • opadające końcówki liści,
  • ciemne zabarwienie liści,
  • przesuszone końcówki liści,
  • brak jędrności liści,
  • żółciejące liście (późniejsza faza),
  • wypalenie składników odżywczych,
  • zahamowany wzrost konopi,
  • ciemne plamy na liściach.

Objawy przenawożenia azotem są początkowo łagodne i nie zagrażają życiu konopi. Jeżeli grower zauważy pierwsze z nich, powinien jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, które uchronią roślinę przed nadmiernym uszkodzeniem, a nawet uśmierceniem.

Dlaczego dochodzi do przenawożenia azotem?

Nawożenie roślin może wydawać się bardzo proste i intuicyjne. Każdy grower, który chce wspomagać swoje rośliny nawozami, powinien zrozumieć istotę zmian zachodzących podczas wzrostu, a także zmieniające się potrzeby roślin. Konopie potrzebują bardzo mało azotu w fazie sadzonkowej, dużo azotu w fazie wegetatywnej i stosunkowo mniej w fazie kwitnienia.

Jedną z głównych przyczyn przedawkowania azotu jest jego nieodpowiednie dawkowanie!

W fazie sadzonkowej nawet niewielki nadmiar azotu może doprowadzić do śmierci młodych roślin. W fazie wegetatywnej niewielkie nadwyżki nie powinny wywołać negatywnych skutków u rośliny, jednak jego nadmiar może skutkować pojawieniem się charakterystycznych objawów. Podczas fazy kwitnienia nadwyżki azotu mogą znacznie zmniejszyć rozmiar pąków.

Wielu początkujących hodowców jest zaniepokojonych, gdy zauważy u swoich roślin żółte liście podczas fazy kwitnienia. Jest to całkowicie naturalnym zjawiskiem i dodatkowa suplementacja azotu może znacznie pogorszyć stan roślin.

Do przenawożenia azotem może dojść także, gdy grower zastosuje nieodpowiednie nawozy. Każdy nawóz dostępny na rynku charakteryzuje się określonymi stężeniami mikro i makroelementów oraz ich stosunkiem. Zastosowanie nawozów, które zawierają wysokie stężenia azotu, może spowodować jego nagromadzenie i uszkodzenie roślin.

Przenawożenie azotem może być spowodowane zbyt częstym stosowaniem nawozów. Początkujący growerzy stosują małe dawki nawozu, ale w krótkich odstępach czasu. Efekt jest podobny, jak podanie zbyt dużej ilości nawozu jednorazowo.

Warto pamiętać o tym, że na rynku można nabyć nawozy, które są dostosowane do poszczególnych etapów wzrostu konopi. Zastosowanie ich uchroni rośliny przed intoksykacją i przenawożeniem.

Toksyczność azotu w uprawie konopi

Jak dużo azotu potrzebują konopie?

Konopie indyjskie potrzebują azotu przez cały okres rozwojowy, jednak na poszczególnych fazach rozwoju ich zapotrzebowanie się zmienia. Co więcej, niektóre z odmian konopi indyjskich preferują wyższe stężenia azotu, a inne preferują niższe stężenia.

Podczas fazy sadzonkowej konopie są bardzo delikatne i narażane na wszelkie uszkodzenia. Nie ma potrzeby suplementacji nawozów z azotem, do momentu osiągnięcia przez rośliny 3 – 4 tygodni i rozwoju około 4 pięter liści. Jeżeli sadzonki są już wystarczająco duże, to można zastosować nawóz NPK, o stosunku np. 2 : 1 : 2.

W fazie wegetatywnej konopie indyjskie rozwijają się bardzo dynamicznie i znacznie zwiększają swoją masę. Zapotrzebowanie na azot znacznie wzrasta. Niektórzy growerzy decydują się na przesadzenie młodych sadzonek do gleby z dodatkiem nawozu NPK, o stosunku 2 : 1 : 2. Przesadzanie konopi do gleby z nawozem może być ryzykowne, ponieważ młode korzenie mogą być narażone na uszkodzenia. Doświadczeni growerzy radzą, aby stosować nawozy w 2 tygodniu fazy wegetatywnej.

W początkowych tygodniach fazy wegetatywnej należy stosować niewielkie dawki nawozów, ponieważ tempo przemian biochemicznych dopiero rośnie. W kolejnych tygodniach można zastosować nawozy NKP, o stosunku 4 : 2 : 3, a nawet 7 : 7 : 7. Zastosowanie nawozów o zwiększonym stężeniu azotu sprawi, że rośliny będą się znacznie szybciej rozwijały i wytworzą piękne kwiaty.

Faza kwitnienia jest najważniejszym okresem w życiu konopi. Podczas niej roślina rozwija piękne pąki, które bogate są w THC. W roślinie dochodzi do zmiany charakterystyki procesów biochemicznych i całą energię roślina przeznacza do rozwoju kwiatów. Podczas fazy kwitnienia zapotrzebowanie na azot jest relatywnie niskie. Doświadczeni hodowcy radzą, aby stosować nawozy NKP, o stosunku 5 : 7 : 10.

Tip. Warto wykorzystać miernik PPM, aby zbadać stężenie azotu w glebie. Dzięki temu można lepiej określić czas dodania kolejnej dawki nawozu.

Niedobory azotu i jego skutki

Wiadomo, że chlorofil pozwala roślinom absorbować światło słonecznie i prowadzić proces fotosyntezy. Co się stanie z rośliną, która cierpi na niedobory azotu?

Jeżeli roślina narażona jest na niedobory, to azot znajdujący się w liściach zostanie przekierowany do młodszych liści wyżej. Przekierowanie części azotu sprawia, że liście znajdujące się na dolnych piętrach rośliny zaczną żółknąć i nie będą w stanie prawidłowo przeprowadzać fotosyntezy. Jeżeli niedobór azotu trwa długo, to dolne partie liści zaczną usychać lub opadać.

Innymi, rzadziej występującymi objawami niedoborów azotu są:

  • plamy na liściach,
  • żółknące łodygi,
  • wiotkie łodygi,
  • brak jędrności liści,
  • blade liście,
  • spowolniony wzrost roślin,
  • zahamowany wzrost roślin.

Niedobory azotu w uprawie marihuany bywają problematyczne, szczególnie dla początkujących growerów. Skąd biorą się niedobory tego składnika?

Istnieje kilka głównych przyczyn występowania niedoborów azotu i należą do nich:

  • brak nawożenia konopi,
  • niedostateczne nawożenie konopi,
  • zbyt duże interwały czasowe między nawożeniem,
  • zastosowanie nawozów o nieodpowiednim stężeniu,
  • intensywne podlewanie konopi,
  • złe pH gleby,
  • blokady żywieniowe.

Początkującym growerom trudno jest określić to, czy ich rośliny mają zapewnioną odpowiednią dawkę azotu w glebie.

Jak walczyć ze zbyt dużą ilością azotu?

Przenawożenie konopi azotem jest stosunkowo niebezpieczne i może zagrażać życiu roślin. Walka z przenawożeniem jest stosunkowo łatwa, a rośliny uszkodzone szybko wracają do zdrowia. Do najbardziej efektywnych metod walki z nadmiarem azotu w glebie można zaliczyć:

  • Flushing wodą destylowaną,
  • flushing płukankami ogrodniczymi,
  • korekta pH,
  • unikanie dalszego nawożenia,
  • przesadzenie roślin do świeżego podłoża,
  • wymieszanie podłoża z trocinami,
  • wymieszanie podłoża z włóknem kokosowym.

Warto pamiętać o tym, że podstawową zasadą walki z przenawożeniem jest usunięcie czynnika szkodliwego z podłoża. Uszkodzone rośliny zazwyczaj po 2 – 3 tygodniach zaczynają rozwijać się prawidłowo.

Podsumowanie

Azot to niezwykle ważny składnik w rozwoju konopi, jednak jego wysokie stężenie może być zabójcze dla roślin. Pierwiastek ten wpływa na produkcję chlorofilu i aminokwasów. Odpowiedni dodatek azotu sprawi, że rośliny będą rozwijać się znacznie szybciej i rozwiną piękne kwiaty. Na rynku dostępne są nawozy z azotem, które idealnie sprawdzą się na każdym etapie rozwoju konopi. Ważne jest, aby stosować nawozy zgodnie z zaleceniami producenta i obserwować reakcję rośliny. Wiadomym jest, że konopie indyjskie bardzo szybko reagują na zmiany stężenia azotu. Walka z nadmiarem azotu w glebie jest stosunkowo prosta, a uszkodzone rośliny szybko wracają do zdrowia.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.