Konopie indyjskie rozwijają się najlepiej, kiedy grower zapewni im odpowiednią ilość światła i optymalną temperaturę na uprawie. Jeżeli rośliny będą wystawione na działanie zbyt silnego światła lub na plantacji będzie panować nadmierna temperatura, może dość do stresu cieplnego. Występowanie stresu cieplnego na plantacji jest zjawiskiem niekorzystnym i znacznie zaburza prawidłowy wzrost konopi. Wywołuje u roślin wykręcanie liści, usychanie ich końcówek, całkowite usychanie liści, przebarwienia, utratę liści, usychanie kwiatów, usychanie łodyg itd.

Stres cieplny często wywołany jest zastosowaniem złych lamp uprawnych i umiejscowienie ich zbyt blisko szczytów roślin. Delikatny stres cieplny nie jest poważnym zagrożeniem dla roślin i jego skutki ograniczają się zazwyczaj do ograniczenia wzrostu roślin. Jeżeli jednak utrzymuje się zbyt długo, to skutkiem tego stanu może być śmierć roślin znajdujących się na plantacji. W przypadku, gdy grower zauważy, że jego rośliny nie rozwijają się prawidłowo, powinien jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki, które uchronią jego rośliny przed nadmierną dewastacją i znacznym zmniejszeniem plonów.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Uprawa marihuany a ilość światła

Światło jest jednym z najważniejszych czynników w prawidłowym rozwoju konopi. Odpowiednia ilość światła dostarczanego roślinom skutecznie pobudza je do prawidłowego prowadzenia fotosyntezy. Wraz ze wzrostem roślin ich wymagania dotyczące natężenia i ilości światła ulegają zmianie. Zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości światła na każdym z etapów jej życia jest niezwykle ważne. Niedostatecznie oświetlone rośliny mogą się bowiem nadmiernie wydłużać, a zbyt duża ilość światła może doprowadzić do wystąpienia poparzeń. Długość i intensywność oświetlenia wpływa także na wejście konopi w fazę kwitnienia, jednak znane są odmiany konopi, które kwitną niezależnie od ilości światła i nazywane są odmianami automatycznie kwitnącymi.

Cykl życia konopi

Cykl życia konopi można podzielić na:

  • Okres sadzonkowy,
  • faza wegetatywna,
  • faza kwitnienia.

Młode konopie znajdujące się w fazie sadzonek są bardzo delikatne i niezwykle łatwo jest je uszkodzić. Wszelkie błędy ze strony hodowcy mogą okazać się katastrofalne w skutkach i doprowadzić do zniszczenia całej plantacji, dlatego ważne jest, aby odpowiednio dobrać oświetlenie w tym okresie rozwoju konopi. Etap sadzonkowy trwa zazwyczaj od 2 do 14 dni.

EtapCzas naświetlaniaBarwa światłaPreferowane lampy
Sadzonki18-62800 K – 3500 KCLF, LED, HPS.

Konopie znajdujące się w fazie wegetatywnej charakteryzują się bardzo dynamicznym wzrostem. U roślin można zauważyć kolejne piętra liści czy rozwijające się nowe pędy. Masa i rozmiary rośliny znacznie się zwiększają, a przez to wzrasta jej zapotrzebowanie na światło i składniki odżywcze. Zbyt słabe oświetlenie może skutkować znacznym wydłużeniem czasu wzrostu, zbyt silne może natomiast uszkodzić rośliny i znacznie zmniejszyć plony.

EtapCzas naświetlaniaBarwa światłaPreferowane lampy
Faza wegetatywna18-6, 24 – 03500 K – 3800 KCLF, LED, HPS, MH.

Rośliny znajdujące się w fazie kwitnienia rozwijają się stosunkowo wolno, a całą energię przeznaczają na rozwój kwiatów. W przypadku klasycznych odmian konopi kwitnienie musi zostać wymuszone poprzez zmianę czasu oświetlania roślin. Zbyt słabe oświetlenie może wpłynąć na wydłużenie czasu kwitnienia, zbyt mocne zaś uszkadzać kwiaty, co znacznie obniża ich moc i pogarsza smak gotowej marihuany. Uwaga! Odmiany autokwitnące nie wymagają zmiany oświetlenia.

EtapCzas naświetlaniaBarwa światłaPreferowane lampy
Faza kwitnienia12 – 12, 14 – 103000 K – 3800 KCLF, LED, HPS, MH.

Więcej o tym, jakie lampy wybrać do swojej hodowli dowiesz się tutaj: Lampy i oświetlenie do uprawy marihuany

Ciepło od lampy LED w uprawie

Lampa LED i emisja ciepła

Odpowiednie lampy uprawne są niezbędne w każdej uprawie indoor. Lampy dostarczają roślinom światło, które jest niezbędne w procesie fotosyntezy. Zaburzenie prawidłowego procesu fotosyntezy może doprowadzić do nieodpowiedniego odżywiania rośliny, a w konsekwencji znacznego zmniejszenia plonów.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów lamp, które cieszą się popularnością. Zaliczyć do nich można:

  • lampy LED,
  • lampy sodowe HPS,
  • świetlówki,
  • lampy metalohalogenkowe.

Lampy umieszczone na plantacji działają przez większość dnia, a co za tym idzie emitują pewne ilości ciepła. Zastosowanie nieodpowiedniej lampy na plantacji może skutkować znacznym zwiększeniem temperatury na uprawie, co jest zjawiskiem niekorzystnym dla roślin.

Lampy LED

Lampy LED są jednymi z najbardziej energooszczędnych i wydajnych lamp stosowanych w uprawach indoor. Urządzenia te wykorzystują diody elektroluminescencyjne, które emitują bardzo małe ilości ciepła, a większość energii elektrycznej zamieniana jest w światło. Zastosowanie lamp LED na plantacji zwiększa temperaturę o kilka stopni Celsjusza, jednak wykorzystanie odpowiedniej wentylacji growboxa sprawi, że stanie się to niezauważalne. Doświadczeni hodowcy polecają wykorzystanie tych lamp na swoich uprawach.

Lampy HPS

Lampy sodowe HPS to jedne z najbardziej wydajnych lamp na rynku. Wewnątrz lampy znajdują się pary sodu, które emitują światło widzialne pod wpływem energii elektrycznej. Urządzenia te nie mogą być zasilane bezpośrednio z sieci i wymagane są specjalne stateczniki indukcyjne. Pomimo dużej wydajności, lampy HPS wytwarzają stosunkowo dużo ciepła, dlatego też wielu hodowców unika stosowania ich na swoich plantacjach. Zastosowanie tych urządzeń może doprowadzić bowiem do wzrostu temperatury nawet o 10oC. Lampy sodowe są więc wykorzystywane zazwyczaj na dużych plantacjach przemysłowych, które mają wydajne systemy zarządzania temperaturą.

Wysokość lampy od szczytu marihuany

Świetlówki

Świetlówki przez lata wykorzystywane były na plantacjach indoor, ponieważ nie znano lepszej alternatywy. Charakteryzują się bardzo niską wydajnością i dużą emisją ciepła, przez co nie są już stosowane przez growerów.

Lampy metalohalogenkowe

Lampy metalohalogenkowe wykorzystują pary rtęci, argonu i metalohalogenki różnych pierwiastków, które pod wpływem energii elektrycznej emitują światło widzialne. Urządzenia te dostępne są w różnych konfiguracjach i o różnych mocach, dzięki czemu idealnie sprawdzą się na plantacjach konopi. Ze względu na duże rozmiary i wysoką emisję ciepła należy umieszczać je minimum 40 cm nad roślinami.

Lampa zbyt wysoko nad marihuaną

Zbyt niska i wysoka odległość lampy od rośliny (spalenie liści itp).

Uprawy konopi metodą indoor odbywają się zazwyczaj w growboxach, czyli specjalnych namiotach uprawnych. Namiot uprawny można nabyć w profesjonalnych growshopach lub wykonać go samemu. Własnoręczne wykonanie growboxa może być świetną zabawą! Prawidłowe zainstalowanie lamp w growboxie niestety bywa problematyczne dla początkujących hodowców, czego konsekwencją może być spalenie morfologicznych części roślin.

Najczęściej hodowcy instalują lampy zbyt nisko lub zbyt wysoko.

Lampy umieszczone zbyt wysoko sprawią, że rośliny nie otrzymują wymaganej ilości światła. Zbyt mała ilość światła prowadzi zaś do nadmiernego wydłużania łodygi. Konopie znacznie rozciągają swoją główną łodygę, aby zbliżyć się do światła i skutecznie prowadzić fotosyntezę, która jest główną metodą odżywiania roślin. Lekko wydłużona łodyga nie jest problematyczna, ponieważ wraz z rozwojem rośliny będzie twardnieć. Nadmiernie wydłużona łodyga stanowi poważny problem, ponieważ nie zapewnia ona odpowiedniej stabilizacji rośliny. Zbyt wiotka łodyga wymaga zewnętrznej stabilizacji. Jeżeli lampy umieszczone są zbyt wysoko, to należy umieścić je nieco niżej, na poziomie 20 – 30 centymetrów od szczytów roślin.

Lampy zamontowane zbyt nisko również mogą poważnie uszkodzić rośliny znajdujące się na plantacji. Wiadomo, że emitują pewne ilości ciepła, w związku z czym mogą doprowadzić do:

  • nadmiernego wysuszania gleby,
  • szybkiej transpiracji wody z liści,
  • więdnięcia liści,
  • zawijania liści,
  • usychania liści,
  • drewnienia łodyg,
  • uszkodzenia korzeni,
  • spowolnienia rozwoju rośliny,
  • całkowitego zatrzymanie rozwoju rośliny.

Jeżeli lampy znajdują się zbyt nisko, to hodowca powinien podnieść je na odpowiednią wysokość. Dobrym sposobem na sprawdzenie, czy lampa znajduje się na odpowiedniej wysokości jest umieszczenie dłoni między szczytem a lampą. Jeżeli w ciągu 20-30 sekund grower nie odczuje dyskomfortu związanego ze zbyt wysoką temperaturą, to lampa jest na odpowiedniej wysokości.

Co może spowodować wysoka temperatura – stres cieplny

Wysoka temperatura podczas uprawy marihuany bywa problematyczna, ponieważ rośliny mogą zacząć usychać, zmienić się w hermafrodytę, czy obumierać. Odpowiednio szybka reakcja ze strony uchroni rośliny przed nadmierną dewastacją.

Do objawów stresu cieplnego można zaliczyć:

Opadanie liści

Pierwszym symptomem zbyt wysokiej temperatury są oklapnięte liście konopi. Wysoka temperatura prowadzi do utraty wody na drodze transpiracji. Utrata wody z liści następnie objawia się utratą jędrności i ich opadaniem.

Usychanie końcówek liści

Długo trwająca wysoka temperatura prowadzi do utraty dużej ilości wody z rośliny. Utrata dużej ilości wody z rośliny objawia się najczęściej usychaniem końcówek liści, a w przypadkach ekstremalnych może prowadzić do usychania całych liści.

Stres cieplny i poparzenie marihuany lampą

Wysychanie podłoża

Wysoka temperatura na plantacji prowadzi do bardzo szybkiego odparowania wody z gleby. Brak odpowiedniej wilgotności podłoża znacznie utrudnia pobór składników odżywczych przez konopie i może uszkadzać ich korzenie. Sucha gleba może przyczynić się także do rozwoju szkodników na plantacji.

Utrata jędrności łodyg

Utrata jędrności łodyg bywa problematyczna, ponieważ roślina traci stabilność. Również jest związana z utratą wody przez roślinę. Niekiedy rośliny ze zbyt wiotką łodygą wymagają wsparcia w prawidłowym wzroście.

Usychanie korzeni

Długotrwały brak wody w podłożu sprawia, że korzenie konopi mogą zacząć wysychać i drewnieć. Lekkie przesuszenie korzeni konopi jest zazwyczaj niegroźne, jednak zbytnio uszkodzone korzenie nie będą spełniać swojej funkcji. Znaczne przesuszenie korzeni konopi może doprowadzić do śmierci roślin.

Zahamowanie lub całkowite zatrzymanie wzrostu konopi

Zbyt wysoka temperatura wywołuje u konopi przejście w stan przetrwania. Stan ten charakteryzuje się znacznym zahamowaniem procesów biochemicznych, co w efekcie ogranicza wzrost roślin. Długotrwałe wstrzymanie rozwoju konopi następnie będzie objawiać się niedoborami składników odżywczych, co może prowadzić do śmierci roślin.

Hermienie

Hermienie konopi związane jest z wysokim stresem, na który roślina została wyeksponowana. Wysoki stres u damskich roślin konopi może w konsekwencji doprowadzić do rozwoju męskich organów płciowych, a z czasem do samozapylenia. Powstanie hermafrodyt na plantacji jest więc bardzo niebezpieczne i ostatecznie prowadzi do utraty dużej ilości zbiorów. Jeżeli na plantacji powstanie hermafrodyta, należy ją jak najszybciej usunąć z plantacji. Objawami hermafrodytyzmu jest powstawanie woreczków nasiennych w okolicy więzów i kwiatów.

Jak nie spalić konopi lampami?

Uszkodzenie roślin na plantacji wiąże się zazwyczaj ze znacznym zmniejszeniem plonów. Początkujący hodowcy bardzo często doprowadzają do uszkodzenia swoich roślin. Uszkodzenia roślin spowodowane są zazwyczaj lampami, które umieszczają zbyt blisko szczytów konopi, czego efektem jest miejscowe przypalenie roślin. Jak uniknąć przypalenia konopi?

Istnieje wiele znanych metod ochrony przed przypaleniem roślin i należą do nich:

  • odpowiednia odległość lamp,
  • odpowiednie natężenie światła,
  • wydajny system wentylacyjny,
  • wilgotność na odpowiednim poziomie,
  • regularne podlewanie,
  • zastosowanie mieszaczy powietrza,
  • zastosowanie lamp, które emitują małe ilości ciepła,
  • wietrzenie growboxa.

Odległość lamp

Odpowiednia odległość lamp od szczytów konopi jest kluczowa, aby rośliny nie zostały przypalone. Lampy podczas pracy wytwarzają pewne ilości ciepła, które może działać niekorzystnie na rośliny. Zbyt długa ekspozycja na to ciepło może uszkadzać liście. Ciepłe powietrze sprawia, że z liści transpiruje duża ilość wody, a to również doprowadza do ich usychania. Uszkodzone liście nie spełniają swojej funkcji, przez co proces fotosyntezy jest zaburzony. Może dojść także do wystąpienia niedoborów składników odżywczych. Najlepiej montować lampy na wysokości 20 – 40 centymetrów od szczytów roślin.

Natężenie światła

Nieodpowiednie natężenie światła może doprowadzić do oparzeń świetlnych. Objawami oparzeń świetlnych są zazwyczaj: zawijające się liście, miejscowe przebarwienia, usychające końcówki liści, opadające liście czy brak jędrności szczytu konopi. Zamontowanie odpowiednio mocnych lamp pozwoli konopiom na optymalny wzrost i rozwój.

Wentylacja

Wydajny system wentylacyjny zamontowany w growboxie spełnia wiele funkcji, a jedną z nich jest obniżanie temperatury powietrza. System wentylacyjny pompuje zimne powietrze z zewnątrz, a powietrze znajdujące się w środku growboxa usuwa na zewnątrz. Dzięki systemowi filtrów węglowych powietrze wydostające się z namiotu jest wolne od wszelkich odorów, co czyni uprawę bardzo dyskretną. Zastosowanie odpowiedniego sytemu wentylacyjnego pozwala więc na obniżenie temperatury, nawet o kilka stopni Celsjusza.

Wilgotność powietrza

Wilgotność powietrza ma ogromne znaczenie w prawidłowym utrzymaniu temperatury. Wiadomo, że wilgotne powietrze jest znacznie bardziej podatne na wymianę cieplną, co może być wykorzystane w obniżeniu temperatury wewnątrz growboxa. Wilgotność na poziomie około 70% uchroni rośliny przed nadmiernym nagrzewaniem.

Nawodnienie

Regularne podlewanie konopi pozwala im na pobieranie składników odżywczych z gleby i utrzymuje odpowiedni turgor* komórek. Stały dostęp do wilgoci z gleby sprawia, że rośliny są znacznie mniej podatne na przesuszenie. Zwiększona wilgotność gleby wpływa także na zwiększenie wilgotności powietrza wewnątrz namiotu uprawnego.

Cyrkulacja powietrza

Mieszacze powietrza to zazwyczaj wiatraki, które umieszczane są wewnątrz namiotu uprawnego. Głównym ich zadaniem jest wymieszanie ciepłego powietrza, które zbiera się u szczytu namiotu z zimnym powietrzem, które opada na jego dno. Dzięki nim można więc obniżyć temperaturę o kilka stopni Celsjusza.

Wietrzenie growboxa również jest jedną z najprostszych i stosunkowo skutecznych metod obniżenia temperatury wewnątrz namiotu uprawnego. Hodowcy, którzy chcą obniżyć temperaturę wewnątrz namiotu otwierają go, co pozwala na naturalną wymianę powietrza w jego wnętrzu. Rozwiązanie to jest doraźne i nie gwarantuje obniżenia temperatury na dłuższy czas.

Oświetlenie

Lampy są głównym źródłem światła wewnątrz growboxa. Na rynku dostępne są różne typy lamp, które dostępne są w wielu konfiguracjach. Pracujące lampy emitują pewne ilości ciepła. Różne modele lamp emitują różne ilości ciepła, przez co nie wszystkie nadają się do montażu na plantacji. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie lamp LED, które emitują bardzo małe ilości ciepła i są bardzo wydajne.

*Turgor – Stan napięcia ścian komórkowych, który wywołany jest ciśnieniem hydrostatycznym wewnątrz komórki.

Zwiędnięte liście od lampy i ciepła

Jak wyglądają liście i roślina po stresie cieplnym – oparzenia

Stres cieplny wywoływany jest przez zbyt wysoką temperaturą wewnątrz namiotu uprawnego lub panującą na zewnątrz. Zawyżona temperatura, która utrzymuje się chwilowo nie jest poważnym zagrożeniem dla konopi, ponieważ rośliny te są bardzo wytrzymałe. Jeżeli wysoka temperatura utrzymuje się jednak zbyt długo, to rośliny są narażone na uszkodzenia, a nawet śmierć. Rośliny, które przebyły stres cieplny wykazują pewne charakterystyczne cechy, które można zlokalizować na poszczególnych częściach morfologicznych.

Liście zawinięte do góry - stres cieplny w uprawie marihuany

Pierwszym objawem stresu cieplnego jest zawijanie się liści ku górze. Zawijanie liści spowodowane jest utratą wody z komórek, a co za tym idzie zmniejszeniem ich jędrności.

Poparzenie liści światłem i sucha ziemia

Liście, które zostały dotknięte stresem cieplnym, mają tendencję do utraty wody i turgoru komórek, przez co lekko zawijają się ku górze. Długotrwały brak wody w liściach doprowadza do ich usychania, a w konsekwencji śmierci.

Żółte liście marihuany od lampy i światła

Oparzenie wywołane lampami może prowadzić do powstawania przebarwień. Przebarwienia są wynikiem uszkodzenia chlorofilu, który jest głównym barwnikiem znajdującym się w liściach konopi. Przebarwienia liści występują także w przypadku „przepalenia” substancji organicznych znajdujących się wewnątrz liści.

Oparzenia termiczne liści mogą wywoływać miejscowe przebarwienia liści. Można zauważyć punktową utratę chlorofilu z liści lub miejscowe usychanie. Sytuacja taka spowodowana jest nierównomierną transpiracją wody z liści. Miejscowe przesuszenia liści są bardzo negatywnym zjawiskiem, ponieważ może dojść do uszkodzenia kanalików, które odpowiadają za rozprowadzanie wody i substancji odżywczych. Uszkodzenie kanalików wiąże się ze śmiercią liścia.

Wysoka temperatura w growboxie - oparzenie

Szok termiczny sprawia także, że łodygi rośliny tracą jędrność, przez co liście opadają. Opadające liście są efektem braku wystarczającej ilości wody w roślinie. Niekiedy bywa, że uszkodzone łodygi nie są w stanie zregenerować się do poprzedniego stanu i wymagają zewnętrznego wsparcia.

Podsumowanie

Uprawa konopi indyjskich we własnym domu może być świetną przygodą i źródłem własnych ekologicznych topów. Wielu hodowców z całego świata uprawia rośliny w domu i cieszy się świetnymi zbiorami. Dbanie o konopie indyjskie jest stosunkowo proste i większość z nas sobie z tym poradzi, jednak początkujący growerzy często popełniają błędy związane ze zbyt wysoką temperaturą na plantacji. Wysoka temperatura i zbyt mocne lampy mogą doprowadzić do stresu cieplnego, co jest zjawiskiem niekorzystnym i może doprowadzić do zmniejszenia plonów. Odpowiednia opieka nad roślinami uchroni je przed przegrzaniem. Najlepszymi metodami kontroli temperatury wewnątrz uprawy są: odpowiedni montaż lamp, odpowiednia wentylacja, zastosowanie mieszaczy powietrza i wentylacja growboxa.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.