Procesy życiowe młodych konopi rozpoczynają się wraz z wykiełkowaniem nasiona. Od chwili pojawienia się kiełka młode konopie będą się dynamicznie rozwijać i zwiększać swoje rozmiary. W czasie wzrostu dynamicznie rozwija się system korzeniowy, który odpowiada za prawidłowe odżywianie i utrzymanie jej w prawidłowej pozycji. Wielu niedoświadczonych growerów nie jest świadoma istotności prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. To on odpowiada za pobieranie pokarmu i substancji odżywczych. Przetrzymywanie roślin w zbyt małych pojemnikach i doniczkach sprawi, że rozwój roślin wyhamuje. Zbyt duży pojemnik uprawny może przyczynić się do pleśnienia i gnicia korzeni – nie zdążą one pobrać wody z zakamarków.

Dlaczego należy przesadzać konopie?

Rośliny te charakteryzują się bardzo szybkim wzrostem. W poszukiwaniu pożywienia i wody korzenie konopi będą rozrastać się po całej objętości doniczki, a ostatecznie kula korzeniowa zajmie całe dostępne miejsce. Udowodniono, że rozmiar dorosłej rośliny zależy od pojemności donicy, w której została zasadzona. Marihuana posadzona w małej doniczce pozostanie mała. Wielu plantatorów początkowo decyduje się uprawiać konopie w małych donicach, a następnie przesadzają je do większych. Dzięki temu mają pewność, że roślina efektywnie wykorzystuje miejsce uprawne i tym samym zmniejsza ryzyko gnicia korzeni.

Korzenie rozwijających się roślin przyjmują zazwyczaj kształt donicy, w której zostały zasadzone. Zjawisko tworzenia się bryły korzeniowej jest niekorzystne i może niekorzystnie wpływać na rozwój. Odpowiednio wczesne przesadzenie konopi zapobiegnie zbijaniu się korzeni.

Zalety przesadzania konopi:

 • prawidłowy wzrost systemu korzeniowego,
 • szybszy wzrost rośliny,
 • większe docelowe rozmiary roślin,
 • zwiększenie bezpieczeństwa uprawy,
 • maksymalne wykorzystanie powierzchni uprawnej,
 • zwiększenie ilości plonów.
Przesadzanie marihuany do większych doniczek

Wzrost systemu korzeniowego konopi

Prawidłowy rozwój systemu korzeniowego jest zazwyczaj pomijany przez początkujących growerów. Zdrowe i prawidłowo uformowane korzenie konopi są podstawą udanej uprawy. Rośliny ze słabymi korzeniami będą miały problemy z prawidłowym wchłanianiem wody i składników odżywczych z gleby. Nie ma znaczenia, jak dobra jest genetyka, ponieważ bez prawidłowego systemu korzeniowego, konopie będą narażone na duże obciążenie, co skutkować będzie ograniczeniem ich wzrostu. Jeżeli kiedykolwiek zajmowałeś się uprawą roślin i zauważyłeś, że mimo prawidłowej opieki roślina usycha, to powodem mógł być uszkodzony lub zbity system korzeniowy.

Rośliny powinny być uprawiane w pojemnikach dostosowanych do ich rozmiarów.

U konopi występuje system korzeniowy palowy lub włóknisty. System palowy składa się z głównego korzenia palowego i bocznych pędów, które odpowiedzialne są za pobieranie składników odżywczych i wody. System włóknisty składa się z wielu cienkich i splątanych korzeni, a każdy z nich odpowiedzialny jest za pobieranie wody i składników odżywczych.

Fazy wzrostu korzeni

Pierwsza faza wzrostu korzeni ma miejsce tuż po wykiełkowaniu nasion marihuany. Jest to moment, w którym roślina jest najbardziej podatna na uszkodzenia i szok związany z przesadzeniem. Na młodym kiełku można zauważyć małe i rzadkie włoski, które są zalążkiem dorosłych korzeni. W tym momencie roślina potrzebuje szczególnej opieki, ponieważ wszelkie niekorzystne warunki mogą doprowadzić do zniszczenia. W tym etapie wielu hodowców wykorzystuje bardzo małe pojemniki uprawne o pojemności maksymalnej 100 ml lub specjalne krążki.

Krążki uprawne to specjalne przegotowane podłoża, które bardzo ułatwiają opiekę nad młodymi roślinami. Wykorzystanie ich jest bardzo proste. Krążek taki należy spryskać wodą i na jego środku umieścić młody kiełek, a następnie całość umieścić w namiocie uprawnym lub docelowym miejscu wzrostu. Po pewnym czasie młoda sadzonka rozwinie system wykorzystując całą objętość krążka. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość bezpośredniego zasadzenia rośliny z krążkiem w większym pojemniku.

Druga faza wzrostu ma miejsce w 2 – 4 tygodniu uprawy. Młode sadzonki wytwarzają stabilny system korzeniowy, który pozwala im na pobieranie wymaganych składników odżywczych. Korzenie osiągają długość około 5 – 10 centymetrów i 0.5 – 1 mm grubości. W tej fazie wzrostu rośliny mogą być przesadzone do większych donic o pojemności ok 0.5 – 2L.

Trzecia faza wzrostu następuje około 7 – 10 dni po przesadzeniu i ustabilizowaniu się konopi. Korzenie są wciąż niewielkie i delikatne. Rośliny wchodzą w fazę wegetatywną i można zauważyć wzrost szybkości wzrostu. W tej fazie rośliny stale rozwijają system korzeniowy i części nadziemne. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze stale rośnie i grower musi je zaspokoić. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie boosterów do korzeni. Środki te wspomogą prawidłowy ich rozwój.

Faza czwarta przypada na końcowy okres fazy wegetatywnej. Roślina powinna być już w pełni rozwinięta, a to dobry moment na powtórne przesadzenie rośliny do większej donicy. Konopie rozwinęły system korzeniowy, którego długość może sięgać nawet kilku metrów. Przy przesadzaniu ważne jest, aby nie uszkodzić korzeni, ponieważ opóźni to fazę kwitnienia.

Jak wspomóc prawidłowy wzrost korzeni?

Jeżeli chcesz wspomóc swoje rośliny w prawidłowym wzroście, możesz do tego wykorzystać boostery wzrostu. Zawierają one wszystkie niezbędne substancję, które roślina wykorzysta do szybszego i efektywniejszego rozrostu korzeniowego. Zastosowanie tych środków sprawia, że korzenie stają się dłuższe i grubsze, co znacznie ułatwia roślinie pobór substancji z gleby.

Doświadczeni hodowcy polecają także korzystanie z grzybów mykoryzowych, które będą rozkładać związki biologiczne zawarte w glebie. Wstępne rozłożenie związków biologicznych zwiększa ich biodostępność dla konopi, a w konsekwencji stymuluje rozrost korzeni.

Kiedy przesadzać konopie?

Jeżeli zasadziłeś wykiełkowane nasiona konopi, to pierwsze przesadzenie może odbyć się już po około 7 dniach. Do przesadzenia rośliny najlepiej wykorzystać 2 – 3 razy większą donicę od poprzedniej. W przypadku wykorzystania małych donic będziesz zmuszony do częstego przesadzania swoich roślin. Przyjęto, że rośliny należy przesadzać co 3 – 4 tygodnie, jednak odpowiedni czas zależy od stopnia rozwoju konopi.

Zwyczajowo pierwsze przesadzanie prowadzi się po etapie sadzonek, na początku fazy wegetatywnej i tuż przed fazą kwitnienia. Dokładny czas przesadzania zależy od czasu trwania wzrostu, typu podłoża, typu treningu i jego rodzaju.

Pierwsze przesadzanie powinno odbyć się po około 1 – 2 tygodniach od wykiełkowania młodych roślin. Jeżeli zauważysz, że u sadzonek pojawiają się pierwsze liście, to znak do ich rozsadzenia. Pierwsze pojemniki uprawne do przesadzania powinny posiadać objętość około 0.5 litra, co pozwoli roślinie na efektywne wykorzystanie przestrzeni.

Drugie przesadzenie powinno się odbyć około 3 – 4 tygodni po pierwszym przesadzeniu. Rośliny po nim zazwyczaj zahamowują swój rozwój na okres kilku dni, ale nie jest to zjawisko szkodliwe. Jeżeli Twoje rośliny rozwinęły cztery piętra liści wiatrakowych, to są gotowe do kolejnego rozsadzania. Optymalną wielkością kolejnej donicy jest pojemność około 2.5 litrów.

Trzecie przesadzenie należy wykonać przed zakończeniem fazy wegetatywnej. Roślinę należy umieścić w donicy końcowej, w której przejdzie fazę kwitnienia. Zazwyczaj posiadają one pojemność conajmniej 10 litrów. Duży rozmiar donicy zapewni odpowiednią ilość miejsca roślinie, której korzenie gwałtownie się rozwijają.

Kostki i krążki z wełny mineralnej do uprawy marihuany

Jak przesadzać konopie do nowych doniczek?

Jeżeli chcesz, aby proces przesadzenia był szybki i prosty, będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi i akcesoriów:

 • łopatkę,
 • donice o odpowiedniej wielkości,
 • rękawice lateksowe,
 • spryskiwacz do roślin.

Wyżej wymienione narzędzia można nabyć w większości sklepów budowlanych, ogrodniczych i profesjonalnych growshopach.

Pierwszym krokiem w przesadzaniu roślin jest przygotowanie nowego podłoża uprawnego. Wybór odpowiedniej gleby dla konopi zależy od wymagań i potrzeb growera. Najczęściej stosowanymi podłożami są gotowe mieszanki – gleba uniwersalna i gleba torfowa. Glebę należy wymieszać z perlitem lub włóknem kokosowym, aby była pulchna i lekka. Następnie glebę należy umieścić w docelowej donicy i przy pomocy łopatki wykopać płytki dołek. Glebę przed zasadzeniem rośliny można lekko spryskać wodą.

Przesadzaj konopie ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni

Następnym krokiem jest wydobycie młodych roślin z donic, w których się rozwijały. Ziemię w środku donicy należy poluźnić przy pomocy łopatki ogrodniczej, a następnie odwrócić donicę o 90o i delikatnie wysunąć roślinę. Gdy konopia znajdzie się poza donicą, to hodowca musi sprawdzić stan korzeni. Należy zwrócić uwagę na nieprawidłowości, takie jak: podgnicie, pleśń, obecność szkodników, itp. Jeżeli korzenie są bardzo związane, to grower musi je rozbić poprzez lekkie ich uciskanie.

Ostatnim krokiem jest umieszczenie rośliny w docelowej donicy. Roślinę należy umieścić we wcześniej przygotowanym dołku i zasypać ziemią. Ziemię z wierzchu należy delikatnie ubić, jednak nie zbyt mocno. Zbytnie przygniecenie korzeni ziemią może doprowadzić do ich uszkodzenia! Gdy roślina jest już przesadzona, powierzchnię gleby należy delikatnie spryskać wodą, tak aby była lekko wilgotna, ale nie mokra. Następnie należy umieścić rośliny w docelowym miejscu wzrostu.

Należy pamiętać o tym, że konopie sadzone na outdoor nie muszą być przesadzane.

Tipy i porady od doświadczonych hodowców

Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad i tipów, które mogą okazać się pomocne w procesie przesadzania konopi.

 • dbaj o czystość plantacji,
 • zawsze zakładaj rękawice lateksowe,
 • sprawdzaj wilgotność i pH gleby uprawnej,
 • korzystaj z odpowiednio dużych donic uprawnych,
 • podczas przesadzania zadbaj o to, aby ziemia była wilgotna,
 • szukaj aktywności szkodników w glebie,
 • staraj się nie uszkodzić korzeni podczas przesadzania.