Procesy życiowe młodych konopi rozpoczynają się wraz z wykiełkowaniem nasiona. Od chwili pojawienia się kiełka, młode konopie będą się dynamicznie rozwijać i zwiększać swoje rozmiary. W czasie wzrostu dynamicznie rozwija się system korzeniowy, który odpowiada za prawidłowe odżywianie rośliny i utrzymanie jej w prawidłowej pozycji. Wielu niedoświadczonych growerów nie jest świadoma wagi prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. Przetrzymywanie roślin w zbyt małych pojemnikach i doniczkach sprawi, że rozwój roślin wyhamuje. Zbyt duży pojemnik uprawny może przyczynić się do pleśnienia i gnicia korzeni – nie zdążą one pobrać wody z zakamarków.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Dlaczego należy przesadzać konopie?

Rośliny te charakteryzują się bardzo szybkim wzrostem. W poszukiwaniu pożywienia i wody korzenie konopi będą rozrastać się po całej objętości doniczki, a ostatecznie kula korzeniowa zajmie całe dostępne miejsce. Udowodniono, że rozmiar dorosłej rośliny zależy od pojemności donicy, w której została zasadzona. Marihuana posadzona w małej doniczce pozostanie mała. Wielu plantatorów początkowo decyduje się uprawiać konopie w małych donicach, a następnie przesadzają je do większych. Dzięki temu mają pewność, że roślina efektywnie wykorzystuje miejsce uprawne i tym samym zmniejsza ryzyko gnicia korzeni.

Korzenie rozwijających się roślin przyjmują zazwyczaj kształt donicy, w której zostały zasadzone. Zjawisko tworzenia się bryły korzeniowej jest niekorzystne i może niekorzystnie wpływać na rozwój. Odpowiednio wczesne przesadzenie konopi zapobiegnie zbijaniu się korzeni.

Zalety przesadzania konopi:

  • prawidłowy wzrost systemu korzeniowego,
  • szybszy wzrost rośliny,
  • większe docelowe rozmiary roślin,
  • zwiększenie bezpieczeństwa uprawy,
  • maksymalne wykorzystanie powierzchni uprawnej,
  • zwiększenie ilości plonów.
Przesadzanie marihuany do większych doniczek

Wzrost systemu korzeniowego konopi

Zdrowe i prawidłowo uformowane korzenie konopi stanowią podstawę udanej uprawy. Rośliny ze słabymi korzeniami będą miały problemy z prawidłowym wchłanianiem wody i składników odżywczych z gleby. Nie ma tu znaczenia, jak dobra jest genetyka. Bez prawidłowego systemu korzeniowego, konopie będą narażone na duże obciążenie, co skutkować będzie ograniczeniem ich wzrostu. Jeżeli kiedykolwiek zajmowałeś się uprawą roślin i zauważyłeś, że mimo prawidłowej opieki roślina usycha – być może to właśnie był powód. Rośliny powinny być uprawiane w pojemnikach dostosowanych do ich rozmiarów.

U konopi występuje system korzeniowy palowy lub włóknisty. System palowy składa się z głównego korzenia palowego i bocznych pędów, które odpowiedzialne są za pobieranie składników odżywczych i wody. System włóknisty składa się z wielu cienkich i splątanych korzeni, a każdy z nich odpowiedzialny jest za pobieranie wody i składników odżywczych.

Fazy wzrostu korzeni

Pierwsza faza

Początek wzrostu korzeni ma miejsce tuż po wykiełkowaniu nasion marihuany. Jest to moment, w którym roślina jest najbardziej podatna na uszkodzenia i szok związany z przesadzeniem. Na młodym kiełku można zauważyć małe i rzadkie włoski, które są zalążkiem dorosłych korzeni. W tym momencie roślina potrzebuje szczególnej opieki, ponieważ wszelkie niekorzystne warunki mogą doprowadzić do zniszczenia. W tym etapie wielu hodowców wykorzystuje bardzo małe pojemniki uprawne o pojemności maksymalnej 100 ml lub specjalne krążki.

Krążki uprawne to specjalne przegotowane podłoża, które bardzo ułatwiają opiekę nad młodymi roślinami. Wykorzystanie ich jest bardzo proste. Krążek taki należy spryskać wodą i na jego środku umieścić młody kiełek, a następnie całość umieścić w namiocie uprawnym lub docelowym miejscu wzrostu. Po pewnym czasie młoda sadzonka rozwinie system wykorzystując całą objętość krążka. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość bezpośredniego zasadzenia rośliny z krążkiem w większym pojemniku.

Druga faza

…ma miejsce w 2 – 4 tygodniu uprawy. Młode sadzonki wytwarzają stabilny system korzeniowy, który pozwala im na pobieranie wymaganych składników odżywczych. Korzenie osiągają długość około 5 – 10 centymetrów i 0.5 – 1 mm grubości. W tej fazie wzrostu rośliny mogą być przesadzone do większych donic o pojemności ok 0.5 – 2L.

Trzecia faza

…wzrostu następuje około 7 – 10 dni po przesadzeniu i ustabilizowaniu się konopi. Korzenie są wciąż niewielkie i delikatne. Rośliny wchodzą w fazę wegetatywną i można zauważyć wzrost szybkości wzrostu. W tej fazie rośliny stale rozwijają system korzeniowy i części nadziemne. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze ciągle rośnie i grower musi je zaspokoić. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie boosterów do korzeni. Środki te wspomogą prawidłowy ich rozwój.

miesięczna roślina konopi
Roślina konopi po około miesiącu (4-5 tydzień)

Faza czwarta

…przypada na końcowy okres fazy wegetatywnej. Roślina powinna być już w pełni rozwinięta, a to dobry moment na powtórne przesadzenie rośliny do większej donicy. Konopie rozwinęły system korzeniowy, którego długość może sięgać nawet kilku metrów. Przy przesadzaniu ważne jest, aby nie uszkodzić korzeni, ponieważ opóźni to fazę kwitnienia.

roślina pod koniec fazy wegetatywnej
Roślina pod koniec fazy wegetatywnej

Jak wspomóc prawidłowy wzrost korzeni?

Jeżeli chcesz wspomóc swoje rośliny w prawidłowym wzroście, możesz do tego wykorzystać boostery wzrostu. Zawierają one wszystkie niezbędne substancję, które roślina wykorzysta do szybszego i efektywniejszego rozrostu korzeniowego. Zastosowanie tych środków sprawia, że korzenie stają się dłuższe i grubsze, co znacznie ułatwia roślinie pobór substancji z gleby.

Doświadczeni hodowcy polecają także korzystanie z grzybów mykoryzowych, które będą rozkładać związki biologiczne zawarte w glebie. Wstępne rozłożenie związków biologicznych zwiększa ich biodostępność dla konopi, a w konsekwencji stymuluje rozrost korzeni.

Kiedy przesadzać konopie?

Jeżeli zasadziłeś wykiełkowane nasiona konopi, to pierwsze przesadzenie może odbyć się już po około 7 dniach. Do przesadzenia rośliny najlepiej wykorzystać 2 – 3 razy większą donicę od poprzedniej. W przypadku wykorzystania małych donic będziesz zmuszony do częstego przesadzania swoich roślin. Przyjęto, że rośliny należy przesadzać co 3 – 4 tygodnie, jednak odpowiedni czas zależy od stopnia rozwoju konopi.

Zwyczajowo pierwsze przesadzanie prowadzi się po etapie sadzonek, na początku fazy wegetatywnej i tuż przed fazą kwitnienia. Dokładny czas przesadzania zależy od czasu trwania wzrostu, typu podłoża, typu treningu i jego rodzaju.

Pierwsze przesadzanie powinno odbyć się po około 1 – 2 tygodniach od wykiełkowania młodych roślin. Jeżeli zauważysz, że u sadzonek pojawiają się pierwsze liście, to znak do ich rozsadzenia. Pierwsze pojemniki uprawne do przesadzania powinny posiadać objętość około 0.5 litra, co pozwoli roślinie na efektywne wykorzystanie przestrzeni.

Drugie przesadzenie powinno się odbyć około 3 – 4 tygodni po pierwszym przesadzeniu. Rośliny po nim zazwyczaj zahamowują swój rozwój na okres kilku dni, ale nie jest to zjawisko szkodliwe. Jeżeli Twoje rośliny rozwinęły cztery piętra liści wiatrakowych, to są gotowe do kolejnego rozsadzania. Optymalną wielkością kolejnej donicy jest pojemność około 2.5 litrów.

Trzecie przesadzenie należy wykonać przed zakończeniem fazy wegetatywnej. Roślinę należy umieścić w donicy końcowej, w której przejdzie fazę kwitnienia. Zazwyczaj posiadają one pojemność conajmniej 10 litrów. Duży rozmiar donicy zapewni odpowiednią ilość miejsca roślinie, której korzenie gwałtownie się rozwijają.

Kostki i krążki z wełny mineralnej do uprawy marihuany

Jak przesadzać konopie do nowych doniczek?

Jeżeli chcesz, aby proces przesadzenia był szybki i prosty, będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi i akcesoriów:

  • łopatkę,
  • donice o odpowiedniej wielkości,
  • rękawice lateksowe,
  • spryskiwacz do roślin.

Wyżej wymienione narzędzia można nabyć w większości sklepów budowlanych, ogrodniczych i w profesjonalnych growshopach. Nie powinno to więc stanowić żadnego problemu.

Pierwszym krokiem w przesadzaniu roślin jest przygotowanie nowego podłoża uprawnego. Wybór odpowiedniej gleby dla konopi zależy od wymagań i potrzeb growera. Najczęściej stosowanymi podłożami są gotowe mieszanki – gleba uniwersalna i gleba torfowa. Ziemię należy wymieszać z perlitem lub włóknem kokosowym, aby była pulchna i lekka. Następnie umieścić w docelowej donicy i przy pomocy łopatki wykopać płytki dołek. Glebę przed zasadzeniem rośliny można lekko spryskać wodą.

Przesadzaj konopie ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni

Następnym krokiem jest wydobycie młodych roślin z donic, w których się rozwijały. Ziemię w środku donicy należy poluźnić przy pomocy łopatki ogrodniczej, a następnie odwrócić donicę o 90o i delikatnie wysunąć roślinę. Gdy konopia znajdzie się poza donicą, to hodowca musi sprawdzić stan korzeni. Należy zwrócić uwagę na nieprawidłowości, takie jak: podgnicie, pleśń, obecność szkodników, itp. Jeżeli korzenie są bardzo związane, to grower musi je rozbić poprzez lekkie ich uciskanie.

Ostatnim krokiem jest umieszczenie rośliny w docelowej donicy. Roślinę należy umieścić we wcześniej przygotowanym dołku i zasypać ziemią. Ziemię z wierzchu należy delikatnie ubić, jednak nie zbyt mocno. Zbytnie przygniecenie korzeni ziemią może doprowadzić do ich uszkodzenia! Gdy roślina jest już przesadzona, powierzchnię gleby należy delikatnie spryskać wodą, tak aby była lekko wilgotna, ale nie mokra. Następnie należy umieścić rośliny w docelowym miejscu wzrostu.

Warto także pamiętać, że konopie sadzone na outdoor nie muszą być przesadzane.

Proces przesadzania do większej doniczki obrazuje filmik.

Porady od doświadczonych hodowców

Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad i tipów, które mogą okazać się pomocne w procesie przesadzania konopi.

  • dbaj o czystość plantacji,
  • zawsze zakładaj rękawice lateksowe,
  • sprawdzaj wilgotność i pH gleby uprawnej,
  • korzystaj z odpowiednio dużych donic uprawnych,
  • podczas przesadzania zadbaj o to, aby ziemia była wilgotna,
  • szukaj aktywności szkodników w glebie,
  • staraj się nie uszkodzić korzeni podczas przesadzania.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.