Gleba jest najważniejszym czynnikiem w uprawie większości roślin. Odpowiednio dobrane i przygotowane podłoże, zapewni im potrzebne składniki odżywcze oraz makro i mikroelementy. Ma wpływ na szybkość rozwoju roślin, jej skład chemiczny i wielkość plonów. Na rynku dostępne są setki mieszanek glebowych, nawozów i dodatków do gleb. Dowiedz się, które z nich najlepiej sprawdzą się w uprawie marihuany.

Pamiętaj o tym, że konopie indyjskie w Polsce są nielegalne, a za ich posiadanie lub uprawę grozi od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Artykuł powstał jedynie w celach edukacyjnych. Może być pomocny osobom, które przebywają w krajach, gdzie uprawa i posiadanie marihuany (w tym marihuany medycznej) na własny użytek jest dozwolone. Więcej informacji w zakładce prawo.

Wybór gleby pod uprawę

Przygotowanie podłoża to absolutnie pierwszy krok w uprawie konopi indyjskich indoor. Jeśli zastosujesz się do pewnych zasad, za 3 miesiące zbierzesz swoje pierwsze plony. Bez użycia odpowiedniego sprzętu, jak dedykowane growboxy czy lampy do uprawy marihuany, Twoje plony nie będą zbyt okazałe.

Wybór odpowiedniej gleby zapewni twoim roślinom dobre warunki wzrostu i składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju. Uprawa marihuany w glebie jest klasycznym i najłatwiejszym sposobem na uzyskanie najwyższej jakości plonów. To nie jest jednak jedyny warunek sukcesu – więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku do uprawy marihuany – indoor.

Optymalne warunki glebowe

Konopie nie lubią mocno ubitych i gęstych gleb. Najlepsza mieszanka ziemi powinna być lekka i porowata. Pozwala to na lepsze dotlenienie rośliny i szybszy wzrost korzeni. Właściwy drenaż zmusi krzew do prawidłowego rozwoju korzeni. Ziemia o nieprawidłowym drenażu, nasiąka jedynie powierzchniowo.

Optymalne warunki glebowe osiągniesz dzięki:

  • użyciu ziemi lekkiej i przepuszczalnej o obojętnym pH=6-7 (torfy)
  • dodaniu do ziemi perlitu (spulchnia glebę)
  • dodaniu do ziemi włókna kokosowego (równomiernie ją nawilża)
  • wykonywanie napowietrzania/areacji gleby (stosowanie doniczek materiałowych)
  • doprowadzeniu do gleby odpowiedniej ilości odżywek i nawozów (bardzo często gleba kupiona w sklepie, posiada już dawkę startowa nawozu)

Właściwe pH gleby jest jednym z kluczowych i najważniejszych elementów w uprawie marihuany!!! Złe pH to brak możliwości przyswajania azotu, fosforu, potasu, wapnia i magnezu. Bez nich krzewy będą słabe, a nawet obumrą.

Na rynku dostępne są podłoża uniwersalne o różnym spektrum pH. Jeżeli zdecydujesz się korzystać z tych gleb, to będziesz musiał odpowiednio je przygotować. Dobrym wyborem mogą być gleby samobuforujące – same regulują poziom pH i zawartość składników odżywczych.

Nie mieszaj gotowych gleb do uprawy indoor. Mieszanki dostępne w handlu są gotowe do rozsiewu i nie wymagają modyfikacji.

Jeżeli szukasz gotowych mieszanek glebowych, to powinieneś zwrócić uwagę na mieszanki takie jak:

  • BioBizz,
  • Canna Terra,
  • Spagmoss Premier,
  • Podłoże Kokosowe,
  • Mieszanki EcoLand,
  • FNG Ranum,
  • Target,
  • BioPon.

Wszystkie wyżej wymienione gleby dostępne są w większości sklepów ogrodniczych i growshopów. Jeśli kupisz gotową ziemię, możesz przystąpić do kolejnego kroku, czyli kiełkowania nasion – sprawdź najlepsze sposoby.

Perlit do ziemi - po co się stosuje

Po co i jak stosuje się perlit w uprawie marihuany?

Domieszka perlitu do ziemi pozwala uzyskać optymalne warunki glebowe pod uprawę marihuany. Sam w sobie perlit jest skałą pochodzenia wulkanicznego, która posiada właściwości zatrzymujące wodę oraz spulchniające glebę (staje się luźniejsza). Perlit powstaje na skutek:

  • wydobycie górnicze,
  • czyszczenie i obróbka,
  • rozdrabnianie do granulatu o średnicy 2-3 mm,
  • termiczny proces ekspandacji (wyniku tego zwiększa się jego objętość i rośnie zdolność absorbcji wody)

Dostępny i gotowy do użycia na rynku perlit jest zobojętniony – jego pH wynosi około 6-7.

W uprawie marihuany, podłoże powinno zawierać ok. 10-30% perlitu. Przykładowo na 15 litrów podłoża potrzebować będziesz 13 litrów ziemi i 2 litry perlitu.

Więcej o tym, jak wykorzystać perlit w uprawie dowiecie się tutaj.

Jak i po co stosuje się włókno kokosowe w uprawie?

Włókna kokosowe pozyskiwane są z okryw owocowych kokosów. Oddzielane jest ręcznie lub mechanicznie, a następnie poddawane obróbce. Czyszczone są one specjalnymi lekkimi środkami myjącymi, a następnie cięte na odpowiednią długość. Tak przygotowane, poddawane są zobojętnianiu, suszeniu i pakowaniu.

Włókno kokosowe nie gnije!

Włókno kokosowe do ziemi pod marihuanę

Włókno kokosowe jest bardzo dobrym dodatkiem do ziemi. Stosowanie go przyniesie wiele korzyści:

  • lepsze napowietrzenie,
  • zwiększona przepuszczalność wody,
  • lepsze zatrzymywanie wody
  • polepszenie transportu i tym samym dostępności składników odżywczych (nawozów).

To wszystko zawdzięcza się włóknom, które posiadają długość 2-3 cm i tym samym ukłądają się w glebie w różnych kierunkach. To powoduje wyrównywanie wilgoci, minerałów i powietrza w całej doniczce.

Włókno kokosowe jest bardzo proste w użyciu. Po zakupie należy je wstępnie wypłukać i odstawić do wysuszenia.

Podłoże gotowe do uprawy powinno zawierać około 10-30% włókna kokosowego. Gotowa mieszanka do uprawy marihuany powinna zawierać ok. 2 litry włókien kokosowych, 11 litrów ziemi oraz 2 litry perlitu.

Więcej o tym, jak wykorzystać włókno kokosowe dowiesz się tutaj.

Dlaczego warto napowietrzać ziemię w uprawie indoor?

Napowietrzenie ziemi prowadzi się w celu rozluźnienia gleby i zwiększenia dostępności wody oraz powietrza. To ułatwia pozyskiwanie roślinie niezbędnych składników odżywczych, czym wspiera jej wzrost i rozwój.

Aeracja gleby powinna być powierzchniowa oraz głęboka.

  • Aeracja powierzchniowa polega na nakłuwaniu gleby i wykonywanie otworów do głębokość 5 cm. Zabieg ten znaczenie poprawia efekty nawożenia gleby i stosowany jest głównie na początku uprawy.

Areacja znacznie poprawia jakość gleby!

Areacja głęboka polega na wykonaniu w glebie otworów o głębokości 5-10 cm. Zabieg ten stosuje się do gleb bardzo zbitych i częściowo wyeksploatowanych. Pozwala rozluźnić glebę, a przy jednoczesnym wykorzystaniu nawozu – poprawić jej jakość

Wpływ pH ziemi na uprawę marihuany

Skala pH rozciąga się od 0 do 14. Wartość pH=0 oznacza, że środowisko jest kwaśne, a pH=14 – silnie zasadowe. Odczyn obojętny znajduje się dokładnie po środku skali, gdzie pH=7 – jest optymalne. Środowisko silnie kwaśne i silnie zasadowe działa niszcząco na komórki żywe. Większość organizmów nie przetrwa w tak skrajnych warunkach. Najwięcej procesów biologicznych zachodzi w środowisku pH=7.

Gotowe mieszanki glebowe mają różne pH, jednak zazwyczaj oscyluje w okolicy pH obojętnego. Konopie preferują pH w zakresie 5,8-7. W takim przedziale kwasowości rośliny te najlepiej wchłaniają minerały i składniki odżywcze jak: azot, fosfor, potas, magnez i wapń – to niezbędne w uprawie mikro i makroelementy, które pobierane są przez system korzeniowy tylko przy pH 5,5-7. Gdy pH jest niewłaściwe – roślina zaczyna obumierać z głodu pomimo, że w glebie znajdują się nawozy.

Kwasowość podłoża musi być dobrana także pod rodzaj uprawy. Uprawy indoor i outdoor posiadają podobne wymagania, jednak w hydroponice lepiej sprawdzi się zakres pH pomiędzy 5,6 a 5,8.

ph ziemi do uprawy konopi

Powodzenie uprawy marihuany opiera się w dużym stopniu od dostępności składników odżywczych. Duże znaczenie na kwasowość gleby mają mikro i makro składniki znajdujące się w podłożu. Niektóre składniki takie jak fosfor i siarka mają zdolność zakwaszania ziemi, a wapń, potas i magnez – odkwaszania.

Wykorzystanie zbyt dużej ilości nawozów niekorzystnie wpływa na stan i pH gleby. Wykonuj systematyczne pomiary zanim roślina zacznie odczuwać skutki złego pH w podłożu.

Różne odchyły od prawidłowego poziomu kwasowości można bardzo łatwo zauważyć na roślinach. Zbyt wysokie pH skutkować będzie powstawaniem żółtych przebarwień na liściach. W takim wypadku pH można skorygować poprzez zastosowanie odpowiednich odkwaszaczy. Więcej o tym dowiesz się z poradnika niedobory składników odżywczych w uprawie marihuany.

pH gleby a pobieranie składników odżywczych i nawozów przez marihuanę

Zbyt niskie pH skutkować będzie wysuszeniem dolnych partii liści i łodyg. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ mogą ulec zniszczeniu kanaliki przewodzące substancje odżywcze. Jeżeli pH jest zbyt niskie, należy odkwasić glebę. Można to przeprowadzić poprzez zastosowanie:

  • dolomitu – nawóz wapniowo-magnezowy (wsypywany do doniczki lub poprzez spryskiwanie roślin roztworem po rozpuszczeniu dolomitu)
  • organicznego regulatora pH jak np. BioBizz pH+ (dodawany do wody, którą podlewa się rośliny)

Zbyt wysokie pH gleby również sprawi roślinie problem z pobieraniem składników z ziemi i w tym przypadku należy zakwaszać glebę przy użyciu:

  • roztwór octu z wodąnależy dodać odrobinę octu do wody, którą podlewa się rośliny (domowa metoda zakwaszania gleby)
  • organiczny regulator pH, np. BioBizz pH- (dodawany do wody, którą podlewa się rośliny)

Podczas dodawania regulatorów pH- i pH+ do wody, należy robić to ostrożnie – dodaje się kilka kropel na 5l wody. Roztwór należy wymieszać i chwilę odczekać. Następnie przeprowadzić ponowny pomiar pH i w razie potrzeby, dalej korygować pH wody do podlewania. Nie dodaje się regulatorów bezpośrednio do ziemi czy na rośliny!

Więcej o wpływie pH gleby posłuchasz tutaj.

Jak sprawdzać pH ziemi?

Przed rozsiewem i podlewaniem marihuany warto sprawdzić odczyn gleby – powinien wynosić w granicach pH=5,8-7.

Istnieje kilka metod pomiaru pH. Najłatwiejszym sposobem jest pobranie próbki gleby i przekazanie jej do stacji chemicznorolniczej. Stacje takie wykonają kompleksowe badania gleby, jednak jest to kosztowne i czasochłonne. Badania takie mogą niepotrzebnie zwracać uwagę na twoją plantację. Są również inne metody, które można wykonać samodzielnie.

pH-metr ze wskazówką

pHmetr do konopi

Kolejną metodą jest wykorzystanie pehametru ze wskazówką. Mierniki takie składają się z sondy i specjalnie skalibrowanej skali. Korzystanie z tego urządzenia jest niezwykle proste i polega na umieszczeniu sondy w lekko wilgotnej ziemi. Ziemię należy odpowiednio zwilżyć przed badaniem, aby wyniki były wiarygodne. W zestawie z takim urządzeniem otrzymasz wszystkie potrzebne elementy wymagane do przeprowadzenia badania ziemi. Urządzenie to jest stosunkowo niezawodne i można z niego korzystać wielokrotnie, jednak urządzenia te są stosunkowo kosztowne. Pehametr taki potrafi kosztować nawet 500zł.

Elektroniczny pH-metr z sondą

elektroniczny pHmetr do gleby

Jeżeli planujesz większą uprawę i posiadasz środki na założenie jej, to pomocnym może okazać się pehametr z sondą. Urządzenie to bardzo często wykorzystywane jest w laboratoriach ze względu na wysoką czułość i dokładność pomiarów. Niestety obsługa takiego urządzenia wymaga pewnych umiejętności i dla niedoświadczonych growerów może okazać się zbyt trudna. Urządzenie to składa się ze szklanej sondy w specjalnej obudowie, kabla przewodzącego i zintegrowanego urządzenia pomiarowego. Badania takim urządzeniem wykonuje się poprzez przetestowanie wodnego roztworu gleby. W roztworze wodnym umieszcza się szklaną sondę i wynik odczytuje z wyświetlacza. Największą wadą tego urządzenia jest koszt jego zakupu i delikatność. Szklana sonda jest niesamowicie wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne i koszt jej wymiany może przekraczać kupno nowego urządzenia.

Papierek lakmusowy

Tester ph do wody i gleby ze skalą

Jeżeli planujesz małą uprawę i nie chcesz poświęcać dużej ilości pieniędzy na urządzenia pomiarowe, dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie mierników kolorymetrycznych. Mierniki te to popularnie wykorzystywane w laboratoriach do szybkich testów. To zazwyczaj papierki lakmusowe, wodne roztwory barwne itp. Wykorzystanie tych narzędzi jest niezwykle proste i polega na zanurzeniu papierka w próbce gleby, albo zanurzeniu próbki gleby w roztworze barwnym. Roztwory te reagują z jonami H+ z próbki i finalnie zmieniają kolor. Do tych narzędzi dołączona jest skala kolorystyczna, z którą porównuje się barwę próbki i odczytuje wynik. Testy te są bardzo szybkie i proste w obsłudze. Wadą tych urządzeń jest stosunkowo mała dokładność.

Domowe sposoby

pH gleby można sprawdzić także domowymi sposobami. W tym celu należy zaopatrzyć się w sodę lub ocet. W słoiku należy umieścić próbkę i zalać ją wodą. Następnie powierzchnie posypujemy sodą lub polewamy octem. Jeżeli pojawi się piana, to znak że gleba jest kwaśna. Gdy pojawią się bąbelki, to oznacza że gleba ma odczyn zasadowy.

Więcej o tym, jak wykonać badanie pH dowiesz się z filmu.

Nawozy i odżywki do wzbogacania ziemi

Odpowiedni skład ziemi ma wpływ na prawidłowy rozwój rośliny i wielkość plonów. Konopie to rośliny, które poradzą sobie nawet na glebach o średniej jakości, jednak każdy hodowca dokłada starań, aby ich rośliny miały jak najlepsze warunki wzrostu. Glebę można wzbogacać już przed właściwym wysiewem, a w tym celu stosuje się odpowiednie odżywki i nawozy.

To jedna z najważniejszych kwestii w konopi, dlatego poświęciliśmy temu zagadnieniu odrębny poradnik – sprawdź jak nawozić uprawę marihuany by dała obfite plony!

Odpowiednio dawkuj nawozy, inaczej znacznie pogorszysz jakość gleby a nawet uśmiercisz swoje rośliny.

Nawozy NPK do marihuany - azot, fosfor i potas

Biohummus

Biohummus to nawóz produkowany z odchodów dżdżownicy kalifornijskiej. Nawóz ten jest płynny i zazwyczaj stosuje się go w fazie wegetatywnej roślin, jednak wielu hodowców wzbogaca nim glebę tuż przed zasiewem. Nawóz ten bogaty jest w naturalny azot, siarkę, fosfor i magnez.

Wysuszona krew

Z pewnością nie słyszałeś o wykorzystaniu krwi w uprawie roślin, jednak są to jedne z najbardziej efektywnych nawozów organicznych. Nawozy te są niesamowicie wydajne i działają przez około 4 miesiące od zastosowania. Wysuszona krew może być stosowana na sucho lub być mieszana w wodzie. Podanie zbyt dużej ilości tego nawozu może skutkować ciemnieniem liści.

Guano nietoperza

Guano to nic więcej, niż wysuszone odchody nietoperzy. Odchody te pozyskiwane są ręcznie i poddawane obróbce. Nawóz ten bogaty jest w wapń, magnez i wiele mikroelementów. W uprawi konopi najczęściej wykorzystywane jest w fazie kwitnienia roślin, jednak można wykorzystać go przed zasiewem.

Kompost

Kompost jest jednym z najstarszych nawozów używanych w rolnictwie. Produkuje się go z biomasy pochodzącej z różnych źródeł, dlatego też skład takich nawozów jest różny. Na rynku dostępne są komposty o różnych składach, więc łatwo jest znaleźć idealny nawóz dla twoich roślin. Powinien zawierać stosunkowo mało azotu, fosforu i potasu, jednak być bogaty jest w makroelementy potrzebne dla prawidłowego rozwoju roślin. Kompost zazwyczaj wykorzystywany jest wraz z innymi nawozami.

Gotowe miksy i startery

Odżywki do uprawy marihuany - nawozy

Na rynku dostępne są gotowe mieszanki, które świetnie sprawdzają się w uprawach komercyjnych i domowych. Są zalecane i proste w użyciu! Producent wprost określa ilość jaką nalezy zastosować w kolejnych tygodniach uprawy marihuany. Przykładowe produkty to:

  • BioBizz
  • Bloom A+B,
  • Awa Leaves,
  • Swell,
  • Acti Vera,
  • Alga-mic,
  • All in one Liquid,
  • Aqua Flores.

Lepiej jest dodać mniej nawozu do gleby, niż glebę przenawozić. Zbyt duża dawka może uszkodzić system korzeniowy i w konsekwencji uśmiercić roślinę.
Dowiedz się więcej o stosowaniu nawozów i odżywek w uprawie marihuany.

Czy można wykorzystać ponownie ziemię z uprawy?

Ponowne użycie gleby z poprzedniej uprawy jest możliwe, ale nie zalecane. Wymienić ku temu można kilka następujących powodów:

  • gleba może być zniszczona i wyjałowiona,
  • może być nośnikiem różnego rodzaju grzybów, pleśni i patogenów,
  • w glebie zalęgnąć się mogą różnego rodzaju owady i szkodniki,
  • gleba jest stosunkowo tania i stanowi mały wydatek w całej uprawie,
  • stare podłoże jest jednym zbitym systemem korzeniowym, który nie pozwoli na rozwój nowej roślinie,
  • odzysk gleby jest ciężki i czasochłonny.

Zaobserwowano, iż uprawy nastawione na maksymalizację plonów, a co za tym idzie – zysków, działa ze szkodą dla podłoża. Nieumiejętne i zbyt intensywne nawożenie także niesie ze sobą problemy w dalszej uprawie – nie wiesz ile i jakich składników może się w niej znajdować. Zbyt duża ilość nawozów skutkuje odkładaniem się metali ciężkich w glebie, która po pewnym czasie staje się jałowa i nie jest zdatna do użytku.

Wymiana ziemi przed uprawą marihuany

Podsumowanie

Gleba odgrywa najistotniejszą rolę w uprawie konopi. To dzięki niej roślina ma zapewniony dostęp do składników odżywczych i może prawidłowo się rozwijać. Dobór odpowiedniej zaowocuje pięknymi roślinami, które wytworzą duże i aromatyczne kwiaty. Można nabyć gotowe mieszanki glebowe lub wykonać je własnoręcznie. Ziemia niekiedy potrzebuje nawożenia w celu zwiększenia dostępności bioskładników. Wielu hodowców stosuje organiczne nawozy, jednak dostępne są także gotowe mieszanki mineralne.

Tutaj zobaczysz jak przygotować glebę.

UWAGA!

Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.

Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]

  1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  2. Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
  3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).

Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.