Każdy, kto chociaż raz interesował się tematem uprawy konopi indyjskich, zastanawiał się jak wyglądają nasiona tej niesamowitej rośliny. Kolor, kształt i rozmiar pozwoli nawet niedoświadczonemu growerowi rozpoznać nasiona dobrej jakości. Cechy organoleptyczne pozwalają rozpoznać także nasiona uszkodzone. Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, wybór odpowiednich nasion daje pewną gwarancję rozwoju zdrowych roślin. Uszkodzone i nadmiernie przesuszone często bywają niecelne.
Kolor nasion
Na rynku dostępnych jest tysiące różnych nasion – na samym Hemplo możecie poznać ponad 5 tysięcy szczepów marihuany.
Większość nasion na rynku charakteryzuje się barwą ciemnobrązową lub szarą. Wiele z nich pokrytych jest jasnymi paskami, a jeszcze inne posiadają naturalny połysk, który przypomina warstwę wosku. Wybierając nasiona na podstawie ich koloru można określić ich dojrzałość, wysuszenie, a nawet porażenie pleśnią. Żywy, intensywny i równomierny kolor daje gwarancję zdrowych ziaren.
Plantator powinien zwrócić uwagę na wszelkie przebarwienia, nienaturalne zabarwienia i białe naloty. Wszelkie nieprawidłowości związane z kolorem mogą świadczyć o nieprawidłowym przechowywaniu nasion lub wystąpieniem różnych infekcji.
Rozmiar nasion
Poszczególne szczepy konopi indyjskich wytwarzają nasiona różnej wielkości i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Jednak niewielu plantatorów wie o tym, że różnice w wielkości nasion w obrębie jednej odmiany determinują zdolność do prawidłowego rozwoju roślin.
Warto pamiętać o tym, że dostępne są odmiany, których nasiona są niewielkie, a rośliny kiełkują i rozwijają się prawidłowo. Często małe nasiona nie znaczą o złej jakości i są w stanie wyrosnąć na zdrowe rośliny.
Jeżeli plantator posiada wyjątkowo małe nasiona szczepu, który charakteryzuje się dużymi nasionami, to może świadczyć to o ich niedojrzałości. Niedojrzałe nasiona mogą nie rozwinąć kiełka, a w konsekwencji powodzenie plantacji jest zagrożone.
Tip. Przed zakupem nasion danego szczepu warto zapoznać się z pełną charakterystyką szczepu, a następnie porównać nasiona oferowane przez sprzedawcę z nasionami szczepu.
Kształt nasion
Nasiona konopne mogą przybierać różne kształty. Mają one podobną wartość uprawną. Najczęściej nasiona konopi są owalne, jednak różnią się one w zależności od szczepu i warunków wzrostu.
Kształt nasion nie determinuje ich przydatności w uprawie, jednak w sytuacjach szczególnych może wzbudzić podejrzenia plantatora.
Wybierając nasiona plantator powinien wybierać okazy, które są w miarę symetryczne i foremne. Wszelkie wgniecenia mogą świadczyć o uszkodzeniu mechanicznym. Uszkodzone nasiona mogą nie wykiełkować.
W dawnych czasach, gdy uprawa konopi nie była tak powszechna, plantatorzy wypracowali sposób identyfikacji damskich nasion konopnych. Obecnie nasiona feminizowane sprawiły, że growerzy nie muszą identyfikować płci nasion, growshopy spełniają oczekiwania społeczności konopnej względem jakości nasion.
Jak rozpoznać płeć konopi po nasionie?
Konopie indyjskie mogą wyrosnąć jako rośliny męskie, żeńskie lub hermafrodytyczne. Oznacza to, że podczas rozwoju rośliny wytworzą organy rozrodcze przypisane do danej płci. Samice rozwijają kwiaty, z których wytwarzana jest marihuana. Męskie osobniki rozwijają tak zwane banany, które są niczym innym jak woreczkami nasiennymi. U roślin hermafrodytycznych można zaobserwować narządy rozrodcze obu płci.
Na rynku dostępne są odmiany nasion feminizowanych, które dają niemal całkowitą gwarancję rozwoju damskiej rośliny. Wybierając klasyczne nasiona niefeminizowane istnieje 50% szans na to, że z nasiona rozwinie się roślina męska lub damska.
Typy nasion
Jak już powiedzieliśmy, nasiona feminizowane to nasiona genetycznie zmodyfikowane w taki sposób, by wyrosły z nich rośliny żeńskie. Przed feminizacją grower miał 50% szans na uzyskanie rośliny żeńskiej lub męskiej. W przypadku tego rodzaju nasion jest to blisko 100%.
Nasiona pełnosezonowe to, jak wskazuje ich nazwa, rośliny rozwijające się przez pełen sezon, a więc ich kwitnienie indukowane jest przez zmienną porę oświetlenia. Innymi słowy sadząc nasiona wczesną wiosną plony można uzyskać dopiero pod koniec lata lub na początku jesieni. Nasiona pełnosezonowe przeznaczone są głównie dla osób, które posiadają wiedzę w zakresie uprawy konopi.
Nasiona automatyczne są bardzo często wybierane przez osoby, które nie mają doświadczenia w uprawie konopi. Dlaczego? Konopie automatyczne posiadają mniejsze wymagania uprawne, a ich kwitnienie uzależnione jest od ich wieku, a nie od ilości dostępnego światła. Również czas wzrostu roślin automatycznych jest krótszy.
Nasiona hybrydowe powstały przez ingerencję człowieka i połączenie dwóch gatunków konopi w celu uzyskania większych plonów, szybszego czasu wzrostu, zwiększonej ilości kannabinoidów i innych pożądanych przez danego hodowcę cech.
Wybór odpowiedniego typu nasion powinien być dokładnie przemyślany i dostosowany do potrzeb, a także zdolności growera.
Legalność posiadania nasion
Nasiona konopi indyjskich bardzo długo były tematem tabu. Uprawa konopi indyjskich i posiadanie suszu bez zalecenia lekarskiego jest wciąż nielegalne i grozi za to odpowiedzialność karna, jednak nie dotyczy to posiadania nasion. Dlaczego?
Według prawa nasiona konopi nie są narkotykiem i można je posiadać w celach kolekcjonerskich. Teoretycznie można uchronić genetykę wszystkich znanych szczepów konopnych poprzez zakup ich nasion, a następnie odpowiednie ich przechowywanie. W praktyce częste i regularne zakupy nasion konopi mogą budzić podejrzenia.
Podobnie jest za granicą. W USA DEA potwierdziło w styczniu 2022 roku, że nasiona konopi mogą być legalnie sprzedane i posiadane.
Bezpieczeństwo zakupów
Jeżeli nasiona są legalne, to i zakupy nie są obarczone dużym ryzykiem. Warto pamiętać, żeby wybrać jedynie zaufane sklepy, które zostały sprawdzone przez społeczność growerską. Wybór nasion z niesprawdzonych sklepów naraża kupującego na zakup nasion o niskiej jakości, utratę środków, a nawet wyciek danych osobowych.
Zachowanie anonimowości nie jest bardzo ważne, gdyż nasiona są legalne – oczywiście pod warunkiem, że kupujący nie planuje robić z nimi nic nielegalnego. Wiele sklepów oferujących nasiona konopne nie przechowuje danych swoich klientów.
Bezpieczna wysyłka
Opakowanie produktu dla wielu pełni jedynie dekoracyjną, jednak spełnia ono wiele ważnych funkcji.
Odpowiednie opakowanie nasion konopi chroni je przed uszkodzeniami mechanicznymi i infekcją mikroorganizmów. Zazwyczaj składa się z kartonowej podkładki i wytłoczki stworzonej z tworzywa sztucznego. Wiele opakowań jednostkowych wyposażonych jest dodatkową warstwę folii, która chroni nasiona przed działaniem światła UV.
Uszkodzone opakowanie nasion może determinować ich przydatność w uprawie, jednak nie jest to uniwersalna zasada.
Zamawiając nasiona konopi indyjskich w celach kolekcjonerskich warto zachować pewien stopień anonimowości. Opakowanie z charakterystycznym i dobrze znanym nam symbolem liścia wzbudzi uwagę osób postronnych. Większość sklepów konopnych dyskretnie pakuje swoje przesyłki, aby nie wzbudzać niczyich podejrzeń. Również adres i nazwa nadawcy na etykiecie często bywa nieco inna niż nazwa sklepu, z którego zamawiamy nasiona. Dzięki temu odbierając swoją paczkę od kuriera lub z paczkomatu można mieć pewność iż nikt nie zwróci swojej uwagi na Twoją paczkę.
Sklepy konopne dbają także o odpowiednie zabezpieczenie swoich przesyłek. W większości z nich przesyłki są odpowiednio zabezpieczone w folię ochronną, a następnie pakowane w karton dzięki czemu nasiona są bezpieczne w podróży.
Które sklepy wybrać?
Na rynku istnieje wiele sklepów konopnych i profesjonalnych growshopów, które oferują nasiona konopne, jednak nie wszystkie z nich cieszą się uznaniem społeczności konopnej. Warto dodać, że wszystkie zanim trafią na sklepowe półki, wytwarzane są przez seedbanki – banki nasion marihuany.
Zaufane, to:
Podsumowanie
Nasiona konopi indyjskich mogą przybierać różne kolory, kształty i rozmiary. Wygląd nasiona nie wpływa na jego podatność na uprawie, jednak niektóre cechy wyglądu mogą wskazywać na uszkodzenia nasion. Niestety nie jest możliwe rozpoznanie płci konopi na podstawie wyglądu nasiona. Wybierając nasiona danego szczepu warto wybrać odmiany feminizowane, które gwarantują wzrost roślin żeńskich.
UWAGA!
Uprawa konopi indyjskich (marihuany) jest w Polsce zabroniona i nielegalna. Mówi o tym ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 29 lipca 2005 roku.
Art. 63. [Nielegalna uprawa maku, konopi lub krzewu koki]
- Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- Tej samej karze podlega, kto, wbrew przepisom ustawy, zbiera mleczko makowe, opium, słomę makową, liście koki, żywicę lub ziele konopi innych niż włókniste.
- Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Polskie prawo nie zabrania posiadania nasion konopi indyjskich, ale zakazuje uprawy, czyli kiełkowania i wysadzania nasion do ziemi co skutkować może wytworzeniem ziela konopi innych niż włókniste (przekraczające limit THC 0,3%).
Materiały publikowane w serwisie Hemplo.pl stanowią jedynie zbiór informacji o konopiach. Nie promujemy i nie zachęcamy do uprawy konopi innych niż włókniste. Nie stosując się do obowiązujących wymogów prawa, podlegasz karze pozbawienia wolności do lat 8.